Майски бебета 2024г. - Тема 5

  • 18 377
  • 738
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 7 212
И моя хемоглобин си пада сега е 108,може и затова да нямам сили до обяд 😒

Миналата б ми изписаха феро фолгама,накрая дори ми увеличи дозата.Дали да си го купя.🫣Че ще съм на преглед чак за другия болничен сиг към средата на февруари.

# 76
  • Мнения: 1 787
И аз съм същата с месото.. И преди не хапвах много, но сега съвсем. Иначе за желязото май е добре червени меса, които така или иначе не харесвам. Аз бях доволна от едни шейкове със спирулина (мляко, банан, спирулина, орехи), но сега не знам дали е подходяща спирулината. В комбинация със Blue Iron си вдигнах желязото и се чувствах много добре.

# 77
  • Мнения: 7 212
Същата съм едвам малко пилешко ям,сега мм прави риба и мирише ужасно 🫣

Но това не е фактор за ниско тегло на бебе,поне при мен не беше (3740)😁

# 78
  • Мнения: 783
И аз не съм по месото.По,-скоро по свинското.Винаги съм си била такава.Предпочитала съм винаги пилешко и риба.А напоследък и пилешко отбягвам.Хем съм гладна,хем незнам какво да ям.А съм чувала,че месото си трябва за да расте бебето.

# 79
  • Мнения: 552
И аз съм същата с месото.. И преди не хапвах много, но сега съвсем. Иначе за желязото май е добре червени меса, които така или иначе не харесвам. Аз бях доволна от едни шейкове със спирулина (мляко, банан, спирулина, орехи), но сега не знам дали е подходяща спирулината. В комбинация със Blue Iron си вдигнах желязото и се чувствах много добре.

Да ,вярно е ,ама и аз не ги обичам.Не знам по-горе там ,дето беше писала ,че се чувстваш зле ,като се намали желязото ,и ще пиеш билкова кръв ,аз ли нещо направих с тия цитати ,че го махнах ..Съжалявам ,понякога ,нещо явно не се оправям ,като отговарям 😄🤗Зелените храни иначе и те имат,спанака напр.има желязо,боба..Също и ядките .

Иначе бебчо може и без месото ,просто жената трябва по всякакъв друг начин да си набавя желязо ,или ще се пие добавка .Все пак има жени вегетарианки ,и раждат си децата.И мен ме притесняваше това ,но се поразпитах.

# 80
  • Мнения: 182
Момичета и аз не ям вече никакво месо,.Не мога още от самото начало на бременността ми се повръщаше от него, вече не , но не мога да го ям просто....

# 81
  • Мнения: 3 892
Цвеклото също съдържа много желязо, но е доста цапащо 😃
И аз не съм по месото и за това съм на тоя хал с хемоглобина.
Обаче според мен преди да почнете да пиете нещо, е хубаво да го изследвате. Най-разпространената анемия е желязо-дефицитната и с нея се вдига хемоглобина с желязо, обаче може да Ви е нисък хемоглобина и заради Б12. Тогава може желязото да е в норма и не е хубаво да го приемате. Аз имах приятелка бременна с високо желязо. Сигурно е рядкост, защото бебето си дърпа, но ето че има такива случаи. За това според мен приемайте добавки след тест. Имаше и трети вид анемия, мисля че фолиева се водеше. Тя е по-рядко срещана, но обикновено бременните пием фолиева и едва ли бихме имали там дефицити. Но ако хемоглобина е нисък или пада, вижте желязо и Б12 и тогава взимайте добавки.

# 82
  • Мнения: 321
Спанакът действително има доста желязо на 100гр, но човек трябва да изяде огромни количества, за да си набави дневната доза, което не е много постижимо. По-голям е шансът това да се случи с бобови растения, ядки (особено тиквени семки, които са богати и на магнезий) или пък сушени кайсии. Но проблемът е, че желязото от растителни източници не се усвоява от организма толкова добре, колкото от животински продукти. Черният дроб например и много добър източник, но в момента е изключен от диетата ми изцяло, заради високото съдържание на витамин А. Така че най-добрият вариант действително е червеното месо, а ако не ви понася - добавки. И винаги в комбинация с витамин Ц.

Важното е да се следи често и да се започнат добавките още преди нивата да са прекалено ниски и да се е стигнало до дефицит/анемия.
Аз от близо 6 години редувам няколко месеца добавки и после няколко месеца почивка. Бях успяла да си постигна някакъв баланс, още повече че и без изследвания дори вече знам кога нивата ми са ниски, тъй като си познавам симптомите. Но явно по време на бременността нуждите на тялото са по-високи и въпреки че хемоглобинът ми е сравнително ок, желязото се изчерпва.

Иначе аз съм ползвала различни видове добавки, но повечето не ги намирам в България, а и не смея да ги препоръчам, защото тук (странно за мен) се предлагат с лекарско предписание. Така че задължително си пуснете едно изследване първо. Simple Smile

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 19:45 от Iffsy

# 83
  • Мнения: 994
22+3 480г съвсем в норма, те накрая наддават по над 200г на седмица. ☺️
Ето ориентировъчна таблица https://www.babycenter.com/pregnancy/your-body/growth-chart-feta … k-by-week_1290794

Понеже освен, че не съм фен на месо. В моите представи за здравословно хапване то присъства 3-4 пъти седмично, има доста вегетариански източници на желязо също.
Млечните продукти(изключвам кърмата), но едва ли някоя пие 😅, намаляват неговото усвояване, а витамин Ц помага. И гледах на всяко хранене да предлагам нещо с желязо и витамин Ц.

# 84
  • Мнения: 113
Нашият бебо е 622 грама в 24та седмица

Месо и на мен никак не ми се яде, не ми става лошо, не ми е гадно, просто не ми се яде и предпочитам да ям други неща.

Хемоглобинът и при мен е нисък - 119, днес на прегледа ми казаха да пия и аз билкова кръв. Но не бяха крайно притеснени.

На мен ми предстои да правя обременяване с глюкоза за всеки случай, защото сестра ми е с предиабет. Малко го мисля какво ще излезе, но каквото такова, ще го видим. Някой правил ли е?
След това трябва да мина контролно и през ендокринолог

Последна редакция: вт, 09 яну 2024, 19:57 от Yo_St

# 85
  • Мнения: 994
Аз съм правила небременна, но сега не искам и АГ предложи да си направя кръвнозахарен профил, като си взема глюкомер от аптеката. Но ще ми обясни подробно на следващото ЖК, другата седмица.
Сега не искам, защото после над седмица изпитвам зверски глад за сладко, а ми е трудно да се сдържам бременна. 😅
Също покрай Коледа изядох 3 малки парчета баклава и ми беше лошо 3 дни....

# 86
  • Мнения: 1 787
Аз на тези изследвания пусках глюкоза на гладно, заедно с пкк и урина. Но това за обременяването мисля, че е друго и се изследва няколко пъти през деня.

# 87
  • Мнения: 113
Аз на тези изследвания пусках глюкоза на гладно, заедно с пкк и урина. Но това за обременяването мисля, че е друго и се изследва няколко пъти през деня.

Не точно. На гладно ти взимат кръв, след което ти дават да изпиеш определено количество глюкоза ( 75 грама разтворени във вода) и вземат кръв още 2 до 3 пъти в интервали от 30 мин до час. Тоест да се види организма как/дали преработва захарта.

# 88
  • Мнения: 321
На мен ми предстои да правя обременяване с глюкоза за всеки случай, защото сестра ми е с предиабет. Малко го мисля какво ще излезе, но каквото такова, ще го видим. Някой правил ли е?
След това трябва да мина контролно и през ендокринолог

При мен е включено в пакета и най-вероятно ще го направя, но някъде между 24-28г.с. Предполагам, че на следващия преглед, АГ ще ми каже точно кога.

# 89
  • Мнения: 860
И ние щяхме да правим обременяване, но за сега ендокринолога и АГ мислят, че няма нужда, защото кръвната захар и гликемичния хемоглобин са ми добре (даже второто е малко под референтната стойност). Има време до 24г.с., ще го решим като наближи

Общи условия

Активация на акаунт