Американски колеж - двадесет и девета тема

  • 52 719
  • 668
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 16 219
Факт е наистина, че в САЩ има много други добри унита извън топ 10. Просто сякаш не са така популярни в България. Обаче пък човек трябва да си поставя високи цели и да ги гони. Тези адвайзъри в АК добре ли си вършат работата?
От моя опит с малкия син: ако не се паднете при Емили Алън (т.е. тя не ви избере), по-добре си ползвайте външни платени, по възможност американци базирани в Щатите.

# 91
  • софия
  • Мнения: 5 013
В БГ са популярни тези унита в САЩ, които дават отстъпка от таксата за интернешънъли, това са все топ частни университети. Иначе има достатъчно голям избор от добри университети в Европа, с по-малки такси.
Без да знам кои визираш, си мисля, че това е малка част от съществуващите опции.

Разбира се ако човек иска само и единствено познатото "киндер сюрприз", известно от време оно, е ясно, че ще отхвърли всички други опции, каквото и да му се предлага.

Оффффффф, толкова много може да се каже/разкаже. Нишката се хваща във въздуха и изведнъж картинката се избистря.

Някой беше питал за финансовите документи, ще се опитам да обясня:
Има платформа, подобна на комонап, юкас и т.н, която обаче касае финансовата страна на нещата. По-скоро, това е подобие на платформата за портфолио. С една дума допълнителна платформа, която се отваря при подаването на документите. Там ученика се регистрира и посочва унитата, които ще ползват инфото. От друга страна въре в платформата всяко уни е уточнило на нещо като своя странца, освен общите финансови документи минаващи през платформата (видими от всички, както е първото основно есе) какво се иска. Има и документи за изтегляне, разпечатване, попълване, подписване, сканиране и връщане към унито. Има и място за качване на други сканирани документи. Платформата следи какво си подал и ти показва със зелено кликче онова, което е ок и с червено хиксче онова, което още се чака.
Има не малко въпроси, които ще се чудите как да отнесете към бг ситуацията - например каква застраховка ползвате. В нашата страна няма такава система, затова пишете обяснение - ние нямаме такова, тук е организирано по друг начин. Платформата пита колко човека ви е доакинството,  има ли други ученици, студенти, там какво плащате, къде какви пари давате, колко отделяте за лекар, зъболекар, ваканции, уроци....
Приемете, че след  финансовата апликация ще сте си станали много близки Simple Smile
(Докато попълвате отстрани има едни прозорчета с обяснения, в повечето случаи са достатъчни.)

Всички унита имат срок за финансовата апликация. Обикновено той е много след срока за апликацията за кандидатстване, но има особености  според дали унито е need blind или need aware, а и дали е ранно кандидатсване или не. Много университети съветват fинансовата апликация да се подаде заедно с апликацията за прием (седмица, две след това), защото в някои унита решението за прием зависи И от нея.
всъщност в комон ап посочвате дали ше искате финансова помощ. Ако напишете не, значи за вас тези допълнителни действоя не важат.
Следете сроковете внимателно и всичко ще бъде наред.

Малко по-късно, ще напиша и мнението си за работа със съветници, независимо дали говорим за тези от колежа или външни.

Последна редакция: нд, 17 дек 2023, 11:16 от Амели

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 4 751
Ох, започвам да имам усещането, че трябва още едно виШо да изкарам, за да съм наясно къде, какво и как трябва направим. Или поне да изчетем такова количество информация…
…по-добре си ползвайте външни платени, по възможност американци базирани в Щатите.
Sharky*, можеш ли да препоръчаш?  Гледах Crimson education и още едно, Going Ivy, мисля, но всяка информация би била полезна.

# 93
  • София
  • Мнения: 5 078
Тази класация е полезна  https://www.collegeraptor.com/college-rankings/details/EndowmentPerStudent/
Сред първите 30 колежи и университети има имена, които не са популярни у нас, но в САЩ са много престижни, други са достатъчно престижни, а както се вижда - и богати, за да дават стипендии за чужденци (вкл. и пълни). Може би ще забележите, че сред тях липсват някои от познатите ни топ университети.

Относно платформите за финансовите данни: ползва се основно CSS, май някой университет правеше изключение - четете сайтовете им.
За upload на документи - някои ползват IDOC, други искат в техните портали да се качват документи - отново - четете сайтовете им.

Последна редакция: нд, 17 дек 2023, 13:40 от Prizma

# 94
  • София
  • Мнения: 16 219
...
Sharky*, можеш ли да препоръчаш?  Гледах Crimson education и още едно, Going Ivy, мисля, но всяка информация би била полезна.
Аз нямам личен опит, както писах, ние имаме недобър с колежанските (пояснявам: посъветва сина ми да не си подава SATа, понеже през 2020 есента беше уж SAT-optional заради КОВИД, приеха го и в трите, където си го беше подал, в останалите 20, в които по съвет на колежанските адвайзъри пропусна,  явно даже не са му погледнали документите; вече на място в Щатите, в един от тези трите, установи, че  SATът му изобщо не е бил нисък по американските критерии и е имал шанс за по-добър университет. В крайна сметка моят син заряза Щатите след третия семестър и се върна в България, сега е първа година в АУБГ ).

Моя приятелка (съученичка, българка, живееща в Щатите) тази година използва ето тези https://collegeessayeditor.com и е изключително доволна. При нея е с втората дъщеря, първата кандидатства по едно и също време с моя син и тогава и те ползваха само училищен адвайзър. Предупреждавам, никак не е евтино (не знам точните цени).

# 95
  • София
  • Мнения: 5 078
Личното ми мнение е, че при интернешънълите нещата са по-различни отколкото за американците. Не знам дали американска фирма е добър вариант за български кандидат.

# 96
  • Cobrs
  • Мнения: 791
По спомени, попълва се CSS profile. На сайта на всеки университет, който предоставя финансова помощ, пише кога е крайният срок за подаване на финансовите документ чрез CSS и той е различен, затова трябва да си го следите. Както са написали дамите, попълва се доста детайлна информация - колко и какви имоти притежавате, каква е тяхната стойност, какви са годишните ви разходи за лекар, зъболекар и д-р. Ние си извадихме служебни бележки за доходите за предходните две години и ги приложихме, заедно с документ за размера на натрупаните средства от задължителното пенсионно осигуряване. Можете да приложите и други документи и лични изявления, ако прецените. В общи линии, след попълването на CSS ви насочват към друга система - IDOC. Затова почнете по-рано. За някои университети се наложи да ползваме други платформи, тъй като не пoлзват CSS.

Последна редакция: нд, 17 дек 2023, 15:39 от Maggrat

# 97
  • София
  • Мнения: 2 906
Личното ми мнение е, че при интернешънълите нещата са по-различни отколкото за американците. Не знам дали американска фирма е добър вариант за български кандидат.

На същото мнение съм и аз. Ние се логваме на срещите на Crimson Education, които от сравнително скоро оперират на американския пазар. Има страшно много други такива. Дори на тези срещи на моменти имам усещането, че доста акцентират върху масовия американски кандидат-студент, което е и съвсем нормално, все пак повечето деца са такива. Нашият случай обаче е по-различен и ще си буукнем лична среща с някои от тези посредници.

# 98
  • Мнения: 2
" по-добре си ползвайте външни платени, по възможност американци базирани в Щатите."

Бихте ли споделили, моля, ако имате предвид конкретни такива в Щатите? Благодаря

# 99
  • София
  • Мнения: 16 219
В пост #94 съм писала.

# 100
  • Мнения: 14
Prizma, извинете ме, ако съм Ви засегнала, не е било умишлено. Понякога съм досадно пунктуална. Наистина вярвах, че статистиката в maialearning  е официална, бях подведена. Отделих часове да отворя един по един повече от четиридесет университета в нея и да си извадя в таблица брой кандидатствали, приети и записани. Сега разбирам колко е безмислено. Благодаря за информацията, която сте качила през уикенда.

# 101
  • София
  • Мнения: 5 078
DIV73, няма никакъв проблем. Кандидатстването в САЩ е дълъг, комплексен и трудоемък процес и миналите по този път пишем тук,  за да помогнем, така както на нас са ни помагали или поне ни се е искало да е имало кой да ни помогне. Толкова четене по темата назад във времето не трябва да отива на вятъра:)

За САЩ може да погледнете линка, който постнах по-горе, и да го съпоставите със списъка на университети, в които има приети ученци от колежа в последните три години на сайта на колежа в  school profile: https://www.acs.bg/about-acs/school-profile/ и да изберете 10-тина университета, след което да прегледате сайтовете на набелязани университети - дали дават стипендии или помощи за международни студенти и в какъв размер, колко са селективни (acceptance rate), average SAT, как се кандидатства - какви есета искат, дали искат или дали може да се upload-не писмена работа на кандидата, къде се намира, отзиви в reddit / quora / niche / you tube  видеа и т.н.

Последна редакция: пн, 18 дек 2023, 17:19 от Prizma

# 102
  • Мнения: 3 334
Здравейте, искам да попитам IB програмата в АК само за чуждестранни ученици ли е достъпна?

# 103
  • софия
  • Мнения: 25 985
Цитат
Американският колеж в София е акредитирано IB училище (IB World School), което предлага обучение по Международната програма International Baccalaureate Diploma (IBDP) от 2005 г. За прием в двугодишния курс могат да кандидатстват чуждестранни ученици и български ученици, идващи от чужбина, които не получават българска диплома. В рамките на програмата Американският колеж предлага обучение на високо академично ниво с преподаватели, експерти в своята област. Курсът в максимална степен подготвя учениците за предстоящото им обучение във висши училища. Обучаващите се по програмата ученици имат възможност да покрият изискванията и за получаване на американска диплома от колежа, която се присъжда независимо от IB дипломата на Международната бакалауреатска организация (IB).
https://www.acs.bg/bg/academics/ib-diploma-programme/

# 104
  • Мнения: 3 334
A защо това е така?

Общи условия

Активация на акаунт