Всякакви въпроси за пералнята - тема 17

  • 24 733
  • 755
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 164
Как почиствате отделението за прах и омекотител? Или по-точно след като го извадите, под него? От омекотителя и прахта се е отложило нещо като котлен камък, търках, но не се маха, а ѝ не знам до къде стига надолу!?! От там минава чистата вода за изплакване и затова се дразня 😂 Много ни е варовита водата, пералнята е на 4 години 😉

# 16
  • Мнения: 2 133
Как почиствате отделението за прах и омекотител? Или по-точно след като го извадите, под него? От омекотителя и прахта се е отложило нещо като котлен камък, търках, но не се маха, а ѝ не знам до къде стига надолу!?! От там минава чистата вода за изплакване и затова се дразня 😂 Много ни е варовита водата, пералнята е на 4 години 😉
Самото чекмедже (ако може да се изважда напълно) го пускам в миялната машина на програма с висок градус.
За да се почисти под чекмеджето, освен забърсването, понякога, когато пералнята пълни вода на междинните плакнения, го дърпам напред, за да може по-силната струя да попада директно и да отмива (доколкото е възможно).

# 17
  • София
  • Мнения: 1 527
Как почиствате отделението за прах и омекотител? Или по-точно след като го извадите, под него? От омекотителя и прахта се е отложило нещо като котлен камък, търках, но не се маха, а ѝ не знам до къде стига надолу!?! От там минава чистата вода за изплакване и затова се дразня 😂 Много ни е варовита водата, пералнята е на 4 години 😉

Препаратите за баня обикновено отстраняват котлен камък - тези, които са за плочки и санитария. На етикета обикновено има мивки и чешми или душове, понякога пише „limescale remover“ „descaler“ или „anti-calc“. Те съдържат киселина, която разтваря котления камък. Има по-обикновени и по-силни. Аз купувам от Лидл един W5, розов, на който пише „MaxPower“.

Другият вариант е да опитате направо с оцет. Първо навлажнете и оставете за малко да подейства, а после оберете с влажна кърпа.

Освен под чекмеджето, трябва да се чисти и над него - там са дюзите, през които тече водата. Ако е замърсено около тях, може да се изтъркат с четка за зъби.

# 18
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Момичета, лагерите на моята 14-годишна Електролукс отново взеха да стържат и май ще я пенсионираме на село след като ги сменим.
Насочила съм се към Бош и АЕГ, евентуално Електролукс, защото сегашната е такава и за 14 г освен два пъти вече лагери, друго не е мръднало.
Чета темата от много време, но вече се обърках. Освен наскоро коментирания модел на Бош WAN28163BY, има ли друга с разглобяем казан докъм 1000-1100 лв. Искам да плакне добре, да е тиха, защото е до спалнята на детето и да е с голям барабан.
Сушилнята ми е АЕГ и съм много доволна, но за малко няма да събера пералнята на мястото, отредено за нея. Ако все пак взема АЕГ, дали мога да обърна вратата лесно, защото проблемът ми е в стърчащата дръжка?
Моля, помагайте с модели с разглобяем казан. От четене наистина се обърках.
Дописвам: Интересувам се от модели до 8-9 кг
Дописвам отново: В момента пера и май ще си допирам на ръка - помпата работи, изпомпва , налива, но не иска да завърти барабана нито на пране, нито на центрофуга.

Последна редакция: ср, 20 дек 2023, 10:16 от blue.angel

# 19
  • Plovdiv
  • Мнения: 2 145
А източва ли водата, като я превключите ръчно? Само на една програма ли зацикля или на всички?
То май какъвто и да е отговора, ръчни програматори вече няма, по-скоро платката има проблем...
Моята старата беше такава и в един момент вече спря и да източва, освен че не изсушаваше, а пък какъв шум издаваше -не е истина. И я пенсионирах с друг бАклук Sweat Smile

Мисля, че не източва водата, защото тя върти безспирно на първата стъпка от програмата. Само на една програма прави така или поне аз основно нея ползвам.

# 20
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Момичета, лагерите на моята 14-годишна Електролукс отново взеха да стържат и май ще я пенсионираме на село след като ги сменим.
Насочила съм се към Бош и АЕГ, евентуално Електролукс, защото сегашната е такава и за 14 г освен два пъти вече лагери, друго не е мръднало.
Чета темата от много време, но вече се обърках. Освен наскоро коментирания модел на Бош WAN28163BY, има ли друга с разглобяем казан докъм 1000-1100 лв. Искам да плакне добре, да е тиха, защото е до спалнята на детето и да е с голям барабан.
Сушилнята ми е АЕГ и съм много доволна, но за малко няма да събера пералнята на мястото, отредено за нея. Ако все пак взема АЕГ, дали мога да обърна вратата лесно, защото проблемът ми е в стърчащата дръжка?
Моля, помагайте с модели с разглобяем казан. От четене наистина се обърках.
Дописвам: Интересувам се от модели до 8-9 кг
Дописвам отново: В момента пера и май ще си допирам на ръка - помпата работи, изпомпва , налива, но не иска да завърти барабана нито на пране, нито на центрофуга.

Аз лично, мисля, че след всичко, което се изписа за Бош в тази и предпоследната тема, а и това което аз видях с очите си, Бош не бих си взел даже да ми я подаряват ако ще и най-високия има клас да е.

То не бяха електроники, датчици, барабани, зацикления, маркучи-ужас просто.
ПС-забравих да кажа, че към това число и Сименс включвам.

# 21
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Значи остава Електролукс и АЕГ, за Миле няма да се класираме финансово. Пералнята спря съвсем и вече става спешна покупката.

# 22
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 743
Ами да. Те остават.

Само да добавя нещо, на вещите дами може да им се стори глупаво, но ще се обоснова.

https://zora.bg/product/w8-w046wb-ee-1000-kg-1600-obmin-a-byal Може и Whirlpool но задължително от тази серия. Този Whirlpool е уникален. Изключително дебел барабан, много добре разположени тежести, много тиха работа, масивна електроника от стана на големите тоци което протичат в нея, лесна за употреба, с хубави цикли на работа, много дебела външна ламарина, няма видийки и други смешни крепежни елементи а е с болтчета навсякъде, 3 амортисьора, циркулираща помпа и много други плюсове.
Минуса-лошото име на Whirlpool което си направиха с купищата боклучави модели.

# 23
  • Мнения: 11 626
blue.angel, ще ти пиша и за другите неща, но вижте сега на Електролукс-а дали ремъкът му си е на мястото. Може да е паднал или скъсан. Ако е той, да ви излезе 15-20 лв и сами ще си го сложите.

# 24
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Петя, не е ремъка, аз също си помислих за него. Изключих я, поседя малко така, пуснах, пак не иска и на третия път тръгна. Изплакна веднъж, като си въртеше без проблем (има си шум от лагерите) и като стигна до центрофугата, спря отново. Не индикира проблем, просто си седи така и нищо не прави. Наложи се да изляза и я спрях от страх да не направи беля я с ел.част, я с вода. Сега пак я пуснах и отново не иска да тръгне. Помпи, налива, цъква програматора и до там.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 527
Моля, помагайте с модели с разглобяем казан. От четене наистина се обърках.

А защо трябва да е с разглобяем казан? Нали все пак купувате пералнята за да работи, а не за да я ремонтирате.

Това може да е предимство при равни други условия, но след като Бош изоставиха това, сега перални с разглобяеми казани правят само Miele и някои корейски, китайски и турски производители.

Дори и при Бош, по-големите барабани, какъвто вие искате, отдавна вървят с неразглобяем казан, а с разглобяем бяха само моделите с барабан до 55 л.

Сушилнята ми е АЕГ и съм много доволна, но за малко няма да събера пералнята на мястото, отредено за нея. Ако все пак взема АЕГ, дали мога да обърна вратата лесно, защото проблемът ми е в стърчащата дръжка?

Вратата не може да се обръща, но тя по принцип се отваря в посока, обратна на тази на сушилнята:

https://www.aeg.bg/support/support-articles/prane/peralni-mashin … yata-da-se-obrne/

# 26
  • Мнения: 11 626
Петя, не е ремъка, аз също си помислих за него. Изключих я, поседя малко така, пуснах, пак не иска и на третия път тръгна. Изплакна веднъж, като си въртеше без проблем (има си шум от лагерите) и като стигна до центрофугата, спря отново. Не индикира проблем, просто си седи така и нищо не прави. Наложи се да изляза и я спрях от страх да не направи беля я с ел.част, я с вода. Сега пак я пуснах и отново не иска да тръгне. Помпи, налива, цъква програматора и до там.
Ок, може  да са много неща. Няма смисъл да пиша за това сега. Старичка е  и може би не е удачно да ѝ се наливат повече пари.
Пишеш, че искаш пералня с голям барабан, но да е 8-9 кг максимум. За 8 кг, обикновено барабаните са около 55 литра, което е малко. Трябва да се целиш за 9-10 кг, ако искаш голям барабан в порядъка около 65 литра. Вратата  няма да можеш да обърнеш заради заключването. Спомена нещо за мястото, но не даде размери.
Новите Бошове са с неотваряеми казани, АЕГ/Електролукс също.
Васил ти е писал за един Уърлпул-аз не го знам този модел как е. Може и да е добър, но той не е казал дали е с отваряем казан, а аз сега не мога да го проверя.
Иначе спокойно можеш да си заложиш на АЕГ/Електролукс, но по-добре да са от 7 серия. За 1000-1100 лв, само 6 та серия се вмества в бюджета.
Например: https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s-predno-zarezhdane/Peraln … W6F349BS/p/688395

Това е един от най-добрите модели от 7 серия-старата и не знам и дали не е мостра: https://techmart.bg/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0%2 … 20AEG%20L7FEC41PS

За новите им модели няма дългосрочни наблюдения, защото са от около 2 години на пазара. Няма и информация за дефекти.

Пиша ти тези неща, за да се ориентираш, но знай, че здрава пералня с голям барабан и отваряем казан (всички екстри на куп Simple Smile   ще е много трудно да намериш. Просто 95% са с неотваряеми казани.

Скрит текст:
Виж дали не можеш да размениш местата на уредите и да обърнеш вратата на сушилнята.

# 27
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Сори, бях в движение и не съм написала подробности. Макс дълбочина 62 см, сегашната е толкова и вратата минава на милиметри от люка.
За обръщането на вратата съм писала, понеже, ако се отваря отляво надясно, вече няма да е проблем дълбочината, но явно няма да може.
Относно отваряемия казан - винаги предпочитам ремонтопригодни уреди, но ако са подсилени и със здрави лагери, бих се отказала от тази опция. Идеята не ми е да ме надживее, но поне едно 10 г да изкара.
Искам голям барабан, защото ми омръзна да давам по 15 лв за пране на зимна завивка и одеяла, които не са тежки, но са обемни и в моята 5-кг не влизат.
Значи, обобщавам - да е с голям барабан, здрава, с хубаво окачване, до 62 см дълбока и да пере и плакне хубаво, защото сме с малко дете, до 1100 лв преко сили. И...май такова животно няма...
Дописвам, понеже явно не съм обяснила достатъчно добре за вратата.
Това е мястото на пералнята. Вратата на стаята, която се вижда на заден план, се отваря навън. Ако пералнята е по-дълбока от 62 см, заедно с вратата на люка й и всичко стърчащо напред - програматори и т.н., ще опира във вратата на стаята, когато тя се отваря/затваря и съответно това не ме устройва, защото е детска стая. На АЕГ сушилнята ми вратичката се отваря отдясно наляво, тоест стърчащата дръжка пречи на вратата на стаята да се отваря и затваря. Затова уредът е в друга стая, иначе исках да е над пералнята. Вече не е в гаранция и на сушилнята мога да обърна вратата, но както се оказва, на пералнята не мога.
За да нямам това ограничение, трябва да направя ремонт на коридора, който в момента не мога да си позволя. И съответно тогава вратата на стаята и вратата на люка на уредите няма да имат конфликтни точки и ще мога да избирам уредът по други критерии.

Последна редакция: ср, 20 дек 2023, 13:40 от blue.angel

# 28
  • София
  • Мнения: 1 527
Искам голям барабан, защото ми омръзна да давам по 15 лв за пране на зимна завивка и одеяла, които не са тежки, но са обемни и в моята 5-кг не влизат.
Значи, обобщавам - да е с голям барабан, здрава, с хубаво окачване, до 62 см дълбока и да пере и плакне хубаво, защото сме с малко дете, до 1100 лв преко сили. И...май такова животно няма...

За съжаление, май наистина няма такова животно. Просто, големият казан върви и с по-голяма дълбочина.

Иначе, все още се намират модели на Бош с отваряем казан и дълбочина 60.00 см. Дръжките на Бош са вкопани и не стърчат извън този размер. Тези перални отговарят на условията, само че барабанът им е 55 литра:

https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s-predno-zarezhdane/Peraln … N24292BY/p/650226

https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s-predno-zarezhdane/Peraln … N28163BY/p/650993

https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s-predno-zarezhdane/Peraln … N28250BY/p/651297

Според мен, одеалата и завивките ще влязат в нея, макар и не така свободно, както в 60+ литровите барабани, но все пак ще свърши работа. Този барабан със сигурност е по-голям от на 5-килограмовата ви машина.

И двете ми перални са с такъв обем, едната даже е подобен Бош, и нямам одеало или завивка, което да не съм изпрала в тях. Вярно е, че нямаме юргани и ползваме единични олекотени завивки, но имаме големи одеала, с поне 160 см широчина, които също влизат.

# 29
  • Мнения: 11 626
Разбрах те- ще погледна.
А ти не се плаши с прането. Я виж какво помощниче си имаш Simple Smile и като гледам, май се е опитало да помага.

ПС: ей,  ще им се "незнае" значи-пак надуват цените. Гледам....
Рекох да погледна Хайер за 9кг от ПРО-серията. Ами безсрамици-барабанът е 54 литров и така подлъгват хората...

Последна редакция: ср, 20 дек 2023, 14:05 от petiaivanov

Общи условия

Активация на акаунт