Прехвърляне на половин наследствен имот на дете

  • 771
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте.Понеже живея в чужбина,искам да прехвърля моята част от наследен апартамент от майка ми.Имаме нотариалния акт на нейно име,тя е починала.Наследници сме със сестра ми.Прегледах темите във форума,но не открих подобен казус.
Въпросът ми е възможно ли е въобще да прехвърля моята половина на някое от децата ми,без да делим официално(с два натурални акта,всеки със неговата половинка)?
Благодаря предварително на включилите се.

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Прехвърляте това, което притежавате от имота, тоест 1/2 ид.ч. Не е необходимо да се прави делба.
Детето при сделката трябва да се представлява от другия родител в такъв случай, когато единият родител е страна по сделката.

# 2
  • Мнения: 749
С имотите си може да правите каквото решите, в случая с идеалните части. Не е обаче морално да дадете само на някое от децата, все едно погребвате другото приживе. Законно е, но не е морално да лишавате едното дете за сметка на другото, освен ако не уравновесявате по някакъв начин с пари или друг имот. Другото дете/ деца/, също по закон, има правото на запазени наследствени части, то също ви е дете. Умишлено се включвам, защото има много случаи, при които родителите са несправедливи и дават много повече на едното си дете.

# 3
  • Мнения: 1 031
Както са писали и другите, можете да прехвърлите идеални части.
А какво прави човек със собствените си имоти не е работа на никой друг. Не дължите нищо никому, нито обяснения. Наследство има когато наследодателят почине и тогава се говори за запазени части, макар, че по мое мнение човек би трябвало да има пълно право да завещае имотите си на когото желае, без никакви запазени части.

# 4
  • Мнения: 3
Благодаря много....А относно това имам още 3 имота, които съм им разпределила как ще прехвърля☺️☺️☺️,дори в момента съм в процеса на вадене на документите,така че няма трагедии.Просто само този ми е със двама собственика🙂А децата са доста големи,така че няма нужда от друг родител.
Благодаря отново и успешен ден на всички ☺️☺️☺️

# 5
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 886
Доста големи, в смисъл пълнолетни ли? Тогава няма нужда от другия родител, да. Като казахте дете, аз реших, че няма навършени 18 г.

# 6
  • Мнения: 3
Доста големи, в смисъл пълнолетни ли? Тогава няма нужда от другия родител, да. Като казахте дете, аз реших, че няма навършени 18 г.
Сина е на 30,а дъщерята на 28.Всъщност те сами си разделиха имотите,и двамата си имат отделно такива,но на мен ми е трудно да се занимавам вече с тях Благодаря за отговора 🙂

Общи условия

Активация на акаунт