Първокласници 2023/2024 - 3 тема

  • 20 168
  • 659
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 507
При нас пък никой нищо не казва за подаръци за госпожите, явно всеки ще се спасява индивидуално или как...

# 76
  • София
  • Мнения: 3 818
Аз не мисля да купувам подаръци. Ако детето иска да  нарисува, надпише, изработи нещо - супер.. Ако не - нищо. Достатъчен ми е „Коледният базар, който при нас ще се вихри цял месец. В рамките на този месец освен Коледа и НГ, имаме още 5 рождени дни и един имен ден в семейството. /т.е всимки без ММ и едната баба Open Mouth /

# 77
  • София
  • Мнения: 3 818
С варицела е моят, така че няма да може и на Коледното състезание да отиде. Дано братчето му не се зарази.

# 78
  • София
  • Мнения: 23 140
Ох, леко да минава.
При нас се оказа, че щяло да има базар, но добрата новина е, че децата ще изработят всичко за него в училище и поне няма да ни занимават нас. Grinning

# 79
  • София
  • Мнения: 3 818
Ох, леко да минава.
При нас се оказа, че щяло да има базар, но добрата новина е, че децата ще изработят всичко за него в училище и поне няма да ни занимават нас. Grinning
А, това наистина си е добра новина. Smile

# 80
  • Мнения: 2 507
Срам не срам да попитам - думата ОКО е двусрична (О-КО) а думата МАЯ е едносрична (МАЯ). Така ли е?
Четох днес да си припомня кое как беше...

# 81
  • Германия
  • Мнения: 3 461
Според мен и двете са двусрични

# 82
  • София
  • Мнения: 3 818
Правилото е колкото гласни, толкова срички. Аз така знам.

# 83
  • Мнения: 10 757
Според мен и двете думи са едносрични - не можеш да ги пренесеш на нов ред.

# 84
  • Мнения: 2 507
Колкото гласни, толкова срички, обаче Я не е гласна. Гласните са А Ъ ОУ ЕИ. Не била и съгласна, по-скоро съчетание от два звука - единият гласен и другият омекотяващ съгласната след него.
Поне това прочетох, обаче не мога да намеря пример никъде с дума с я.
В "Уча се" пише, че:
Буквата "я" образува сричка сама или с други букви.
Обаче сега колко срички има МАЯ. МА-Я или МАЯ е въпросът.

# 85
  • Мнения: 13 973
Две срички са и в ма-я.

# 86
  • Мнения: 2 507
Едносричните думи не се пренасят, да, затова е и голямата мистерия. МАЯ не виждам как ще я пренеса, ако е от две срички. Правилото е да няма сама буква...
Последно да я пишем МА-Я?

# 87
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 448
Не само едносричните думи не се пренасят, а и сричките от по една буква също. Така че това не е никакъв критерий.
Изключително учудена съм, че има подобно  питане изобщо. И двете думи са с по две срички. Мисля, че ако се допитате до децата си, те ще ви го потвърдят.

# 88
  • Мнения: 2 507
Не само едносричните думи не се пренасят, а и сричките с една буква също. Така че това не е никакъв критерий.
Изключително учудена съм, че има подобно  питане изобщо. И двете думи са с по две срички. Мисля, че ако се допитате до децата си, те ще ви го потвърдят.
Смятам, че пиша правилно и четливо, зная правилата за пренасяне. Забравила съм, че срички може да има от една буква, а "я" е особен случай, както се оказа. В крайна сметка в ежедневието си не деля думите с прави черти и не оцветявам гласните в червено. Колкото си искате бъдете учудени. Синът ми не беше сигурен и ме пита, а аз не искам да му кажа нещо грешно. По-добре да питаш и да прочетеш.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 818
И аз мисля, че са с две срички. Това, че не се пренасят е различно от сричките. В учебника нищо ли не пише?

Общи условия

Активация на акаунт