Операция на щитовидната жлеза-20

  • 12 219
  • 301
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 392
За забременяване пролактинът трябва да е в норма. Преди изследването спазихте ли необходимите изисквания?

# 226
  • Мнения: 789
Изпълних това, което ми каза лекарят: няколко дни без секс, без стимулация на гърдите, поне 15 минути покой преди вземането на кръв. Това, което не можах да спазя е емоционален покой, понеже не мога да преодолея страха от игли, афектирах се от постоянните опити за пререждане пред лабораторията и не се абстрахирам от плача на малки деца докато изчаквам... Не знам доколко би повлияло на резултатите, но последното ми изследване е точно 5 пъти над горна референтна граница - това беше преди месец и от тогава пия Достинекс. Планирам утре да отида пак до лабораторията. Надявам се на чудо.

# 227
  • София
  • Мнения: 3 324
Вятър и мъгла, пожелавам да се нормализират нещата! Ако от няколко месеца няма цикъл, вероятността да си бременна не е голяма, но всъщност кой знае? Може точно сега с достинекса да са се нормализирали нещата и да си направила първа от проблемите насам овулация, съответно и да си бременна. Малко вероятно, но не губи надежда ❤️

# 228
  • Мнения: 143
Мануня, 🤗

Аз си погледнах пак много внимателно и подробно Епикризата и Хистологията.

В Епикризата ми е описано само как е извършена операцията и какви са били размерите на възелчетата - 1 в десния лоб и 2 в левия (като едното е било кистичка).
И че ми е направена "лимфна дисекция", като лимфните възли са били видимо уголемени.

Докторът е взел решение да премахне изцяло десния лоб (Лобектомия), а на левия лоб е направил частично изрязване (Субтотална резекция) - като е запазил някакъв малък паренхим от жлезата.

А в Хистологията ми е описана частта от жлезата, която вече е отстранена, видът на клетките, които са изследвани, 5 лимфни възела и 2 паращитовидни жлези.
И в заключение Диагнозата е: "Грануломатозен тиреоидит" и че находката може да се разглежда като "Подостър тиреоидит на de Quervain" (де Кервен).

Казано на простичък език: възпалена жлеза, с няколко възпалени и леко уголемени лимфни възела покрай нея. 🤷

Тоест - при подробен и обстоен преглед, още преди операцията, някой друг диагностик и добър ендокринолог може би щеше да познае, че става въпрос за възпаление и че на този етап не се налага хирургична намеса.

Просто при мен всичко е било една голяма "буря в чаша вода". 🥺
И преекспониране на проблема.

Затова и докторът, когато дойде да ме види след операцията, гледаше някак притеснено и гузно.

Ама "минало невъзвратимо"... 🥹

Искрено съжалявам, че при теб едно мъничко възелче се е оказало от "по-лошите" и ти е направило такава сериозна беля. 😔

Права си за всичко, което пишеш - много зависи от вида на това, което откриват вътре в нас, от познанията на специалистите и от начина, по който решават да действат.

Всичко е малко или много субективно и дължащо се на личната им преценка...

А ние сме зависими от техните решения...
🙆

Затова - преди да пристъпваме към каквото и да било - трябва да действаме много внимателно и разумно.
А не под въздействието на излишните емоции (като при мен)...

Прегръщам те топло и с много разбиране!
🤗🍀🌺🌈

# 229
  • Мнения: 26
Да,затова в добрите болници по света,решенията се вземат от мултидисциплинарен екип и  индивидуална преценка за всеки - ендокринолог,хирург,радиолог и с най-голяма тежест,според мен, патолог.Всъщност от него зависи до голяма степен цялостния подход към лечението като цяло.
За мое голямо учудване в клиниката в Италия на биопсията ми присъстваше патологът,под чието ръководство хирургът направи биопсията,сигурно има значение,не знам.

Вятър и мъгла,Авокадо - стискам ви палци за успешна бременност !

# 230
  • Мнения: 32
Интересно ми е ,пише ли в хистологиите ви,освен броя на премахнати лимфни възли,колко са големи те,колко са големи метастазите в тях,на кое ниво са,къде се намират?  И какъв вид е карцинома.Някои от тях са доста агресивни( като моя),нищо че са микрокарциноми  и че са папиларни всичките, и подходът съответно е различен.В моята хистология всичко е описано.Доколкото разбирам тези характеристики са важни за вземане на решение за лечение,операция  и  РАЙ.

Скрит текст:
Например  в 5-то издание на класификацията на СЗО от 2022 г. ( tumourclassification.iarc.who.int ) (21 ноември 2022 ) и Международната класификация на онкологичните заболявания ( МКБ-О ) има редица промени :

Папиларни карциноми на щитовидната жлеза: Подвидове:

-папиларен микрокарцином
 - фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином (=тумор на Линдзи= FVPTC; некапсулирани, неинвазивни метастази през лимфните възли; BRAF мутация)
- неинвазивен фоликуларен тумор (неоплазия) с папилароподобни ядрени характеристики (NIFTP)
-  фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином , капсулиран и инвазивен , RAS мутация и метастази чрез кръвта
-  Tall-Cell (= едроклетъчен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза) има малко по-лоша прогноза
други подформи:
- columnar-cell = колонен вариант на папиларен тиреоиден карцином
- Крибриформен вариант ( крибриформен моруларен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза =CMTC) преди това се считаше за рядък вариант на папиларен рак на щитовидната жлеза, който има по-добра прогноза от класическия PTC. В класификацията на СЗО от 2022 г. този карцином се нарича само крибриформно-моруларен карцином на щитовидната жлеза, тъй като хистогенезата – клетките на произход/образуване – е неизвестна.
 - солиден вариант на папиларен тиреоиден карцином (SVPTC)
  - diffuse sclerosing variant  = дифузен склерозиращ вариант (DVC) на папиларен тиреоиден карцином;
  -нокътен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза
  -Warthin-подобен папиларен карцином на щитовидната жлеза

Здравейте! А къде биха могли да определят с точност кой подвид е папиларния карцином? Къде в България или може би в чужбина? Аз съм оперирана в Плевен, през м. март тази година, отстранен само десен лоб. Диагноза - C73 Папиларен карцином на ЩЖ, без разсейки, размер на възела 19.5/16/12 мм. Бих искала да взема препарата от болницата и да го дам за повторно, по-подробно хистологично изследване.

# 231
  • Мнения: 26
Скрит текст:
Интересно ми е ,пише ли в хистологиите ви,освен броя на премахнати лимфни възли,колко са големи те,колко са големи метастазите в тях,на кое ниво са,къде се намират?  И какъв вид е карцинома.Някои от тях са доста агресивни( като моя),нищо че са микрокарциноми  и че са папиларни всичките, и подходът съответно е различен.В моята хистология всичко е описано.Доколкото разбирам тези характеристики са важни за вземане на решение за лечение,операция  и  РАЙ.

Скрит текст:
Например  в 5-то издание на класификацията на СЗО от 2022 г. ( tumourclassification.iarc.who.int ) (21 ноември 2022 ) и Международната класификация на онкологичните заболявания ( МКБ-О ) има редица промени :

Папиларни карциноми на щитовидната жлеза: Подвидове:

-папиларен микрокарцином
 - фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином (=тумор на Линдзи= FVPTC; некапсулирани, неинвазивни метастази през лимфните възли; BRAF мутация)
- неинвазивен фоликуларен тумор (неоплазия) с папилароподобни ядрени характеристики (NIFTP)
-  фоликуларен вариант на папиларен тиреоиден карцином , капсулиран и инвазивен , RAS мутация и метастази чрез кръвта
-  Tall-Cell (= едроклетъчен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза) има малко по-лоша прогноза
други подформи:
- columnar-cell = колонен вариант на папиларен тиреоиден карцином
- Крибриформен вариант ( крибриформен моруларен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза =CMTC) преди това се считаше за рядък вариант на папиларен рак на щитовидната жлеза, който има по-добра прогноза от класическия PTC. В класификацията на СЗО от 2022 г. този карцином се нарича само крибриформно-моруларен карцином на щитовидната жлеза, тъй като хистогенезата – клетките на произход/образуване – е неизвестна.
 - солиден вариант на папиларен тиреоиден карцином (SVPTC)
  - diffuse sclerosing variant  = дифузен склерозиращ вариант (DVC) на папиларен тиреоиден карцином;
  -нокътен вариант на папиларен карцином на щитовидната жлеза
  -Warthin-подобен папиларен карцином на щитовидната жлеза
Здравейте! А къде биха могли да определят с точност кой подвид е папиларния карцином? Къде в България или може би в чужбина? Аз съм оперирана в Плевен, през м. март тази година, отстранен само десен лоб. Диагноза - C73 Папиларен карцином на ЩЖ, без разсейки, размер на възела 19.5/16/12 мм. Бих искала да взема препарата от болницата и да го дам за повторно, по-подробно хистологично изследване.
[/quote]

Съжалявам,не мога да помогна с конкретна информация.За България изобщо не знам,за чужбина - вероятно да направите запитване в някоя консултантска фирма за лечение в чужбина.Трябва да се търси отделение по ендокринология,с ендокринни хирурзи,собствени патолози,които са специализирани по щитовидни жлези.Аз се оперирах в Падуа,Италия,за там мога да дам само положителни отзиви,но идея нямам дали се прави консултация само за хистология.В моето лутане и проучване бях попаднала на този сайт преди време.
https://nmgenomix.com/histopatologiya-vtoro-mnenie/
Но нямам опит и намерено споделено мнение.Доколкото съм чувала за други видове карциноми,хората директно пишат до клиники да питат.По-напред бях дала линкове на сертфицираните клиники в Европейският съюз на ендокринните хирурзи и клиники,обикновенно те са специализирани в тези патологии,извършват научна дейност и отчитат всяка операция ,имат посочени сайтове и мейли и са в крак със всички нови проучвания и промени.

# 232
  • Мнения: 418
Ips, да не те подведа, но мисля, че съм чела във фейсбук групата за момиче, което е занесло за повторна хистология пробите в исул по препоръка на радиолога. Там работи много добър патолог, който й е описал подвида на пк.

# 233
  • София
  • Мнения: 163
Подвидове на пк? Извинете за невежеството, но може ли повече инфо.

# 234
  • Варна
  • Мнения: 957
Не мисля, че тук пише нещо по хистологиите… четейки те, и аз сега бих отишла в чужбина вероятно. На мен ми пише иначе “папиларен карцином в лаб лоб на щитовидната жлеза, pT1bNxMx, G1”

# 235
  • Мнения: 26
Не мисля, че тук пише нещо по хистологиите… четейки те, и аз сега бих отишла в чужбина вероятно. На мен ми пише иначе “папиларен карцином в лаб лоб на щитовидната жлеза, pT1bNxMx, G1”

А какво означава Nx и  Mx ?
Би трябвало да е  N0 - няма метастази в лимфни възли,в по-лошия случай N1a или  N1b- с метастази в околните или шийните,това Х - какво означава,че е неизвестно ли? Иначе е определен като нисък риск - G1.

# 236
  • Варна
  • Мнения: 957
Да, Х е неизвестно… неясно защо не знаят има ли, няма ли… най-лошото е това.. смисъл за мен е по-скоро 0, но реално си пише Х. Да, права си, значи го пише, G1 e

# 237
  • Мнения: 26
Намерих инфо:
категория М хематогенни метастази
Мх не могат да се установят метастази
М0 няма метастази
М1 има метастази
Би трябвало да означава,че си нямала подозрителни лимфни,не са вадени,не са и изследвани и няма как да кажат има ли,няма ли.Класификацията се прави само на база окончателна следоперативна хистология.Цифра и буква се пише явно,когато са премахнати и изследвани,както при мен.

# 238
  • Мнения: 15
Здравейте, не знам дали тук е мястото да задам въпроса си, но не успях да намеря подходяща тема.
Момиче на 21 години съм. От няколко месеца имам оплаквания със сърцето: сърцебиене, пулс над 100 в покой, а когато се притесня за нещо е стигал и до 160. Също така апарата за кръвно от време на време отчита и аритмия. Днес бях на кардиолог, който каза, че клапите ми са много тънки и нежни и се сгъват и от това може да е високия пулс.  Наскоро си бях направила кръвна картина като в нея включих и изследване на ТSH, като стойността му е 3,6 (в норма е, но на много места четох, че въпреки това стойността при перфектно здраве трябва да е под 2). Та въпроса ми е според вас има ли вероятност сърцебиенето и високия пулс да са вследствие на проблем с щитовидната? Утре ще отида до лината за да си пусна пълни изследвания, и след седмица мисля да посетя ендокринолог. Просто исках да чуя вашето мнение преди това и има ли други с жени сTSH в норма, но въпреки това с проблеми с щитовидната жлеза.
Благодаря Ви предварително и се извинявам ако въпроса ми не е за тук.

Последна редакция: чт, 30 май 2024, 19:01 от Peneloppe98

# 239
  • Мнения: 143
Peneloppe98, 🤗

Мила душичка, ти от всички възможни теми за щитовидната жлеза, си избрала (без да искаш) възможно "най-тежката" и малко тъжна тема... 🥹

Има форуми за автоимунните заболявания, каквито са Базедът и Хашимотото.
Там доста момичета (жени), а понякога и мъже пишат.
И са доста активни. 🙂
Обменят опит, задават различни въпроси, "разчитат" сами резултатите от изследванията - и на кръвната картина, и на щитовидния панел. 👍

Оххх, това TSH е малко спорна тема - не винаги може да се дължи на проблеми с жлезата - той всъщност е хормон на хипофизата.
И понякога може леко да се завиши от стрес, преумора, напрежение, емоционално "прегаряне", дори и леко преболедуване - като вирус, настинка, грип.
Той е чувствителен хормон и проявява "капризи" заради различни неща. 🫠

Тази аритмия и това силно сърцебиене може да се дължат на някаква анемия - най-вече желязодефицитна.

Аз преди операцията съм си била с лека анемия, която не ми създаваше някакви сериозни проблеми (рядко я усещах).
И TSH-то също беше леко завишено, като при теб, но чак сега, след махането на жлезата, анемията така се засили, че и аз като теб съм с почти постоянно сърцебиене и аритмия - направо си усещам как сърцето ми подскача из гърдите.
Хлопа, тропа, все нещо си ми "приказва".
"Говори" ми в ушите... 🙉
Пулсът ми се "мотае" между 100, 120 и 140. 🥴
Ти си сериозен "рекордьор" с това 160. 🙆

Изчакай да видиш какви ще бъдат резултатите и какво ще ти кажат докторите.
И не се плаши предварително. 🍀

И най-вече - не бързай да си "обвиняваш" жлезата. 🙏
Още нищо не се знае...

Ще ти пусна линк към темата на момичетата с Автоимунен тиреоидит на Хашимото.
Може да се опитат да ти помогнат и да ти дадат някакви насоки.

https://www.bg-mamma.com/?topic=1628649

🤗🍀🌺🌈😘

Последна редакция: пт, 31 май 2024, 02:49 от Непоправима романтичка

Общи условия

Активация на акаунт