Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 8 010
  • 198
  •   1
Отговори
# 90
  • Бургас
  • Мнения: 6 171
sunrise_67, пробвай с малки стъпки. Все отнякъде трябва да се започне. Скоро давах съвети на една приятелка, която се развежда и има нужда да стане финансово по-независима и грамотна. Хем иска да си купи жилище, хем да си купи кола, защото иска да е мобилна, хем признава, че има зависимост от шопинг терапия... Не може всичко наведнъж.
Като за начало - 3 месеца стриктен списък на приходи и разходи може да даде много добра база за размишление. И после има какво да се направи върху всяко отделно перо. Мога книга да напиша как се пести от храна, от козметка, от всякакви неща за домакинството.
От всяка заплата - да се отделят ако не 10%, то поне 5% - отделяш настрана и забравяш за тях!

ПС. Това с марковите червила за 97 лева и аз не го разбирам и никога не съм го разбирала Simple Smile

# 91
  • Мнения: 3 748
Благодаря, Tintina, ограничила съм максимално, проблемът е в дохода, но точно сега не мога да търся нова работа, а и тук при нас максимума на заплата е 1000-1200, и други изключения, които са много малко и невъзможноо да се уредиш там на работа. Не че не спестявам, но едно е да спестяваш от заплата 1000 лв, съвсем друго от 3000.Имам спестени средства, но в никакъв случай аз инвестиция в гарсониера дори и да  я давам под наем и да имам допълнителен доход. Всичко е навързано, пак има приказка- пари при пари отиват, ако имаш малко повече може да инвестираш добре или да сглупиш и да си купиш някоя дивотия и после нямаш нищо. Никога не се хвърлям да купя нещо още щом го видя, голямо размишляване пада, дали ще ми върши работа, дали ще е удобно, проучване на цени и т.н., дори и с дрехи и обувки съм така. Храна от вкъщи, а не купувам навън, пазарувам със списък, друго не се сещам да се похваля Simple Smile

# 92
  • Мнения: 19 203
Уорън Бъфет, който по едно време беше най-богатият човек в света, считан е за най-великите инвеститор и пр., е известен с теорията си за лотарията на яйчниците, но освен това има и изказване от сорта, че много повече средностатистически хора от семейства с възможности, са постигнали финансов успех и реализация, в сравнение с броя на надарените гении, тръгнали от нулата и постигнали такъв.

Та да, едно е да имаш вече 2 жилища, които да ипотекираш, за да ти дадат кредит за трето, друго е да нямаш нищо и да търсиш кредит за първото.

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 6 171
В списъка за пазаруване също нанесох бая корекции навремето. Махнах битова химия, която е широко рекламирана, но не много нужна. Евтини препарати вършат същата работа, като по-скъпите, само усилия трябва да ги търсиш. Храна не хвърлям  - рециклирам. Маникюр, педикюр - сама вкъщи правя от години. Тотално преосмислих отношението към козметика.
А що неща на детето продадох в OLX - скейтбордове, колела и т.н. Направо се учудвам колко хора ощастливих с вещи, които вече не ползваме.
Remix имат опция да продадеш и дрехи, които не носиш, понеже нямам време да се занимавам с дрехи в OLX, много неща продадох и там.

# 94
  • Мнения: 19 203
От Ремикс много хора се оплакват, че уж не им ги приемат дрехите, че не ставали, не им ги плащат, и по-късно ги намират обявени с по-високи цени.

# 95
  • София
  • Мнения: 17 890
Всичкото това е хубаво, но е спестяване от закуски. И не, прах за пране по прах вир не става. За апартамент няма да събереш.

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 6 171
За апартамент се тегли кредит. А от уж дребни наглед неща спокойно можеш да спестиш част от месечната вноска.
Само цигарите да откажеш, вече е успех. Може и друга работа да се потърси, почасово, през почивни дни... Стига да има човек желание, нещата се случват, ако си кажем "това няма да стане и онова няма да стане", естествено, че няма да стане.
кукумицинка, може и така да е, нямам време да се занимавам и да разследвам. Колкото - толкова.

# 97
  • Мнения: 18 706
По принцип е така. Но със сумите, които потребителката е дала като заплати по нейния край, геройството е, че изобщо успяват да вържат месеца.

# 98
  • Мнения: 19 203
С 1000 лева заплата най-вероятно вече ги е направила тези спестявания с битовата химия и храната.

Аз ще направя една груба сметка със средна за страната заплата (да речем 2 пъти МРЗ) и спестявания 10% за 10 години. Няма да давам точни данни по размер и години, но по спомен заплатите леко ги актуализират, когато актуализират МРЗ.
Значи, преди 10 години, МРЗ нето да е била около 200 лева, средната заплата около 400 чисто. От тази заплата спестяваш 40 лева на месец, 10% от нетото, т.е. 480 лева годишно първата година.

След 5 години МРЗ е била около 500 лева чисто, средната заплата около 1000 чисто. Да речем, че равномерно се е увеличавала всяка година, което не е така, но за да не вадя данни година по година, (1000-400)/5, средно заплата се е увеличила със 120 лева годишно, т.е. втората година да е била 520 лева, от които си спестил 50 лева месечно или 600 лева годишно. На третата година е била 640 лева и си спестил 65 лева месечно или 720 годишно. На четвъртата е била 780 лева, грубо да си спестявал по 80 лева месечно или 960 лева годишно. На петата година при 1000 лева месечно си спестявал 1200 годишно. За тези 5 години си спестил около 4000 лева.
2024 МРЗ нето е към 720 лева, средната заплата за страната да е 1400 чисто. Да речем средно с 80 лева годишно ти е нараствала заплатата, да речем си спестил 7500 през втората петилетка и 4000 първата, значи за 10 години 11500, 12 хиляди с някакви лихви, ама надали, ако смяташ разходи по подръжка на сметка. И то, ако приемем, че не си имал някой труден момент, в който са ти дотрябвали парите. Кеф ти кола, кеф ти апартамент. А потребителката взима по-малко, може би семейно ще са толкова спестяванията.

# 99
  • Мнения: 54 783
Кога е била 200 лв. нето МРЗ? И 400 средната? Май наизуст пишеш.
Не преди 10, а и преди 15 беше двойно повече.
Абсолютно съм съгласна с Tintina , защото и аз с лични спестявания, хубави лихви преди 15+ години, малко далновидност преди 20, съм купувала жилища.
Ако само стоиш и казваш "не може", няма да стане. Може, но трябва дисциплина. Е, сега мога всичко да си позволя, защото съм спестявала, когато е имало благоприятни условия.

# 100
# 101
  • Мнения: 19 203
На 310 лева нетото колко е било? Сметките ми са приблизителни, но като е малко, трудно се спестява, и за нищо не стигат дългогодишни спестявания.

# 102
  • Мнения: 41 627
За съжаление със спестяване може да се натрупа най-много буферен фонд за 3, 6, 12 месеца. Истински ръст на активите може да се постигне само с инвестиране (в пакет с късмет и някаква здрава преценка). И най-добре с допълнителни странични доходи, които да се инвестират. Което не е по силите на всеки не само у нас, но и по света. Няма какво да се заблуждаваме. Ето например спестяванията на човек в богатата Германия.

# 103
  • Мнения: 8 013
когато беше 180 минималната заплата, реално получавах 750 ...
една, две години след това работех за 1300..
това в Сф..
днес, близо 20 години по-късно заплатите в провинцията не са мръднали от тези, които съм взимала преди толкова много време..
гледам и се чудя...
не знам как легално се пестят пари за имоти и как има толкова много коли за десетки хиляди пари с подобни заплати и цени..
всъщност знам, но не е от заплати...

# 104
  • Melmak
  • Мнения: 3 279
Не мисля, че в днешно време някой пести от заплата и чака да събере, за да купи апартамент.

Общи условия

Активация на акаунт