? Въпроси всякакви ? (2024 г.)

  • 186 360
  • 4 626
  •   2
Отговори
# 3 315
  • Мнения: 1 605
Различни са, някъде трябва да е отбелязана дължината на етикета.

# 3 316
  • Козлодуй
  • Мнения: 5 303
Има ли някъде тема във форума където да се разменят несполучливи покупки - купих си две рокли едната не ми става а другата не ми отива и не мога да ги върна?

# 3 317
  • Мнения: 1 143

закон-
Código do Imposto do Selo (CIS), aprovado pelo Decreto-Lei n.º 235/2014, de 16 de outubro.
 artigo 10.º
 artigo 11.º
Diretiva 2008/7/CE,
Обърках се малко аз. Това ли е директивата, към която реферирате ДИРЕКТИВА 2008/7/ЕО НА СЪВЕТА? Ако да, тя не се ли отнася за юридически лица и по-специално набирането на капитал от дружества?

# 3 318
  • Мнения: 2 945
Ако примерно получавам 1000лв наем в кеш всеки месец. След година или година и половина аз не мога да ида да си купя кола с тези пари, като я платя в брой.
Ако си плащаш данъците за тоя наем няма да ти е проблем да го получаваш директно по банков път. Ама понеже всеки гледа да е тарикат и само да получава без да дава нищо, затова затягат контрола. На всеки завършил 3ти клас му е ясно, че няма как държавата да виси на вдигането на МОД, дето го декларират под 1.5% от населението.

# 3 319
  • Португалия
  • Мнения: 4 305

закон-
Código do Imposto do Selo (CIS), aprovado pelo Decreto-Lei n.º 235/2014, de 16 de outubro.
 artigo 10.º
 artigo 11.º
Diretiva 2008/7/CE,
Обърках се малко аз. Това ли е директивата, към която реферирате ДИРЕКТИВА 2008/7/ЕО НА СЪВЕТА? Ако да, тя не се ли отнася за юридически лица и по-специално набирането на капитал от дружества?
ами не, в закона ,който цитирам, е свързан с горната директива ,по смисъла ,че не се облагат само роднините по пряка линия

Ако примерно получавам 1000лв наем в кеш всеки месец. След година или година и половина аз не мога да ида да си купя кола с тези пари, като я платя в брой.
Ако си плащаш данъците за тоя наем няма да ти е проблем да го получаваш директно по банков път. Ама понеже всеки гледа да е тарикат и само да получава без да дава нищо, затова затягат контрола. На всеки завършил 3ти клас му е ясно, че няма как държавата да виси на вдигането на МОД, дето го декларират под 1.5% от населението.
точно!
или, да го приложим в практиката- отивам на фризьор и превеждам пари на фризьорката , транзакцията приключва без да се облагат
хайде, фризьорката е с ниски тарифи, спрямо авто техника...

# 3 320
  • Мнения: 1 143
Ако примерно получавам 1000лв наем в кеш всеки месец. След година или година и половина аз не мога да ида да си купя кола с тези пари, като я платя в брой.
Ако си плащаш данъците за тоя наем няма да ти е проблем да го получаваш директно по банков път. Ама понеже всеки гледа да е тарикат и само да получава без да дава нищо, затова затягат контрола. На всеки завършил 3ти клас му е ясно, че няма как държавата да виси на вдигането на МОД, дето го декларират под 1.5% от населението.
Това са твои разсъждения в хипотеза, че данъците се укриват. Аз говоря в хипотеза, че НЕ се укриват данъци и НЕ искам да получавам наема по банков път. Законът все още допуска кешови разплащания в размер 1000лв.

# 3 321
  • Португалия
  • Мнения: 4 305
ако не издаваш бележка за тоя наем- и 100 000 да е, никой няма да ти търси сметка
виж, за да купиш нещо кеш, си има ограничения

# 3 322
  • Мнения: 1 143
ако не издаваш бележка за тоя наем- и 100 000 да е, никой няма да ти търси сметка
виж, за да купиш нещо кеш, си има ограничения
Повтарям се - говоря в хипотезата на деклариран доход, включен в данъчната декларация и за който е заплатен съответният данък.

# 3 323
  • Португалия
  • Мнения: 4 305
ако не издаваш бележка за тоя наем- и 100 000 да е, никой няма да ти търси сметка
виж, за да купиш нещо кеш, си има ограничения
Повтарям се - говоря в хипотезата на деклариран доход, включен в данъчната декларация и за който е заплатен съответният данък.
наистина, не разбирам какво друго питаш
ако си в хипотеза за деклариран доход, и ти е платен данъка, значи не си в тая графа
по същия начин, както Тарталета изобщо не би трябвало да й пука дали хазяйката й декларира или не

аз го споменах тоя данък, заради опитите на законодателя ,да хване незаконни плащания, чрез задължение да декларираш трансфер на пари,ако си в хипотезата да превеждаш без съответните документи

# 3 324
  • Мнения: 2 945
Тези ограничения се налагат за да изсветлят паричните потоци и да се намали прането на пари и укриването на данъци, а покрай тях и финансирането на тероризма.
Ако са ти декларирани доходите от наем нямаш никакъв проблем да си ги внасяш на депозитен банкомат без такса или на гише срещу 3-4 лева такса. Или пък да си ги харчиш в магазина, а кола да си купиш с пари в банка.
3-4 лева на 1000 наем не са нищо, а и идват от твоята прищявка да ти плащат кеш. Което хипотетично имаш право да го искаш, но на практика за това настояват само укриващите данъци.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 20:45 от bboiko

# 3 325
  • Мнения: 1 143
Mamagemelar, самоцитирам се откъде тръгна разговора. И да допълня, че не съм наемодател, хипотезата с наемите я ползвах само да онягледя казуса с кешовите плащания.
Скрит текст:
Въпреки това, този лимит от 10к за кешови плащания е абсурдно нисък. Даже искаха още да го занижат.😱 Ако примерно получавам 1000лв наем в кеш всеки месец. След година или година и половина аз не мога да ида да си купя кола с тези пари, като я платя в брой. Аз трябва да ида в банката да платя такса, за да внеса сумата, такса за сметката, такса за превода. Може всичко да излезе 10лв максимум, но откъде накъде ще съм задължена да правя този разход за такава сравнитлно малка сума и ще трябва и да инвестирам време, за да извърша цялата процедура.
bboiko, въпросът е принципен. На мен не ми пречи, на много хора също не им пречи и не им представлява трудност. Има и хора, за които това ще представлява трудност. Самият принцип обаче не го приемам. 10к е твърде ниска граница, особено с оглед на инфлацията в последните години. Хората и така заобикалят плащането на данъци и за далеч по-големи суми, за по-малки да не говарим. В случая държавата не успява толкова да генерира приход от данъци, колкото да вкара допълнителни пари в банките. Вместо с тоягата, по-скоро трябва да подходят с моркова.

Последна редакция: вт, 16 апр 2024, 19:35 от innasn

# 3 326
  • Мнения: 54 799
Наемодателите не са длъжни да получават по банков път наемите, но са длъжни да ги декларират.
Моят наемател не ползва онлайн банкиране и ще му е проблем да ми ги превежда. А за мен е по-удобно да е по банков път, но за него не. Плащам си данъка.
Да вземат с работодателите в сивия сектор да се заемат, че плащат в плик повече от един наем.

# 3 327
  • Мнения: 1 605
Върви се пълно премахване на физическите пари и част от мерките са, за да е плавен прехода, не толкова заради данъците.

# 3 328
  • Мнения: 54 799
Много ме радва тази перспектива, да отпадне кеша. От години не тегля от банкомат.

# 3 329
  • Португалия
  • Мнения: 4 305
да бе, не било задари данъците !
статистиката е официална  , включва още  един показател, освен коментираният от мен за транзакциите
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт