На море в Гърция 2024 - I

  • 48 217
  • 769
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 564
Да, съгласна съм, много им е хубав плажът.

# 91
  • Мнения: 309
Зависи и от периода, но освен много хора, в Керамоти има и адски много комари. Септември там със сигурност не пръскат и проблемът с комарите е огромен.

# 92
  • Мнения: 309
Зависи и от периода, но освен много хора, в Керамоти има и адски много комари. Септември там със сигурност не пръскат и проблемът с комарите е огромен.
Такова нашествие на комари не бях виждала, а съм от Бургас. Само и единствено заради тях не бих повторила

# 93
  • Мнения: 564
Аз толкова много, и нахални комари в живота си не съм виждала. Около селото има много блата и въпреки, че пръскат уж редовно против тази напаст, има много. Аз лично не бих го препоръчала на никой, именно заради комарите.
От българи, които живеят там, знам, че властите пръскат против комари летните месеци, но аз съм ходила и юни, юли, август и септември и комари винаги има и то по много. По-миналата година ходихме септември за два-три дни и ни казаха, че от края на август не са пръскали. Е, нямаше такъв ад, всички хора по улиците говореха за комарите, всеки държи Аутан в ръка, изкъпал си се със спрея преди това и пак няма спасение. Можеш да полудееш. На плажа, в момента в който се скрие слънцето след залез, комарите нападат като от филм на ужасите.

Последна редакция: пт, 26 яну 2024, 14:15 от mladamama

# 94
  • Мнения: 537
Здравейте, добра идея ли е почивка на Санторини на Великден - като тампература и места за разходка за 4 дена ?
Благодаря !

# 95
  • Мнения: 11 283
Тази година да, защото се пада през май. Има забележителни чествания на Разпети петък в село Пиргос.

# 96
  • Мнения: 2 806
Здравейте, момичета!
Включвам се и аз да следя темата. Януари почти мина и вече ми се ходи на море. Запазили сме си осем нощи на Левкада в последната десетдевка на юли, голяма компания - 20+ човека. Но, преди това правим сами едно море края на юни - първи дни на юли (любим период, без тълпи) и още едно късен август-септември със семейството в широк кръг. Ще ви следя за нещо интересно.
 
Мога да се похваля вече, запазихме си апартамент в Керамоти за края на юли.
Само ако някой може да ми каже как седят нещата с плажа, има ли шезлонги с консумация към заведение на плажа или се плащат отделно? И ако ми препоръчате сладкарница там ще ми е много полезно тъй като много съм се затъжила за хубавите гръцки сладкарници, а и се пада тогава да празнуваме рожденния ден на детето.
Да, с консумация са шезлонгите. Най-най-любимата ми сладкарница в цяла Гърция е тази на площада в Керамоти, преди фериботите Yellow Heart Умирам за пастичките им. С приятели сме празнували повече от един рожден ден с техните пасти и торти. Тези са любимите ми видове:

За съжаление, така и не запомних името на сладкарницата ... кутиите са със снимка на Керамоти от едно време. Със собственичката сме горе-долу на една възраст, а и децата ни. Момиченцето го помня от мъничко. Вече е млада дама и работи с майка си.... Запомнили са ни и те ни като клиенти и винаги са много мили и сърдечни с нас. От 2008 насам минавам през тази сладкарница при всяка възможност......  Отплеснах се, но който има път натам, да ги пробва.

За Скиатос и комерсиалността му се пишеше по-назад - да, има нещо такова, но в сезона Гърция отдавна е пренаселена и комерсиална почти на всяко място. Ние в началото на миналия юли останахме много доволни от избора си да пътуваме точно до Скиатос. Доста хора имаше въпреки, че беше още началото на сезона, но много приятно и зеленко. Град Скиатос - китно красив. Плажовете - хубави и всички много лесно достъпни. Половината дни плажувахме под маслините на близкия миниатюрен Цугрия - ненаселен остров с два плажа и една таверна, на 15 мин. по вода от Скиатос. Има лодки-таксита до плажовете. Карат те сутрин и те прибират късен следобяд.
Отскочихме и до Скопелос. И той ни хареса много.
На връщане отседнахме за една верер в Макриница, над Волос. Отдавна я планирахме и все подминавахме поради липса на време.
Бих повторила същия маршрут някой ден. Пак с кола и ферибот.
Ето малко снимки за интересуващите се от дестинацията:
Скиатос:
Скрит текст:




Лебедите на Агия Параскеви бяха невъзмутимо спокойни. По цял ден плуваха от единия до другия край на плажа, като периодично излизаха и се разхождаха по брега, съвсем близо до хората.

Харесахме Агия Параскеви повече от прословутия Кукунарис - прекрасен, но пренаселен плаж.

Уличките на град Скиатос са романтични, а храната - вкусна:





За мен града е най-подходящото място за настаняване. За придвижване до плажовете през деня има безброй варианти - кола, добре организиран автобусен превоз със спирка на всеки плаж - на десетина минути в сезона, лодки. Късен следобяд се прибираш и прекарваш вечерта в разходки и вечеря в града.

На известния Лалария бийч също имаше доста хора, но се намира място за всички, защото лодките дават по час-час и половина време за престой там и не става твърде пренаселено:


Скопелос:
Скрит текст:
Известната черква Мама Мия (Агиос Йоанис) - стъпалата по скалата до горе са  изтощителни в обедната жега, но пък гледката си заслужава. А и живописният плаж в залива отдолу е чудесна награда след катеренето:



Град Скопелос или Хора, носи свой особен чар. В ранен следобед на 01 юли изглеждаше почти пуст, но и беше адски горещ ден. Кухнята - различна от тази на Скиатос. Обядвахме божествено телешко със сини сливи.





Цугрия:

Скрит текст:
Плажът, който ни допадна най-много от всички при престоя в Скиатос. Сутрин, между 9 и 11 лодки от Скиатос карат туристите до там. След това идват да ги прибират между 16 и 17.30 часа. Лодките са няколко, на различни собственици. На връщане няма значение с кой си отишъл сутринта. Качват всеки желаещ, без да търсят билет. Една от лодките е на собствениците на единствената таверна на Цугрия. Ако отидеш с нея, при посещение в заведението за обяд ползваш 5 евро отстъпка за всеки закупен билет.
 



Вечерна гледка от Макриница - терасата на Пелион:
Скрит текст:

Последна редакция: нд, 28 яну 2024, 20:25 от Light Beam

# 97
  • Мнения: 5 971
Ние всъщност бяхме именно на източния бряг на Евия, преди да заминем няколко дни по-късно за Андрос. Еми, и да е имало вятър, не ми е направил грам впечатление - явно е бил в рамките на нормалното. Виж, на Андрос ми направи и още как Simple Smile издуха ни. Но това са динамични неща, нищо освен краткосрочната прогноза не може да каже как е.
Параход, а къде на източния брах отседнахте?

На източния бряг според мен (под Кими) е най-добре Агий Апостоли. Има няколко таверни, има дори барове. Селският плаж го има като опция, макар и компромисна, а наоколо в рамките на малко пътуване има поне още 3-4 доста задоволителни. По-лесно за достъп е през моста на Халкида и пътят е нормален, широк.
Въпросният Климаки обаче аз го видях доста пренаселен от вилите наоколо(затова и изобщо не го споменавам, като нормална опция), докато на север от селото Каколимано(урбанизиран), Херомилос (не беше урбанизиран), съседния Стомио(не беше по наше време урбанизиран, но на гугъл се виждат по-нови снимки с чадъри) не беше така. В околностите има и още няколко по-диви плажа до които нямахме време да стигнем.

В това село бяхме отседнали в много симпатично студио, а и имаше доста други опции. Triantafilia Guesthouse През уикенда изведнъж се напълни с гърци и си мисля, че май е доста популярно сред тях. Дори дойде някакъв ферибот тогава на пристанището.

Пътят надолу към Каристос в едната си част минава почти по билото и е страшно живописно. Ние не се оплакваме от вятър, нито в Агий Апостоли, нито долу при Каристос. Духаше, но не и непоносимо, и не е нещо, което да ни направи впечатление, като знаем какво търпим на Цикладите. Но това си е божа работа.

И да добавя. Аз в този район, и изобщо на Евия, не бих отделила цяла почивка. Ценители сме, пътуваме много, вече сме обиколили много в Гърция, интересен остров е Евия, разнообразен, има хубава природа, но някак не е уау. Бих останала 3-4-5 дни, но не и цяла почивка.

Последна редакция: нд, 28 яну 2024, 11:30 от Fancy

# 98
  • Мнения: 362
Здравейте!
Как са плажовете около Агиос Николаос(Мани)?Пясъчни ли са?
Хубав ли районът?
Всякаква информация ще ми е от полза.Не сме били в тази част на Гърция, с деца на 3 и 15 сме.

# 99
  • Мнения: 11 283
Не. Единствено на Ступа има два пясъчни плажа, които са доста чадъросани и населени. Иначе районът е прекрасен. Но плажовете са каменисти.
Самото Агиос Николаос е сладко селце, Кардамили - също. Отбелязвам, че през юли и август това е една от най-горещите части на Гърция, да не ви изненада неприятно.

# 100
  • София
  • Мнения: 243
Здравейте, за тази година година планувах Закинтос, после Кефалония и сега се чудя дали да не е Крит.Изобщо, колкото пъти отворя книгата на Параход, толкова пъти тръгвам на различно място 😁.
Та гледам самолетните билети за Крит, от Райън Еър за началото на юли, но ми се струват високи в сравнение с тези за август.
Кога са вашите впечатления за най-ниски самолетни цени за Крит?Дали ще паднат или по-скоро ще се качват от тук нататък?

# 101
  • София
  • Мнения: 1 748
Според мен юли на Крит вече ще е доста натоварено и горещо. Втората половина на юни е по-добре.
Относно цените на билетите прогнозите са невъзможни. За мен до 100 евро за двете посоки е приемливо за директен полет. Аз взех за Родос за 85, но след дебнене и е за юни. Може да се наблюдават няколко дни и тогава да решите.

# 102
  • Мнения: 1 658

Та гледам самолетните билети за Крит, от Райън Еър за началото на юли, но ми се струват високи в сравнение с тези за август.
Кога са вашите впечатления за най-ниски самолетни цени за Крит?Дали ще паднат или по-скоро ще се качват от тук нататък?
Това никой не може да прогнозира.
Миналата година неделните полети Ханя-София за след юли разбираемо бяха скъпи (70-90€), за август повече.
Аз следях за края на септември и под 50€ на посока не паднаха.
Можете да видите в www.airhint.com за прогнозни цени, но и те само статистика ползват, която се базира на минали цени.
За търсени и натоварени сезонни линии при Райън често най-ниски са цените при зареждане на сезонното разписание или когато пускат нова линия.

============
Моите билети за края на септември до Атина, купени още миналата година по двайсетина евро, май засега се вдъхнових да ги употребя за Андрос плюс вероятно Сирос, че не съм била по тези места, а логистично ми се връзват. Четох за вятъра, ама каквото – такова. Ако не става за плаж, ще ходим по баирчетата. Имах по-рано някакви идеи за Пелопонес, но ни окапа шофьорът, а с обществен транспорт там е силно тегаво, пък и безсмислено за местата, които искам да видя.

Последна редакция: нд, 28 яну 2024, 17:50 от Розова маслинка

# 103
  • Мнения: 5 398
Цамбуркам се при вас. Тази година планираме Парга. Да видим дали ще се осъществи.

# 104
  • София
  • Мнения: 13 289
Цитат
Ако ходим, ще е втората половина на септември и се надявам, че няма да е толкова гъчкано. А личен опит за времето на Евия в края на лятото някой може ли да сподели?

Divi, били сме от 17 до 25 септември. Първо бяхме в Лутра Едипсу, после се преместихме в Каристос. На север морето беше топло. Закътано е и няма как да охладнее бързо. Ходихме и на еднодневна екскурзия до Скиатос. И там беше топло и хубаво. После се преместихме на юг. Не си спомням да е имало вятър, времето беше топло, но имаше големи вълни и морето беше студено. Открихме един много плитък залив в близост до Каристос и колкото и да обикаляхме, все там се връщахме, защото само там водата беше топла. Но трябваше да легнем на дъното, за да сме потопени. Joy В средата на залива имаше миниатюрно островче с параклис и съм почти убедена, че можеше да се отиде пеша до там. Simple Smile Плажът беше с толкова ситен пясък, че стоеше като кал:



Вижда се колко е навътре човекът, а морето му е до коленете. А това са миди от същия плаж:



Иначе южните краища са твърде нетуристически и в края на сезона бяхме почти единствените туристи. Спахме в някакви двуетажни вили, които бяха 5-6 на брой и нямаше други отседнали. В градчето и в околностите непрекъснато се засичахме с двойка възрастни германци. Накрая се сприятелихме. Simple Smile Имам чувството, че бяха единствените почиващи като нас. Joy

Сетих се, че през септември 2019 г., след Скирос минахме през няколко плажа на север и на юг от Кими. Никъде не ставаше за къпане пак заради големи вълни. Но тогава имаше причина. Заради силен вятър, който изобщо не се чувстваше на острова, отложиха ферибота. Останахме 1 ден повече на Скирос, а на другия ден фериботът беше целия в сол - седалките, пода... Simple Smile Явно преди да го спрат е бил целия заливан от вълните. Simple Smile

Ето и "моят" Миртос, отново втората половина на септември:



Общи условия

Активация на акаунт