Обсъждане на имотни обяви - 34

  • 41 151
  • 760
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 140
Брокер си заслужава ако  продавате апартамент с 12 наследника , 7, от които са в чужбина ,в 5 различни държави. Ако търсите някой да отваря врати абсолютно не.

И с какво точно ще помогне брокерът, ако има "12 наследника, 7 от които са в чужбина, в 5 различни държави"?
Наследниците пак трябва предварително да уредят всичко помежду си, после да упълномощят някого да изповяда сделката. Брокерът (ако има такъв) пак само ще отваря вратите...

# 406
  • Мнения: 2 910
Просто някои хора ги е страх да не ги измамят и си мислят, че с брокер няма да имат проблем. Големи илюзии и за двете неща.

# 407
  • Мнения: 1 070
И за мен брокерите са абсолютно ненужни при сделка. Адвокат ще ми провери предварителния договор/както и направих/ Нотариус ще провери документите/какви ще са необходими всеки може всеки да види в интернет/ и които трябва да си ги получиш от съответните служби, но разликата от това да си с брокер е, че ще те придружи до службите и така се чувстваш "обгрижен" . Но имотния пазар е завладян като в паяжина от брокерите. Трудно е да попаднеш на частно лице. Строител, при когото отидох и който си беше дал на фирма за недв. имоти да продава нов строеж на акт 15, но в същото време и той имаше обява в имот.бг ми намали без проблем цената с толкова, колкото е предвидил за брокера, ако брокера му продаде апартамент /това ми го сподели по-късно/
Е, ако имота е с 10 наследника признавам задължително ще ползвам адвокат и то препоръчен във вещното право.

# 408
  • София
  • Мнения: 364
... но разликата от това да си с брокер е, че ще те придружи до службите и така се чувстваш "обгрижен" ...
Вече доста от документите може да се изваждат електронно чрез EGOV.BG, та и това им предимство отпада Blush

# 409
  • Мнения: 45
По темата за брокерите - трудно става сделка без тях, защото наистина са завладели пазара и искат да се вклинят във всяка сделка. Знам за пропаднали сделки заради брокери - колега беше ходил да гледа жилище без да го представлява брокер и продаващият брокер в последният момент когато вече се носеше депозит поиска комисионна и от него, което развали сделката. Става въпрос за много голямо жилище в скъп софийски квартал, само двойната комисионна с ДДС щеше да е ~50 хиляди лева, няма да се очудя ако въпросният е имал и други оферти но е приоретизирал колегата за да докопа двойната комисионна.

Аз лично също наскоро купих жилище и платих комисионна на брокер, но не толкова за жилището което в крайна сметка купих, а заради цялостната им работа - няколко месеца се занимаваха наистина сериозно с мене, изпращаха ми редовно обяви, които не бяха неревалантни, ходили сме буквално на 2 огледа ( аз така исках - една добре написана обява с достатъчно снимки и ако знаеш точното място, човек на 80-90% може да се ориентира дали става или не става имота ) като за единият оставих депозит, но ме преца отсрещният брокер, а за другият бях пред предварителен договор. В крайна сметка в последната минута настъпи обрат и не подписах предварителният договор, за да купя апартамента в който съм под наем. Реално погледнато брокера след това беше излишен - помогна ми, но аз така или иначе прекарах нещата през мой познат адвокат, другото беше свършено от нотариуса - каквото поиска нотариуса като документи го събрахме. Продавача сам си събира документите и не е имало проблеми, през цялото време ( разбира се ) аз комуникирах с продавача, а брокера дори не беше виждал жилището. Добре поне че не платих 3.6% комисионна, защото нямаше да е ОК.

Докато търсих се сблъсках с много брокери, които искат да им се обадиш за конкретна обява и да ти продадат жилището. Тези които се ангажираха малко повече, примерно да са ми изпратили няколко обяви които са в момента и понеже не ги харесах, след това забравяха за мене. В момента има достатъчно много купувачи и повечето брокери не се ангажират да търсят с някой по-капризен клиент по-дълго време. Те искат да направят 2 огледа и за 2 седмици човека да си е купил. Ако не е такъв случаят, просто заебават - има и други купувачи.

Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 14:13 от joro123

# 410
  • София
  • Мнения: 6 145
над 3 % комисионна за два огледа , хъм, то и аз да взема да стана брокер Grinning

# 411
  • Мнения: 9 947
0,6% над 3 е ДДС-то Laughing Въпреки че често клиентът няма никаква сигурност, че брокерите внасят това ДДС в хазната.

# 412
  • София
  • Мнения: 6 145
Аааа щом има Ддс и го внасят, да, имат си разходи хората по тези 2 огледа... Grinning справедливо дерат купувачите..

# 413
  • Мнения: 9 947
На мен не ми "опростиха" ДДС-то, казаха, че още не били стигнали границата за регистрация по ДДС (беше първото 3-месечие на годината), така че пИчеля, така да се каже. Laughing Поне платих комисионатас банков превод, че не винаги така става.

# 414
  • Мнения: 45
над 3 % комисионна за два огледа , хъм, то и аз да взема да стана брокер Grinning

Ами в момента може би затова всички социални мрежи са залети с брокери инфлуенсъри, а по-агресивните агенции, обясняват че ако отидеш да работиш за тях след 2 седмици обучение, ще потекат реки от пари. Истината е че е съвсем реално един брокер да продаде жилище което е на пазарна цена, ако е в някой от търсените квартали в рамките на 1-2 седмици и след 5-6 огледа, т.е. за 1-2 работни дена работа. Такова жилище и без брокер, бързо ще се продаде.

За сметка на това на пазара има голямо предлагане в новите квартали и некачествени или надценени имоти по другите, които не е толкова лесно да се продадат.

Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 16:39 от joro123

# 415
  • Мнения: 9 947
О, недейте така идеализирано да си го представяте! Читавите оферти и читавите клиенти ги "заплюват" старите кучета в агенциите, оферти и клиенти, от които едва ли могат да се изкарат пари, ги пробутват на новите брокери. И те, милите, се напъват да изкарат някакви пари.

# 416
  • Мнения: 2 910
Но пък за сметка на това в ютюб говорят какви сплотени екипи са и с какви готини колеги работят. И винаги искат да "дават" и "допринасят". Много са хрисими и благородни българските брокери, но най-вече себеотрицателни.

# 417
  • Мнения: 9 947
Ами тези мантри за екипната работа почнаха да се разпространяват (в книжен вариант) още в зората на демокрацията у нас.

От личен опит, отпреди вече повече от 2 десетилетия - готова сделка за наем на магазин на булевард в баш центъра на София, след като стоях до 22 ч. вечерта при наемодател (от етажната собственост), на следващия ден главният брокер ми я взе. Просто ми каза, че той отива за подписването на договора, той взе комисионата. Не си спомням дори дали ми даде някаква утешителна награда (от типа "дъвка с косъм").

# 418
  • Мнения: 1 070
Е, главата не ми го побира защо хора интелегентни, имащи време не си предлагат за продажба и под наем сами жилищата. Ами ни сърби, ни боли. Трябват определен брой документи, без които сделката не може да мине през нотариус/за продажба/. Вижте си какви документи са нужни в интернет и си ги набавете. Проучвали били жилището брокерите, какво проучвали, за  някой брокер при вентуален фал какви ще са последствията - никакви.
Като съм болна ми трябва лекар, като ми се повреди пералнята - техник. Тези проблеми не мога до си ги разреша сама щот си трябва специалисти. А жилище мога да купя и продам сама, но пипалата на брокерите са завладели имотния пазар за съжаление. И се плащат едни баснословни суми за тоз  що вее навън.

Последна редакция: вт, 23 апр 2024, 21:45 от kriakla

# 419
  • Мнения: 404
Наскоро гледах брокерска среща в ютуб и там казаха , че само 40% от сделките минават през брокер и целта е да стане поне 60% .

Общи условия

Активация на акаунт