Отговори
# 15
  • Мнения: 27
имам 3 години и 2 месеца трудов стаж в същата фирма.После ме съкратиха и биах 2 месеца на борсата.И тогава се върнах пак ,работих 4_и дни........До сега съм дала 2_а болнични.
Първиа вече ми го иэплатиха.Но ме е страх че след 6 месеца ще ми прекратиат договора.А на мене термина ми е на 21 октомври.

# 16
  • Мнения: 9 050
имам 3 години и 2 месеца трудов стаж в същата фирма.После ме съкратиха и биах 2 месеца на борсата.И тогава се върнах пак ,работих 4_и дни........До сега съм дала 2_а болнични.
Първиа вече ми го иэплатиха.Но ме е страх че след 6 месеца ще ми прекратиат договора.А на мене термина ми е на 21 октомври.

Ами за съжаление имат право да ви прекратят договора. Затова ви съветвам да говорите с работодателя си, за да знаете и ако ви прекратят договора да имате време да намерите къде да ви назначат на трудов договор ( дори и фиктивно ), за да си получавате обезщетението.

# 17
  • Мнения: 27
А ако се върна на борсата дали ще стане?
Триабва да провериа,а помниш ли на колко болнични имах ме право эа една година?(180_дни)?
Много ти благодариа эа съвета.Ще пролуча всички варианти и ще пиша пак. thumbsup thumbsup thumbsup

# 18
  • Мнения: 9 050
А ако се върна на борсата дали ще стане?
Триабва да провериа,а помниш ли на колко болнични имах ме право эа една година?(180_дни)?
Много ти благодариа эа съвета.Ще пролуча всички варианти и ще пиша пак. thumbsup thumbsup thumbsup

Не. Безработните ( дори и да са регистрирани като такива ) нямат право на обезщетения за отглеждане на дете или бременност и раждане, както и на обезщетения за болничен.
През една календарна година имаш парво на до 180 дни болнични, издадени от лекарска комисия. Над 180 дни има право да издава само ТЕЛК.

# 19
  • Мнения: 54
Здравейте, мацки!С интерес ви чета от доста време насам.Имам следния проблем.На работа съм от октомври,но в договора ми пише,че съм назначена края на ноември .Тогава като направих проблем за това ,шефовете ми казаха ,че счети нещо е сбъркал и няма проблем.Но от февруари съм бременна и се наложи  още след месец да им кажа.Уж проявиха разбиране,но  преди две седмици идват при мен и ми казват,че не могат да ме оставят на работа поради финансови затруднения,и тъй като нямам 6 месеца не трябва предизвестие.И ако искам да остана да се водя фиктивно при тях на работа ,то ще трябва да си поема осигуровките.Аз отказах категорично,и казах че вината да се водя месец по-късно на работа е тяхна.Вчера ми донесоха предизвестие ,че се съкращава заеманата от мен длъжност по чл.328,ал.1 ,т.3 ,но с датата на която ми съобщиха новината.Когато малко по-късно отворих кодекса на труда ,прочетох че нямат право да ме уволняват по тази точка без разрешение от инспекцията по труда.Въпросите ми са : имам ли някакви права и шанс да се защитя ,защото начина ,по който постъпват с мен е много обиден и унизителен ;и ще мога ли да отида към бюрото по труда и там да получавам някакви пари, докато изляза болничен  ,а после и майчинство?Извинявам се за дългите обяснения,но се чувствам адски объркана и не знам кое ще бъде правилното решение в момента!Предварително ви благодаря!

# 20
  • Мнения: 9 050
Здравейте, мацки!С интерес ви чета от доста време насам.Имам следния проблем.На работа съм от октомври,но в договора ми пише,че съм назначена края на ноември .Тогава като направих проблем за това ,шефовете ми казаха ,че счети нещо е сбъркал и няма проблем.Но от февруари съм бременна и се наложи  още след месец да им кажа.Уж проявиха разбиране,но  преди две седмици идват при мен и ми казват,че не могат да ме оставят на работа поради финансови затруднения,и тъй като нямам 6 месеца не трябва предизвестие.И ако искам да остана да се водя фиктивно при тях на работа ,то ще трябва да си поема осигуровките.Аз отказах категорично,и казах че вината да се водя месец по-късно на работа е тяхна.Вчера ми донесоха предизвестие ,че се съкращава заеманата от мен длъжност по чл.328,ал.1 ,т.3 ,но с датата на която ми съобщиха новината.Когато малко по-късно отворих кодекса на труда ,прочетох че нямат право да ме уволняват по тази точка без разрешение от инспекцията по труда.Въпросите ми са : имам ли някакви права и шанс да се защитя ,защото начина ,по който постъпват с мен е много обиден и унизителен ;и ще мога ли да отида към бюрото по труда и там да получавам някакви пари, докато изляза болничен  ,а после и майчинство?Извинявам се за дългите обяснения,но се чувствам адски объркана и не знам кое ще бъде правилното решение в момента!Предварително ви благодаря!

Такааа, нямат право да ви уволнят, ако сте предупредила официално за бременността си. За официално се счита уведомление с документ от лекар, удостоверяващ бременността ви. ( Болничен лист на който между другото е споменато, че сте бременна, не се счита за официално уведомяване.)
Щом сте в изпитателен срок, те освен това могат да ви прекратят договора и по чл.71. А това, че по погрешка сте още в изпитателен срок няма никакво значение. Дори и да се стигне до съд - гледат се документите. Ако в договора ви пише, че влиза в сила от края на Ноември - значи от тогава влиза в сила. Тези неща се оправят в началото. Това, че са ви казали, че няма проблем, изобщо не е трябвало да ви успокоява. Трябвало е да настоявате да се оправи датата. ( Но това, за да си знаете за в бъдеще ).
Единственото, което вероятно не е вярно от това, което са ви казали е, че не се дължи предизвестие. При съкращаване на щата се зължи предизвестие и съкращаването на щата няма нищо общо със изпитателния срок. И не само, че се дължи предизвестие, ами се дължи и обезщетение, ако останете без работа месеца след съкращаването ви.
По принцип, не знам каква е ситуацията. Ако имате съмнения, че щата не се съкращава, а това е само  предтекст, можете да ги съдите. Фалшивите съкращавания винаги падат в съда. Освен това съкръщаването е много неприятен процес - после 6 месеца не могат да наемат човек на тази длъжност и изобщо е неприятно
Много ми е странен вашия случай. Или занимаващите се с назначаването и прекратяването на договори са абсолютно некомпетентни, или работодателя ви наистина има финансови затруднения и не може да си позволи да ви задържи на работа. ЗАщото в противен случай не виждам причина да ви съкращава, при положение, че може да ви прекрати договора в срока на изпитване и вие нищо не можете да му кажете. Нито можете за го съдите, нито нищо.

# 21
  • Мнения: 54
ZinaSt, много ти благодаря за отговора!Точно така си помислих и аз - проблема е там,че не съм им връчила официално уведомление за това ,че съм бременна.Тук цялата им работа е не както трябва!Осигуровките са ми наполовина от реалната заплата,платения отпуск е 15 ,а не 20 дни, работим по повече от осем часа на ден шест дни седмично.Мислех си да ги осъдя и все още се двуумя.Наистина по договор съм назначена месец по-късно,но името и подписа ми са в други документи на фирмата преди това - нали и това е официален  документ.
Цитат
Много ми е странен вашия случай. Или занимаващите се с назначаването и прекратяването на договори са абсолютно некомпетентни, или работодателя ви наистина има финансови затруднения и не може да си позволи да ви задържи на работа.
Точно така е - иска им се ако може всичко да е в тяхна полза, но не могат да си позволят явно да наемат наистина компетентни хора.

# 22
  • Мнения: 9 050
ZinaSt, много ти благодаря за отговора!Точно така си помислих и аз - проблема е там,че не съм им връчила официално уведомление за това ,че съм бременна.Тук цялата им работа е не както трябва!Осигуровките са ми наполовина от реалната заплата,платения отпуск е 15 ,а не 20 дни, работим по повече от осем часа на ден шест дни седмично.Мислех си да ги осъдя и все още се двуумя.Наистина по договор съм назначена месец по-късно,но името и подписа ми са в други документи на фирмата преди това - нали и това е официален  документ.
Цитат
Много ми е странен вашия случай. Или занимаващите се с назначаването и прекратяването на договори са абсолютно некомпетентни, или работодателя ви наистина има финансови затруднения и не може да си позволи да ви задържи на работа.
Точно така е - иска им се ако може всичко да е в тяхна полза, но не могат да си позволят явно да наемат наистина компетентни хора.

Те подписите ви могат да фигурират в документи от по-рано, но това не доказва, че сте работила на трудов договор. Вие може да сте започнала на граждански договор например. Трябва да се консултирате с адвокат, като му покажете всички документи, с които разполагате. Защото когато водите дело, е важно какво можете вие да представите като документи. Ако подписа ви фигурира на фирмени документи, но вие не разполагате с тях и не можете да ги придобиете, тогава, това няма значение. Съдът не може да влезе в предприятието и да ги извземе тези документи.

# 23
  • Мнения: 54
Отново ти благодаря за бързият отговор,ZinaSt! И аз си мислех да се консултирам с адвокат,за да съм 100% сигурна. Писна ми всеки да се оплаква и негодува от некоректни работодатели ,но нищо не прави в своя полза.Най-лесно е да се каже "ами,къде да отида ,какво да правя........"Работа има и ще има ,но докато позволяваме на някой да ни използва - така ще бъде!За съжаление!

# 24
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Горещ телефон ан Министрество на труда и социалната политика - 0900 32 111, за сигнали
срещу некоректни работодатели

# 25
  • Мнения: 227
Здравейте момичета   bouquet

Отново се включвам по мойта тема и ето какво е положението.

Тъй като приех съветите ви на 100% още изчаквам да мине изпитателния срок по договор, а това е в понеделник 28.ми май.
Е още не съм им казала на шефовете. че съм бременна, защото не ми личи въобще, човек никога неможе да си помисли, че съм бременна даже, а за моя радост всичко се развива добре  Flutter
Исках да ви попитам следните неща:
1. На 28-ми ще подпишем допълнително споразумение, което се предполага, че прави договора с изпитателен срок в нормален безсрочен договор. Може ли да ме прецакат по някакъв начин ?
2. След като имам черно на бяло, че договора ми се продължава, нали имам абсолютните права на бременна и след като им кажа, няма да могат да ме изгонят и да ми прекратят договора?
3. Какво трябва да внимавам и за какво трябва да съм на щрек като подписвам споразумението - т.е. ако има нещо, което не е в мой интерес?

Благодаря ви предварително за отговорите   bouquet

# 26
  • Мнения: 9 050
Здравейте момичета   bouquet

Отново се включвам по мойта тема и ето какво е положението.

Тъй като приех съветите ви на 100% още изчаквам да мине изпитателния срок по договор, а това е в понеделник 28.ми май.
Е още не съм им казала на шефовете. че съм бременна, защото не ми личи въобще, човек никога неможе да си помисли, че съм бременна даже, а за моя радост всичко се развива добре  Flutter
Исках да ви попитам следните неща:
1. На 28-ми ще подпишем допълнително споразумение, което се предполага, че прави договора с изпитателен срок в нормален безсрочен договор. Може ли да ме прецакат по някакъв начин ?
2. След като имам черно на бяло, че договора ми се продължава, нали имам абсолютните права на бременна и след като им кажа, няма да могат да ме изгонят и да ми прекратят договора?
3. Какво трябва да внимавам и за какво трябва да съм на щрек като подписвам споразумението - т.е. ако има нещо, което не е в мой интерес?

Благодаря ви предварително за отговорите   bouquet


Ами много е трудно така да се предвиди фантазията на работодателя докъде може да стигне. По приницип един договор със срок на изпитване може да бъде продължен както в безсрочен, така и в срочен трудов договор, така че това е основното, което трябва да гледаш. Дали могат да те прецакат не мога да ти отговоря. Ако искат - могат и то по много начини. Но не ми се вярва. Ако не искаха да работиш при тях щяха просто да ти прекратят договора.
Аз лично те съветвам да изчакаш още няколко дни поне, преди да съобщиш за бременността си. Все пак не изглежда много добре в момента, в който подпишеш споразумението и да съобщиш новината. Малко изглежда все едно ти си ги прецакала и работодателя няма да се почувства много комфортно.

# 27
  • Мнения: 227
Мерси ZinaSt, естествено няма да им кажа веднага, ще изчакам една седмица някъде и тогава. Иначе наистина е кофти.
А нали трябва ако е безсрочен договора да е по чл. 67 ? ако е срочен по кой член е, да знам какво означава все пак.
И наистина, ако не ме искаха, нямаше да ми продължат договора, но аз съм длъжна да съм внимателна Wink
Благодаря още веднъж.   bouquet

# 28
  • Мнения: 480
Здравейте!
Следващия месец ми предстои да се върна на работа, след изтичане на 2-годишното ми майчинство. Работата ми е на 3 смени. Искам да попитам, имам ли право да не започвам 3-сменен режим на работа, като майка на 2-годишно дете?

# 29
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Следващия месец ми предстои да се върна на работа, след изтичане на 2-годишното ми майчинство. Работата ми е на 3 смени. Искам да попитам, имам ли право да не започвам 3-сменен режим на работа, като майка на 2-годишно дете?


Зависи какви са смените. По принцип като майка на дете до 3 години можете да не полагате нощен труд. Но ако смените са дневни - няма причина да откажете да работите на смени.

Общи условия

Активация на акаунт