Камъни в жлъчката - тема 10

  • 6 025
  • 145
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 326
Д-р Михайлов и д-р Янева от Военна болница ме оперираха. Приеха ме сутринта, направиха ми необходимите изследвания и късния следобяд ме оперираха. В стаята бяхме 5 жени, има хладилник, мивка и телевизор. Имат и звънец да викаш сестрата. Като сме звънели веднага се отзовават. Всички бяха много учтиви. Но тоалетната е в коридора и на разстояние от стаята. Стаята имаше и огромна тераса, ама ноември месец беше студеничко да се разхождам по нея. Лично аз съм доволна от персонала и престоя. Храна нямате там. Д-р Михайлов ми каза да си нося едно кисело мляко и един банан за да се захраня преди да ме изпишат. Изписаха ме в сряда сутрин. Не помня колко време след операцията имах право да ставам (2-3 ч някъде) аз станах сама, на момичето с мен му помогнаха. По него време платих около 250лв за всичко.

# 106
  • Мнения: 4
Кога започнахте да вкарвате “забранените” храни? Шоколад, сладко изделия как Ви понесоха? Чаша вино?

На 18.01.24 ми беше операцията за премахване на жлъчния мехур...до 20.02.24 бях вкъщи и се хранех с печени картофи...ориз...пълнени чушки д извара и копър..зеленчуци и пълнозърнест хляб...сладкото беше обикновени бисквити с мляко, слагах мед и различни сладка или бисквитена торта с нишесте, вафли с халва или локум. След първия месец започнах да добавям яйца-супа със застройка, пица - маргарита, суши-с краставичка и филаделфия...сосовете на Барила с домат и маслини...като почнах повечето храни висях в тоалетната след 30 мин от храненето, но това беше само първата седмица след захранването...пия 3в1 или мляко с много малко нес. Вече станаха 2 месеца след операцията, но продължавам с пълнозърнестия хляб и леката храна. Пробвах суши с пилешки хапки-пържени и пушена риба и реакция нямаше...ям луканка, шпеков салам, бонбони Рафаело, но все още не слагам шоколад/аз не обичам/ и това не ми пречи 😁 не пия, но на 8 март си позволих чаша бяло вино-реакция нямаше! след операцията свалих 6 кг за два месеца и се надявам да продължа надолу...имам 3 белега, които избледняха, няма болки и всичко е наред ❤️

# 107
  • Мнения: 779
Извадиха жлъчката на баща ми преди 2 седмици. Първата беше изцяло на пасирани крем супи от картофи, ориз и моркови, след контролния преглед го захраних и с твърда храна. Вече е ял и малко пилешко месо. Опитвам се да се оринтирам какво може да яде вече и не мога да разбера за зелето - на едно място пише, че е богато на фибри и се препоръчва, на друго, че е забранено. Имам сурово зеле в хладилника - дали мога да го сваря хубаво при мерно с малко ориз и да му го дам? Кисело знам, че не трябва - за прясното питам.
Друго, което ми хрумва - тиквички с ориз на фурна (те тиквичките сега сигурно са бъкани с пестициди, затова се колебая, но трябва да яде и малко по-ранообразно от картофи и ориз все пак).
Рибата - освен треска какво друго мога да дам?

# 108
  • Пловдив
  • Мнения: 812
Извадиха жлъчката на баща ми преди 2 седмици. Първата беше изцяло на пасирани крем супи от картофи, ориз и моркови, след контролния преглед го захраних и с твърда храна. Вече е ял и малко пилешко месо. Опитвам се да се оринтирам какво може да яде вече и не мога да разбера за зелето - на едно място пише, че е богато на фибри и се препоръчва, на друго, че е забранено. Имам сурово зеле в хладилника - дали мога да го сваря хубаво при мерно с малко ориз и да му го дам? Кисело знам, че не трябва - за прясното питам.
Друго, което ми хрумва - тиквички с ориз на фурна (те тиквичките сега сигурно са бъкани с пестициди, затова се колебая, но трябва да яде и малко по-ранообразно от картофи и ориз все пак).
Рибата - освен треска какво друго мога да дам?
Сладък картоф и цвекло - печени във фолио и пюрирани можете да добавяте полека. Варено зеле мисля, че също става. Добре се отразяват и на черния дроб и на панкреаса. Печени ябълки, дюли, круши също са много полезни след ооерация, тъй като помагат за редовната перисталтика, което е важно.
На мен операцията ми предстои утре, но преди 4 години оперираха майка ми и от нея зная.

Последна редакция: нд, 24 мар 2024, 14:01 от Наирянка

# 109
  • Мнения: 3 326
Зеле не може. Зеле, бобови и други газообразуващи храни са забранени, точно заради газовете и раздаването на корема. Аз питах за боба, защо не мога да ям, че ми обясниха. Това е за 1м. Месо може всякакво, но да не е тлъсто. Рибата да не е мазна. Може да си яде почти всичко, но да е печено или варено и да няма люти подправки. Може да му направите ориз с зеленчуци, ориз с месо, картофи с месо или без, гювеч (без грах), кюфтета на фурна или със сос. Всякакви супи, като аз на втората седмица вече ги и застройвах, с позволение на лекаря. Всякакви печива без баница или да е без яйца. Може да си яде съвсем разнообразна и нормална храна. В диетата са забранени зеле, бобови, жълтък (белтъка е позволен), масло, мас (в общи линии мазни храни), но сирене и кашкавал са позволени, патладжан, алкохол, люто, газирано, пържено и май това беше. Лук в храната е позволен.

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 812
Зеле не може. Зеле, бобови и други газообразуващи храни са забранени, точно заради газовете и раздаването на корема. Аз питах за боба, защо не мога да ям, че ми обясниха. Това е за 1м. Месо може всякакво, но да не е тлъсто. Рибата да не е мазна. Може да си яде почти всичко, но да е печено или варено и да няма люти подправки. Може да му направите ориз с зеленчуци, ориз с месо, картофи с месо или без, гювеч (без грах), кюфтета на фурна или със сос. Всякакви супи, като аз на втората седмица вече ги и застройвах, с позволение на лекаря. Всякакви печива без баница или да е без яйца. Може да си яде съвсем разнообразна и нормална храна. В диетата са забранени зеле, бобови, жълтък (белтъка е позволен), масло, мас (в общи линии мазни храни), но сирене и кашкавал са позволени, патладжан, алкохол, люто, газирано, пържено и май това беше. Лук в храната е позволен.
Може би не Ви разбрах правилно, но патладжанът, алкохолът, лютото в определени дози са полезни за здрави хора, но за хора без жлъчка са крайно вредни. Да се отбягват спанак, лапад и коприва ни беше казано за мама.
Вареното прясно зеле не е забранена храна със сигурност.
Газираното е вредно и за здрави хора.

# 111
  • Мнения: 3 326
Това бяха забранените храни в моя списък. Той беше за 1м и след това можех да включа и тези храни. За зеленолистни нищо не пишеше. За алкохол и люто съм питала дали мога да ям след това, доктора каза "да". Не говорим за постоянни напивания. За патладжан не съм се интересувал, защото аз него не мога да го ям нито със здрава жлъчка, нито с болна, нито без нея, боли ме стомах дори и от минимално количества, а аз нямам проблеми със стомаха, никога не съм можела да го ям.

# 112
  • Мнения: 49
Моята операция мина по спешност във ВМА Варна , след 2 криза , операция на следващия ден , днес 10 ден захранвам се с бульони зеленчукови картофи крем супа ориз сухари попари с сирене извара , грис , нишесте бисквити , днес махнаха конците , имам още газове в корема има опъващи болки тук таме , и оригвания абе доста газове , надявам  се да е по добре следващата седмица . Чудя се какво да ям като цяло . Знам че всичко може , но диетата е насочена с цел щадене ма панкреас и черен дроб .

# 113
  • Мнения: 3 326
От ВМА са ви дали списък, предържайте си се към него и си яжте нормална храна. Така не щадите нищо, а ще получите проблеми със стомаха. Цитирам д-р Михайлов от същата болница: " Ти не си бебе, че да ядеш пюрета и каши. Ще си разстроиш корема и по никакъв начин няма да си помогнеш, а ще си навредиш". Не е дословно разбира се. За газовете може да пиете Експумизан.

# 114
  • Мнения: 49
От ВМА са ви дали списък, предържайте си се към него и си яжте нормална храна. Така не щадите нищо, а ще получите проблеми със стомаха. Цитирам д-р Михайлов от същата болница: " Ти не си бебе, че да ядеш пюрета и каши. Ще си разстроиш корема и по никакъв начин няма да си помогнеш, а ще си навредиш". Не е дословно разбира се. За газовете може да пиете Експумизан.
Точно така , каза докторът , и се храня по списъка , притеснява ме болка при вдишваме на мястото на жлъчката , колко време ви боля след операцията

# 115
  • Мнения: 3 326
Ами мен след като ми махнаха дрен почти спря да ме боли. Имах придърпване от конците, но като ги махнаха изчезна. Изписвах тъпа болка само при определени по резки движения, например да седна рязко или да се изправя рязко. Но имах болка в мускулите на корема, като от мускулна треска сигурно 2 седмици. Имах чувството, че съм прекалила с коремните преси, само да кажа, че аз съм всичко друго, но не и спортна личност. Секциото ме боля доста повече от жлъчката. Налагаше се да си напомням, че съм оперирана и да внимавам. Но ме болеше ако синът ми започнеше да се друса при мен на леглото или дивана, предполагам пак от резките движения.

# 116
  • Мнения: 49
Ами мен след като ми махнаха дрен почти спря да ме боли. Имах придърпване от конците, но като ги махнаха изчезна. Изписвах тъпа болка само при определени по резки движения, например да седна рязко или да се изправя рязко. Но имах болка в мускулите на корема, като от мускулна треска сигурно 2 седмици. Имах чувството, че съм прекалила с коремните преси, само да кажа, че аз съм всичко друго, но не и спортна личност. Секциото ме боля доста повече от жлъчката. Налагаше се да си напомням, че съм оперирана и да внимавам. Но ме болеше ако синът ми започнеше да се друса при мен на леглото или дивана, предполагам пак от резките движения.
Все още има остатъчен газ , усещам го по рамената , първатата лапароскопска операция имах неразположение месец , и газа се беше набил в раменете поне месец м тормози , иначе корем разрези ме ми болят , само при дълбоко вдишваме усещам болка вдясно , и не мога да легна на нея страна , абе мисля че още е болно мястото , но поне да си сверя часовника с вас .

# 117
  • Мнения: 3 326
Аз съм оперирана преди 5г и половина и спомените ми вече са по избледнели. Но знам, че нямах много неразположения, защото спокойно си спях на всички страни и по корем. Още втората вечер в болницата, като вече нямах Дрен, можех да спя на дясно. Да, в първия момент като се завъртях имаше болка, но като си се наместих си спах без проблем. Повече ме боляха врата, раменете и гърба от газа отколкото самата операция. Даже си мислех, че тези болки са, защото се наложи да спя една нощ по гръб, а аз не мога. После доктора ми обясни от какво са. След секциото си беше истинско наказанието това лежене по гръб.

# 118
  • Мнения: 12
Колко време след операция може да се кара колело/велоергуметър?

# 119
  • Sofia
  • Мнения: 26 438
На втората седмица го карах.
На третата ходих да плувам.

Общи условия

Активация на акаунт