Интериорен и екстериорен дизайн по аматьорски - тема 84

  • 33 190
  • 765
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 6 398
Може би не се облицоват с плочки до горе, понеже баните тук се третират повече като стая, а не като помещение, което се облива с вода. Много пъти е ставало дума за прословутата липса на сифон на пода. Конкретно в Италия най-често луксозните бани се правят с мрамор, истински. Като мазилка често в комбинация със stucco veneziano, който по оргиналната си технология диша и издържа на влага, а полагането му е по-скъпо от плочки.

# 586
  • София
  • Мнения: 44 403
Ами интересна, но колко точна... Скоро познати споделяха, че за обслужване на гаранционен автомобил в щатите - смяна на масло и филтър  им взели към 1000долара...🤷‍♀️
А това със сифона винаги ме е убивало... Направо не мога да си го представя.

# 587
  • Мнения: 3 735
Може би не се облицоват с плочки до горе, понеже баните тук се третират повече като стая, а не като помещение, което се облива с вода. Много пъти е ставало дума за прословутата липса на сифон на пода. Конкретно в Италия най-често луксозните бани се правят с мрамор, истински. Като мазилка често в комбинация със stucco veneziano, който по оргиналната си технология диша и издържа на влага, а полагането му е по-скъпо от плочки.
Точно такава мазилка имах предвид и тук също нанасянето е по-скъпо от лепенето на плочки. 
Аз също възприемам банята като стая повече, ама е малка, та съм принудена да я приемам повече като мокро помещение Simple Smile
Селската в момента е 4 кв.м., мислех да я разширя до 7, после си отпуснах още малко и в крайна сметка вероятно ще я направя на максимума, което позволява мястото - не съм измерила точно, но предполагам около 10 кв.м.
И това не е много, но е далеч по-приемливо от 4 кв.м.

# 588
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 573
Аз мога да питам колко е на квадрат в Германия, ако някой го интересува.

Била съм в много не особено просторни бани с плочки само в мокрите зони и смятам, че страхът от мухъл, както и това постоянно обливане на банята/плочките с вода и препарати са напълно излишни. Въпросът е естетически дали ви харесват плочки до тавана или не.

# 589
  • София
  • Мнения: 44 403
Лъжа ли се или в германия повечето бани имат прилично голям прозорец?

# 590
  • Мнения: 6 398
А като стана дума за обливане и сифон на пода, спомних си нещо куриозно. Simple Smile
Преди много години имаше тук във форума много интересна и забавна тема на майки, които са отишли да живеят в Магреба. Имаше една жена в Мароко, която каза, че всичките ѝ стаи са с плочки и всяка стая има сифон. Като им духнел там пясък от пустинята, ситен като пудра, после направо минава къщата с маркуча и воала.

# 591
  • София
  • Мнения: 44 403
😂 😂 😂 Преди седмица ми излезе подобен клип от някаква по-източна държава, жената местеше дивани и легла и обливаше с маркуч, в нейния случай после всичко изтласкваше към двора, нямаше сифони... Аз седях и се блещих тъпо срещу екрана... 😲😲😲

# 592
  • Мнения: 3 735
Аз мога да питам колко е на квадрат в Германия, ако някой го интересува.

Била съм в много не особено просторни бани с плочки само в мокрите зони и смятам, че страхът от мухъл, както и това постоянно обливане на банята/плочките с вода и препарати са напълно излишни. Въпросът е естетически дали ви харесват плочки до тавана или не.
Аз мислех, че няма да ми хареса, предпочитам мазилка, но пък в конкретната баня се получи добре - избрах плочки, чиято текстура наподобява кашмир и така се омекоти визията, плочките нямат студено излъчване и изглежда почти като стая, каквато ми беше и целта.
Според мнението на управителя на фирмата (а тя е и вносител на мазилките), колкото и да е издръжлива мазилката, след 4-5 години ще се налага обновяване и малката баня не е най-подходящото място за такова оформление - ще изисква твърде много съобразяване при ползване и почистване. Съгласих се с него и затова ще направя втори опит в по-голяма (надявам се) баня.

# 593
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 573
Лъжа ли се или в германия повечето бани имат прилично голям прозорец?
Не се лъжеш, някои имат и по два големи, но като бяхме бедни студенти квартирите в центъра често нямаха изобщо. И пак плочките малко над ваната, а над тях релефни тапети (рауфазер), боядисани със специална боя за мокри помещения. Скромни бани, но проблем с мухъл е нямало.

ПС единственият сифон е на ваната, душът над него и преграда - това е стандарт за малките бани.

# 594
  • Мнения: 836
Ами и аз вече нямам сифон в сухата част на едната баня - оказа се, че не е никакъв проблем. Просто се почиства по-внимателно и като падне повечко вода - се забърсва веднага. Преди не бях така и оливах всичко. Незвисимо от сифона, пак трябваше да попивам и бърша пода.

Иначе за цените - колко мислите, че струва смяна на масла и филтри, т.е. годишното гаранционно обслужване на нова кола у нас? Естествено зависи от колата, но към 900-1000 лв. за среден клас кола, ако е много скъпа колата - и много повече. Като се има предвид стандартите на живот - ами същото е. То и на по-старите автомобили не е много евтино, особено на по-скъпи марки.

А като съм гледала HGTV, понякога споменават цени на плочки. Чувала съм са някакви много, много ниски - от промоции, останали малки количества и т.н. Но повечето, които са споменавали, са били доста скъпички по моя преценка. Сега не мога да се сетя точни цифри, но се сещам само, че съм си казвала - я колко скъпи плочки.

# 595
  • Мнения: 6 606
Аз мога да питам колко е на квадрат в Германия, ако някой го интересува.

Била съм в много не особено просторни бани с плочки само в мокрите зони и смятам, че страхът от мухъл, както и това постоянно обливане на банята/плочките с вода и препарати са напълно излишни. Въпросът е естетически дали ви харесват плочки до тавана или не.
Абсолютно е излишен този страх. Имам малка баня с частично плочки и боя , нищо й няма. Без прозорец.

Последна редакция: ср, 03 апр 2024, 13:15 от second

# 596
  • Мнения: 6 398

Според мнението на управителя на фирмата (а тя е и вносител на мазилките), колкото и да е издръжлива мазилката, след 4-5 години ще се налага обновяване и малката баня не е най-подходящото място за такова оформление - ще изисква твърде много съобразяване при ползване и почистване. Съгласих се с него и затова ще направя втори опит в по-голяма (надявам се) баня.
Кубратова, аз имам две бани, които са изцяло с венецианска мазилка по стените. Малката баня, която е към спалнята, е 4.5 кв.м. и няма собствен прозорец. Душ кабината е измазана от 3 страни с мазилката и си тече водата върху нея, няма плочки, има само душово корито на пода и стъклена врата. Правена е преди аз да заживея тук, по мои изчисления преди поне 30 години. Simple Smile Никога не е мухлясвала и не се е ронила. Правилните мазилки са издържливи, те във Венеция знаят какво е влага. По-скоро дали в България има майстори, които да полагат мазилката по истинската технология или се ползват други материали, които изглеждат по подобен начин.

# 597
  • Португалия
  • Мнения: 4 550
всичко,ама всичко зависи от проветрението, особено като имаш над 80% влажност на въздуха ,в половината година,както е при мен
аз лично,не съм виждала баня в къща без прозорец
в ниски  кооперации тип семеен тип-също
в големите градове, в апартаментите,по-често се виждат вътрешни бани-там вече са с плочки до горе

цената....цената зависи според това дали е нова или се преправя, и се работи по обща цена на проект, рядко се ценообразува по цена на час- ок.80€ на час за майстор
но искам да вметна, че делене на плочкаджия, шпакловчик, и т.н. почти няма - майстора си е майстор, има си калфи, но той отговаря за целия проект
аз нямам бани с плочки до горе- само в душовата зона, и пред огледалото
никога не съм имала нито омразния конденз по плочките, нито мухъл
мазилките ми са обикновени, стените също - нямам eps , нито xps , нито rockwool - само истински стени, с истинска външна изолация
убедена съм,че горните материали +гипсокартона са виновни за многото мухъл ,в новите строежи- говоря за тукашните, защото над бг нови строежи, нямам толкова голям поглед

за сифона в сухата част- не виждам за какво ми е!?
мокри се под душа, останалото се мие прекрасно със стирка

second , прекрасна е!- никога не бих се сетила за такова зелено
сега правим една баня за под наем- не можахме да се разберем /ММ е с мнение по всички въпроси/ , и я правим бяло-черна Unamused

# 598
  • Мнения: 3 735

Според мнението на управителя на фирмата (а тя е и вносител на мазилките), колкото и да е издръжлива мазилката, след 4-5 години ще се налага обновяване и малката баня не е най-подходящото място за такова оформление - ще изисква твърде много съобразяване при ползване и почистване. Съгласих се с него и затова ще направя втори опит в по-голяма (надявам се) баня.
Кубратова, аз имам две бани, които са изцяло с венецианска мазилка по стените. Малката баня, която е към спалнята, е 4.5 кв.м. и няма собствен прозорец. Душ кабината е измазана от 3 страни с мазилката и си тече водата върху нея, няма плочки, има само душово корито на пода и стъклена врата. Правена е преди аз да заживея тук, по мои изчисления преди поне 30 години. Simple Smile Никога не е мухлясвала и не се е ронила. Правилните мазилки са издържливи, те във Венеция знаят какво е влага. По-скоро дали в България има майстори, които да полагат мазилката по истинската технология или се ползват други материали, които изглеждат по подобен начин.
Ами, знам ли? Майсторите им са обучавани във Венеция, официален вносител са, идваха и тук представители на вносителя. Може и да са виждали експлоатирана в България баня от някоя муня и затова да са ми дали такава препоръка. Нямаха опасения от мокрото толкова, колкото от разни препарати, говорихме надълго и нашироко.  От мухъл нито аз, нито те имахме притеснения.
Определено мнението ти окончателно ми даде решение за следващата баня, благодаря!

# 599
  • Мнения: 903
Мога да кажа някои неща за Германия, но нямам инфо за цени. Цените, които циркулират в интернет са между 40 и 90 евро на квадрат, отделно има и часова ставка. Тук цената на труда е много висока. Аз исках някои други неща да засегна. Да, баните често са с прозорец, дори с няколко. Това е предимство при търсене на жилище. Прозореца не е като в България възможно най-малкото 🫢 Ако няма прозорец има мощен вентилатор. Зависи от размера на банята дали ще има само вана, в която влизаш и за вана и за душ или ще има и вана и душ (кабина или отделен със стеничка). Плочките не са до горе освен там, където изцяло се мокри. Дори и в малката баня няма такова мокрене както едно време баните в социалистическите жилища. Една от причините да няма проблеми с мухъл и влага е отоплението. Тука имаме предписания за всичко и банята трябва да е най-топлото помещение в жилището 🙃 за това и винаги е сухо. Разбира се има региони с много голяма влажност и сериозни проблеми. Аз съм имала щастието и не съм живяла в такъв район.
Относно майсторите - тези цени и и на германците си им пряко сили и също правят каквото могат сами или ползват някой на черно, но е нож с две остриета. Тук всеки има застраховка и ако поради примерно повреда се стигне до наводнение и повреждане на имущество застраховката поема щетите. Вещото лице обаче може да докаже некачествен или ремонт не според изискванията (щото и за това си имаме предписания) и тогава нищо няма да платят, та се премисля много. Не на последно място фактурата за ремонти от майстори може да се приспадне от данъчната декларация ( само труд, машини … без материали) и също има разни програми за финансиране. Трудът обикновено е 50, че и 60% от цялата сметка. Понеже имаше примери за обслужване на автомобил тъкмо сортирах една фактура … ами часовата ставка на техниците се върти около 100 евро на час и трудът е точно 50% от сметката.

Общи условия

Активация на акаунт