След "МОЧА" предлагат да се премахне "Альоша"

  • 11 615
  • 338
  •   1
Отговори
# 270
  • Пловдив
  • Мнения: 14 878
Никой не твърди подобно нещо. Или аз поне - не. Но в сравнение със след 1944 поне е имало малко от малко - с все условности - плурализъм, свобода на словото и възможност за смяна на управляващите. Вярно, кога с избори, кога с преврат... но все пак понякога и с избори. Wink
Освен това най-много са убитите по време на война (не на фронта, просто по време), когато изобщо условията се смятат за по-особени. Да подриваш воюващата си държава е по-лошо, отколкото просто да подриваш държавата си. С това НЕ оправдавам безогледните убийства, в това число на младежи и дори на деца, като ястребинчетата.

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 14:43 от Магдена

# 271
  • Мнения: 18 821
Каквото и да е  е наше. Ще си го пазим.
 Чуждото е излишно.

# 272
  • Мнения: 9 445
Значи комунистите разрушиха стотици паметници от Царство България,но сега искат да пазим "паметниците",щото били "наши"!

# 273
  • Мнения: 2 485
Лъжата за ястребинчетата май е доста голяма, както и за Митко Палаузов.


https://www.168chasa.bg/Article/4388793

https://webcafe.bg/obshtestvo/322205629-propagandata-koyato-prev … za-komunizma.html

https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/1750927

https://www.168chasa.bg/article/9594725

Последна редакция: вт, 16 яну 2024, 15:30 от vl

# 274
  • Мнения: 18 821
И аз видях за ястребинчетата, истината е някъде там. Ама къде там.
 Най-малко съм комунист. И че някой развалял, не оправдава и ние.
 Историята е наша.  То си се руши само. А истината трябва да се знае. Да се доказва.
 Пък ястребинчетата едва ли са виновни - деца, послушни.
 Мръсници има винаги и  навсякъде.
 На 10 ноември също идеалисти излязоха , пък какво стана.

# 275
  • Мнения: 9 445
Идеалистът е много по-опасен от здравомислещият човек,понеже той е готов да жертва,разбирай убие,милиони хора в името на идеала си.
Впрочем,малцина от комунистите са идеалисти. Младият Малчика например,не е бил идеалист. В самопризнанията си при разпитите от полицията,той никъде не казва че се бори за комунизъм,а за свободна България,каквото и да разбира под това. И дори когато го водят на разстрел той пак не говори за комунизъм,а се моли на родителите си да му простят...

# 276
  • Мнения: 18 821
Така де , опасен  е. За това бързат да го подменят с прагматичен,  себичен, идиотски  и каквото се сетиш да псуваш модел.

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 14 878
Чела съм ги тези. Надежда Любенова според мен говори пълни, измислени глупости. Никой друг освен нея не го твърди, няма нищо, с което да се подкрепят думите и. За съжаление.
Това за Митко Палаузов е повече интерпретация на причините техните да станат партизани и не променя кой знае какво.

# 278
  • Мнения: 2 485
Чела съм ги тези. Надежда Любенова според мен говори пълни, измислени глупости. Никой друг освен нея не го твърди, няма нищо, с което да се подкрепят думите и. За съжаление.
Това за Митко Палаузов е повече интерпретация на причините техните да станат партизани и не променя кой знае какво.

Свидетелите и съвременниците отдавна не са живи.

Напротив, написаното за Митко Палаузов е в много сериозно противоречие с всичко, което сме чели и учили!
Имаше цели 2книги за него-едната от баща му, а другата от Марко Марчевски. Втората ми хареса повече, а тя била препълнена с лъжи!

# 279
  • Мнения: 10 484
И аз съм чела книгата на Марко Марчевски, но вече нищо не помня от нея. Като цяло този автор пишеше за партизански екшъни с полицията. Не бяха достоверни, но поне по-четими от много други глупости.

# 280
  • Пловдив
  • Мнения: 23 928
Днес ми попадна анкета в една от пловдивските онлайн медии. Ами над 70% от гласувалите към онзи момент бяха срещу махането на паметника на Альоша. Ако в София стана с демонтиране, то при нас навярно ще трябва да се взривява. Целият град в момента е една огромна строителна площадка, затворени булеварди, основна пътна артерия ще затворят в края на месеца (бетонния мост), Пещерско шосе по същото време ще затворят за минимум три месеца, градския транспорт е не в колапс, а в будна кома от няколко години, за зоопарка изхарчиха едни милиони, за да разрешат накрая построеното (защото било незаконно строителство, ЖДБ), та и това сега. Айде стига, много моля.
За зоопарка се съдиха със Запрянови и загубиха - https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Osudiha-obshtina-Plovdiv … a-gradina-1414903

Аз не че съм против махането на Альоша, ама ако може да изчакат малко, няколко години, докато приключат настоящите проекти, че много трудно се живее.
За градския транспорт да не говорим, децата ми се движат с него и редовно са нещастни и висят на някоя спирка. Никакъв го няма.

# 281
  • Мнения: 7 573
Реакция от Москва по повод внесеното в Общинския съвет предложение за демонтиране на паметника:

Цитат
Долната камара на руския парламент - Държавната дума откри пролетната си сесия с приемането на декларация срещу демонтирането на паметника "Альоша" в Пловдив, предаде ТАСС.

В нея се изразява "крайно възмущение във връзка с провокативното и цинично предложение на членове на Общинския съвет на Пловдив от партия "Демократи за силна България" (ДСБ) за демонтиране до края на 2024 г. на паметника на съветския войник-освободител "Альоша"...

Позицията определя плановете като "поредната безразсъдна враждебна постъпка на представителите на партия ДСБ" и като " пренебрежително отношение към историята на страната им, подъл опит за оскверняване на общата историческа памет на нашите братски народи, маниакално отчаян опит да се принизи героичният подвиг на съветските войници, решаващият принос на СССР и съветския народ в борбата с нацизма по време на Втората световна война".
От какъв нацизъм са освободили България?
Поредният опит за вмешателство във вътрешни въпроси на чужда страна, която определят като "вражеска".

# 282
  • Мнения: 37
В Пловдив имаше протест против премахването на "Альоша" тази сутрин.
https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Plovdivchani-protestirah … a-Alyosha-1968599

# 283
  • Мнения: 7 573
Естествено, пак с развяти чужди знамена. И пак не може да се мине без Мая Манолова.

# 284
  • Мнения: 41 911
И защо ги е страх от референдум? Ние, които сме против паметника, приемаме риска от референдума, все пак - глас народен, глас божи. А те защо, нали декларират, че всички пловдивчани го искат? Може би защото на протеста има стотина човека?

Общи условия

Активация на акаунт