Геноцидът в Газа и състоянието на медиите

  • 1 677
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
От месец насам забелязвам изключително субективното отразяване на събитията в Израел-Газа-Западния бряг. Всички медии в България и голяма част от западните медии безусловно вярват на израелските източници и представят само израелската гледна точка. Дори шествията в подкрепа на палестинците в София не биват отразявани от медиите. Това означава едно: спонсорите казват последната дума и очевидно спонсорите подкрепят действията на Израел без значение от броя на жертвите.

Убитите в Газа са над 10 000, като бомбардировките не са спирали вече от 36 дена. Бомбардирани са болници, училища, църкви, бежански лагери, както и хора, които се евакуират.Очевидно е, че почти всички от убитите са цивилни, включително служители на ООН (89 служители са били убити по думи на генералния секретар на ООН). Половината от населението на Газа е под 18. Болници, в които хиляди хора намират убежище, са безмилостно бомбардирани. СЗО твърди, че е изгубила връзка с болниците в Газа. https://news.un.org/en/story/2023/11/1143482

Журналистите в Газа са на прицел, те и семействата им са убивани. https://rsf.org/en/israeli-politicians-call-journalists-gaza-be-killed

Въпреки тези зверства най-големите донори и поддръжници на Израел отказват спиране на огъня. Наред с това израелските политици правят изказвания, които недвусмислено посочват целта на операцията в Газа. Голяма част от американските политици, спонсорирани от израелското лоби в САЩ, също правят кръвожадни изказвания от рода на https://www.theguardian.com/us-news/2023/nov/10/florida-republic … salzman-palestine

https://www.reuters.com/world/middle-east/pressure-israel-over-c … uffed-2023-11-06/

Според вас какво би могло да прекрати този геноцид? Очевидно е, че САЩ няма да се намесят и Израел няма да спре без някой да се намеси. На мен ми е много зловещо цялото това заглушаване на палестински гласове. Аз самата не съм много активна в инстаграм, но си имам профил с около 600 последователи, основно семейство, приятели и познати. Когато качвам нещо, свързано с Газа, около 10-15 човека ми виждат историите. А по принцип поне 100 души се случва да видят какво съм публикувала. Дори и в социалните мрежи се опитват да наложат контрол. Ефектът се забелязва и в БГ-Мама, където определени потребители бълват коментари в защита на Израел от месец насам, а коментарите на хора, критикуващи Израел са изтривани. Т.е. полагат се усилия да бъде видима само една гледна точка - гледната точка на Израел. Всеки, който се отклони от израелската пропаганда, бива заклеймяван като престъпник, докато Израел за един месец уби повече деца, отколкото светът е виждал в конфликтна зона.

Колко харчи Израел за социалните мрежи: https://www.statista.com/forecasts/1308038/israel-ad-spending-in … media-advertising

https://www.politico.eu/article/israel-social-media-opinion-hamas-war/

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 03:10 от Aldabella

# 1
  • Мнения: 6 911
Мислиш ли, че само още една тема е достатъчна за да пробуташ пропалестинската пропаганда? Я отвори още няколко за всеки случай.

# 2
  • Мнения: 9 166
Aldabella,как точно да се намеси САЩ в конфликта? И защо? Израелци и палестинци не могат да се дишат и никой не може да оправи това положение. САЩ,Франция и други държави единствено се опитват да ограничат жертвите от двете страни. И толкова.

# 3
  • Мнения: 137
Aldabella,как точно да се намеси САЩ в конфликта? И защо? Израелци и палестинци не могат да се дишат и никой не може да оправи това положение. САЩ,Франция и други държави единствено се опитват да ограничат жертвите от двете страни. И толкова.

Като например да призове за прекратяване на огъня, за да не се увеличи бройката на убити цивилни, голяма част от които деца?

# 4
  • София
  • Мнения: 2 175
Добре де, нека подходим хронологически. Хамас ли влезе пръв в Израел или Израел пръв в Хамас? Колко хиляди души са все още в неизвестност, тъй като са отвлечени от Хамас, които в продължение на десетилетия пропагандират джихад срещу Израел?

# 5
  • Мнения: 2 886
Добре де, нека подходим хронологически. Хамас ли влезе пръв в Израел или Израел пръв в Хамас? Колко хиляди души са все още в неизвестност, тъй като са отвлечени от Хамас, които в продължение на десетилетия пропагандират джихад срещу Израел?
Ако наистина подходим хронологично, то трябва да припомним резолюцията на ООН за създаване на ДВЕ държави - Израел и Палестина. И да погледнем картата на земите, заети от палестинци и евреи от 1918, през 1948, 1967, та до днес. Палестинсното население е последователно и методично изтласквано от земите си, къщите са разрушавани или просто заемани от еврейски заселници. Имаше случай преди години на американски студенти, опитващи се да попречат на разрушаване от израелската армия на дома на палестински лекар, едно момиче беше убито от булдозер. Който иска, може да потърси инфо. Зверствата нямат оправдание. Подчертавам, зверствата и на двете страни. Потърпевши са винаги най-уязвимите и беззащитните.

# 6
  • Русе
  • Мнения: 11 922
Добре де, нека подходим хронологически. Хамас ли влезе пръв в Израел или Израел пръв в Хамас? Колко хиляди души са все още в неизвестност, тъй като са отвлечени от Хамас, които в продължение на десетилетия пропагандират джихад срещу Израел?
Ако наистина подходим хронологично, то трябва да припомним резолюцията на ООН за създаване на ДВЕ държави - Израел и Палестина.
Ако наиситна сме обективни, Палестина нямаше да съществува без тази резолюция. И ако не се фиксираме само в удобен и познат участък от време за сметки ,то исторически това са еврейски земи. Всички действия от библията са си в тези земи. И ако наистина сме обективни палестинските племена така или иначе нямаше да имат държава, заради интересите на останалите арабски държави, които си имат собствени сметки за техните земи ,насърчават зверства всякакви и подкрепят Хамас , Хизбула и всякакви религиозни убийци.Но  това Наистина не влиза в кръгозора явно. Като се чете е хубаво всичко да се чете, а не едно изречение, като иде реч за хронология.
  Лошото е, че Израел в момента играе точно по свирката на Иран и останалите араби, които провокираха с зрелищното нахлуване на 7 октомври и целяха точно такъв отговор от страна на Израел с цел привличане на обществено внимание.

# 7
  • Мнения: 2 886
Amber, палестинците са наследниците на древните филистимци. Те са коренното население на тези земи. Но дори и това не е най-важното. В България евреите са спасени от газовите камери. Тук са намирали убежище в различни исторически периоди арменци, руснаци, гърци, палестинци, всякакви. Защо Израел иска да прогони 2,5 милиона човека, или да ги избие?!

# 8
  • Мнения: 6 825
Аз не съм много запозната с тази тема, но попрочетох из интернета и това, което успях да разбера е, че всичко започва доста по-отдавна от 47-48 . Започва с изселване и репресии срещу евреи в Русия и после от Европа, от там идеята за собствена държава някъде по света,  и ескалира в края на  Втората Световна Война , когато никой не е готов и не може след над 10г. репресии, гонения и изземване на всичко и убийства да обезщети или да върне нещата на тези хора или пък да ги приеме на своя територия ...   И в същност света паркир създадените проблеми върху арабите. И обещават Свещенната Страна.ОК, но години преди това англичаните са обещали държава на палестинците ... И изведнъж се оказва, че англичаните продават земя, която не е тяхна на два различни народа, единия от които травмиран и ограбен, гонен и изселен и амбициран за собствена държава . И после се опитват да медиират , но като се оказва че са създали нерешимо състояние се изнасят и оставят хората там да се избиват .
Но това е много далече в миналото. 

A m b e r в същност кой точно съществува с резолюция на организация , чиито последващи резолюции не иска да респектира и която последно отрича? И отрича ли в такъв случай легитимността на тази първа и решаваща за тях резолюция ?  Просто се пита,м

Но аз не виждам изобщо ползата от тази тема. В същност всичко е вече написано навсякъде из интернета и сега да си пишем и преписваме и да се занимаваме с въпроса за кокошката и яйцето ... никакъв смисъл няма. Ситуацията е вече факт. факт и въпроса в същност е как да се опазят толкова много деца и невинни от всичко това.

Има и друг интересен резултат. В света милиони хора, които никога не са се интересували от този въпрос , както мен, взимат и прочитат това онова и научават нещо от историята.

Последна редакция: пн, 13 ное 2023, 08:01 от bella-ciao

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 14 626
Добре де, нека подходим хронологически. Хамас ли влезе пръв в Израел или Израел пръв в Хамас? Колко хиляди души са все още в неизвестност, тъй като са отвлечени от Хамас, които в продължение на десетилетия пропагандират джихад срещу Израел?
Ако наистина подходим хронологично, то трябва да припомним резолюцията на ООН за създаване на ДВЕ държави - Израел и Палестина. И да погледнем картата на земите, заети от палестинци и евреи от 1918, през 1948, 1967, та до днес. Палестинсното население е последователно и методично изтласквано от земите си, къщите са разрушавани или просто заемани от еврейски заселници. ...
+1. И аз мисля, че едностранчиво се отразява, няма чист и бял в тоя конфликт. За нас и за света е по-добре Израел да надделява, защото организациите насреща са не просто националноосвободителни, ами екстремистки и ислямистки, но не може да не се отбележи, че Израел също винаги е действал безскрупулно в свой интерес и често му се разминават действията не по правилата. Не напразно по соца, когато съобразно идеологията тогава Израел беше "лошият", имаше много факти, с които да се подкрепи тази позиция - като, разбира се, тогава пък се премълчават фактите, неизгодни за другата страна. Мисълта ми е, че и двете страни като да дават в изобилие причини да не бъдат смятани за чисти и невинни, докато отразяването не е баш такова.
В конкретния случай "Хамас" бяха условно първи и би следвало да са знаели какво ще последва от действията им, да.

# 10
  • Мнения: 41 273
Убитите в Газа са над 10 000, като бомбардировките не са спирали вече от 36 дена.

Според вас какво би могло да прекрати този геноцид?

За мен отговорът е очеваден - само самите араби могат да спрат войната, защото те са я започнали, те я поддържат и те отричат правото на Израел да съществува. Спомни си кой нападна пръв само седмица след създаването на Израел? Кой нападна пръв и сега, когато изглеждаше, че нещата вървят към подобрение? И каква беше целта на тези 5000 арабски ракети? Не бяха ли пак цивилни? Кой взе заложници??? Та най-логичният извод е, че май пак арабите не искат мир. Виж им само лозунгите - не искат мир, а искат "от морето до реката", което е по-поетичен изказ на "смърт за Израел". И разбираемо е, че Израел иска, след като се е започнало, във възможно най-голяма степен да елиминира заплахата. Защото иначе какво? Поведението на Хизбула е все едно някое малко дете да отиде и да се изпикае на дрехите на някой голям, който се къпе в реката, а после онзи като излезе и като го започне с шамарите да реве, че другият е агресор и го бие... А ако онзи големият само му направи забележка, тогава окриленото хлапе следващия път може би и ще се изака върху дрехите, нали няма последствия...

# 11
  • Мнения: 12 848
Преди всяко действие на насилие е имало друго действие на насилие и така отиваме към тези вендети, дето някой някога убил дете по невнимание, семейството мъсти жестоко, другите мъстят по-жестоко и така. И да се върнем към библейските времена и първото репатриране - това от египетския плен, нищо не оправдава никакво следващо насилие, а и двете страни го правят.

И аз като Магдена си спомням времето, когато държавната позиция беше тази на арабите, а Израел правеше селища на Западния бряг, като прогонваха местните. Но да избиеш млади хора от няколко националности само ей така, за провокация, и да вземеш заложници, а после да кажеш - сега сме о.к. и давайте да преговаряме - това на какво прилича?
Просто и двете страни трябва да прекратят насилието, но е ясно, че няма да го направят, така че лошото според мен предстои.

На мен ми харесва позицията на Макрон, че трябват две държави, едната от които Израел, но май май от палестинска страна това не е точно възможно, при техните племенни структури, вътрешни вражди и слабост на която и да е официална власт. Сякаш никой не може да наложи тази една държава на палестинците. Много вожд, малко индианец, такава ми се струва ситуацията им.

# 12
  • Мнения: 41 273
Ако наистина подходим хронологично, то трябва да припомним резолюцията на ООН за създаване на ДВЕ държави - Израел и Палестина. И да погледнем картата на земите, заети от палестинци и евреи от 1918, през 1948, 1967, та до днес. Палестинсното население е последователно и методично изтласквано от земите си, къщите са разрушавани или просто заемани от еврейски заселници.

Така изглежда. Но ЗАЩО е така? Защо вместо да помогнат за създаване на палестинска държава околните арабски държави започнаха война? И защо от ден първи АРАБИТЕ отричат правото на Израел да съществува. И защо непрекъснато нападат? Всички действия на Израел са опити да се защити. А дали са прекомерни вече е въпрос на гледна точка. Я ми кажи ако някой изнасили някоя и после получи 20 години затвор ( в нормалните държави толкова дават, не като у нас) това според роднините му не е ли прекомерно? Все пак какво, изнасилвал я е има-няма десет минути, а ще лежи 20 години? Геноцид, терор, безсрамие... Трябва да лежи най-много седмица...

И точно, защото винаги всяка от страните може да се позове на по-предно събитие, е време да се спре както си е. Затова имаме и договор от Хелзинки, ама на. Някои не харесват това. Бай Путин си превзема съседни страни и даже заедно с Иран подпомогнаха тази втора война. Само нека не ми казва никой, че случайно това стана баш сега.

# 13
  • Мнения: 6 825
Черна станция по времето на социализма и желязната завеса ти като цивилен колко пъти се противопостави на режима и ако не си го направила защо не си? Много е лесно от дивана да се проповядва как някой трябвало да направи нещо си. В същност доколкото разбрах в Газа е имало доста протести срещу хамас и последно т.г. през август. Което в България преди постсоциализма нямаше ... цивилен кураж ли нямахме, който сега изискваме от другите ?
Uncommon две държави винаги означава противопоставяне. Според мен яма как да се реши проблема. И от двете страни , колкото и да изглеждат уредени, винаги родителите ще знаят че децата им ще бъдат войници защото иначе ще са заплашени.  тъжно!
И в крайна сметка не знам как действията на демократична държава могат да се сравняват и да се поставят на една плоскост с действията на една терористична организация. Какво искате да кажете ? Че и двете са еднакви ? Как може при претенции за различие от небето до земята да се сравняват действията на двете страни с еднакви критерии?

# 14
  • Мнения: 12 848
Бела чао, за какво Черна станция е отговорна по повод геноцида в Газа? Не те разбрах.

Общи условия

Активация на акаунт