за кръвната група

  • 6 540
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 195
Здравейте, имам едно въпросче.
Наскоро от поликлиниката ми взимаха кръв за определяне на кръвната група и на картончето, което ми дадоха пише А, до него буквичката бета и резус фактор +.
Само че, на една приятелка - също като мен бременна - като са й взимали кръв от една частна лаборатория на листчето й пише А1+, а на моето не пише А-то от кой тип е. Дали да не поискам повторно изследване за определяне на подгрупата?  newsm78
Струва ми се, че е важно да се знае предварително. И защо ли не са се сетили сами, нали това им е работата все пак...

# 1
  • Мнения: 11 021
Нали имаш буквичка бета?
Доколкото знам, групите А са 4 вида.

# 2
  • Мнения: 19 337
на мен също ми пишеше кръвн група 0,резузфактор положителен.не знаех че трябва и има и подгрупа newsm78 и аз мисля че са 4 кръвни групи

# 3
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Това,което са  написали ти е кръвната група.Няма нужда от повторно изследване.

# 4
  • Мнения: 195
Нали имаш буквичка бета?
Доколкото знам, групите А са 4 вида.

Аз доколкото знам, А-тата са най-често А1 и А2. А колкото до този символ бета, това не е ли един вид потвърждение за цялата група А, т.е. наличие на В-антитела? Т.е. от това не може да се разбере кой тип А си.

# 5
  • Мнения: 4 111
Специално по този въпрос съм се интересувала - около 90% от хората А група за група А1 и затова не се вписва единицата или се вписва рядко, прието е да се впише двойката. Това съм прочела по въпроса, не е казано че съм права.  Wink

# 6
  • Мнения: 329
Когато се изследвах, също се оказа, че съм А1- буквата бета, но резус фактор отрицателен, разяснение не съм получила. Веднъж чух, че се търси кръв точно с тази група, която била рядка, дано някой по-знаещ да каже. Следя темата.

# 7
  • София
  • Мнения: 981
преди да родя ми правиха 2или 3 изследвания за кръвна група и в поликлиниката и в частна лаборатория и като влязох да раждам отново за всеки случай направо ме побъркаха.навсякъде резултатът беше еднакъв,не си създавай излишни главоболия!

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 818
Абе момичета не се вманячвайте толкова  Hug. Карайте си спокойна бременност , не е толкова важна групата , Naughty а по скоро резус фактора , затова се прави. Аз съм А1- и имаха съмнения как ще е бебето , та се бях изпошашкала , а я какъв голям мъж си имам вече. Усмихнете се и се насладете на момента  Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 2 271
Специално по този въпрос съм се интересувала - около 90% от хората А група за група А1 и затова не се вписва единицата или се вписва рядко, прието е да се впише двойката. Това съм прочела по въпроса, не е казано че съм права.  Wink
Задължително се вписва дали е А1 или А2!работя в болница и до сега такъв случай не съм срещала!Но защо в този случай не е направено не е ясно!

# 10
  • Мнения: 1 416
Аз съм "А2+" - наистина ли сме толкова редки? Не съм знаела досега...  Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 911
От няколко години кръвните групи се определят по по- различни показатели от преди, да речем, 5-10 г.
За пример - на моето картонче от поликлиниката пише B (+). Да, ама не. В ЖК гинката ме накара да отида в Пирогов, че само оттам ги признавали (или нещо подобно). Оказах се A2B (+). 
Тука, в бг-мама, има статия по въпроса.

# 12
  • Мнения: 204
Нали има буквичката бета - тя е подгрупата.
Хубавото е, че си с + резус фактор Simple Smile

# 13
  • Мнения: 8 505
Бета не е разновидност на групата.
Накратко и възможно най-просто обяснено:Върху повърхността на еритроцитите се намират антигените (аглутиногени),които определят кръвногруповата принадлежност-А и В.В плазмата има аглутинини-анти А и анти В,които се бележат още с алфа и бета.
В кръвта на хора от група А (в твоя случай)се съдържат алутиногени А и аглутинини анти В (или още бета).Затова кръвна група А се бележи още А (бета).Оттам е това бета,нямаш абсолютно никакво основание за притеснение.

# 14
  • Мнения: 3 456
Може ли да използвам темата Embarassed Embarassed Embarassed да попитам- аз съм 0+, има ли и при нулевата група такива разновидности - алфа и бета? newsm78

Мерси !!!

# 15
  • София
  • Мнения: 1 230
reflex явно си медицинско лице, затова да попитам, защо се разминават така резултатите при този случай:
От няколко години кръвните групи се определят по по- различни показатели от преди, да речем, 5-10 г.
За пример - на моето картонче от поликлиниката пише B (+). Да, ама не. В ЖК гинката ме накара да отида в Пирогов, че само оттам ги признавали (или нещо подобно). Оказах се A2B (+). 
Тука, в бг-мама, има статия по въпроса.
на мен също ми казаха, че в кръвната банка към Пирогов са най-точни резултатите и само на тях да вярвам. С нашия татко обаче се доверихме на лаборатория Кандиларов.
Тъй като все пак кръвната група е доста важна, не дай Боже да се случи нещо, защо се получава това разминаване в резултатите?
И двамата се оказахме с еднаква кръвна група А1 +

# 16
  • София
  • Мнения: 1 230
Ето това намерих: ТУК

# 17
  • Мнения: 8 505
защо се разминават така резултатите при този случай:

Maxin,нямам идея защо.Всъщност ми прилича на неточно определяне на кръвната група.

lorka barborka,вече писах,че алфа и бета не са разновидности.Щом си група 0,на повърхността на еритроцитите ти няма аглутиногени,а в плазмата ти има и двата аглутинина-анти А и анти Б,т.е. и алфа,и бета.
А плюсът е извън система АВ0.

# 18
  • Мнения: 911

Точно тази статия имах предвид по-горе.
 Simple Smile

Който се съмнява и притеснява най-добре да отиде в Пирогов. Кръвна банка - влиза се от локалното, през входа с бариерата (то, май друг няма), приемат до към 10. 30, без петък, около 15 лв (не се предвижда от ЗК).
За съжаление, за останалите от страната не знам къде могат да отидат.

Общи условия

Активация на акаунт