Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 34

  • 27 400
  • 759
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 8 977
Попаднах на брокер, който иска да защитава клиента си в клаузите от договора, иска да е с договор от фирмата му. 
Вие допускате ли такива вмешателства? Винаги с вашия договор ли сте ?

# 736
  • Бургас
  • Мнения: 6 144
Винаги с моя.
Казвам, че си имам договор, пращам го на брокера, той обсъжда с наемателя.
Но подчертавам, че работя с един и същ брокер и тя е мой такъв, а не на наемателя.
Още преди години се противопостави на двойния депозит - нарече го "екзотична практика", но аз настоях и си остана.

# 737
  • Мнения: 808
tintina, предположих,  че си заблудила с манастирски ливади. Там са сградите Мона,пак на БЛД и пак с такъв замисъл.
 Тук става въпрос за сграда Авива срещу парк възраждане. Simple Smile

# 738
  • Мнения: 9 881
С мой си договор. Не пречи брокерът да изпрати неговия договор и ако харесате нещо, да допълните вашия.
Вие сключвате договора, не брокерът с наемателя.

# 739
  • Мнения: 4 458
Kъде е препъни камъчето между двата? Кое точно толкова притеснява хората?

# 740
  • Варна
  • Мнения: 5 349
И тази тема неусетно се изписа. Можем да обявим (макар и неубедително), че номер едно по важност в квартирата е банята. Каква анкета искате в следващата? Мисля до утре вечер да я пусна.

# 741
  • Мнения: 403
Добър въпрос, може би , какви  канали последно използвахте за намиране/отдаване  на квартира( социални мрежи, обяви в сайтове, брокер)?

# 742
  • Мнения: 2 563
Да, специално този комплекс от предложението излиза към 4400 евро на кв.м.
Вероятно защото е завършено и обзаведено.
Като ти хванат един двустаен 65 кв.м. х4400 ще излезе 286к.
5% на година прави 14,300 или 1200 евро месечен наем, грубо.
Дали е реално всеки сам да си прецени. Но те затова го "гарантират" само за първите две години. Което са си го включили в цената, просто ти вземат повече в началото и ти връщат 10% за зарибявка.

# 743
  • Мнения: 8 977
Kъде е препъни камъчето между двата? Кое точно толкова притеснява хората?
ако това е въпрос за договорите на наемателите или на брокерите (от името на клиента):

Договорите не се пишат толкова лесно, просто си добавяш там нещо(може да се окаже, че то противоречи на закон), имах един познат, който отдаваше много апартаменти, накрая си направо така, че договрите да изтичат на една дата, и адвокатът му му пишеше нови  за всяка година слагаше по нещо ново, не се занимаваше с продължения, не се занимаваше с изравнявания на енергии, работеше с твърди суми, но пък беше изградил инсталация/котле и си регулираше парното.

Аз мисля, че собственикът трябва да дава договора и клиентът да го прочете и ако не му харесва да си търси друго.

# 744
  • Мнения: 3 157
Отдавали ли сте апартамент под наем на фирма, не на физическо лице и дължи ли се данък за него в общината?Четох в страницата на НАП и много се обърках.

# 745
  • Бургас
  • Мнения: 6 144
Да. Не апартамент, търговско помещение, но принципът е същият.
Дължи се данък по ЗДДФЛ - от теб като физическо лице, и се внася от фирмата-наемател, не от теб. Ти само го потвърждаваш с годишната декларация.
Към общината се дължи местен данък и такса смет, това е задължение на собственика, независимо има ли наемател, няма ли.
Някои хора искат наемателите да ги плащат, но това не е възприето като масова практика.  По-добре си ги вкарай в наема.

# 746
  • София
  • Мнения: 16 125
Ако отдадеш на фирма - те внасят ДОД за 3 тримесечия.
За четвъртото получаваш пълната сума и ти си декларираш + други доходи. Така се изравнява. Ако имаш   ПИК на НАП - там след 01.03 излиза какво е внесено и какво се дължи още, лесно е.
Преди 15 г. давах за 1 г. на голяма фирма за горива - наеха го за нейни висши меринджеи мъж и жена към 50 годишни. Много проблеми имах с тях и след това не приемам фирми. Не са ме ощетили с нищо, но фирма не ща.

# 747
  • Мнения: 2 053
Ако отдадеш на фирма - те внасят ДОД за 3 тримесечия.
За четвъртото получаваш пълната сума и ти си декларираш + други доходи. Така се изравнява. Ако имаш   ПИК на НАП - там след 01.03 излиза какво е внесено и какво се дължи още, лесно е.
Преди 15 г. давах за 1 г. на голяма фирма за горива - наеха го за нейни висши меринджеи мъж и жена към 50 годишни. Много проблеми имах с тях и след това не приемам фирми. Не са ме ощетили с нищо, но фирма не ща.
Само да допълня. Може, ако Вие желаете, фирмата наемател да внесе данък и за четвърто тримесечие. Но става с изрично волеизявление.

# 748
  • Бургас
  • Мнения: 6 144
Моите внасяха целия данък. Аз само потвърждавах в годишната декларация.

# 749
  • Мнения: 261
Имам спомен, че някой тук имаше наематели украинци, та имам нужда от съвет.
Имам такива кандидати - млада двойка. Регистрация на адреса няма да им е нужна.
Депозитът ще е почти двоен. Наемът - пазарен.
Така или иначе не сме го пускали още в обяви. Моето дете също е наемател - чужденец, та знам колко е трудно за търсещи младежи в чужбина.
Но все пак какви биха били възможните негативи в случая, освен обичайните рискове.

Последна редакция: сб, 17 фев 2024, 17:44 от tanitkata

Общи условия

Активация на акаунт