Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 896
Има сумати бабини "съвети", и винаги толкова поучително звучат хората, които ги изричат. И всеки се чувства длъжен да каже своята "препоръка" на младите майчета. Аз съм чувала почти всички, изредени дотук, също и някои много по-безумни. Много от тях имат логични обяснения, но незнайно защо се предават през поколенията като нещо като суеверия - сигурно защото едно време "трудните" не са били достатъчно образовани, за да ги разберат.
Например за непростирането на бебешките дрехи след залез слънце - предполага се, че е така, защото ако останат през нощта ще се овлажнят много. За 40-те дни (удивително голям брой хора все още го спазват) стоене и пазене вкъщи на новороденото - за да се предпази от зарази и защото се предполага, че майката все още не се е възстановила напълно от раждането. Също така този период относително съвпада с момента, когато повечето майки вече са свикнали с новия начин на живот и се чувстват по-уверени. Това за парфюмите и кърменето наистина е вярно - поне в началото хайваните разчитат най-вече на това и на гласа, за да разпознаят уникалния аромат на мама.

Пълно безумие е наистина поверието, че ако си подстрижеш косата, отрязваш пишката на нероден Петко...както и безброй други такива.

# 16
  • Мнения: 920
За 40-те дни (удивително голям брой хора все още го спазват) стоене и пазене вкъщи на новороденото - за да се предпази от зарази и защото се предполага, че майката все още не се е възстановила напълно от раждането.

1 съседка се изказа просто и образно - Ми тя още е отворена отдолу.

# 17
  • Мнения: 252
Още няколко подобни "съвета". Ако случайно излезеш през тези 40 дена, да не се прибираш по тъмно. Защо???????? Ами защото ще донесеш от тъмните сили, които дебнат родилката. Да сложиш метла зад вратата. Тя пък против уроки. И още нещо,  което ми се струва странно е, жена в цикъл да не влеза при бебето. Незнам дали е вярно но сестра ми когато дойде да ни види, беше в цикъл и на бебо нищо не му стана. А според вярването, трябваше да се изрине. newsm78

Последна редакция: ср, 31 яну 2007, 00:04 от mimonti

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Това с подстригването на косата на мен много усилено ми го втълпяваха с обяснението, че късмета на детето щял да се попилее, в резултат на което се кълцах всяка седмица ей така на пук  Crossing Arms
На сутришното кафе винаги ми се брояха капките мляко, защото ако съм пиела много мляко детето ми щяло да бъде много космато  Laughing
За боядисването, кражбите и яденето за двама няма да коментирам, те са си в реда на нещата  Crazy
Но това на което просто не издържах беше за дрехите които не трябва след залез слънце да са на простора, щяли таласъмите да ги обладят както и самата мен щяли да ме обладаят ако ходя по тъмно до 40-тия ден от раждането  Crazy
Всички тези мъдри размисли ми ги е казвал един единствен човек, смятам живот и здраве като одъртея и имам внуци да си залепя устата с капчица, за да не ръся простотии  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 2 309
Вече не зная,кое е вярното за косата...
Едното е,че му режеш от пишката,от живота,от късмета ooooh!
Това са го измислили едно време бабетата,да си седят момите у дома - грозни и негримирани и са им тъпкали като за петима храна у суратя,та да станат свини майни ooooh!
От година на година се обеждавам,как ни манипулират и бабетата и рекламата и медията...

# 20
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
жена в цикъл да не влеза при бебето. Незнам дали е вярно но сестра ми когато дойде да ни види, беше в цикъл и на бебо нищо ме му стана. А според вярването, трябваше да се изрине. newsm78
Изринало се е, просто ти не си видяла, защото обрива е бил на тайно място  Mr. Green

Вече не зная,кое е вярното за косата...
Едното е,че му режеш от пишката,от живота,от късмета ooooh!
Всичкото това е вярно, как можа изобщо да си зададеш такъв въпрос  Mr. Green

Василиске, как можа да пуснеш такава тема сега цяла бременност няма да ти стигне да спазиш всички съвети  Laughing

# 21
  • Мнения: 2 673
да не се вижда мъртвец, че бебето ще е жълто...това някой написа ли го newsm78

# 22
  • Бургаски вечери...
  • Мнения: 52
За 40-те дни (удивително голям брой хора все още го спазват) стоене и пазене вкъщи на новороденото - за да се предпази от зарази и защото се предполага, че майката все още не се е възстановила напълно от раждането.

1 съседка се изказа просто и образно - Ми тя още е отворена отдолу.
Това е the best! Хайде да ни е честито на грешниците, престрашили се да излязат Joy

Последна редакция: ср, 31 яну 2007, 11:40 от biskvitkata ljubima

# 23
  • Мнения: 505
И на мен като на повечето от вас са ми казвали да не се подстригвам, НО също така и да не си режа ноктите  Shocked Shocked Shocked Shocked за да не отрежа късмета на бебето - Василиса моля се да го прочетеш навреме, преди да си направила някоя глупост с нокторезачката  Praynig
Ходех на гости у една приятелка с бебе преди много години и тя ми искаше конец от дрехата, когато си тръгвах. Обясняваше ми, че така правела с всички гости и след това горяла конците, за да не сме урочасали бебето  Shocked
Любимият ми мит е "Млякото пази!", ако се чудите от какво отговорът е - "От бременност". Т.е. докато кърмиш не можеш да забременееш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт