Отговори
# 240
  • Другата България
  • Мнения: 37 832
Естел, не те нападам, зададох ти елементарен въпрос, на който очаквам отговор.
И той е по темата, и е свързан с това, което самата ти си написала.
Защо да те мразя?
Защото задавам неудобни въпроси?
А що се отнася до темата няма да коментирам, че няма да мога сериозно, това е форум, не съм дошла у вас.
Предишната беше прехвърлила лимита и модератор помоли за нова.
Да беше пуснала ти, никой не те е спрял.

# 241
  • Мнения: 412
Не ме е яд че си пуснала темата. Яд ме е че не запази картинките и песните от първия пост. Трудно ги намерих и за мен като нов шофьор значат нещо. И други смешно тъжни намерих но ... Първия пост е важен.


Какво ме питаш? Колко съм смотана ли? Това половин София и околия го знаят. Нямам елементарни умения но ... Мечта ми е да стана шофьор и то добър. Но съм самоука  и е страшно ...
Докато разбера как се вдига предния капак на служебната кола карах без течност за чистачки. Протокол не мога да попълвам.




Знам какви глупости съм правила и какво съм споделяла тука. Не ме е срам да пиша но няма смисъл заради хейта.
Сега заради такива като мен преди време се чудя какво да правя. И пак съм в началото ...

# 242
  • София
  • Мнения: 361
Извинявайте, че се намесвам, но къде точно в протокола пише, че виновният попълва вдясно, а пострадалия вляво или обратното? Нямаше ли в протокола поле № 14?

# 243
  • Мнения: 41 959
И аз се намесвам за да кажа, че не е срамно да не знаеш нещо, срамно е да не питаш и да се надяваш нещата някак да се наредят от само себе си. Предните капаци на колите принципно се отварят по един начин, но в подробности ръчките и копчетата са на различно място. И е съвсем нормално при нова кола да не знаеш. И е още по-нормално да попиташ. Същото е и с маркуч за бензин - ми или гледай в ръцете бензинджията или го питай. Избери си някой по-симпатичен, жена си все пак, имаш чар и ще ти разкаже. А то е едно просто лостче на ръкохватката, ако я огледаш и сама ще се сетиш как става.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 19:28 от Черна станция

# 244
  • Другата България
  • Мнения: 37 832
Скрит текст:
Не ме е яд че си пуснала темата. Яд ме е че не запази картинките и песните от първия пост. Трудно ги намерих и за мен като нов шофьор значат нещо. И други смешно тъжни намерих но ... Първия пост е важен.

Какво ме питаш? Колко съм смотана ли?
Скрит текст:
Това половин София и околия го знаят. Нямам елементарни умения но ... Мечта ми е да стана шофьор и то добър. Но съм самоука  и е страшно ...
Докато разбера как се вдига предния капак на служебната кола карах без течност за чистачки. Протокол не мога да попълвам.




Знам какви глупости съм правила и какво съм споделяла тука. Не ме е срам да пиша но няма смисъл заради хейта.
Сега заради такива като мен преди време се чудя какво да правя. И пак съм в началото ...
Не. Не казвам това и не питам това.
Ще се самоцитирам
Скрит текст:
При попълване на двустранен протокол днес в документите излиза че аз съм виновна а не е точно така. Тя го попълва с помощ по телефона но моите данни са в дясно на . жълтото - тоест аз съм виновна. Какви ще са последствията за мен? Тя иска да завежда щета.
Двете коли са служебни. Тя даде назад без да ме види - сменяла на задна и не гледа в огледалата. Аз бях спряла, тя ми се натресе. За нея разкопана задна лява броня. На мен само ми ожули леко черното на буквите на предния номер.



С личната кола имам един протокол. Бях аз виновната - при престрояване на светофар се изнесох без да гледам че направо и надясно е зелено. Бях за ляв завой и в последния момент реших да се престроя.
Втория ми протокол беше със служебната кола. При паркиране забърсах един. Колеги ми казаха да се върна и да си оставя номера за протокол. Той нямаше големи щети - само одрана броня.


Скрит текст:
Днес ...
Вината е и на двете, но по документи аз съм виновна. Какви ще са последствията?
Тя се удари в мен.



Шока е голям - за пръв път излизам без вина виновна. Не съм наясно с последствията.



След случката звъннах на близък колега - дългогодишен шофьор. Каза че това са нещата от живота. Щом са само ламарини и няма кръв - продължаваш.
Друг питах как се преодолява шока - качваш се и караш.


Аз утре пак ще го подкарам. Но още съм в шок.
Тоест, ти “само му одра бронята“, и си тръгна, но колегите ти те върнаха, та тогава си остави номера?

# 245
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 814
В двустранният протокол няма значение коя графа за участник ще вземеш. Все пак там са дадени всякакви обстоятелства около произшествието и така се определя кой е виновен.

# 246
  • Мнения: 412
Натаел, не те разбирам а и точно това питам.  При смачканите ламарини виновни бяхме и двете. Тя малко повече в действителността, по - документи - аз.


Мери Ан, извинявай - пак не разбирам подтекста на въпроса ти. Какво точно ме питаш?
Знам какво съм писала и правила с личната кола. Знам и каква отговорност е служебната защото е съвсем различно.


Черна станция, така е! С питане човек се учи. Но като те срам да питаш ... А и като няма кой да ти обясни че да го разбереш...
А и като има хейт/омраза/ неразбиране и става още по сложно.

# 247
  • Мнения: 41 959
Срамът е само изроден комплекс. Трябва да го преодолееш.

Няма такова нещо "виновни и двете, по документи аз, всъщност тя". В тези случай има закон и параграфи/членове. Може другият по същество да е виновен, може обстоятелствата да се се стекли лошо, но това не важи и винаги се гледа буквата на закона. Например ми се е случвало на кръговото на 4-и километър  предната кола да тръгне да навлиза, респективно аз я отписвам и почвам да гледам наляво за да видя дали и аз мога да мина. Виждам, че идващата кола е далеч и мога, давам газ да се включа, поглеждам и с някаква супер реакция набивам спирачка, защото предната патка е спряла на средната лента (от три) вътре в кръстовището. Погледнато принципно тя е постъпила идиотски и е виновна, но на практика аз щях да съм я ударила отзад. И понеже е много трудно да докажа, че тя е спряла без причина и преценката и, че няма да мине е грешна, виновната щях да съм аз. При това безусловно. Иначе в закона има такава опция (за неадекватни действия на предния), ама не работи на практика.

# 248
  • Другата България
  • Мнения: 37 832
Зуки, нали знаеш, че отдавна форумната общественост не ти се връзва на вечното “аз не разбирам, не съм виновна, защо всички ме мразят“.
Въпросът ми е съвсем елементарен.
Сама казваш, че със СЛУЖЕБНАТА кола си “забърсала бронята“ на някого, и после едва след като колеги са те върнали си оставила номера си за ДКП, на потърпевшия. Елементарната култура на пътя изисква когато така някой “забърше“ някого и водачът на “забърсания“ автомобил го няма, да се обади на 112 и да съобщи какво се е случило, и да изчака потърпевшия за ДКП. Независимо дали е с личен или служебен автомобил.
Значи ти не си постъпила коректно, но разбира се, сега очакваш с теб да се постъпи така, защото??? А, сетих се, ти не разбираш и не знаеш какво се прави и как се попълва ДКП и кой е виновен. Съвсем ни взе за канарчета.
Ето това вече не питам, а казвам, Зуки. И не, това не е хейт. За съжаление по пътищата има много такива като теб, които “забърсват“ и си тръгват, защото какво толкова, “една одраскана броня“. Която ако се попълни ДКП, ЗК ще плати. Но ако не се попълни, водачът, който няма никаква вина, ще го направи от джоба си.

# 249
  • Fairbanks, Alaska
  • Мнения: 1 814
Това, че си избрала да си втори участник в протокола, не те прави автоматично виновна. В графите за участниците има доста точки, които описват различни обстоятелства и избираш вярната, и така се получава информация чия е вината. Отделно може да се нарисува и рисунка на самото произшествие.

# 250
  • Мнения: 2 972
Когато виновно причиниш щети няма значение дали е с лична или със служебна кола, отговорността винаги е твоя.
"Не знам" и "не разбирам" не са оправданя да застрашаваш съзнателно околните, че и после да се хвалиш с това в интернет. "Уча се" също не е оправдание, а като се използва с години е още по-абсурдно.

Ти книжка нямаш ли, че се учиш сега как се кара???

# 251
  • Пеликания
  • Мнения: 2 498
На ДКП отзад си пише всичко - кой, къде, как и защо се попълва. И никога да не си попълвал протокол може да се прочете. И преди да се подпишеш да го прочетеш, защото там могат да напишат каквото си искат.
Или звъниш на ЗК и питаш какво се прави в тази ситуация.

# 252
  • Мнения: 4 969
Вижте, пълно е със "самонаучени" по улиците, поне питайте или ако не сте уверени, вземете допълнително уроци. Не е срамно.

Смисълът на двустранния протокол е двамата участници да са се разбрали и да са съгласни за обстоятелствата, за да си спестят време и спорове. Като смяташ, че не си виновна, а те изкарват теб виновна, викаш полиция, звъниш на застрахователя и не попълваш документи, пък после да се чудиш така ли е.

Бонус-малус в общи линии е на колата/собственика. Не знам какъв окончателен вариант ще се приеме, но най-вероятно като има повече инциденти и искания за щети със служебни коли, фирмата ще плаща повече за застраховка. Ако се следи документално кой шофира и това се подава като информация към застрахователите, може и на вас да ви вдигнат в бъдеще цената на ГО, като си застраховате собствената кола.

# 253
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
Зуки от 10 години е шофьор, вече и "професионален", нали с това си вади хляба, но още се учи, не й се сърдете! Сама жена все пак.
И аз не знам как да вклиня маркуча сам да пълни, ма не ми и трябва, 2 минути мога да го държа тоз маркуч.
За протокола и случилото се- или си виновна, или не си. Няма малко по- виновен, малко по- малко виновен, в действителността единия виновен, другия- по документи. Отново пишеш само глупости. Ама не ти се сърдя, още се учиш.

# 254
  • Мнения: 3 756
Зуки от 10 години е шофьор, вече и "професионален", нали с това си вади хляба, но още се учи, не й се сърдете! Сама жена все пак.
И аз не знам как да вклиня маркуча сам да пълни, ма не ми и трябва, 2 минути мога да го държа тоз маркуч.
За протокола и случилото се- или си виновна, или не си. Няма малко по- виновен, малко по- малко виновен, в действителността единия виновен, другия- по документи. Отново пишеш само глупости. Ама не ти се сърдя, още се учиш.
Професионалните шофьори не ги ли учат как да шофират, как се попълва двустранен протокол? Да си вадиш хляба с нещо и да не го разбираш... това само в България може да се случи. Какво като е сама жена, да не е половин човек?

Общи условия

Активация на акаунт