Фурна и плот за вграждане - избор на марка и модел. Тема 7

  • 7 190
  • 190
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 8 566
На моята Смег също имаше такова изискване, което ние не спазихме и вече 4 години си я ползваме най-спокойно. Почти не нагрява шкафовете отстрани, няма проблеми с готварския плот  при пусната пиролиза.

# 106
  • Мнения: 1 041
Medy, при мен стъклокерамичният плот не е върху фурната, а върху шкаф. Не бях обърнала внимание в инструкциите как трябва да е монтиран. Един ден търсейки нещо в шкафа се опарих на  долната страна на  работещия в момента плот. В тази връзка се чудех, ако има монтирана дъска, дали няма да се нагрява и да е предпоставка за пожар. Вероятно при индукционните плотове няма такъв проблем.

# 107
  • Мнения: 606
Винаги трябва да се гледат монтажните схеми. При индукционните котлони трябва да има отстояние от долната част и също възможност въздуха да циркулира за да се охлажда. Отстоянията са различни в зависимост от това, дали е върху чекмедже или фурна. Ние имаме плътно затворен плот и отдолу лайстна. Когато работят две зони едновременно леко отварям чекмеджето. Няма такова изрично предписание, но предвид, че всичко е много добре затворено малко охлаждане не вреди.

# 108
  • Мнения: 76
Здравейте момичета ! Моля ви помогнете ми за избор на фурна за вграждане. Не готвя често и нямам много претенции. Трябва ми бюджетен вариант до 800 лв. Просто ми е важно да е качествена да не се развали след една година и да има основни програми и функция за нагряване само отдолу и по възможност да не е много тегаво почистването.

# 109
  • София
  • Мнения: 1 527
Здравейте момичета ! Моля ви помогнете ми за избор на фурна за вграждане. Не готвя често и нямам много претенции. Трябва ми бюджетен вариант до 800 лв. Просто ми е важно да е качествена да не се развали след една година и да има основни програми и функция за нагряване само отдолу и по възможност да не е много тегаво почистването.

Ето тази има всички важни режими, включително долно нагряване, както и долно с конвекция. Задната стена е с каталитичен панел и изобщо не трябва да се чисти, а за останалата част има т.нар. „хидролиза“. Има я в черно и в инокс:

Черна - https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … BA534EB0/p/702812

Инокс - https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … BA534ES0/p/702813

Фурните Bosch са здрави, доказали са се в практиката. Повреди в електрониката или в механизмите за отваряне и затваряне, които при други марки се срещат относително често, при Bosch са рядкост. Дори реотани много рядко се налага да се сменят, а ръждата е почти изключена.

Баща ми от 19 години има Bosch, подобна на тази, и работи без грешка. Когато е много мръсна, лесно я почиствам с обезмаслител.

# 110
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Здравейте,
може би скоро ще се наложи да избирам фурна. Моята е 14-годишна Eurolux, която беше доста бюджетна за времето си. Работи прекрасно, пече много хубаво и няма технически проблеми. Обаче, изгни буквално. Задният панел, който прикрива задния реотан и вентилатора пада, въпреки ремонта с по-дебели винтове. Също от някъде пада ръжда, водачите и скарата са ръждясали и те.
Това, което ми трябва, е горно и долно печене, поне 250°С Т, да се чисти лесно, понеже е до стена (груба грешка, но непоправима вече) и горе-долу това е. Имам и едно по-специфично изискване - прецизен контрол на Т, по възможност да виждам колко точно е зададената Т. Трябва ми за специфични неща като обжарване на шунка, салами и др подобни. Ще я ползвам също за пица, питки, големи баници. Имам отделни комбиниран кукър и фрайер и фурна пускам рядко, така че нещо максимално бюджетно ми трябва. Никога не съм избирала лично фурна и се обърках от всичко, което чета и сравнявам.

# 111
  • Мнения: 3 312
Здравейте,
може би скоро ще се наложи да избирам фурна. Моята е 14-годишна Eurolux, която беше доста бюджетна за времето си. Работи прекрасно, пече много хубаво и няма технически проблеми. Обаче, изгни буквално. Задният панел, който прикрива задния реотан и вентилатора пада, въпреки ремонта с по-дебели винтове. Също от някъде пада ръжда, водачите и скарата са ръждясали и те.
Това, което ми трябва, е горно и долно печене, поне 250°С Т, да се чисти лесно, понеже е до стена (груба грешка, но непоправима вече) и горе-долу това е. Имам и едно по-специфично изискване - прецизен контрол на Т, по възможност да виждам колко точно е зададената Т. Трябва ми за специфични неща като обжарване на шунка, салами и др подобни. Ще я ползвам също за пица, питки, големи баници. Имам отделни комбиниран кукър и фрайер и фурна пускам рядко, така че нещо максимално бюджетно ми трябва. Никога не съм избирала лично фурна и се обърках от всичко, което чета и сравнявам.
Лесно почистване според мен само с пиролиза. Тук наскоро се коментираха едни сравнително бюджетни фурни Бош, виж постовете на Вилемина. Моята в градското жилище не беше особено скъпа (преди 3-4 години), на Бош е, с пиролиза, ползвам си грила за целите, които си посочила + идеално препечени филийки - става бързо и лесно. Програмите и режимите са напълно достатъчни за приготвяне на всяко ястие, тестени и сладкиши също стават идеално. Ползвам също я за размразяване, за втасване, за сушене на плодове и зеленчуци.
Отделни уреди за всичко описано по-горе не ползвам - не виждам нужда и смисъл да заемат и те място я по шкафове, я по плот, когато фурната и котлонът правят всичко.
В селската кухня е Neff, с пара и прибираща се врата, останалите функции също са достатъчни, пече идеално всичко, с пиролиза е и нямам грижа за почистването.   
За мен добрата фурна (включително парна) замества множество уреди в кухнята, а понеже така и така заема място, предпочетох да вложа във фурна, отколкото да се налага да купувам още уреди - всички искат място и поддръжка.

# 112
  • София
  • Мнения: 1 527
Това, което ми трябва, е горно и долно печене, поне 250°С Т, да се чисти лесно, понеже е до стена (груба грешка, но непоправима вече) и горе-долу това е. Имам и едно по-специфично изискване - прецизен контрол на Т, по възможност да виждам колко точно е зададената Т. Трябва ми за специфични неща като обжарване на шунка, салами и др подобни. Ще я ползвам също за пица, питки, големи баници. Имам отделни комбиниран кукър и фрайер и фурна пускам рядко, така че нещо максимално бюджетно ми трябва. Никога не съм избирала лично фурна и се обърках от всичко, което чета и сравнявам.

Прецизен контрол на температурата има само при фурните с електронно управление, а те не са много бюджетни. Дайте някакви ориентировъчни рамки на бюджета, за да ви предложа модели.

# 113
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Кубратова, благодаря, но при мен е наложително да ползвам кукър и фрайер, тъй като имам детенце на 2 г и тези два уреда ми дават независимост и време. Отделно, живеем в Пловдив, където лятото е много жега, а целият ни апартамент е западно изложение и фурна е абсурд да пусна. Затова и моята тъне в забвение, но все пак я ползвам понякога.
Относно Т, трябва ми прецизност в ниските градуси - 80, 90, 100. Като ги задам, да съм сигурна, че след като ги постигне, ще ги държи относително постоянни. Става въпрос за производство на домашни салами - шпек, обжарени филета, които се приготвят на ниска Т за дълго време само на долен реотан и т.н. Ако ставаше въпрос за печене, фрайерът ми има прецизен контрол и ползвам него за всичко. Но сега това ни е нова страст и се оказа, че ми трябва добра фурна, за да имам известна доза свобода, а да не вися пред нея. Искам да осигуря домашни колбаси на детето, а физически ми е трудно да отделям много време, защото и детето си иска своето.
Бюджет - около 1000 лв+/-малко отгоре, ако има това, което търся.
Функции като пара и т.н не са ми необходими, за пиролиза също не съм сигурна, защото няма да я ползвам за основна фурна. Но ако може лесно да се почиства, би било плюс.
Благодаря на всички. Просто не съм изобщо наясно какво могат новите фурни и какво да гледам.

# 114
  • София
  • Мнения: 1 527
Относно Т, трябва ми прецизност в ниските градуси - 80, 90, 100. Като ги задам, да съм сигурна, че след като ги постигне, ще ги държи относително постоянни...

...за пиролиза също не съм сигурна...

Да, такава прецизност се постига само с електронно управление, каквото имат и повечето еърфрайъри.

От фурните обаче предимно тези с пиролиза имат електронно управление, защото са задължени са от съображения за безопасност. Именно електрониката оскъпява пиролитичните фурни, а не толкова това, че имат 1-2 стъкла повече на вратата.

Според мен, след като така и така плащате оскъпяване като за пиролиза, най-добре е да си вземете пиролитична фурна, независимо дали ще ползвате тази функция или не.

Ето няколко модела, които ще ви свършат отлична работа:

https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … BA372ES0/p/650086

https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … BA573BS1/p/703312

https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … BA171BS1/p/650088

На пазара има модели и от други марки, но абсолютно всеки от тях предлага по-малко от тези трите.

# 115
  • Мнения: 651
Здравейте! Спряла съм се на Bosch и Teka като марки за фурна и микровълнова, ще бъдат една под друга и държа да са на една марка. За микровълновите нямам особени претенции, ще я взема според избора на фурната, но за нея се колебая. И по-конкретно между тези:

BOSCH HBG5780B0
https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-bosch-hbg5780b0

BOSCH HBA372EB0
https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-bosch-hba372eb0

TEKA HLB 8400 P
https://www.teka.com/bg-bg/produkt/hlb-8400-p_111000008

Ще съм много благодарна на вашите съвети коя да избера.

# 116
  • Мнения: 3 312
Щом ще има и микровълнова от същата марка, прегледах МВ на Бош и предвид цените, бих помислила направо да взема фурна с микровълнова, вместо 2 отделни уреда. Даже ако не бях вече снабдена с 2 сравнително нови фурни, бих взела тази:
https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-bosch-hmg778nb1?rlv_ … =45784&rlv_rpos=1
При копиране линкът е активен, но не знам защо видимо не е активен - моделът е  HMG778NB1.
Доста по-скъпа е от избраните от теб модели, но пък е комбинирана с МВ и  има почти всички възможни функции и екстри, включително еър фраер режим (т.е. спестява още един уред) и ще се ползва години наред, без да си мислиш след 2-3 години, че ти липсва нещо.  
Все пак зависи колко и за какво се ползва една фурна в дадено домакинство. Работата е там обаче, че човек ползва според уреда - колкото по-малко възможности е имал старият уред, толкова по-рядко е ползван и обратно.
Преценката се влияе и от бюджета, но опитът ми при оборудването на две кухни напоследък (едната има още за довършване) показа, че влагането във високотехнологични и качествени уреди си е струвало всяка стотинка. Не мина без компромиси, естествено, но ги направих в други посоки, не в техниката.  
За конкретните модели от поста ти може да пуснеш двете Бош на опция съпоставка и да видиш по какво точно се различават, но на първо четене ми се струва, че съществената разлика е в управлението - с копчета при едната и тъчскрийн при другата. Вилемина може да ти бъде много полезна с мнение при съпоставката.

# 117
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Vilemina, благодаря много. Ще ги разгледам подборно и ще избера. Изненадана съм, че има модели на такава цена, очаквах, че ще са много по-скъпи.
А какво означава Визуален контрол на температурата? Видях го в този модел:
https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … ab=descriptionTab

Предполагам изписва на дисплея или?

# 118
  • София
  • Мнения: 1 527
А какво означава Визуален контрол на температурата? Видях го в този модел:
https://www.technopolis.bg/bg/Furni-za-vgrazhdane/Furna-za-vgraz … ab=descriptionTab
Скрит текст:
Предполагам изписва на дисплея или?

Изразът би трябвало да означава това, но в този модел няма такова нещо. Това е фурна с обикновен механичен термостат, която не може да поддържа точно температурата, особено в ниския диапазон.

Механичният термостат поддържа температурата в граници плюс-минус 15-20 градуса от зададената стойност. При печене на 180 градуса, такива отклонения не се усещат, но ако правиш шунка, за която трябва да се поддържат примерно 80 градуса, механичният термостат ще позволи фурната да се нагрее до 95-100 градуса, след което ще я изключи, и когато тя „изстине“ до 60-65 градуса, отново ще я включи. При тези условия няма да получиш шунка, а просто свинско, печено на бавен огън.



Щом ще има и микровълнова от същата марка, прегледах МВ на Бош и предвид цените, бих помислила направо да взема фурна с микровълнова, вместо 2 отделни уреда. Даже ако не бях вече снабдена с 2 сравнително нови фурни, бих взела тази:
https://www.tehnomix.bg/furna-za-vgrazhdane-bosch-hmg778nb1?rlv_ … 84&rlv_rpos=1

Кубратова, страхотна е тази фурна! Само че такава фурна не ти замества два отделни уреда. Тъкмо сложиш мусаката да се пече, и дойде някое мъниче „Мамо, гладна съм!“ или „Искам какао“ Simple Smile

Смисълът на тази фурна е по-скоро да използваш комбинирани режими и като печеш нещо голямо като цяла птица или голямо парче месо, да не чакаш два часа топлината да проникне от повърхността до вътрешността му.

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 14:31 от Vilemina

# 119
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 765
Ясно, значи изобщо да не го гледам това, защото един вид е подвеждащо. Много правилно си ме разбрала какво искам да може. За шунка ползвам кукъра и понеже съм пробвала да варя шунка на котлон, напълно разбирам разликата. На котлона си беше жива мъка и просто спрях да правя, докато не си взех кукър. Искам да купя уред, който ще ми помага, а няма да го дебна с термометъра дали върши това, което искам от него или не.
Благодаря ти от сърце, като я вземем, ще се похваля коя сме избрали.

Общи условия

Активация на акаунт