Работа, CV-та, HR-и, съвети - 91

  • 31 531
  • 742
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 2 281
Слънчезара, благодаря за насоките! Аз бях започнала да си правя подобни списъци и сега ще си ги подновя. Винаги ми е правило впечатление, че пазарът на труда няма нищо общо с това, което аз съм учила, което е в мой минус. За айтита и разни технологии има доста хляб, за другите "по-обикновени професии" не чак толкова. Имам и амбиции за израстване, но искам да попадна в читава среда, където това ще може да се случи, а не просто да си върша работата и дотам.

# 676
  • Мнения: 2 928
Имаш амбиции за професионално израстване и не харесваш кол центровете, защото не ги покриват. Но същевременно не знаеш с какво искаш да се занимаваш и в каква кариера би могла да се развиваш. Звучи страшно несериозно.
Ако човек иска кариерно развитие, то трябва да има ясен план с хоризонт от поне 5 години. Ама план какво ще прави, а не само какво иска.

Работа има предостатъчно и за "по-обикновените професии", но трябва да имаш някакви специфични професионални умения. Английски на добро разговорно ниво владеят 90%+ от завършилите гимназия в последните 15+ години, а за огромната част от позициите където владеене английски е основно изискване, това е достатъчно. Та само по себе си владеенето на английски вече не е някакво специално умение.
Има позиции, където се търси високо ниво на езика, но те са доста по-малко, особено ако изключим преподаването. А и често се искат допълнителни умения и работа с хора. А хората с филология или ниво C1-C2 са много повече от позициите.

Не искам да те обидя, но всеки втори който не знае какво му се учи, но иска диплома записва филология или отива в УНСС. Та пазара просто е залят с такива кадри. Това всъщност казват коментарите за кол центровете по-назад.

# 677
  • Мнения: 2 961
Софт, аз съм завършила френска филология (по желание, защото винаги съм искала да бъда учител, впоследствие имах желание да се занимавам и с научна дейност), после бизнес администрация на френски. Като учител работих малко, спечелих стипендия за магистратурата по бизнес администрация, която беше целодневно интензивно обучение и напуснах училище. Имах задължителен стаж и доклад, за да се дипломирам, започнах в една ИТ фирма, изкарах няколко месеца, после кандидатствах за административен асистент на борда на директорите в голяма ИТ компания и ме взеха. След 1 година работа директорите видяха потенциал и ми предложиха да ме прехвърлят в отдел за управление на ИТ проекти да се обучавам. Това беше преди почти 15 години, оттогава на терен и със собствени усилия се развих много, сменях фирми, растях в позициите (най-вече хоризонтално, защото това исках) и преди 2 години в края на второто ми майчинство успях да се "продам" много добре на сегашната ми фирма. А съм просто един филолог по диплома. Така че това със засуканите професии си пада малко мит и оправдание, в ИТ не работят само програмисти (аз получавам по-голяма заплата от доста от тях, а не съм високо в йерархията). Успех ти желая, но действително си начертай план и движи в определена посока, нещата отнемат време.

# 678
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 885
Писала съм и преди по този въпрос. Завършила съм филология, както и немалка част от колегите ми. Работя в компания от нарочения за дъно аутсорсинг сектор и точно в нея за почти десет години успях да придобия много умения и да разширя професионалния си опит, смених 3 позиции нагоре и имам много ясна идея какво искам да правя и занапред. Да, средата е много важна, културата на компанията също, но развитието и израстването зависи от теб самата. За толкова години защо не направи нещо, че обикновената ти професия да те направи по-привлекателна за работодателите?

# 679
  • Мнения: 2 281
Така е, Melusine, само че разликата е, че ти си с френски, а аз с английски. Това е доста голяма разлика.
bboiko, аз от гимназията владеех езика на доста високо ниво и много добре знам за какво иде реч. Проблемът е, че не съм излязла с конкретна професия, нито имам контакти, които да ме тласнат в някаква кариерна посока. Имам предишни фирми, в които съм работила за стаж. Това с плановете, аз може и да съм имала план някога, но не се е осъществил очевидно и сега гледам да не си правя сметките преди кръчмаря.
Досега не съм попадала на среда, в която да се развивам, защото от самото начало се хващам там, където са ме избрали, а не ми харесва.

# 680
  • Мнения: 1 080
Това, за което говориш си е чист късмет. Просто ти на този етап не си в много изгодна позиция да си избираш екипа, в който би желала да се развиваш.

# 681
  • Мнения: 1 128
Soft_Rain, аз съм с икономическо образование, което никак не бих могла да нарека професия. Работя обаче с Excel на едно доста прилично ниво и това е основата, която движи професионалния ми път последните 11-12 години. А всъщност го научих в процеса на работа. Ако имаш умения с някой специфичен софтуер, това би могло да ти помогне. Моя позната съвсем за кратко и много повърхностно преди години беше работила със Sales Force и само на основа на това кариерата й рязко се изстреля.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 17:05 от innasn

# 682
  • Melmak
  • Мнения: 3 261
Рейн, мислила ли си за консултация с кариерен консултант?

# 683
  • Мнения: 694
Досега не съм попадала на среда, в която да се развивам, защото от самото начало се хващам там, където са ме избрали, а не ми харесва.

Тук е заровено кучето според мен. Трябва да решиш ти какво искаш, на теб какво ти харесва и оттам да си начертаеш стратегията. Слънчезара е предложила много добър подход.

Скрит текст:
Аз исках да съм учител по биология, още от 5-6 клас. Следвах, дипломирах се, почнах да преподавам и след няколко години се оказах изтощена, бърнаутнала и с нулев личен живот. Реших, че имам нужда от промяна и вече не искам да правя това, въпреки че обожавам биологията, химията и децата. Седнах, разписах си какво мога да правя, кои от тези неща ми харесват и с кои бих могла и да се издържам. После започнах да търся професии, в които трябват тези качества и умения и да проучвам какво още се иска, което аз нямам и трябва да придобия. Изкарах съответните обучения, кандидатствах за стартова позиция, после изучавайки възможностите се катерех нагоре и настрани. Още се катеря, де. Но в момента мога да кажа, че се чувствам комфортно с това, което правя, и физически, и емоционално, и финансово.

Последна редакция: пт, 22 мар 2024, 16:46 от Little Queen

# 684
  • Мнения: 1 456
Занимавала си се с преводи, защо не станеш заклет преводач?

# 685
  • Мнения: 2 961
Така е, Melusine, само че разликата е, че ти си с френски, а аз с английски. Това е доста голяма разлика.
Колежката ми по стая, също административен асистент или секретарка за по-просто, беше с диплома по туризъм и английски само, и тя стана ръководител проекти известно време след мен. Пожелавам ти да намериш среда, която да ти позволи да се развиеш в желаната посока.

# 686
  • Мнения: 2 281
Занимавала си се с преводи, защо не станеш заклет преводач?
Защото не виждам перспектива, изключително евтино се заплаща за преводи от-на английски език. Може би с рядък език, да. И сега с навлизането на AI голяма част от преводите вече отпаднаха.

# 687
  • Мнения: 15 004
Няма пари в преводаческата работа. Пазарът е разпределен, за популярни езици плащат малко, а за непопулярни - какъвто е моят - работа излиза прекалено рядко.

# 688
  • Мнения: 965
И аз съм един полуграмотен гладен филолог Simple Smile На мен ми помогнаха знанията за  Excell  и Power Point. В сегашната фирма за какво ли не ползваме масово Power BI, за следващи кандидатстваня ще ми помогне.

# 689
  • Мнения: 29 846
Нарциса, с какъв език си, ако не е тайна?

Общи условия

Активация на акаунт