Отговори
# 30
  • Мнения: 480
Благодаря за отговора!
Да, за нощен труд става въпрос, както и за две дневни смени. Именно нощната смяна ме притеснява.
Някаква молба, декларация или нещо друго трябва ли да подам, като се върна на работа или е ясно на работодателя, че имам малко дете и няма да полагам нощен труд?

# 31
  • Мнения: 9 050
Благодаря за отговора!
Да, за нощен труд става въпрос, както и за две дневни смени. Именно нощната смяна ме притеснява.
Някаква молба, декларация или нещо друго трябва ли да подам, като се върна на работа или е ясно на работодателя, че имам малко дете и няма да полагам нощен труд?

Подавате молба да бъдете трудоустроена в дневна смяна, тъй като сте майка с дете до 3 години. Молбата е свободен текст. Но попитайте все пак. Във фирмата, в която работя, не искаме молби на майките. Като се върнат от майчинство директно минават само на дневни смени, докато детето навърши 3 години.

# 32
  • Мнения: 480
Благодаря!

# 33
  • Мнения: 5
Здравейте на всички! И аз съм на същото положение като повечето от вас  Grinning очкаваме нашето бебе края на август,т.е. съм бременна в 6 месец. От дълго време не съм на работа, но имам трудов стаж. Чак сега излезе възможност една фирма /ЕТ/, който се съгласи да ме назначи на  временен тр. договор от 3 месеца. Не могат да предложат постоянен поради факта, че са ЕТ и щяло да им се отрази някак си ??? като надвишат бройката на служителите. Имам общо трудов стаж 10 месеца  натрупан преди 1-2 години, следователно ще има прекъсване. Нали все сменят законите може би и това има вече значение ???не знам.
Та въпроса ми е дали този договор ще свърши работа по-късно да получавам майчинство. Тъй като ако сключа 3-месечен договор от 01.06- 01.09, а излеза по майчинство /- 45 дни/ към 10.07 ще имам общо 1 месец стаж.
Мисля че някъде четох, че може да се внасят осигуровки със задна дата ???, но в случая ЕТ ми предложи само тази възможност с 3 месечния договор от 01.06.         
Какво бихте ме посъветвали? Има ли смисъл да платя /прибл. 80лв./месец/. Дали ще свърши работа такъв договор. Не знаем какво точно ще пише в договора /дали ??? ще е в полза на двете страни с автоматично преминаване в постоянен след изтичане на периода или просто срочен от 3 мес./ ThinkingНадявам се да съм успяла да опиша ситуацията по такъв начин, че  да ме разберете.
Благодаря ви предварително! Лек ден на всички!

# 34
  • Мнения: 9 050
От този договор няма да имате никаква полза, защото за да получавате обезщетение за бременност и раждане и обезщетение за отглеждане на дете до 2 години трябва да продължавате през този период да имате договор. Ако договорът ви е прекратен, нямате право на отпуск за бременност и раждане и за отглеждане на дете. Следователно нямате право и на обезщетения. Така че, за да получавате майчинство 2 години трябва договорът ви да се прекрати след 2 години.
Вероятно проблема на работодателя е, че има фиксиран щат. Например - за позиция продавач - 3-ма служители. Ако той ви наеме фиктивно и с вас бройката става 3, това означава, че той ще трябва докато вие сте в майчинство да се справя с двама служители, които да вършат работа, определена за трима. Това е неприятно за работодателя.
Осигуровки със задна дата могат да се внесът само ако сте имала договор. Т.е. ако например от Януари месец сте осигурявана на 180 лева, може да се коригират данните и да ви се внесът осигуровки на 500 лева например. Но при положение, че сте нямала договор преди 01.06, не можа де внасяте осигуровки за периода преди 01.06. А трудов договор със задна дата не може да се сключи, защото глобата за това вече е 2 500 лева.
Срочните договори не се уговарят в полза на страна. Те са си срочни и не преминават автоматично в друг вид договор. Не бъркайте срочен трудов договор с трудов договор със срок на изпитване. Това са две съвсем различни неща. Срочиня трудов договор се прекратява с изтичане на срока му.

# 35
  • Мнения: 5
ZinaSt,  Благодаря за бързия отговор.

# 36
  • Мнения: 536
Zdrawejte
Izvinete za latinicata.
Moga li da polzvam mai4inski, pri uslowie, 4e rabotq ot 2 meseca na sro4en 6-mese4en dogowor(dokumentyt w momenta ne e pri men i ne moga da proverq dali e izpitatelen). Dokolkoto znam, e tipi4en za cqloto u4rejdenie i se podnovqva vseki pyt.
Sy6to se interesuvam dali moga da polzvam bolni4ni nad 315 dni (10 meseca i polvina), tyj kato bremennostta mi ima problemi.
Neudoben moment li e, 4e zabremenqh 2 sedmici sled zapo4vane na rabota? Shefovete mi zapo4naha da me gledat malko nakrivo...
Nai-konkretno se interesuvam: Prepory4aha mi da prekysna rabota zaradi bezopasostta na ploda, kato imam vyzmojnost da wzema dokument ot AG. Ima li shans tozi bolni4en da ne se priznae ili da byde othvyrlen ili az-uvolnena? Rabotq za Sofijskiq Uniwersitet.

# 37
  • Мнения: 9 050
Това дали срокът е ипитателен или самият договор е срочен е много важно в случая. Ще ви разясня и двете ситуации.
Ако става дума за договор със срок на изпитване, тогава болничните прекъсват този срок. В смимъл, че по време на болничния срокът на изпитване не тече и ако вие сега излезете в болничен, когато се върнете на работа, ще ви чакат още 4 месеца срок на изпитване. По време на изпитателния срок нямате защита от уволнение и одговорът ви може да бъде прекратен по всяко време, като ако срокът на изпитване е в полза на работодателя, не ви се дължи и предизвестие за прекратяването. В противен случай ви дължат едномесечно предизвестие. От друга страна обаче, договорът ви не може да бъде прекратен, докато сте в болничен или по друг повод отсъствате от работа ( напр. ползвате платен отпуск ).

Ако договорът е срочен, тогава той автоматично се прекратява с изтичане на срока, независимо дали към този момент вие работите или сте в болничен. Работодателят може да поднови договора, но не е длъжен. В такъв случай ситуациите са две - ако сте в болничен за общо заболяване ( за задържане или проблемна бременност ) можете да продължите да ползвате болничен и да получавате обезщетение за не повече от 75 дни след датата на прекратяване на договора. Ако обаче към момента на прекратяване на договора вече сте започнала да ползвате болничен за бременност и раждане, ще полечавате обезщетение до изтичане на 315-те дни.

И в двата случая, ако не си намерите друга работа, няма да получавате други обезщетения.

По принцип всеки има право на болничен. Друг е въпросът дали имате право на заплащане на обезщетение за този болничен. Не пишете дали имате друг стаж преди този. Ако имате 6 месеца осигурителен стаж от преди, тогава имате право на обезщетение. Ако обаче нямате друг стаж, тогава още 4 месеца болничният ви ще е неплатен. Едва когато натрупате 6 месеца стаж, ще придобиете право на обезщетение.

# 38
  • Мнения: 3 360
Ето и едно питане от мен/Зина-предварително ти благодаря  bouquet/
Върнах се на работа след две години майчинство.На постоянен тр.договор съм.Отказват да ми дадат натрупаната платена отпуска за последните години.С право ли???И евентуално полагащата ми се неплатена отпуска/6.мес на дете/ могат ли да ми  откажат?

# 39
  • Мнения: 9 050
Ето и едно питане от мен/Зина-предварително ти благодаря  bouquet/
Върнах се на работа след две години майчинство.На постоянен тр.договор съм.Отказват да ми дадат натрупаната платена отпуска за последните години.С право ли???И евентуално полагащата ми се неплатена отпуска/6.мес на дете/ могат ли да ми  откажат?

Не могат да ти откажат нито едното, нито другото.
По отношение но платеният отпуск, важи ето тази разпоредба от Кодекса на труда :

Отлагане на ползуването
Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:1. (доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

Както виждаш, ти само трябва да си пуснеш молба. Ако работодателят не разреши ползването, след това пускаш едно известие, че от еди-коя си дата си ползваш отпуска и толкова.
Но, важно е в действителност да подадеш молба. Ако ти казват изобщо да не си пускаш молба, защото няма да ти я приемат - не ги слушай. Отпуск не се отказва, като не ти приемат молбата. Абсолютно всеки има право да подава каквито си иска молби. За това е молба - ти молиш, а работодателя решава дали да ти разреши или не. За да се откаже отпуск, трябва ти да подадеш молба и на основание тази молба работодателят да издаде заповед, с която отказва отпуска, като се позове на основанието, на което ти отказва. Отказ да приемат изобщо молбата ти е злоупотреба с права и е абсолютно незаконен.

Същото важи и по отношение на неплатения отпуск за отглеждане на дете до 8 години. Ползването на този отпуск е уредено в Наредбата за работното време, почивките и отпуските :

Чл. 49. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., нов, бр. 72 от 2004 г.) (1) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

Съветвам те, когато подаваш молби за отпуск, да ги изготвяш в два екземпляра. На единият от тези два екземпляра изисквай, лицето, което приема молбата ти да ти даде входящ номер, или ако няма такава практика, да напише датата и да се подпише. Този екземпляр си го съхраняваш, за да може в последствие, ако се наложи, да докажеш, че в действителност си подала молба.

# 40
  • Мнения: 3 360
Зина-невероятна си!Много благодаря за помощта и съвета!  bouquetАко срещна проблем пак ще те търся!

# 41
  • Мнения: 9 050
Зина-невероятна си!Много благодаря за помощта и съвета!  bouquetАко срещна проблем пак ще те търся!

На разположение съм  Hug

# 42
бременност и раждане и обезщетение за отглеждане на дете до 2 години трябва да Януари месец сте осигурявана на 180 лева, може да се коригират данните и да ви се внесът осигуровки на 500 лева например. Но при положение, че сте нямала договор преди 01.06, не можа де внасяте осигуровки за периода преди 01.06. А трудов договор със задна дата не може да се сключи, защото глобата за това вече е 2 50


Искам да попитам.Разбрах 4е Може да се платят осигуровки със задна дата?!Как стои въпросът при положение 4е по време на бременността сменям работа/без прекъсване между 2те /и в момента който ме назна4ат на другата работа/ще се водя фиктивно при познат,защото ще се местим в друг град /да си платя осигуровки със задна дата/тъй на първата работа ме осигуряват на мн малко/за 6 месеца и автомати4но да изляза в болни4ен при новия работодател/знам 4е трябва да имам 1 отработен ден/Т.Е ЦЕЛТА Е ,ДА СИ ПЛАТЯ НАВЕДНЪЖ СУМИТЕ ПО ОСИГУРОВКИТЕ,И ПРИ НОВИЯ РАБОТОДАТЕЛ ДА ИМАМ НЯКАКЪВ ДОХОД,ПОД ФОРМАТА НА 80%БОЛНИ4ЕН

# 43
  • Мнения: 9 050
бременност и раждане и обезщетение за отглеждане на дете до 2 години трябва да Януари месец сте осигурявана на 180 лева, може да се коригират данните и да ви се внесът осигуровки на 500 лева например. Но при положение, че сте нямала договор преди 01.06, не можа де внасяте осигуровки за периода преди 01.06. А трудов договор със задна дата не може да се сключи, защото глобата за това вече е 2 50


Искам да попитам.Разбрах 4е Може да се платят осигуровки със задна дата?!Как стои въпросът при положение 4е по време на бременността сменям работа/без прекъсване между 2те /и в момента който ме назна4ат на другата работа/ще се водя фиктивно при познат,защото ще се местим в друг град /да си платя осигуровки със задна дата/тъй на първата работа ме осигуряват на мн малко/за 6 месеца и автомати4но да изляза в болни4ен при новия работодател/знам 4е трябва да имам 1 отработен ден/Т.Е ЦЕЛТА Е ,ДА СИ ПЛАТЯ НАВЕДНЪЖ СУМИТЕ ПО ОСИГУРОВКИТЕ,И ПРИ НОВИЯ РАБОТОДАТЕЛ ДА ИМАМ НЯКАКЪВ ДОХОД,ПОД ФОРМАТА НА 80%БОЛНИ4ЕН

При това положение не можете да се осигурите със задна дата. За да ви се признаят тези осигуровки, трябва бившият ви работодател да подаде за вас коригирани данни. Не може да стане това, което искате, без съдействието на бившия ви работодател. Ако той е съгласен - може да се уреди.

# 44
Благодаря ти много Зина!Много ме зарадва,мисля 4е няма да има проблем от стария ми работодател.Оба4е има един проблем и незнам дали всъщност е проблем-В 6-те месеца назад върху които искам да се осигуря със задна дата имам един болни4ен за 10дни/за съжаление той беше заради аборта който направих,заради варицела #Cussing out/Това ще бъде ли проблем да внеса осигуровките със задна дата?! newsm78

Общи условия

Активация на акаунт