За плашенето на децата

  • 1 826
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 047
Ситуацията,която описваш е аналогична с нашата.
Боряна (2,8г.) започна да се бъди нощем и да плаче,след време започна да идва в нашето легло и да говори за Баба Меца,чудовище,Кумчо Вълчо и Кома Лиса. Ние никога не сме ги плашили с каквото и да е. Голямата(5г.) вече разбира и не се страхува.
В яслата ги плашат с какво ли не.
Постоянно обясняваме и онагледяваме,че тези животни са в гората и не са страшни или,че не съществуват,но какво си мисли с малката главица не знаем.
Говорихме с персонала в яслата,но едва ли има ефект.
Мен като малък мн. са ме плашили с Баба Яга;Баба Гълта;Дядо Торбалан и Караконджули,та аз си знам какво ми беше,кога и как го преодолях.
Говорете пак в градината,дано има ефект! Praynig

# 16
  • Мнения: 2 891
Шантава работа е това сплашенето. Хем не е удачно, хем действа. Измислих някакъв среден вариант. Казах му, че ако стои гол и не се облича, като ходим при др. Георгиева, тя няма да му даде бъркалка и бележка (нещата, които му подарява по време на преглед Wink ). Последният път, когато той ходи при нея, тя съвсем случайно забрави за листчето и да видите тогава колко настоятелен беше - "Къде бележката!? Аз слушках!!!" Grinning .

# 17
  • Мнения: 146
да, интересна тема

Нашият дядо се налагаше не веднъж да приспи трима непослушковци следобед (моят син и 2 на сестра ми). И го чух, че им казва "Затваряйте очички, че ще дойде съседското куче" (коли) и те мигновено заспиваха. Смешното е, че често ходихме там у съседите и децата си играеха с въпросното куче. А действаше... На мен ми е необходимо доста повече време, за да ги приспя. Simple Smile
Дали са се травмирали? По-скоро не. Травмираната съм аз докато ги приспивам час и половина. newsm78

# 18
  • Мнения: 639
Естел пък плаши мен и баща си ,че ще ни праща на пазара за майки и татковци ,когато не и ходим по гайдата.Щяла да си търси други. Confused Mr. GreenКато беше  по-малка ,много се страхуваше от грозните голи манекени/кукли/по магазините ,особено тези дето нямат глави .Казваше им каки без глави и това без някой да и е говорил нещо страшно. #Crazy #Crazy,и до ден днешен мрази кукли.Подозирам обаче ,че батко и има пръст в тази работа ,макар ,че не си признава. Mr. Green

# 19
  • Мнения: 5 183
НИкога с нищо не съм го плашила.
Наскоро споменах само, 4е който пие кола ще му стане дупка в корема  Embarassed ПОзнайте сега какво става? Не дава на татко си, а и на никой в обкръжението му, да пие кола  Crazy

# 20
  • Мнения: 3 861
АМИ МОЖЕ ДА Е МНОГО ГРЕшЕН ПОДХОД, НО ПРИ KАЛОЯН Е ЕДИНСТВЕНИЯ, КОЙТО ДЕЙСТВА. ЕЙЙЙ ТОЯ ВЪЛчО, ГОЛЯМ СТРАХ ОТ НЕГО. В МОМЕНТА, В КОЙТО СЕ ЗАПЪНЕ ЗА НЕщО САМО МУ КАЗВАМ  "А ВЪЛчО???" И ВСИчКО СЕ СЛУчВА НА СЕКУНДАТА. ОМРЪЗНА МИ ДА СЕ КАРАМ С НЕГО ЗА ВСИчКО, ДА ДЕГУСТИРА ЯСТИЯТА ПО чАС И ПОЛОВИНА ЗА ДА ГИ ИЗЯДЕ СЛЕД ТОВА ЗА 5 МИНУТИ, ДА СЕ НАКАЗВАМЕ И ДА РЕВЕ ЗА щЯЛО И НЕщЯЛО...ТАКА С ВЪЛчО ВСИчКО Е СВЕТКАВИчНО. ГРЕшНО ИЛИ НЕ, СПЕСТЯВА МНОГО НЕРВИ И УСИЛИЯ И НА ДВАМА НИ. А НОщЕМ ДОСЕГА НЕ МИ СЕ Е БУДИЛ ОТ КОшМАРИ, НИТО ПЪК МИ Е КАЗВАЛ НЕщО ПО ВЪПРОСА, САМО ГО ГОНИМ(ВЪЛЧО) ПО НЯКОЛКО ПЪТИ НА ДЕН НА ВИСОК ГЛАС

# 21
  • Мнения: 814
Категорично съм против да се плашат децата, без значение е с дядо Торбалан, баба Яга или който и да е. Дечицата си изграждат и без това една представа за персонажите, съвсем различна от нашата. Например моята дъщеря се впечатляваше и плашеше от Оле-затвори очички с чадърчето в ръка от приказките на Андерсен.  Или пък   при въпрос, например,   какво не бива да пуска/имайки предвид телевизора/,  тя отговоря :"Не пус дедо Мето"/т. е. дядо Мечо! А у нас никога не е била плашена с дядо Мечо, по-скоро сме чели приказки за баба Меца! В детската ясла отношенията към децата са по-различни, там са повече деца в една гпупа и по традиция от десетилетия ги плашат с посочените по-горе персонажи или с инжекции, или с кой знае още какво. И увреждат психиката им за години наред. Може би не с лоши намерения, а просто ей така, по стародавен навик и приемственост! Но че травмите са за цял живот и това е най-жалкото - това е друга тема за тях.

# 22
  • Мнения: 1 881
Аз също съм против плашенето, но децата и сами си създават страхове Преди няколко дни я водихме на Витоша и там й показахме каменна мечка, много я впечатли Но на другия ден, голям рев, че щяла да дойде при нея, не мога да изляза от стаята също и от някои дядовци се страхува и тича при мен Shocked Мисля, че са периоди и минават от вчера пък се страхува, от "чичото, дето чука", ако чуе такъв звук Crazy
Какво ли не обяснявам за успокоение, дано помага Praynig

# 23
  • Мнения: 2 040
Не я плаша с никакви такива баби Яги, Торбалани и тем подобни .. като неиска да яде или да спи или на местата дето по принцип се налагат тия приказни герои, казвам че така правят само лошите деца, а тях никой не ги обича .. и толкоз ..  Peace
И дава резултат, щом веднага ми казва че тя е доба (добра) ...  Grinning

# 24
  • Мнения: 14 133
Категорично съм против плашенето на децата. Naughty ooooh!
И когато чуя нещо от рода: "Баба Яга", "Торбалан", "Баба Меца" и т.н. подобни "плашила" заявявам категорично, че те не съществуват и че ги има само нарисувани на книжката с приказки, направени на кукли, които могат да се пипнат и да се приберат в чекмеджето на шкафа.
Е, до сега съм имала успех!  Hug
И аз съм абсолютно против!!!   Naughty Дори съм влизала в пререкания с майка си по темата!!!  #Cussing out Тя се опита да го плаши с мечки, вълци и подобни. Обяснявам на дълго и широко, че ги има само в зоопарка или високо в планините, или в приказките.

# 25
  • Мнения: 265
Много ви благодаря за отговорите. Определено сега сме в период на развинтена фантазия и на доста нереални страхове. Допълнително, ако всичко това се провокира и подхранва със заплахи става... Stop Надявам се това да мине бързо и аз да успея да го успокоя и да намаля травмите около всичко това.
Отново благодаря, че ми показахте че съм на прав път и сега ще бъда по-уверена в себе си  Heart Eyes

# 26
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Не ги плаша с нищо. Пък и те нямат страх Mr. Green Опитах да уплаша Дени с Баба Яга, а тя ми каза "Къде? Искам вида". Беше на около година и половина или малко повече...

# 27
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 464
Когато аз бях дете на около 3-5 години, баба ми  ме плашеше с торбалан и то толкова образно,че изпитвах наистина голям страх от този странен чичко,който вземал непослушните деца. Сънувах го и се стрясках посред нощите,че може да ме е отмъкнал от леглото. Не знам дали е от това, но имаше нощи , в които се напикавах, до 2 клас.
Вече по-голяма, мислейки за това, че и аз ще имам дете един ден, си обещах,че никога не бих плашила децата си с нещо несъществуващо, а и съществуващо дори,защото много често се птразява някак си на детската психика.

# 28
  • Мнения: 524
Мисля, че подходът на jj okocha е много добър.
Цитат
. Измислих някакъв среден вариант. Казах му, че ако стои гол и не се облича, като ходим при др. Георгиева, тя няма да му даде бъркалка и бележка (нещата, които му подарява по време на преглед Wink
Цитат

Не трябва да плашим и наказваме. Трябва да поощряваме с награда и лишаване от такава. Трябва да им предложим и избор. Те решават.
Само че в ДЯ е твърде трудно този подход при наличието на много деца. Докато лелята обяснява на нашето, току виж друго е направило аквариум в умивалните.

# 29
  • Мнения: 165
категорично против въпреки че върши работа Embarassedщерката я плашех с торбалан само като се сетя и ме хваща яд на мене си........ Rolling Eyes сега ще търся други начини за убеждаване с дребния
сещам се един случай с каката;беше около три годишна и много злояда още от бебе на мен ми беше писнало за пореден път да се подканяме и и казах че ако не си изяде боба ще извикам торбалан Crossing Arms тя милата седи от другата страна на вратата и ридае newsm45 Торбалане без джоджен чу ли..........?

Общи условия

Активация на акаунт