А как се отблагодарявате/отплащате на бабите....

  • 2 749
  • 61
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Не правя нищо специално, ако бабите имат нужда от някаква помощ - помагам /ако мога/ и за празниците правя подаръци. Така беше и преди да се роди детето. Пари не оставям, само когато гледат Силви оставям храна за нея /понеже държа аз да и готвя/.

# 16
  • Мнения: 656
Може би въпросът е "бабите на мен ли правят услуга като прекарват време с внуците си", или "имат нужда да прекарват време с внуците си".  Обикновено се започва с второто твърдение, а после решават, че всъщност правят повече услуга на мен, отколкото да осъществяват пълноценно контактите с децата си. В семейния кодекс има част гарантираща възможността на им да прекарват време с внуците - нещо, което аз им осигурявам при тяхно желание. Обаче изобщо нямам намерение това тяхно право те да тълкуват като услуга към мен и си отстоявам разбиранията. Затова контактите напоследък стават по моя инициатива, използвам "какво ще си спомнят някой ден за вас внуците" и искам да предадат някое знание на децата, някое умение. Колкото до изземването на моите функции като родител и възпитател на децата ми - хич не има давам и да си помислят за такова нещо. Сега на практика идват на гости на моето семейство, на по кафе, да поиграят с децата. Не "ела да ида на фризьор" или "да си почина малко".
Обаче всичко това не дойде даром при мен, борбите бяха многократни и непрестанни. Надявам се че сега не гледат на моето семейство като тяхно а си знаят мястото, не се месят, не позволявам много и да дават съвети, защото после следва държане на сметка защо не съм "спазила" съвета, така че вечеу и съвети не приемам. Когато разберат, че съветите им са само съвети за мен, и те за моето семейство не са повече отколкото страничен човек, тогава може да ес съглася и да слушам съвети...
Малко крайно, но след като искат да общуват с внуците си, ще го правят по начина, по който аз и мъжа ми смятаме за нормален.
Надяваме се никога да ен опрем до нужда от тях. Ето - миналата седмица ми се наложи да преспя 1 нощ в болница инцидентно, но таткото е о правен и се справи сам с двете деца - хранене, приспиване, развеждане по училища и градини, че после и прибиране.
Когато в семейството има на кого да разчиташ, то не се налага да разчиташ на някой озвън семейството. Ако пък наистина се налага - предпочитам да използвам по-далечни роднини, нямащи претенциите за член на моето семейство, съответно не изискващи да им се обяснявам кое как и защо. Просто на същите тези хора бих помогнала по същия начин - без въпроси, безрезервно и естествено при възможност. По същия начин не им се меся в техните семейства. Но виж - бабите - те се държат сякаш семействата на децата им са техни семейства, вживяват се в ролята на родител, вместо да се вживеят в ролята на баба и дядо.

На практика им се отблагодарявам, като им позволявам да играят с децата ми. За какво друго да им се отблагодарявам? Не твърдят ли, че за тях това е най-голямата награда?

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 12:50 от на Кронки жена му

# 17
  • Мнения: 1 877
Майка ми никога не би приела нещо в отплата,та тя толкова мечтаеше за внуци,че дето се вика по-скоро тя би платила ,за да е с тях колкото се може повече време.

# 18
  • Мнения: 3 271
Нещата както винаги имат 2 страни. Преди и аз никак не оставях децата по баби и ако се случеше да ги гледат за по няколко часа беше най-вече, защото самитебаби/дядовци искаха. Понякога ако се налага да работим извънредно или пък ги оставяме, за да отидем на кино, оставяме примерно сок или нещо друго за хапване и т.н. Все пак до миналото лято това бяха сравнително единични случаи. После обаче така се завъртяха нещата, че имаше нужда някой да ги гледа за около 2 часа след градината. Бяхме намерили гледачка, но тя можеше да ги поеме месец по-късно. През този период свекърва ми изрази желание да ги гледа вечер, беше лято, играеха на вън... Тя е пенсионерка и много я радва да сготви и нахрани внуците, така че редовно ги взимахме нахранени, въпреки, че изрично й бяхме казали да не се занимава с това. Понякога успяваше да ни изкуши и ние да хапнем там... И защото тя живее общо взето на пътя ни към вкъщи постепенно решихме, че това е сравнително удобен вариант за всички, така че от известно време в 3/4 от времето така процедираме (понякога имаме възможност да ги вземем ние). Разбира се, че не е длъжна с нейната пенсия да ги храни докато ние с таткото работим, така че беше повече от естествено да започнем да й оставяме някакви пари. Тя все още се противи всеки път, но за мен това е единственият приемлив начин, така че стигнахме до споразумение Simple Smile

Доста се разписах, но това е един друг поглед от страната на работещите родители на поотраснали малки деца.

П.П. След като прочетох последните мнения искам да допълня, че свекърва ми не се бърка в начина на възпитание, достатъчно внимателна, но и строга е, а и винаги ми казва какво и как са правили. Преди не беше така, повече им се радваше и ги глезеше, но през тези месеци явно възприе, че все пак е почти ежедневно с тях и никой няма полза от различия, най-малкото децата. Сега ме пита за неща като "мога ли да им дам бонбон/вафла/сок след вечеря" и т.н. А и децата вече не са "бебета" все пак.
Преди половин година и аз виждах нещата различно, и аз не разчитах на баби, спрявахме се сами и т.н., но ето че обстоятелствата, ритъмът на живот, работата и т.н. се променят и трябва да се избере оптималният вариант. Поне знам, че са нахранени качествено и не си изкарват 2-та часа след градина в гледане на ТВ (примерно).

Последна редакция: вт, 06 фев 2007, 14:51 от Millena

# 19
  • София
  • Мнения: 6 999
Майка ми гледа Дариа 3 месеца у дома и тогава й плащах като на бавачката преди нея - същата сума.

В момента гледат с баба ми и леля ми детето за 2 седмици/болна е от варицела  Sad/. Не плащам специално, но покривам всички разходи на дъщеря си и малко отгоре. Приблизително оставям по 100 лева седмично 'да си имат' и държа да не ми връщат остатъка.

Подаръци и пари, които давам отделно при нужда или без нужда не считам за 'отплащане', а за помощ.

това с подаръците също е хубаво, но нямам толкова време а и не знам какво точно иска майка ми.  Thinking

# 20
  • София
  • Мнения: 3 421
 Родителите ми гледат децата с огромно удоволствие. За тях те са центъра на света, просто е абсурдно да им се отблагодарявам с подаръци за това. За тях е съвсем естествено. Затова просто ги обичаме и те го знаят.
 Опитвала съм се да оставям пари докато децата са при тях - баща ми го приема на чест и много се обижда - Той ако нямал за внуците си...
 Като бяха бебета единственото което оставях беше памперси.
 
 Подаръците, които правя са по поводи и в никакъв случай не са заради гледането на децата.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
В момента майка ми живее при нас, за да гледа Калина. Не й плащаме, но й даваме пари да пазарува и да имат като излизат с Калина. Всъщност, тя, живеейки у нас няма абсолютно никакви разходи и всичко й е осигурено.

# 22
  • Мнения: 2 040
Сама си я гледам, до момента не съм разчитала на никоя баба, въпреки че едната е почти до нас, за разлика от другата, която е на над 100 км разстояние ... Пък и двете са толкова заети, че ако тази тук я е гледала някой път, то е било за не повече от 1-2 часа и пътите се броят на пръстите на ръцете ... но не съм правила за тия пъти подаръци, само на празници ..

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ще се отблагодаря, когато започна да гледам своите собствени внуци(дано доживея, де). И няма да чакам благодарност. Що за мислене е това? Все едно да ме питате, как ми се отблагодаряват моите собствени деца или аз как съм се отблагодарила на майка ми.

# 24
  • Мнения: 7 723
Аз мисля, че свекърва ми трябва да ми се отблагодарява, че съм склонна да й гласувам доверие  Laughing
Майтапа настрана, ама що трябва да "плащам" на бабите, че помагат с внучетата newsm78
Нещо не разбирам  Thinking

# 25
  • Мнения: 1 311

При нас се стекоха горе-долу така обстоятелствата, само че детето е само едно. Бабата не желае пари на ръка - за нея това е равносилно на смъртна обида. Затова просто пазаруваме и носим торбите. Да, не съм длъжна да и плащам, но ми е пределно ясно колко е месечния й доход и докъде точно стига.

# 26
  • Мнения: 382
Не...не си плащам на бабите ,за да гледат детето.Случва се толкова рядко,че това им е наградата-да му се порадват Heart Eyes

# 27
  • Мнения: 7 391
                  Даааа,интересни отговори на въпроса!!!!!Различни хора,различни позиции и мнения.Да сте живи и здрави да дочакате внуци / времето толкова бързо лети,че не се усеща дори/ и тогава ще разберете как се отплащате на бабите  Mr. Green .Всичките ви пари,всичките ви подаръчета - скъпи или ефтини не могат да се сравнят с произнесените от малките муцунки думички :"Бабо,бичам теб!".Ако някоя баба или дядо иска и се натиска да гледа внуците си едва ли го прави заради ВАС самите или заради заплащането и подаръците..Сигурна съм ,че мотивите са други.Знаете ли колко пъти съм блъскала вратата бясна с думите,че повече няма да стъпя у вас / и при двете си дъщери/ ,а живеем в един вход и след 2 сек малчуганите звънят и аз вече съм с тях.Да не мислите,че съм забравила за какво сме си разменили реплики.Не,но децата изобщо не са виновни и "гълташ жабите" и продължаваш с тях. Mr. Green

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
такаааааааааааа newsm78 Thinking
Повечето мами, сте разбрали въпроса ми много буквално  newsm78
Всъщност зависи от случая - аз предпочитам на свекърва ми да плащам пари като на детегледачка, но тя не иска.
Може би зависи от това, колко често детето е гледано от бабите, в нашия случай- често и смятам за редно да засвидетелствам  внимание с дребни подаръчета, които знам,че свеки не би си позволила, а мен не ме затрудняват!
предпочитам да си водя детето 3 пъти в седмицата при баба му и да й правя подаръци, отколкото да го оставям вкъщи с детегледачка.така сме решили и сме съгласували решението с.
Зависи от бабата- нашата се справя перфектно  Hug
И определено не настоява да й водя внук й заради подаръчетата Naughty
Пък и хората в крайна сметка си имат социален живот, макар и на възраст 60 +, 70+, така поне са моите

# 29
  • Мнения: 891
Гледаме си детето сами с мъжа ми.  Peace
Много рядко се е налагало да я оставя на майка ми (свекър нямам, а свекървата е в чужбина) и освен "Благодаря" друго майка ми не е получавала от мен  Blush

Общи условия

Активация на акаунт