Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 7 086
  • 198
  •   1
Отговори
  • Мнения: 14 940
Пускам темата, провокирана от пост в друга група тук във форума.
Направо на въпроса, убедена съм, че много хора бъркат финансова грамотност с финансови възможности. И то видимо не в аспекта, че някого го домързяло да си заработи малко повече пари, а съвсем буквално - бъркат се разполагаеми средства със спестявания, бърка се и предпочитането на кредит с неумение за анализ на парите, бърка се желанието за качествени вещи с изхвърляне, игнорира се елементът в кой момент възниква нуждата от плащане в голям размер като например кола, образование, жилище.
Това ми е въпросът - какво е за вас и как преценявате дали дадено поведение е от финансова неграмотност, или резултат от адекватен анализ, който е показал, че точно кредит е по-доброто решение?

# 1
  • София
  • Мнения: 35 195
Липсва финансова култура, разбиране на финансовите инструменти и тяхната потреба, както финанси липсват на хората.
Та, миш- машът е пълен.

Мен нищо не ме кара да мисля защо другите така. Честно казано моят балон си ме вълнува.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Според мен такива неща трябва да се учат в училище. Дори най, най-елементарна финансова култура, защото положението е страшно.

Едно на ръка, че в България масово сме си бедни и с нисък стандарт, но и уменията ни да работим с финанси, като цяло на българите са ни зле.

Най-малкото като погледнем бързите кредити. Колко хора затъват в тях, защото банките не им дават вече и те отиват на лесното, където всеки може да вземе пари от финансова институция.

Постоянно се купуват телефони, най, нови модели, които човек не може да си позволи, обаче айде на изплащане, само по Х пари на месец.

Аз лично не харесвам това да се разпростираш по-далеч от чергата си. Старая се да разполагам с това, което имам. Това не изключва кредитиране, човек трябва да умее да ползва финансовите инструменти.
На мен също ми се наложи да тегля кредит и то не е за хубаво (апартамент, кола примерно), а за лошо и гадно нещо. Не пожелавам на никого, но съм отишла в банка, имам ТД, лихвата ми е по-ниска, заради работодателя ми, съответно кредитът е изгоден. Има хора, които просто отиват, взимат един гигантски телевизор на изплащане, подписват без да четат и после той им излиза двойно.

Имам много близък приятел, на над 40 години е, все няма пари. Ама вечно празно портмоне. Обаче сега е с айфон 15 про, изплаща лаптоп, плейстейшън, кара една кола, която вечно кичи с някакви тунинги (все нещо й доправя и слага)… с такъв начин на живот никога няма да има пари, ако ще милиони да има. Просто не умее да си прави сметката, но и винаги има кой да му спаси задника.

Виждам около мен подобни примери, до човек си е. Като цяло много хора не са знаели как да планират разходи, докато не им се наложи. Аз бях така, не умеех да спестявам, харчех много. Това преди години, още на първата ми сериозна работа. С времето се научих, тогава бях млада, излизах, пиех, обикалях постоянно. Разбира се, не съжалявам, че съм си поживяла, но някои хора сякаш не вдяват, че са пораснали.

Темата е интересна, ще продължавам да я следя. Дано завържем ползотворна дискусия.

# 3
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Но най-вече, май бъркаме предпочитания с финансови възможности 😁

# 4
  • Мнения: X
Абсолютно съм съгласен, че децата още от малка възраст трябва да се възпитават в тази насока. Проблемът обаче е, че на не малка част от възрастните им липсва елементарна финансова грамотност. И тук няма място за никакво оправдание.

Всеки днес разполага със смартфон и интернет, където информацията е необятна и човек може да се възползва напълно безплатно от това. Дали обаче ще се гледат клипчета в тик-ток или прочете нещо по темата лични финанси е въпрос на личен избор.

По отношение на тегленето на кредит - всеки сам си преценя, както се казва.

Може би противно на повечето хора, аз съм почитател на кредитите. Предпочитам да изтегля 5000 лева за една година и да върна 5 150, отколкото да похарча налични пари, които при нужда могат да ми бъдат на разположение във всеки един момент.

Иначе в стоките на изплащане не виждам нищо лошо - особено, когато говорим за домакински уреди без оскъпяване.

А това с бързите кредити никога не съм го разбирал - всяка една банка отпуска потребителски кредити с пъти по-добри условия. Ако някой обаче ома проблем и банката не му отпуска потребителски кредит в размер на 1000-2000, каквито са масовите, то трябва сериозно да се замисли, какво не е наред с личните му финанси.

# 5
  • Мнения: 18 612
Част от хората са склонни да се изтъкват като еталон за поведение, харчене и пр., съответно да размахват пръст и да определят чуждите харчове като финансова неграмотност. Това е.

# 6
  • Мнения: 41 303
Част от хората са склонни да се изтъкват като еталон за поведение, харчене и пр., съответно да размахват пръст и да определят чуждите харчове като финансова неграмотност. Това е.

Taка е. Ама пък едва ли често го правят по своя инициатива - да отидат при някого неповикани и да почнат да му опяват, че е финансово неграмотен. По-скоро предполагам, че това изказване е следствие от нечие оплакване за недостиг на пари.
Като цяло не ми е много ясно какво точно се пита в темата, затова ще пиша, ако намеря какво да коментирам в конкретен пост.

# 7
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Това ми е въпросът - какво е за вас и как преценявате дали дадено поведение е от финансова неграмотност, или резултат от адекватен анализ, който е показал, че точно кредит е по-доброто решение?
Ми кредита трябва да се връща, децата да се нахранят, общо взето това  са показателите, другото са си лични предпочитания дали ще си караш ферарито със скъсаната тениска си касае само теб и няма какво да му се анализира, има по-интересни неща за правене.

# 8
  • Мнения: X
Ако вноската по кредита и лихвата, която ще се върне са в размер, в който няма да ти наруши начина на живот или да лишават теб или семейството от определени удоволствия, то в такъв случай не виждам проблем.

# 9
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Кредитът още ли се приема за липса на финансова култура?

# 10
  • Мнения: 14 940
Кредитът още ли се приема за липса на финансова култура?
Така изглежда. Затова пуснах и темата, да видя дали само изглежда, или наистина се приема.

# 11
  • Мнения: 5 097
Зависи за какво е кредита.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 195
Зависи за какво е, колко е и как е, да.
Аз също съм на принципа, че е хубаво да се работи с парите на банките, не със свои, но си е игра за напреднали.

# 13
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Аз нямам нищо против кредитите като цяло, напротив. Проблемът е като са бързи, необмислени и за глупости. Това е.

Кредитите имат и размер, все пак порядъкът е важен, колко пари взимаш, колко връщаш и какви са най-изгодните за теб условия.

Ако човек умее да прави сметката, супер. Ама ако не умее, чси-то почва да чука на вратата.

# 14
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Връщането на кредита показва финансовата култура иначе вземането всеки го може  😁

# 15
  • Мнения: 41 303
Кредитът още ли се приема за липса на финансова култура?

Зависи. Аз винаги в спорове за имоти съм защитавала кредита като инструмент, защото е хубаво да го има като опция. Но от там нататък как ще се използва е въпрос на финансова култура. Просто не може да се обобщава и да се говори по принцип.

П.П. Да излезеш по тениска и скъсани дънки от Ферарито е шик, докато да излезеш със смокинг/бална рокля от стар таралясник е смешно Simple Smile

# 16
  • Мнения: 548
Тъй като всяка ситуация следва да се анализира индивидуално и неща като "желание за качествени вещи" може да бъде широко понятие, ще се опитам да дам конкретни примери.

Спечелих айфон веднъж. Не ми трябваше, имах си телефон и като цяло не съм фен на марката. Пуснах го за продажба, за символична сума. Разбрахме се с един човек за ден, място и час, в който да осъществим продажбата. Отивам на посоченото място и гледам, че той ми пише, че е пред банкомата да изтегли парите, но банкоматът не му пускал повече от определена сума и не можел да ми даде цялата сума в брой. Пита ме дали има проблем да ми преведе останалото по банков път, уверяваше ме, че няма да има проблем, всеки месец му превеждали заплатата в сметката и имал спестявания от цели 1800 лв. Нямаше проблем от моя страна, преведе ми парите и си взе телефона. Но нямаше как да не ми направи впечатление, че дава повече от половината от парите си за тоя телефон, малко гузно се почувствах, макар че осъзнавам, че не е моя работа.

Една позната на майка ми, която е водила доста висок стандарт на живот, но впоследствие житейският й път се е променил, не може да спре това "желание за качествени вещи", въпреки че има бързи кредити и здравословни проблеми, синът й също е със здравословни проблеми, мъжът го няма в картинката. Не може да не купи скъпи маркови обувки, да не консумира сьомга всяка седмица, да няма последната марка айфон. И въпреки това постоянно се оплаква от безпаричие. Това, поне за мен, е липса на добра финансова култура и невъзможност да се пригоди към обстоятелствата.

Иначе аз работя от доста ранна възраст и буквално съм спестила разходите на родителите ми докато бях в гимназията. Семейството ми нямаше добри финансови възможности и от рано трябваше да се науча на пестеливост. Работила съм на ниска заплата, на средна и на по-висока. В нито един от тези периоди не съм се лишавала от качествен живот. Винаги съм се опитвала да се храня разнообразно и здравословно, правя си екскурзии в чужбина, купувам си нова техника, когато имам нужда, но просто се опитвам да си правя сметката, така че да заделям и някой лев. Досега кредити не съм имала, но това е нещо, което предстои да се промени.

За бързите кредити - и аз не одобрявам особено, макар че съм виждала случаи, в които просто няма накъде. Не всички бързи кредити са за почивки, телефони и т.н. Понякога на човек му се налага по здравословни причини и поради лични обстоятелства няма как да вземе потребителски, затова прибягва до бърз кредит.

Относно останалите кредити - пак зависи за какво са и как се използват. Ако не надвишава определен размер от дохода и човек се е опитал да си направи сметката за някакви непредвидени ситуации, има буфер, то това е по-скоро добра финансова култура, не обратното. Това ще ви го каже и всеки финансов консултант.
Между другото, ако някой се интересува повече от темата, препоръчвам канала на Поля Христова в YouTube. Занимава се именно с кредитно консултиране и дава примери за конкретни казуси, има съвети и истории, особено за имотния сегмент.
Извинявам се за романа.

Последна редакция: сб, 17 фев 2024, 18:59 от Mystiс

# 17
  • Мнения: 25 707
Една позната на майка ми, която е водила доста висок стандарт на живот, но впоследствие житейският й път се е променил, не може да спре това "желание за качествени вещи", въпреки че има бързи кредити и здравословни проблеми, синът й също е със здравословни проблеми, мъжът го няма в картинката. Не може да не купи скъпи маркови обувки, да не консумира сьомга всяка седмица, да няма последната марка айфон. И въпреки това постоянно се оплаква от безпаричие. Това, поне за мен, е липса на добра финансова култура и невъзможност да се пригоди към обстоятелствата.


То там е проблемът, че много хора не могат да осъзнаят разликата между „сьомга всяка седмица на всяка цена (и най-вероятно върху веселата кухненска мушама)“ и „може сух хляб да яде, но ще е непременно на ленена покривка, в порцеланова чиния и с нож и вилица“.
Същото е и с кредитите, и с колите, и с всичко останало. За някои е стил и аристократизъм, за други – бизнес инструмент, за трети – само гола демонстрация на нещо, което не притежават, но много им се иска.

# 18
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
То там е проблемът, че много хора не могат да осъзнаят разликата между „сьомга всяка седмица на всяка цена (и най-вероятно върху веселата кухненска мушама)“ и „може сух хляб да яде, но ще е непременно на ленена покривка, в порцеланова чиния и с нож и вилица“.
Разликата е, че един го интересува повече какво яде, а не на каква мушама, а в другия случай обратното? Какво значение имат личните приоритети за глобалното човечество? Важно е само кое от тия неща снимаш за интернета 🤣

# 19
  • София
  • Мнения: 35 195
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?

# 20
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
За покриване на дългове от бинго с бърз кредит ли става въпрос? Бързия кредит си е глупост заради лихвата и нищо повече.

# 21
  • Мнения: 25 707
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?

Ще ти падне ли реномето, ако си признаеш, че имаш кредити или стоки на лизинг. Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 570
Вземала съм от така наречените "бързи кредити" преди 10тина години. Кредисимо бяха едните , другите два не ги помня. Помня обаче условията по кредитите, да върнеш сумата в определен срок и ще върнеш парите, които си получил, без лихва, ако ти е първи или седми кредит. На мен ми бе първи. И не, парите не ми трябваха за кола, телефон или почивка. Трябваха ми, за да изкарам месеца, защото заплатата ми тогава бе ниска, имах кредит за образование от банка и бях в процес на търсене на по-добра работа. Всеки такъв кредит съм върнала в "гратисния сток" и не съм платила и стотинка лихва.

Последна редакция: сб, 17 фев 2024, 21:17 от Minnie.Mouse

# 23
  • Мнения: 14 940
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?
Ще ти падне ли реномето, ако си признаеш, че имаш кредити или стоки на лизинг. Simple Smile
Не, не. Под какъв доход притежанието на айфон те прави финансово неграмотен.
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност. Сега ми е важно да разбера за кого е признак, защото ако е за банките, вкъщи я втасахме.

# 24
  • Мнения: 41 303
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност. Сега ми е важно да разбера за кого е признак, защото ако е за банките, вкъщи я втасахме.

Това пак е принципно положение, но важни са детайлите. Неслучайно има изискване за някакъв процент самоучастие и заобикалянето му в общия случай е лоша практика и за банка, и за получател. Ама има нюанси Wink
Банката си прехвърля риска на другите кредити и си е оплела кошницата. Човекът пък може да има черни пари и само наглед да е финансово неграмотен, а всъщност грамотно да пере парите.

# 25
  • Мнения: X
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?
Ще ти падне ли реномето, ако си признаеш, че имаш кредити или стоки на лизинг. Simple Smile
Не, не. Под какъв доход притежанието на айфон те прави финансово неграмотен.
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност. Сега ми е важно да разбера за кого е признак, защото ако е за банките, вкъщи я втасахме.

Добре де, защо не зададе темата с въпроса за самоучастието още в началото, вместо да разтягаме локуми за сьомги, телефони, бързи кредити и прочие?

Това че има възможност да се закупи жилище с финансиране, което на 100% идва от банково финансиране не означава, че трябва да се подхожда лекомислено или емоционално.

Хубаво е да не слагаме розовите очила особено, когато говорим за срокове на изплащане от порядъка на 10-20-30 години.

# 26
  • Мнения: 548
Вземала съм от така наречените "бързи кредити" преди 10тина години. Кредисимо бяха едните , другите два не ги помня. Помня обаче условията по кредитите, да върнеш сумата в определен срок и ще върнеш парите, които си получил, без лихва, ако ти е първи или седми кредит. На мен ми бе първи. И не, парите не ми трябваха за кола, телефон или почивка. Трябваха ми, за да изкарам месеца, защото заплатата ми тогава бе ниска, имах кредит за образование от банка и бях в процес на търсене на по-добра работа. Всеки такъв кредит съм върнала в "гратисния сток" и не съм платила и стотинка лихва.
И приятелят ми се беше възползвал от тази услуга, а именно бърз кредит без лихва, за да плати обучението си.
Сега се сетих за още един фрапантен случай - близък приятел на баща ми се възползва от услугата, но освен от свое име тегли и кредит от името на баща ми, именно за да не дължи лихва. Разбрах случайно, докато настройвах едно приложение на телефона на баща ми и той получи съобщение, че има просрочени вноски. Беше ме яд тогава, понеже като го е теглил кредита го е направил без негово знание, а не изглеждаше парите да му трябват за нещо спешно. Беше се сдобил с мерцедес наскоро, а точно по същото време купи още един и даде стария на дъщеря си.

Не, не. Под какъв доход притежанието на айфон те прави финансово неграмотен.
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност. Сега ми е важно да разбера за кого е признак, защото ако е за банките, вкъщи я втасахме.
Стана ми ясно коя е темата, предполагам съм била участник в дискусията.
Банката си е вързала гащите при всякакви ситуации. Банката има интерес да ползваш пълния си кредитен потенциал, дори реално да нямаш нужда. Това с финансирането на самоучастие с кредит не се препоръчва от никой финансов консултант. Общо взето мнението на всички е горе-долу едно и също.
Обаче има един момент, в който банка може да направи кредит предсрочно изискуем, което може да засегне именно хора, финансирали самоучастие с кредит. Кредитният посредник Поля Христова, извинявам се за рекламата пак, в едно от видеата си адресираше именно такива случаи.
В крайна сметка зависи от човека дали ще се възползва и как, но е хубаво да предприемаме информирани рискове.

# 27
  • Мнения: 18 612
Не си го слагай на сърце. Общо взето същото - част от хората си умират да размахват пръст, че някой е направил нещо не като тях. Така едни обясняват, че е финансова неграмотност да вземеш ипотека, друг - да стоиш под наем, трети - нещо трето.

# 28
  • Мнения: 14 940
Че кой е говорил за сьомги и телефони? Още в първия пост посочих малко по-съществени неща от това.

Между другото, сьомгата тази седмица в Кауфланд е 35 лв килото. Искрено съжалявам всеки, който не може да си я позволи, не е признак за разточителство даже на редовната си цена.

# 29
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Нещата не са просто черно и бяло. Винаги има нюанси.
Около нас доста хора направиха крачка с жилище и всеки случай е доста индивидуален.
Възрастта също има значение. Ако правиш сметка да изплащаш около 25 г, а самият ти си на 40, може да нямаш време да спестяваш първоначалната вноска.

От друга страна човек, който няма собствено жилище, най-вероятно трябва да планира по-рано такава крачка и да спестява. Странно е на 40 да се сетиш, че трябва да купуваш жилище. Не визирам никого от пишещите тук, да не се обиди някой.

# 30
  • Мнения: 548
Нарцùса, ти описваш как се бърка нещо си с еди какво си, но не става ясно кое как се бърка. Питаш как се преценява дали дадено поведение се дължи на финансова грамостност. Дават се конкретни примери, за да може всеки да си прецени и да не се приеме веднага като наставление.
Ако нещо те е тригърнало в съответната тема, която визираш, заповядай да го дискутираме, не е нужно от нова тема с увъртания. И иронията накрая е леко неуместна. Наистина има немалко хора, за които е лукс.
.
hechicera_, животът на човек може да се стече по различен начин и в зависимост от това не всеки има възможност да спестява. Възможността за спестяване не е свързана само с харчовете, но и с доходите ти. В момента се дават ипотеки до 35 г. Човек и на 40 да е може да вземе ипотека, ако няма спестявания - може да финансира с потребителски. Въпросът е това да е информиран избор и ако наистина е такъв не мисля, че можем да говорим за финансова неграмотност, защото означава, че човекът е запознат с рисковете и не подхожда лекомислено.

# 31
  • София
  • Мнения: 35 195
Какво е питането в тази тема, може ли по резюмирано, Нар?

Ще ти падне ли реномето, ако си признаеш, че имаш кредити или стоки на лизинг. Simple Smile
Ще ми падне ли, ако кажа, че аз давам Innocent

Сьомгата е хубав нутриент, купувам, какво да правя.

# 32
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Мистик, за това казвам, че нещата не са черно и бяло само. Не всеки на 40 без вноска за апартамент е мързеливец. Но и масово хората не знаят как да си управляват парите.

В момента жилищата в големите градове са ужасно скъпи на фона на доходите и е нормално да е трудно ако разчиташ на заплата само. От много неща зависи, някои хора са предприели стъпката за апартамент още докато са сами (без половинка), други го правят вече във връзка, като цяло животът не се стича по еднакъв начин за всички.

# 33
  • Мнения: 548
Toва, че масово не знаят е факт, за съжаление.
При теглене на ипотечен кредит препоръчвам силно да се ползва финансов консултант. Добре обясняват и проверяват най-добрите оферти и за потребителски кредит при липса на самоучастие, въпреки че масово не съветват, но няма да те спрат, а и имат по-голям шанс да договорят добри условия. Обаче не знам как стоят нещата в момента, на една приятелка към края на 2023 й отказаха банково финансиране за самоучастие, макар че до преди 1-2 години нямаше никакви проблеми. Тя си плати самоучастието накрая, имаше възможност, просто искаше да се възползва от по-ниските лихви.

Иначе и аз давам бързи кредити, но индиректно.

# 34
  • Мнения: 4 570
Скрит текст:
Нещата не са просто черно и бяло. Винаги има нюанси.
Около нас доста хора направиха крачка с жилище и всеки случай е доста индивидуален.
Възрастта също има значение. Ако правиш сметка да изплащаш около 25 г, а самият ти си на 40, може да нямаш време да спестяваш първоначалната вноска.

От друга страна човек, който няма собствено жилище, най-вероятно трябва да планира по-рано такава крачка и да спестява.
Странно е на 40 да се сетиш, че трябва да купуваш жилище. Не визирам никого от пишещите тук, да не се обиди някой.
Когато си купувахме къщата с мъжа ми, аз бях на 36, той на 42. Мъжът ми се е сетил на 40 да си купува жилище, защото има един брак преди да се събере с мен. Живели са в жилище на бившата му жена и не му е било необходимо да си купува преди да решим заедно. Даже ако не бяхме с котарак и зависеше от него, още щяхме да си живеем на квартирата му в Лозенец. Аз настоявах да си купим къща. Та както каза, нищо не е черно или бяло.
ПС. Не го пиша, защото си ме обидила с някой пост. Grinning

# 35
  • Мнения: 14 940
Кредитен консултант е за дом. Нашите двама (едната излезе в майчинство и пое колега) съветваха точно с потребителски за самоучастие да действаме. Всъщност, не съм чула друг да е получил различен съвет, при условие, естествено че няма друга възможност за самоучастието. Под друга се разбира родителите да додадат, да се продадат ниви, излишни апартаменти или къщи и така някой 'сам и без кредит' да си купи жилище.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 09:27 от Нарцùса

# 36
  • София
  • Мнения: 38 632
Всъщност никой на никого не знае цялата финансова история, така че не е много адекватно да се дават непоискани съвети.
Много хора ми предричаха финансов колапс, а така като гледам съм си добре....

# 37
  • Мнения: 236
В първоначалното си поставяне темата ми беше по-интересна.. Спестявам от дете, и все пак нямам ни апартамент, ни първа вноска Simple Smile Дупки, кво да ги правиш...
Та, нека да преформулирам - къде и как се ограмотявате финансово? Мернах едно име по-назад, ще го проверя. Други, все пак адекватни източници (имена, сайтове, от които четете)?

# 38
  • Мнения: X
В първоначалното си поставяне темата ми беше по-интересна.. Спестявам от дете, и все пак нямам ни апартамент, ни първа вноска Simple Smile Дупки, кво да ги правиш...
Та, нека да преформулирам - къде и как се ограмотявате финансово? Мернах едно име по-назад, ще го проверя. Други, все пак адекватни източници (имена, сайтове, от които четете)?

Прави ми впечатление, че не малка част от домакинствата започват да се ограмотяват финансово, когато дохода в семейството започва да не достига, някой остане без работа, започват да изникват непредвидени разходи, които не могат да се покрият и т.н.

Според мен, дори не е и задължително да се чете толкова много. Както се видя от мненията в темата, всеки един случай е строго индивидуален и няма универсални съвети. Няма как да кажете на някой, който живее с минимална заплата да отделя 20-30% от дохода си, какъвто е случая в много от видеата в YouTube. Приоритетите и потребностите в домакинството също са много различни.

Близко е до акъла, че когато разполагаш със 100 единици за месец, а харчиш 120, то има нещо сбъркано в цялата схема и това не можа да продължава до безкрай. Или когато започне да те боли зъб да чакаш до следваща заплата, защото нямаш никакви средства, с които да отидеш при зъболекаря.

Обикновено, когато човек вижда черно на бяло, къде отива всеки ден лев от заплатата му, може много лесно да си направи сметка, какво може да се оптимизира и какво не.

# 39
  • София
  • Мнения: 38 632
Никога не съм спестявала, няма и да започна. Но винаги съм имала определен месечен бюджет, от който не излизам.
Така че, ако ми падне някоя странична сума, я инвестирам някъде.

# 40
  • Мнения: 14 940
То няма как да разбереш откъде да се ограмотяваш, ако не знаеш за какво се ограмотяваш Simple Smile
За мене финансовата грамотност е проста математика - във времеви отрязък Х кое ще ми излезе най-бюджетно. Като колкото по-дребно е нещото, толкова по-кратък е отрязъкът. За най-големите неща (то от жилище колко по-голямо) е хубаво да се ползват специалисти с практически опит, които да ти покажат къде се намираш и на какво да разчиташ. Доколкото виждам, другите хора също разсъждават така.
Интернет източниците на финансова грамотност съм търсила преди години и отдавна съм ги отписала - всички съвети тръгват от САЩ и много различни социално-икономически условия, абсолютно всички преписват един от друг, накрая имаш съвети, които не са адекватни на нашата действителност.

# 41
  • София
  • Мнения: 38 632
Единственото адекватно нещо като съвет беше как да изчислим нетното си богатство. Когато го направих за първи път, направо зяпнах. В смисъл, аз си мислех че съм по-зле, а се оказа че съм добре. И все още съм.

# 42
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Хората тръгваме от различно стъпало така да се каже. Един ще има 1-2 наследствени имота, друг ще наследи и дългове. Казвам примерно, разбира се. Трети ще бъде на 0, няма да има нищо и ще знае, че трябва да се оправя сам.

Имах колега на 30+, чиито родители живееха в чужбина и му пращаха пари. Хората работеха тежък труд, синът им в голяма корпорация, нелоша заплата, ама те пращаха и пращаха. Той дали имаше някаква финансова култура? Не, защото не му се налагаше. Просто знаеше, че винаги има кой да праща.

Разбира се, че не всички хора са така, който е работил сам от ученик/студент и се е издържал от рано, най-вероятно умее да планира по-добре.

Съгласна съм с Нарциса, че повечето финансови съвети, идващи от сащ не са много адекватни за тук. Просто тук начинът на живот, заплащането, всичко е много по-различно.

Примерно за мен е важно да имам допълнително здравно. Имам здравословен проблем, хроничен, който ми коства стотици левове годишно за изследвания и хиляди за добавки. Добавките не ми ги покриват, но изследванията и лекарите - да. Съответно винаги си правя такова здравно. В нашата фирма то се плаща на 25% от служителя, което отказва голяма част от колегите. Разчитат, че са млади и здрави. Мда, обаче и мм не си го правеше, веднъж се разболя и му потрябва. Похарчи толкова пари, че ако си го беше платил, нямаше да даде и стотинка.

В България много хора и здравните осигуровки не си плащат, които са някаква минимална сума, ама ако нямаш е лошо. За мен това е лоша финансова култура. Имаше някъде такива сравнения - 200 лв за кръчма не са много, ама за зъболекар са много!

Примерно ние не сме си купили хубава кола. Караме една стара, не се чупи, не ни генерира много разходи. Обаче причината да не я сменим е, че нямаме нужда в момента. Колата с дни не я палим, защото сме вкъщи. Не пътуваме толкова извън града, живеем в града от който сме. Например наши приятели от други градове всеки уикенд си ходят при техните. Ние работим вкъщи предимно и не ползваме колата за транспорт до работа. В центъра винаги ходим с гт, защото паркирането е проблемно.

Съответно колата не ни е приоритет в момента. Това би се променило при наличие на деца, нова работа, която изисква повече път или ако се преместим да живеем по-далеч от тук, където сме сега.

Аз имах лош период, в който харчех много за глупости. Ама то студентски живот всяка вечер навън. Своите пари си харчех, работех много ама и много излизах. В един момент си сложих един ап мъни мениджър или нещо подобно. И там всеки разход се документираше, дори кафето в офиса. И така осъзнах къде ми отиват парите, промених си навиците.

Сега съм в труден финансов период, след едно много неприятно сътресение. Теглих кредит, който не е голям, но и не мога да спестявам, защото всичко наливам в една посока. Надявам се скоро да изплувам.

Може би трябваше да изтегля по-голям кредит и съответно да имам повече спокойствие сега. Обаче като го теглих, не знаех, че ще имам още непредвидени разходи.

Човек не знае никога какво предстои.

# 43
  • София
  • Мнения: 38 632
Така е. Но като се научиш да си управляваш парите, дори и да попаднеш в лоша ситуация, ще знаеш как да пренасочиш всичко, което е много важно умение.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 12:21 от Rockstar

# 44
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност.
Авторът вероятно познава само хора които не могат да си плащат кредитите и не може да си представи друго.

# 45
  • София
  • Мнения: 38 632
За мен редовният кредит от банка е чудесен финансов инструмент, особено в момента с тази инфлация!
Че преди 6 месеца 1000 лева бяха ехе, каква сума, сега са едно нищо. Същото важи и за 10, и за 100. Сто пъти по-изгодно е да се вземе кредит, отколкото да се пести в момента.

# 46
  • Мнения: 41 303
Всъщност никой на никого не знае цялата финансова история, така че не е много адекватно да се дават непоискани съвети.
Много хора ми предричаха финансов колапс, а така като гледам съм си добре....

Нито искам да ти се меся, нито знам как е реално при теб, но толкова често коментираш личния си живот, че съм запомнила това онова (по принцип не го правя). И от написаното не мога да заключа, че си добре, а пои-скоро се справяш някак си. Но има разлика между това да не си фалирала и да си добре.

И малко по темата - забелязала съм какво огромни влияние на по-късен етап има поведението на младини. Хораб с общо взето сходни доходи, ама едните бумкат всичко в скъпи вещи, екскурзии, коли, а другите пестят и реинвестират. И на 40 години едните имат стотици хиляди активи, другите почти нищо. За мен това е показател за финансова култура - умението да не харчиш на 100% и да умножаваш спестеното, без да ставаш скъперничка и да се лишаваш. А вече като се налага да се купи жилище за живеене няма мърдане от ипотеката.

В първоначалното си поставяне темата ми беше по-интересна.. Спестявам от дете, и все пак нямам ни апартамент, ни първа вноска Simple Smile Дупки, кво да ги правиш...
Та, нека да преформулирам - къде и как се ограмотявате финансово? Мернах едно име по-назад, ще го проверя. Други, все пак адекватни източници (имена, сайтове, от които четете)?

Не ти трябват кой знае какви източници. Нужен е здрав разум и умение да се смята. И воля. А ако съвсем не можеш да схванеш философията прочети станалата банална класика на Киосаки:
https://www.ozone.bg/product/bogat-tatko-beden-tatko/

За начинаещ, който не схваща идеята, си е съвсем добра.

Последна редакция: нд, 18 фев 2024, 12:56 от Черна станция

# 47
  • Мнения: X
Не знам, не мога да гледам такива хора. Нямат възможности, но мислят че ще измамят системата с кредити или да лежат на помощи.
 Една позната в чужбина-за година има, няма 2 месеца да е работила, през останалото време на помощи. Личеше си че е свикнала нашироко обаче. Като вземеше социалната помощ за 1 ден удумкваше всичко дрехи да поръчва😂. Влизаме в магазина, аз имам пари, но си правя сметката, тази граби като не виждала, на касата не може да плати😂. Аз ако съм ще умра от срам, ама такава простотия. Много ясно че като лежиш една година на помощи, не може да си позволиш каквото може един работещ.
Една друга пък се напълва да демонстрира голям стандарт, за 1000,1200 лева работи, но с 5 кредита явно и се получава за сега. Някои хора ще затъват, но няма да си живеят според възможностите. Не могат да се лишат от морета, спа, скъпи рожденни дни(тип бал), лазерни процедурии подобни, ще опъват кредити, докато умрат,а работят за 800, 1000 лева.

# 48
  • Мнения: 14 940
Чакайте сега, финансовата култура не е просто да не похарчиш цялата си заплата. Инвестирането не е финансова култура, а късмет.

# 49
  • Мнения: 25 707
Поводът за темата беше изказване, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност. Сега ми е важно да разбера за кого е признак, защото ако е за банките, вкъщи я втасахме.

А какъв е примерът за финансова грамотност в този случай? Да се натискаш в детската стая при мама с жената и децата, докато събереш парите за самоучастие (нищо че инфлацията изяжда немалък процент), или да живееш под наем и същевременно да спестяваш, което е още по-глупаво от това да ползваш потребителски кредит за самоучастие?
Или да изкараш спешно някой курс за ИТ и да започнеш да береш парите по дърветата? Да събереш парите за самоучастие за една година и да изплатиш ипотеката за още две? Simple Smile
Да инвестираш в тунинг, за да съблазниш някой чичко паричко, който да ти подари апартаментче?
Моля, подскажете, ако има и други варианти. Много ми е любопитно какви законни опции има да се сдобие със собствено жилище млад човек, който живее под наем, няма големи спестявания и няма вероятност скоро да наследи имотите на родителите си?

# 50
  • Мнения: 41 303
Инвестирането не е финансова култура, а късмет.

Не е вярно. Успешното инвестиране може и да е късмет (освен умение и трезва преценка),  но идеята, че трябва да се инвестира, си е баш финансова култура. А и ако се спазва заветният принцип да не се слагат всички яйца в една кошница, тогава шансът за загуба е много малък. Остава основната разлика между голяма печалба и нормална печалба.

# 51
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Чакайте сега, финансовата култура не е просто да не похарчиш цялата си заплата.
😁И да заровиш жълтиците в двора да има за внуците. Така е като се учим основно от Елин Пелин.

# 52
  • Мнения: 548
Не мисля, че някой някъде е твърдял, че финансирането на самоучастие за жилище с потребителски кредит е признак за финансова неграмотност, а че може да бъде признак на такава. Ако някой e пред подобен житейски избор, припознал се е и сега търси валидация - както вече поясних, не мисля, че е признак на финансова неграмотност ако изборът е информиран. Това са големи кредити, за дълъг период. Ясно е, че всеки случай е индивидуален, както се отбелязва неведнъж, но е хубаво човек да се е запознал с рисковете и да не тръгва само с розовите очила. Защото много хора си мислят, че нещо не може да им се случи, докато не им се случи.

И не, далеч не е нужно млад човек да се натиска при мама, да съблазнява някой си или да наследява имоти. Защо, ако някой успее да спести пари на млади години, бива квалифициран по този начин? Млад човек съм, живея под наем, не го намирам за глупаво изобщо. Това е изборът ми, докато се развия кариерно и мога да си позволя да изплащам кредит по-спокойно. Сега вече съм в такъв етап и наистина се чувствам по-спокойна и сигурна, за да предприема такава стъпка, а банките предлагат и по-добри условия в конкретни ситуации. Личен избор е, психически също ще се чувствам по-добре, което също е важно. И други млади хора познавам, с добра основа, която са си подсигурили съвсем сами. Има всякакви случаи, разбира се.
Същевременно аз също инвестирах, което определено помогна значително. Определено не съм съгласна, че е до късмет. Ако набиваш пари в някой шиткойн - да, до късмет е, чисто казино. Но аз например съм отделяла доста време, за да проучвам компании, в които да инвестирам. Досега положените усилия са се изплатили.

# 53
  • Мнения: X
Инвестирането може да се смята за успешно едва, когато средствата са в банковата сметка Simple Smile

# 54
  • Мнения: 41 303
Инвестирането може да се смята за успешно едва, когато средствата са в банковата сметка Simple Smile

По принцип е така, и аз го казвам, но има нюанси - ако става дума за инвестиране за покупка на жилище е 100% така - инвестираното се кешира и се купува. Но ако се инвестира без крайна цел просто не се стига до продажба и тогава рекапитулацията се прави от наследниците Wink

# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
И други млади хора познавам, с добра основа, която са си подсигурили съвсем сами.

Какво визираш под добра основа в случая?
Млади хора на по 25 години с "основа" в банката по 20-30 хиляди евро? Не вярвам, просто не вярвам, че тази основа не е подсигурена с продажабата на някоя нива на дядо или някой имот някъде по селата. Младите хора не правят добра основа, ако нямат нещо, подложено под нея, няма какво да се лъжем.

# 56
  • Мнения: 548
Какво визираш под добра основа в случая?
Млади хора на по 25 години с "основа" в банката по 20-30 хиляди евро? Не вярвам, просто не вярвам, че тази основа не е подсигурена с продажабата на някоя нива на дядо или някой имот някъде по селата. Младите хора не правят добра основа, ако нямат нещо, подложено под нея, няма какво да се лъжем.
Аз имах горе-долу толкова тогава и нищо не ми е подлагано. Работя от гимназиална възраст, досега не съм спирала. Нашите нямат никакви имоти, които да продават, нито пък голямо наследство ще получим със сестра ми. На помощ не мога да разчитам, макар че определено щеше да е по-лесно. При мен малко обратното се получава, родителите ми по-скоро на мен разчитат, дали за стартиране на бизнес или някой ремонт. Доколкото мога помагам. Ясно ми е, че моят случай не е масов.
Иначе за другия пример, който визирах, познавам млад човек, който имаше малко повече от 20-30 хиляди евро, горе-долу на тази възраст. Започна работа за доста добро заплащане веднага след университета, преди това също работеше, живееше със секвартирант на доста добра локация със символичен наем докато събере достатъчно за начална вноска. Родителите му имаха добри спестявания и можеше да си спести много главоболия, но той не желаеше, предпочиташе да си пазят спестяванията, бяха пенсионери вече. И да, и такива хора има.

# 57
  • Мнения: X
Може ли някой малко по-подробно да сподели, как  млад човек на 25 години може да има 20-30к евро спестявания, отчитайки факта, че на 19 години завършват средно, а на 23 бакалавър? И това е в идеалния случай.

Какви са тези работи, символични наеми и прочие? Или пак говорим за единични случаи, които се случват  веднъж на хиляда?

# 58
  • Мнения: 14 940
Инвестиция и приходи от ъпгрейднати валутни операции не са баш едно и също. От друга страна инвестирането, бидейки рисково начинание, не е едно и също с финансовата грамотност. Няма лошо да си от първите, хванали началото на инвестиционната треска, обаче вече твърде много маймунки са на този клон и наистина е въпрос на много голям късмет.
Млади хора на по 25 години с "основа" в банката по 20-30 хиляди евро? Не вярвам, просто не вярвам, че тази основа не е подсигурена с продажабата на някоя нива на дядо или някой имот някъде по селата. Младите хора не правят добра основа, ако нямат нещо, подложено под нея, няма какво да се лъжем.
Може да не е нива. Достатъчно е да разнася кафета 'за джобните' от 16 до 20годишен, после да учи в София , където има прилични офисни местенца с малко повече от МРЗ, а през цялото време друг да му плаща сметките и храната. По Коледа и Нова година осурвакани 200-500 лв от всеки родител. И воала , на 25 е с трудов стаж и спестявания. Лично постигнати, разбира се.

# 59
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Точно, съвсем лично постигнати.

# 60
  • София
  • Мнения: 38 632
Мен напоследък един приятел ме учи на тези сайтове с валутите и разни уж инвестиции. Някои са чисти пирамиди. Аз засега наблюдавам, нямам нерви да сложа пари там и да играя.

# 61
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Чиста финансова неграмотност е да знаеш, че нещо е пирамида и да търсиш смелост да вложиш пари в него.

# 62
  • Мнения: 14 940
Да не се редактирам и да не ме разберете погрешно, не осъждам такива постижения. Факт, че децата работят и печелят пари. Но изобщо не натрупват такъв капитал на такава възраст сами, а същевременно не признават приноса на родата, което първо е срамота, второ не е точно добро управление на финанси. Ученици като онова дете, дето го разлиствахме в СО преди 2 седмици се броят на пръстите на едната ръка за цял набор , ако не и два-три даже и при тях е много съществено, че имат вече компетеннции, не си търсят просто да си заработят почасово с подноса за яките маратонки.

# 63
  • Мнения: 41 303
Може ли някой малко по-подробно да сподели, как  млад човек на 25 години може да има 20-30к евро спестявания, отчитайки факта, че на 19 години завършват средно, а на 23 бакалавър? И това е в идеалния случай.

Какви са тези работи, символични наеми и прочие? Или пак говорим за единични случаи, които се случват  веднъж на хиляда?

Има как, но наистина не е масово. Но и не е масово, защото много хора с възможности не се опитват. И хайде да не са 25 години, ама на 28 си е съвсем ОК.
- Живот при мама и татко.
- Без лична кола.
- Добре платена работа. Основно ИТ, още повече те работят още от трети курс.
- Стипендии разни. Има една за медалистите от олимпиади, лауреати на конкурси по танци и изкуства, спорт и прочее, която е годишна, 12 по 0,5 МРЗ. Това значи 6 МРЗ годишно, което е близо 6000 лева. И понеже медалистите са общо взето все едни и същи, това значи от 6 до 12 клас 35 000 лева само от стипендии.
- После 5 години работа за 50 000 годишно от които може да се спестят поне 2/3.
Когато се оженихме и ние с половинката май имахме към 50 000 лева по цени от 1995 година. Но не сме се изхвърляли и живеехме под приходите си.

# 64
  • Мнения: 548
Може ли някой малко по-подробно да сподели, как  млад човек на 25 години може да има 20-30к евро спестявания, отчитайки факта, че на 19 години завършват средно, а на 23 бакалавър? И това е в идеалния случай.

Какви са тези работи, символични наеми и прочие? Или пак говорим за единични случаи, които се случват  веднъж на хиляда?
Не съм учила висше, работих от по-ранна възраст, никой не ме е издържал, малко след като завърших средно се изнесох да живея с приятеля ми под наем. И не, не съм разнасяла кафенца в гимназията. Знаех език на високо ниво, работех дистанционно. Доста хора работят и докато следват.

За мен наем на двуспален апартамент в топ квартал в добро състояние за 450 лв си е символично според мен. Особено ако делиш на две. Преди няколко години имаше такива наеми. Човек като живее със секвартирант/партньор е малко по-лесно.

И знам, че на много млади им е трудно, аз не казвам, че ми е било лесно, ами не е. Не твърдя, че ако си на 25 г, нямаш пари и роднини ти помагат е нещо лошо. Но не ми е ясно защо се правят изводи как някой бил издържан или подсигуряван без да се знае нищо за живота му. Ясно, че може да не познавате такива хора, но не значи, че ги няма.

# 65
  • Мнения: 14 940
Ехехеее, ЧС, от. 25 до 28 има доста голяма разлика. 3 години работа по специалността като начало. И пак зависи какви са и двете.
Между другото, откак живея с ММ, спестявам наема от старата си квартира. Обаче ще ползвам сумата да си закрия кредита за висшето, тъй че все едно в момента нямам спестявания.

# 66
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Мистик, аз резонирам с твоите мнения.

Просто тук се навлиза в някакви конкретни случаи, как един имал Х пари от спестявания, пък друг нямал. Различно е при всеки.

Примерно Нарциса добре го каза, че при много хора се омаловажава подпомагането от родата. Не казвам, че твоя случай е такъв.

Примерно моя приятелка се хвана с едно момче, сериозни гаджета. Заживя в квартирата му, плащаха някакъв малък наем (беше преди 2020). Смениха се собствениците на апартамента и трябваше да напуснат. Обаче беше захванала пандемията и работеха онлайн. Така заживяха извън града при неговите родители. После малко при нейните в София. Блъскаха се в детската й стая, буквално в малък апартамент. За мен това би било недопустимо по моите разбирания. Тя сама си казваше как родителите им покривали всичко, храна и сметки. Така спестявайки по няколко хиляди на месец успяха да купят апартамент с минимален кредит. Ама нека не се лъжем чия е заслугата, защото ако човек сам се издържа, трудно ще си заделя 90% от заплатата.

Аз лично за себе си не искам да живея с майки и свекърви, за това си плащам сама масрафа от 20 годишна. И не е лесно, но аз не обичам да се съобразявам, не ме мързи и си работя, уча и съм се справяла. Но всеки с разбиранията си.

# 67
  • Мнения: 548
hechicera_, абсолютно съм съгласна, че е различно при всеки и има хора, на които родителите оказват голяма подкрепа и това понякога се омаловажава, познавам и такива. Просто тук някои не можеха да повярват как е възможно на някаква възраст да имаш Х сума пари и да си се справял сам, почва се с разни интерпретации, затова дадох конкретни примери.

И аз се ометох при първа възможност от бащината къща, много ме натоварваха нашите тогава. Опитваха се да налагат мнението си за това как трябва да живея и какво трябва да правя след като завърша, как ако не ги слушам нямало да стане нищо от мен и т.н. Засега не съжалявам за изборите си.

Аз много добре знам колко е трудно да постигнеш някакви неща в по-млада възраст без да разчиташ на някой друг. Затова съжалявам ако изглежда все едно се изтъквам, не ми е това намерението, просто като знаеш през какво си преминал и какво е коствало не става много приятно да ти каже някой "ама обясни ми ти как на еди колко си еди какво си"...

Няма лошо родители да помагат, донякъде благородно завиждам. Имам приятелка от детството, чието семейство е много добре финансово, тя менка апартаментите, в които живее през 2 г (не е под наем), може да избира между 4. До 25 г не беше работила, следваше, всичко се покриваше от майка й, какво остава за спестявания... И да, разбирам раздразнениетио, когато някой се изтъква колко е успял и колко е напред в сравнение с другите, а е имал доста добра подкрепа от родителското тяло.

# 68
  • София
  • Мнения: 35 195
Как ли няма да ме е срам от това, което имам.
И как ли няма да тръгна да се доказвам кога, защо и как.

# 69
  • София
  • Мнения: 38 632
Щом си е мое по документи, значи си е мое и точка. Всеки си знае през какво е преминал и на какъв етап в живота е.

# 70
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Емии, щом е твое на документи, ок, ясно е, че е твое. Ама като родителите са издържали двама млади до 30тата им година, някак… кофти е да не се признае принос.

# 71
  • София
  • Мнения: 38 632
То само покрив и образование да дадат, пак си е достатъчно добра основа, от която да литне птичето.
Покрив - в смисъл детската стая.

# 72
  • София
  • Мнения: 4 058
Не намирам за редно, да живеят до 30 години с родителите си, че да спестявали за вноска. По-добре да се изнесат с приятели и да делят апартамент под наем, отколкото да ми влачат гаджета и да правят купони в детската.

# 73
  • Мнения: X
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).

# 74
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).

По северозапада имат една приказка “кой работи при двама живи родители?!” 🤣

# 75
  • Мнения: 5 097
Аз в България само успели хора познавам. Само на по 16 са се изнесли, на 14 почнали работа, на 10 с по 3 езика. На 20 вече имат по един апартамент и кола 😂. Защо 2,3 милиона избягаха ми е чудно, тук е толкова хубаво, особено извън София(където все още живеят хора).
Извън София е друго, у наше село купуваме апартаменти за децата, още преди да идат студенти, после парите отиват там.Но и на нас са дали жилища, не сме плащали нито лихви, нито наеми и сметките са ни плащали и са ни хранили.Затова ни остават пари за жилище на децата.И работа сме почнали на 25, докато учехме не сме работили.Ето, има мързеливи и неуспели като нас.

# 76
  • Мнения: 14 940
По северозапада имат една приказка “кой работи при двама живи родители?!” 🤣
Знаем ги нашите роднини от северозапада, да.

# 77
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
А защо трябва да са лични спестявания парите в банката? Пък и като е семейство ще се дели на две.

# 78
  • Мнения: 6 037
Не намирам за редно, да живеят до 30 години с родителите си, че да спестявали за вноска.
Понякога и това е вариант, но краткосрочен.
Купихме жилище на зелено, с 40% самоучастие заема ни го отпуснаха на акт 14,през това време живеехме на квартира в малък град, различен от този в който купихме имот. Съпругът ми успя да се прехвърли там на работа и за да ме плащаме заем и наем отидохме в детската ми стая. Започнах работа, защото имаше кой да ми помага-  да ми прибира дето от градина и да го гледа когато се разболее. И така до момента в който жилището беше готово и си се преместихме. Да трудно е да се съобразяваш с още двама възрастни, с които не си живял от 18 годишен, но не е невъзможно.

Последна редакция: пн, 19 фев 2024, 15:13 от J_M_M

# 79
  • Мнения: 41 303
Спомнете си класическия соц филм "Два диоптъра далекогледство".  Там младите ни пари имаха за жилище, нито пък имаше за продан да си купят. Трябваше да им дадат, ама не. И къде отидоха да живеят накрая при хепи енда? Ми при дъртите, барабар с бебето и малкия брат. Това някога беше нормата. По мое време също все още беше норма да не се изнасяме от вкъщи преди брака. С гаджетата си живеехме всеки у тях си и се виждахме само през деня или ако ходим на море, ски и прочее. И така за няколкото години от започване на работа до брак се събираха някакви прилични парици, ама не от всеки. Някои гуляеха, други събираха.

# 80
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Много се е променило от тогава.

Като се замисля мм като дете е живял в един апартамент с техните и баба си. И то не голям апартамент. И то така са си живели, не за временно, а винаги, докато е починала баба му.

Ние като семейство с нашите при баби не сме живели никога. Мисля, че и нашите са били достатъчно наясно, че е супер да са самостоятелни. Но явно сме били изключение, не правило. Сега даже не мога да си представя в този апартамент да живеем и с родители. А дори нямаме деца. Страшен калабалък ще е.

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
За мен финансова грамотност и финансова култура означава човек да използва всяка налична възможност парите му да работят, да не спят. Първо - да има "мазнинки". Никога не оставам без спестявания и този съвет да имаш пари, за да преживееш поне шест месеца, ако останеш без доходи е много важен.
Кредити обичам най-вече дългосрочни ипотечни, но ако имам предоволно мазнинки - погасявам предсрочно. Ако не бяха кредитите, никога нямаше да имам собствено жилище, че и последващи инвестиционни.
Да се търси всяка възможност за "работа" на парите - даване под наем на собствени имоти, за да не стоят празни, диверсификация в други инструменти, предоговаряне на лихви, и т.н.
Освен това считам, че докато човек е млад, трябва да поработи повечко и да натрупа имАне. А след това да го харчи. А не айфони-майфони и пилеене, докато е млад, а като стане на 40 - без нищо.
Разумно харчене - всяка вещ се използва, докато върши работа. Колата ми е инструмент, с който работя. Ако преценя, че вече не става за работа - тогава сменям. Същото е с компютъра.
"Това нещо нужно ли ми е, или го искам?" е въпрос, на който уча детето - да си го задава преди всяка покупка.
И още от ранна възраст - 5-6 години, уча децата да работят със собствен бюджет, за да имат преценка за харчовете. Забелязала съм, че когато в "Джъмбо" се ходи с нейни пари, а не с мои, покупките рязко намаляват.
Не че някога няма и разходи "за душата", трябва да има и такива, ама не всеки ден Simple Smile

# 82
  • Мнения: 54 626
Чакайте сега, финансовата култура не е просто да не похарчиш цялата си заплата. Инвестирането не е финансова култура, а късмет.

Точно това е финансовата култура.
Да не харчиш повече, отколкото печелиш.
Кредитите са полезен инструмент, аз също съм ползвала, само веднъж. Но ми даде силен отскок и от там нататък много лесно тръгнаха нещата.
За твоя конкретен въпрос - мисля, че купуване на жилище без никакво самоучастие, в смисъл налични спестявания, е голям риск. Много голям даже. Защото освен задължения към банките, трябва и буфер да имате, за форсмажорни обстоятелства. Всичко става.

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
Аз купих така - без самоучастие. С ипотекирани две жилища, за да даде банката такъв голям кредит. И без доказване на доход с лихва от 15%. Звучи направо безумно, но преди 20 години просто нямах друг начин. Нито финансова помощ от родители. Достатъчно бе, че ме приютиха обратно в детската стая, че и с детето, докато се развеждах.
Жилището го купи майка ми, за да не се води на мен. Тя обаче не може да докаже доход. Аз доход имам - имах много висока заплата, обаче не мога да го купя официално, защото все още бях омъжена Simple Smile Пълен цирк.
Стратегията ми беше максимално бързо да прключа с развода, да прехвърля кредита на мое име, да махна ипотеката от нейното жилище и лихвата да стане нормална.
Успяхме за около година, но що нощи не спах, аз си знам. Но нямаше друг начин, наистина. Жилището ми трябваше, дадох го под наем, за да събирам парите за вноската и за ремонт...
Ето, абсолютен пример за финансова "неграмотност". Но за дадения момент сработи.

# 84
  • София
  • Мнения: 38 632
Важното е, че си намерила начин! И аз в момента съм след развод и ми предстоят разни финансови и имотни гимнастики.

# 85
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Бизнес нюх и лична финансова грамотност са различни неща.

# 86
  • София
  • Мнения: 17 850
Финансиране на самоучастие с потребителски кредит не е непременно равно на финансова неграмотност, но в повечето случаи е равно на финансова нестабилност, което всъщност е по- важният критерий на практика.
Познавам доста неграмотни хора, които си изплатиха апартаменти тип руска рулетка просто защото имаха късмет да не бъдат съкратени, да намерят бързо също толкова добре платена работа в рецесията преди десетилетие или да не се разболеят, което да им глътне парични потоци.

Инвестирането не е късмет/залагане/игра. И не е равно на търкане на билети, казино или тото. Има доза късмет, рабира се, но ако трябва с една дума да го дефинирам, ще е "търпение".

Другото не ми се коментира. Имам стар айфон, който ми е втори резервен. Някои хора на масата доста се учудиха.
Имам понякога проблем с емоционално харчене за вещи, но са кратки периоди и никога не е нещо, което не мога да си позволя. Просто са неща, които невинаги ми трябват.

# 87
  • Мнения: 19 121
Ако някой взима заем, за да си плати депозита за квартирата, финансира самоучастие с потребителски кредит и т.н., в повечето случаи не е понеже разполагаемите му средства са малко, а пък спестяванията си ги е инвестирал в биткойни, акции на Майкрософт или Петрочайна, и не може да ги пипа. Просто  нито разполагаеми средства има достатъчно за целите, които си е поставил, нито спестявания.

Хората по принцип имат повече късмет с кредитите, като са по-млади. По-лесно се отпускат кредити, ако имат късмета да си загубват работата, по-лесно намират друга. По-здрави са (като цяло) и може и да нямат разходи за здраве, издържат на повече натоварване, родителите им е по-вероятно още да са здрави, работещи и ненуждаещи се от дотации или грижи, даже могат да помогнат с кредита в тежък момент. Рискованите финансови ходове не са чак толкова рисковани в една по-млада възраст.

Имам и аз една приятелка, бяха взели кредит преди десетина години, с висока вноска за онова време, едната им заплата заминаваше само за кредита и тя се върна работа веднага след първата година от майчинството. Много се притесняваше тогава как ще се оправят, но с годините цените на жилищата много се повишиха, заплатите също скочиха 2-3 пъти и даже го изплатиха предсрочно жилището.

# 88
  • Мнения: 7 971
Истината е, че повечето хора в Бг, са подпомогнати от наследствени, общи семейни жилища, парцели и т.н. ..
от там масово хората харчат повече отколкото имат, защото знаят, че 'имат нещо зад гърба си'..
все още битува неписаният закон - да множиш имоти за децата, което не е лошо, ако имаш възможност и го правиш без особени усилия, но е много лошо, ако си съсипваш здравето заради това и се лишаваш от елементарни потребности..
аз лично съм давала за наеми пари колкото за покупка на един апартамент, но не съжалявам, защото така съм имала възможността да живея на много различни места и да натрупам страхотни спомени, познанства и житейски опит..
плащала съм и зверски лихви на ипотечен кредит и съм решила, че предпочитам занапред да съм свободна от стреса по всякакви кредити, ако ще някой да каже, че съм финансово неграмотна и да не мога да множа 'имането'..

# 89
  • Мнения: 3 735
Мисля имам финансова грамотност, но нямам финансова възможност, като приказката : имам на сърце, но нямам в ръце. Истината е, че с днешните заплати не остава много за спестяване( пиша от провинцията) , рядко има нормално заплащане , за да се живее нормално и , за да спестяваш. Иначе ми са странни хора, които са на минимална заплата , но купува марково червило, не знам как се нарича това поведение, но за мен е неприемливо . Създават си фалшив имидж, заблуждават себе си, виждала съм хора ,които продават имот и си купуват скъпа нова кола, а после няма пари да я обслужва. Свят като цвят сме.

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
sunrise_67, пробвай с малки стъпки. Все отнякъде трябва да се започне. Скоро давах съвети на една приятелка, която се развежда и има нужда да стане финансово по-независима и грамотна. Хем иска да си купи жилище, хем да си купи кола, защото иска да е мобилна, хем признава, че има зависимост от шопинг терапия... Не може всичко наведнъж.
Като за начало - 3 месеца стриктен списък на приходи и разходи може да даде много добра база за размишление. И после има какво да се направи върху всяко отделно перо. Мога книга да напиша как се пести от храна, от козметка, от всякакви неща за домакинството.
От всяка заплата - да се отделят ако не 10%, то поне 5% - отделяш настрана и забравяш за тях!

ПС. Това с марковите червила за 97 лева и аз не го разбирам и никога не съм го разбирала Simple Smile

# 91
  • Мнения: 3 735
Благодаря, Tintina, ограничила съм максимално, проблемът е в дохода, но точно сега не мога да търся нова работа, а и тук при нас максимума на заплата е 1000-1200, и други изключения, които са много малко и невъзможноо да се уредиш там на работа. Не че не спестявам, но едно е да спестяваш от заплата 1000 лв, съвсем друго от 3000.Имам спестени средства, но в никакъв случай аз инвестиция в гарсониера дори и да  я давам под наем и да имам допълнителен доход. Всичко е навързано, пак има приказка- пари при пари отиват, ако имаш малко повече може да инвестираш добре или да сглупиш и да си купиш някоя дивотия и после нямаш нищо. Никога не се хвърлям да купя нещо още щом го видя, голямо размишляване пада, дали ще ми върши работа, дали ще е удобно, проучване на цени и т.н., дори и с дрехи и обувки съм така. Храна от вкъщи, а не купувам навън, пазарувам със списък, друго не се сещам да се похваля Simple Smile

# 92
  • Мнения: 19 121
Уорън Бъфет, който по едно време беше най-богатият човек в света, считан е за най-великите инвеститор и пр., е известен с теорията си за лотарията на яйчниците, но освен това има и изказване от сорта, че много повече средностатистически хора от семейства с възможности, са постигнали финансов успех и реализация, в сравнение с броя на надарените гении, тръгнали от нулата и постигнали такъв.

Та да, едно е да имаш вече 2 жилища, които да ипотекираш, за да ти дадат кредит за трето, друго е да нямаш нищо и да търсиш кредит за първото.

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
В списъка за пазаруване също нанесох бая корекции навремето. Махнах битова химия, която е широко рекламирана, но не много нужна. Евтини препарати вършат същата работа, като по-скъпите, само усилия трябва да ги търсиш. Храна не хвърлям  - рециклирам. Маникюр, педикюр - сама вкъщи правя от години. Тотално преосмислих отношението към козметика.
А що неща на детето продадох в OLX - скейтбордове, колела и т.н. Направо се учудвам колко хора ощастливих с вещи, които вече не ползваме.
Remix имат опция да продадеш и дрехи, които не носиш, понеже нямам време да се занимавам с дрехи в OLX, много неща продадох и там.

# 94
  • Мнения: 19 121
От Ремикс много хора се оплакват, че уж не им ги приемат дрехите, че не ставали, не им ги плащат, и по-късно ги намират обявени с по-високи цени.

# 95
  • София
  • Мнения: 17 850
Всичкото това е хубаво, но е спестяване от закуски. И не, прах за пране по прах вир не става. За апартамент няма да събереш.

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
За апартамент се тегли кредит. А от уж дребни наглед неща спокойно можеш да спестиш част от месечната вноска.
Само цигарите да откажеш, вече е успех. Може и друга работа да се потърси, почасово, през почивни дни... Стига да има човек желание, нещата се случват, ако си кажем "това няма да стане и онова няма да стане", естествено, че няма да стане.
кукумицинка, може и така да е, нямам време да се занимавам и да разследвам. Колкото - толкова.

# 97
  • Мнения: 18 612
По принцип е така. Но със сумите, които потребителката е дала като заплати по нейния край, геройството е, че изобщо успяват да вържат месеца.

# 98
  • Мнения: 19 121
С 1000 лева заплата най-вероятно вече ги е направила тези спестявания с битовата химия и храната.

Аз ще направя една груба сметка със средна за страната заплата (да речем 2 пъти МРЗ) и спестявания 10% за 10 години. Няма да давам точни данни по размер и години, но по спомен заплатите леко ги актуализират, когато актуализират МРЗ.
Значи, преди 10 години, МРЗ нето да е била около 200 лева, средната заплата около 400 чисто. От тази заплата спестяваш 40 лева на месец, 10% от нетото, т.е. 480 лева годишно първата година.

След 5 години МРЗ е била около 500 лева чисто, средната заплата около 1000 чисто. Да речем, че равномерно се е увеличавала всяка година, което не е така, но за да не вадя данни година по година, (1000-400)/5, средно заплата се е увеличила със 120 лева годишно, т.е. втората година да е била 520 лева, от които си спестил 50 лева месечно или 600 лева годишно. На третата година е била 640 лева и си спестил 65 лева месечно или 720 годишно. На четвъртата е била 780 лева, грубо да си спестявал по 80 лева месечно или 960 лева годишно. На петата година при 1000 лева месечно си спестявал 1200 годишно. За тези 5 години си спестил около 4000 лева.
2024 МРЗ нето е към 720 лева, средната заплата за страната да е 1400 чисто. Да речем средно с 80 лева годишно ти е нараствала заплатата, да речем си спестил 7500 през втората петилетка и 4000 първата, значи за 10 години 11500, 12 хиляди с някакви лихви, ама надали, ако смяташ разходи по подръжка на сметка. И то, ако приемем, че не си имал някой труден момент, в който са ти дотрябвали парите. Кеф ти кола, кеф ти апартамент. А потребителката взима по-малко, може би семейно ще са толкова спестяванията.

# 99
  • Мнения: 54 626
Кога е била 200 лв. нето МРЗ? И 400 средната? Май наизуст пишеш.
Не преди 10, а и преди 15 беше двойно повече.
Абсолютно съм съгласна с Tintina , защото и аз с лични спестявания, хубави лихви преди 15+ години, малко далновидност преди 20, съм купувала жилища.
Ако само стоиш и казваш "не може", няма да стане. Може, но трябва дисциплина. Е, сега мога всичко да си позволя, защото съм спестявала, когато е имало благоприятни условия.

# 100
# 101
  • Мнения: 19 121
На 310 лева нетото колко е било? Сметките ми са приблизителни, но като е малко, трудно се спестява, и за нищо не стигат дългогодишни спестявания.

# 102
  • Мнения: 41 303
За съжаление със спестяване може да се натрупа най-много буферен фонд за 3, 6, 12 месеца. Истински ръст на активите може да се постигне само с инвестиране (в пакет с късмет и някаква здрава преценка). И най-добре с допълнителни странични доходи, които да се инвестират. Което не е по силите на всеки не само у нас, но и по света. Няма какво да се заблуждаваме. Ето например спестяванията на човек в богатата Германия.

# 103
  • Мнения: 7 971
когато беше 180 минималната заплата, реално получавах 750 ...
една, две години след това работех за 1300..
това в Сф..
днес, близо 20 години по-късно заплатите в провинцията не са мръднали от тези, които съм взимала преди толкова много време..
гледам и се чудя...
не знам как легално се пестят пари за имоти и как има толкова много коли за десетки хиляди пари с подобни заплати и цени..
всъщност знам, но не е от заплати...

# 104
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Не мисля, че в днешно време някой пести от заплата и чака да събере, за да купи апартамент.

# 105
  • Мнения: 54 626
Добре, съгласих се за МРЗ, наистина не знаех, никога не съм била. Но, от хора на МРЗ не се очаква да пестят, камо ли за жилище.
Друга тема е, че дори нискоквалифицирани заминаха за чужбина и там си намериха по-добре платена работа, която им позволи да купуват жилища тук. Значи не е оправдание МРЗ.

# 106
  • Мнения: 14 940
Те са заминали с чужди пари, не са тръгнали на стоп.

# 107
  • Мнения: 18 612
Не знам колко са прогресирали тези по ягодовите плантации, да речем.
Около мен добре живеят тези, за които някой писа назад - родени поне в средни семейства, с подкрепа от там, с добро образование и съответната среда и "спасителната мрежа", която тази среда дава.
Като средата е много важна - тя дърпа или нагоре, или надолу, както често пишеше навремето Андариел.
Има хора, които работят за сметките, там финансова грамотност означава не инвестиции и планиране на забогатяването, а незатъване в дългове.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 07:52 от EmmaT

# 108
  • Мнения: 5 097
когато беше 180 минималната заплата, реално получавах 750 ...
една, две години след това работех за 1300..
това в Сф..
днес, близо 20 години по-късно заплатите в провинцията не са мръднали от тези, които съм взимала преди толкова много време..
гледам и се чудя...
не знам как легално се пестят пари за имоти и как има толкова много коли за десетки хиляди пари с подобни заплати и цени..
всъщност знам, но не е от заплати...

Това,че хората се осигуряват на минимална, не означава, че получават толкова.

# 109
  • Мнения: 3 735
Не винаги е така, около мен съм питала познати, осигуряват ги на минималната сега 933 и им дават като "бонус" нетна 950, колкото и да ви е чудно това е практиката

# 110
  • Мнения: 7 971
Това,че хората се осигуряват на минимална, не означава, че получават толкова.
то е ясно, че тази сива схема се върти повсеместно, но преди години хората ако взимаха 2,3 пъти стойността на минималната в кеш, сега - я вземат половин минимална заплата под масата, я не..

# 111
  • Мнения: 5 097
И сега вземат.

# 112
  • Мнения: 7 971
искате да кажете, че е често и масово срещана заплата от 4к?
не съм съгласна, това няма общо с действителността, нито с математиката от предходните сравнения..

# 113
  • Мнения: 5 097
Производствата и шофьорите вземат, нищо, че ги осигуряват на 1000 лева, и ,,клетите" шивачки също не падат под 1800.

# 114
  • Мнения: 19 121
искате да кажете, че е често и масово срещана заплата от 4к?
не съм съгласна, това няма общо с действителността, нито с математиката от предходните сравнения..

Тя си живее я нейния си балон, в който в Хасково получават безумно високи заплати (на черно), а пък наеми, жилища, хранителни и други стоки са по-евтини, отколкото другаде. Истината е, че аз доста добре познавам положението в Хасково. Малко по-добре добре е, отколкото в околните населени места, тъй като все пак е областният град, но и официално, и неофициално, си е един беден регион, в който стандартът и покупателните способности не са високи, сравнени не с Европата, но и с останалите области в България.

Не, много хора в региона не взимат хилядарки под масата в добавка към официалната МРЗ. Точно в този регион, с увеличението на МРЗ последните години си взимат точно МРЗ, дори на места, където преди са взимали по 100-300 лева отгоре.

# 115
  • Мнения: 5 097
Работя в счетоводна къща и виждам какво вземат. В магазините вземат по-малко, но в производствата си вземат прилични заплати. И наемите не са толкова високи, гарсониерите са по 200 лева, три стаи+ кухня- 400 лева.

# 116
  • Мнения: 4 570
А тока, водата, храната, телефона, нета, дрехите, да не продължавам да изброявам, са с цени като в останалата част от страната.

# 117
  • Мнения: 14 940
Темата не е за парите под масата, ако изобщо ги има, а за парите изобщо.

# 118
  • Мнения: 19 121
А тока, водата, храната, телефона, нета, дрехите, да не продължавам да изброявам, са с цени като в останалата част от страната.

Не, токът от ЕВН е по-скъп, отколкото от ЧЕЗ, а и водата в Хасковския регион е скъпа, освен че има и екстри като радиация.

# 119
  • Мнения: 5 097
Битовите сметки са същите, но храната и дрехите са по-евтини, а даже и да не са, сигурно не са проблем. Бедни хора нямат по две, три и четири коли на семейство.

# 120
  • Мнения: 4 570
Това че храната е по-евтина е някакъв мит. Живяла съм в София, във Варна, сега в Стара Загора. Учила съм в Бургас. Цените на хранителните продукти не съм виждала да се различават с някакви огромни суми. Незабележими са разликите. Виж разликата в заплатите е осезаема, според мен.

# 121
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Мисля да потърся работа в Хасково и да мигрираме. Така като слушам.. за какво ми е да се късам от работа в София???

# 122
  • Мнения: 5 097
Недей, достатъчни са ни високопланинските жители.

# 123
  • Мнения: 7 971
уж в счетоводството математика се ползва, ама само стъкмиститка виждам тука..
ще онагледя простичко нещата с факти и цифри - преди 18 години съм взимала без много опит или завършено висше образование, без връзки и шуробаджинащини 4,16 пъти x минимална заплата от 180 лв. тогава..
все едно сега някой без много компетенции и никакви връзки, да взима 3868 лв. само защото е работлив...
де да беше така..щяхме да сме втора Швейцария..

# 124
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Недей, достатъчни са ни високопланинските жители.

От полето съм аз, не съм високопланинец.


Два езика говоря, магистър по финанси съм. За физическа работа не ме търсете, че там опит нямам.

# 125
  • Мнения: 5 097
Чиновниците сме достатъчно.И други не ни трябват, ама не можем да ги спрем.

# 126
  • Мнения: 4 570
Демек има наплив от желаещи да живеят и работят в Хасково?

# 127
  • Мнения: 19 121
Демек има наплив от желаещи да живеят и работят в Хасково?

Да, връщат ги чак желаещите, че са много.

# 128
  • София
  • Мнения: 35 195
Наливат се от околностите, както се случва с всеки голям град.
Нямат препитание хората, иначе никой никъде няма да ходи.

# 129
  • Мнения: 5 097
Един като дойде и мъкнат цялата рода.

# 130
  • Мнения: 18 612
Наскоро сложиха вътрешна граница и обявиха екстериториалност заради бежанците от София, търсещи швейцарски стандарт в Хасково.
Демек има наплив от желаещи да живеят и работят в Хасково?

# 131
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Ето, аз също се опитвам, ама буболина ме върна..

# 132
  • Мнения: 7 971
Един като дойде и мъкнат цялата рода.
не мъкнат от хубаво родата..не е защото е много яко или евтино в Хасковско, или защото има големи заплати там..
не са за завиждане, нито заслужават презрението бедните селяни, които нямат поминък по селата в Родопите и пътуват по 2 часа в едната посока, губят близо 16 часа на денонощие от живота си, за да работят на 10 часови смени и да взимат накрая великите 1000 лв.
ако имат деца се редуват графиците със смените на бащата и майката, а децата често ги взимат по дългия път до работа с тях, за да ги предадат лично на другия родител, защото няма на кой да ги оставят в промеждутъка..
ако им бяха нормални заплатите можеше и не цялата рода, ами само единия да работи примерно и да не се 'мъкнат' всички за единия хляб..

# 133
  • Мнения: 5 097
Не пътуват, наемат квартири и като се ориентират къде ще им учат децата си купуват апартаменти.И изобщо не са бедни, харчат си доволно.

# 134
  • Мнения: 25 707
Ето, аз също се опитвам, ама буболина ме върна..

И аз стегнах един куфар и хукнах към Хасково, ама буболина беше направила блокада на пътя и се наложи да се върна... Cold Sweat
Е, не обвинявам само нея – на блокадата явно са били всички хасковски богати бачкатори, които си бранят хляба от гладните навлеци от Стара Загора, че и от София.
Любопитно ми стана – а какво ли е заплащането на счетоводителите в Хасково? Щом простите бачкатори взимат големи заплати, счетоводителите сигурно се разписват на над 10 000 лв.?

# 135
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Ама ги осигуряват на мрз!

# 136
  • София
  • Мнения: 35 195
Хасково е прекрасен град с прекрасни хора, винаги с удоволствие ходя и ме посрещат.
Работещи доста над МРЗ.
И унопиу 🥰

# 137
  • Мнения: 14 940
уж в счетоводството математика се ползва, ама само стъкмиститка виждам тука..
ще онагледя простичко нещата с факти и цифри - преди 18 години съм взимала без много опит или завършено висше образование, без връзки и шуробаджинащини 4,16 пъти x минимална заплата от 180 лв. тогава..
все едно сега някой без много компетенции и никакви връзки, да взима 3868 лв. само защото е работлив...
де да беше така..щяхме да сме втора Швейцария..
Аз пък преди 15 години взимах 3*МРЗ. Ама за сезонна работа. Днес и тя не е, каквото беше, пък и дори едно време не беше ок.
Прави ми впечатление, че много хора твърдят колко успешни са (не визирам само форума), обаче никога, никога не цитират поне приблизителни цифри - нещо от сорта взимам 10к, от тях спестявам 8к, защото съм финансово грамотен, и самичък купувам апартамент без лев кредит на третата година. Не че няма и такива, но са буквално еднорози. Останалите...просто лъжат. Опционално може и да си вярват.

# 138
  • Мнения: 25 707
Е, не си от вчера в този форум, все пак...
Влезе новак и се чуди къде е попаднал – то едни заплати се спрягат, то един стандарт... Първо припада от завист, после, като се поосафери, си мисли – това не може да бъде! Лъжат! А щом те лъжат, значи мога и аз!
И като му потръгне тоз живот... То заплати, то стандарт, то покупки, то почивки... Ум да ти зайде!

Тези, които сме от доста време във форума, доста сме и чели. Някои дори помним това, което четем.
По-заможните потребители си личат, но не защото се бият в гърдите колко са богати, не, то си личи. Хвалипръцковците в най-добрия случай са случайни новобогаташи, обикновено става въпрос за разни (гладни) фантазьори.

Троловете – отделно.

# 139
  • София
  • Мнения: 35 195
Онлайн всеки може, разбира се. Някои имат потребност поне тук да са топ- а, докато се мъчат да свържат бюджета.

Нарциса, за мен темата за финансите в цифри ми е връх на селянията, избягвам я. Като политически пристрастия, спортни и геополитика. Мнение си имам, но е обрано.
Моят пуберски принос на 5 х МРЗ беше, че си купих земя, не обувки и екстеншъни.

Мой приятел, гений нали (ама той не го знае) се допита до мен за покупка на апартамент преди 6 години. Дълго обсъждахме какво, защо, как, какъв, къде, вслуша ми се в съветите и скочи. Ама със засилка (само това не ме чу) 140 кв.
Той си е особен гений, беше решил, че ще живее с 7 лв на ден за една година и го направи, хора! Събра за първоначална вноска и към днешна дата е на път да го изплати.
С работа, да не каже някой нещо.

# 140
  • София
  • Мнения: 17 850
Не знам кой си фантазира и колко, но моловете са пълни, заведенията - също. Оставят по 200лв на вечер. Ще кажете - еднократно е и после на фотосинтеза. Ами не, непременно.

Не един и два фиша съм виждала на офисни планктони, дето по цял ден се чудят по коя от двете си т*пки да се почешат.

# 141
  • Мнения: 7 971
е то, ако спрат да харчат емоционално хората по молове, заведения, интернет, хобита и само пестят..имотите в страната няма да ни стигнат Joy

# 142
  • Мнения: 5 097
Те само моловете и заведенията да бяха пълни, ами казината, на 20 метра казино, едно не е затворило.

# 143
  • Мнения: 14 940
ММ влиза във форумния златен стандарт за чист доход, обаче със 7 лв дневно (подчертавам дневно, а не само за обяд) пак няма да спести за година даже за първа вноска за 35 квадрата двустайка. А преди 6 години аз можех да карам с под лев на ден.
Някой нещо разбра ли от тези финанси? Не? Нормално - защото не са финанси, а али-бали.
Финанси без ясни цифри няма, пък нека е селско поради незнайно каква причина. Мултинационалните компании точно с такава селяния въртят милиарди.

# 144
  • Мнения: 7 971
многото казина не са признак за висок стандарт, а обратното май..

# 145
  • Мнения: 19 121
Не знам кой си фантазира и колко, но моловете са пълни, заведенията - също. Оставят по 200лв на вечер. Ще кажете - еднократно е и после на фотосинтеза. Ами не, непременно.

Не един и два фиша съм виждала на офисни планктони, дето по цял ден се чудят по коя от двете си т*пки да се почешат.

Където има молове и хипермаркети, е ясно, че доходите са по-високи, сравнени с местата, където няма. Иначе може би си е нашенски манталитет, може и 3 часа да седим и да ближем едно кафе или една бира, ама сме на заведение и заведенията са пълни.

# 146
  • София
  • Мнения: 35 195
Не, не, пълни са заведенията, хотелите, има хора за всичко. Аз често не мога да хвана резервация, да речем за уикенд в спа хотел, просто е фул.
Имам приятел с ресторант, търсеше човек за обедно меню, има договор с няколко фирми, изненадах се, че и с това се занимава. Ами, обедно меню от 18 до 28 лв.
Има хора взимат пари, не е да не.

# 147
  • Мнения: 3 735
Казвайте поне район, окръг Simple Smile в който се вземат такива  пари Simple Smile , за заведения и молове.

# 148
  • Мнения: X
многото казина не са признак за висок стандарт, а обратното май..

Към казината бих добавил офисите за бързи кредити, както и магазините за дрехи втора употреба.

И с риск да бъда нападнат и заклеймен ще кажа, че тези трите олицетворяват ниската финансова грамотност в не малка част от хората в страната.

# 149
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Казвайте поне район, окръг Simple Smile в който се вземат такива  пари Simple Smile , за заведения и молове.

И, Хасково, де.

# 150
  • Мнения: 19 121
Казината в Хасковския регион ги отварят не толкова заради българите, колкото за турците, които идват да играят в България. При тях май е забранено. Една позната работеше в казино в Свиленград и ми е казвала, че основно турци ходят при тях.

Бързите кредити за съжаление не мисля, че отварят, защото ни е много висок стандартът. Мисля, че на държавно ниво са направили откриването на такива фирми лесно, обслужват нечии интереси, защото не съм чула в Щатите например да имат нещо подобно на бързи кредити, а са пълни с кредитни карти от банкови институции, не с лихви като от бързите кредити. Ако много го закъсат, личен фалит. В България са много странни нещата. Ако е за прибиране на пари, са много напредничави и са намерили начин да прибират данъци и осигуровки от приходи от интернет (най-общо казано), дори и от физически лица, но в същото време тези приходи, на които им плащаш данъци, не важат, ако трябва да кандидатстваш за кредит от банка.

В казината знам, че доходите са добри, макар че по договор не взимат много. Всеки, като спечели, им оставя бакшиш, но не е за всеки тази работа.

# 151
  • София
  • Мнения: 35 195
Секънд хенда е култура, не признак на ниски доходи. Топ магазините са в Ню Йорк

# 152
  • Мнения: X
Секънд хенда е култура, не признак на ниски доходи. Топ магазините са в Ню Йорк

Не винаги липсата на финансова грамотност е равна на ниски доходи Wink

# 153
  • Мнения: 14 940
Баш с НЙС ще сравняваме Рови-Рови кошовете, да.

# 154
  • София
  • Мнения: 17 850
То пък и в Ню Йорк да не мислите, че находките са еха. Плъховете скоро ще ги обличат. Една позната, която много се занимава със "секънд хенд културата", какви маркови боклучки донесе...
Като пусна нещо нормално по групите, никой не го ще, като пуснат някакви кичозни телени шапки и гащеризони а ла маалата всички да рееед за мен рееед цена? Цена?
200 лв. Ей сега.

# 155
  • София
  • Мнения: 35 195
Е, то затова е култура. Или я имаш или не.

# 156
  • София
  • Мнения: 17 850
Еми, ние, простите, си набавяме културата с книги и театър. Театърът също поскъпна, впрочем.

Калкулирайки удоволствието, че съм от пазителите на планетата, купувайки носени грозновати неща на цена вече почти равна на новото, не мога да си оправя сметките в бюджета.

# 157
  • София
  • Мнения: 35 195
Ма, Кеч, не сме прости, ай стига.

# 158
  • Мнения: 422
Казината в Хасковския регион ги отварят не толкова заради българите, колкото за турците, които идват да играят в България. При тях май е забранено. Една позната работеше в казино в Свиленград и ми е казвала, че основно турци ходят при тях.

Бързите кредити за съжаление не мисля, че отварят, защото ни е много висок стандартът. Мисля, че на държавно ниво са направили откриването на такива фирми лесно, обслужват нечии интереси, защото не съм чула в Щатите например да имат нещо подобно на бързи кредити, а са пълни с кредитни карти от банкови институции, не с лихви като от бързите кредити. Ако много го закъсат, личен фалит. В България са много странни нещата. Ако е за прибиране на пари, са много напредничави и са намерили начин да прибират данъци и осигуровки от приходи от интернет (най-общо казано), дори и от физически лица, но в същото време тези приходи, на които им плащаш данъци, не важат, ако трябва да кандидатстваш за кредит от банка.

В казината знам, че доходите са добри, макар че по договор не взимат много. Всеки, като спечели, им оставя бакшиш, но не е за всеки тази работа.


Не познавам Хасково, но мога да ти кажа, че хазарт не играят само турците, но и много българи. Хазартът създава ужасна зависимост, сравнима с наркотиците.  Тук идват и бързите кредити – твърде удобно разположени до казина. Проиграваш всичко и каква е следващата стъпка? Теглиш бърз кредит, залагаш си телефона, часовника каквото там имаш. Разбира се имат и клиенти с ниска финансова култура. Може би имат и истински отчаяни хора.
 
В щатите има подобен вид „институции“ като нашите бързи кредити и се наричат pawn shops и pay day loans. Ще те шокирам ли, ако кажа, че и там има всичко – работещи бедни, хора на помощи, нелегални, финансово неграмотни и докато има балъци, ще има и акули. Даже там, не всеки може да си направи банкова сметка, толкова лесно колкото е тук. Има хора без достъп до стандартни банкови услуги представи си? Също на хората с лош credit score, не само, че ще видят заем от банка през крив макарон ами, да наемеш жилище в приличен квартал е трудно. отделно не може ей така и без последствия да обявиш личен фалит. Изобщо не са пример САЩ.

Последна редакция: чт, 14 мар 2024, 09:45 от metal.vixen

# 159
  • Мнения: 5 097
Турците не идват откакто лирата започна да пада.От две години не сме видяли турски коли и автобуси, а преди всички паркинги бяха пълни с турски коли, мъжете идваха за ,,бинго" и ,,кадън", а жените идваха с автобуси всяка събота за димитровградския пазар и Кауфланд и пазаруваха като луди всичко.
Ама и без тях всичко си работи.

# 160
  • Мнения: 19 121
Мисълта ми беше, виждала съм по филмите разни лихвари, но всичко изглежда при тях някак криминално. Все едно трябва да принадлежиш към определен контингент, за да си им клиент.  Докато в България, аз не съм ползвала бързи кредити, но постоянно в рекламите ги рекламират, съвсем легално. Трябват ти пари, моля заповядай. Съществуването им е доведено до знанието на много хора, че е супер лесно и нормално да си вземеш бързи кредит. В Щатите така ли е? Някак, не съм засичала реклами за подобни институции. Иначе лош кредит скор, обаче обявяваш личен фалит и може да започнеш на чисто. Поне така са ми го обяснявали.

# 161
  • Мнения: 5 097
Те бързите кредити, ако имаха клиенти нямаше да правят толкова реклами, то телевизии, то флаери по чистачките на колите, по пощенските кутии, по спирки, по стълбове, като си вървиш по центъра ти навират в ръцете, по фирмите ходят и където им дойде на ум.

# 162
  • Мнения: 25 707
През 90-те имаше бум на хазартните игри и заложните къщи, всички знаем защо и до какво доведе.
Днес игралните зали отново се множат и това не говори нищо добро за ситуацията в държавата. Колко трябва да е отчаян човек, че да разчита да забогатее от хазарт?
Бързите кредити са още един червен флаг, че конят отдавна е поел към реката.
Жалко, че много хора тълкуват ситуацията като „ето, народът забогатя и затова си угажда“, вместо да осъзнаят дълбочината на безизходицата.

# 163
  • София
  • Мнения: 38 632
Познавам няколко човека, които работят като крупиета в тези казината с машинките. Това тяхното не е живот. Нощни смени и т.н. Уж бакшиши, това онова, ама като гледам си карат трошките от 10 г и въобще стандарта им на живот не е уау.

# 164
  • Мнения: 5 097
Кой ще чака да забогатее от комар? Всички знаем, че комарджийниците са направени те да печелят, не да обогатяват клиентите, и всеки влезнал там знае, че отива да харчи, както влизайки в ресторант знаеш, че ще оставиш пари, така и влизайки в комарджийницата.

# 165
  • София
  • Мнения: 38 632
Поне в ресторанта ще си напълня корема. Хазарт не пипам под никаква форма.

# 166
  • Мнения: 14 940
Казината са наркомания, никой не влиза там през ден просто с мисълта да забогатее. За друго обсъждане са.

# 167
  • Мнения: 25 707
В началото влизат обикновено от любопитство, но и немалко хора с идеята за лесна печалба. После се зарибяват и някои играят заради адреналина, други – за да си върнат похарчените пари, обикновено и за двете едновременно. Същото е и с бързите кредити – теглят все нови и нови, но не за да си купят нещо, а за да си покриват вноските по предишните.

# 168
  • Мнения: 14 940
В началото е едно, тука май коментират редовното влизане и това коментирах и аз.

# 169
  • София
  • Мнения: 35 195
С асболютна надежда влизат, то и приказките им са такива.

# 170
  • Мнения: 664
За мен финансовата грамотност не е да не харчиш 120%, при доход 100%, защото това е просто здрав разум,
а ако имаш пари, как да ги управляваш умно, да си направиш коректно сравнение за по-добра/ рентабилна/ инвестиция, да си пресметнеш риска др. и да вземеш решение дали или. Но, за тази финансова грамотност си трябва аналитичен ум и познания.
Много от хората изобщо не им трябва финансова грамотност, живеят за момента, харчат всичко, колкото и високи заплати да взимат.
Понеже стана въпрос за т.нар. самоучастие в ипотечен кредит чрез друг потребителски кредит, аз лично отказах моя позната да го прави, въпреки, че е с доста висока заплата, но сама, без никакъв гръб, ако стане нещо непредвидено. Иначе, аз съм ЗА кредитите и предсрочното им погасяване 🙂

# 171
  • Мнения: 116
Финансовата грамотност не е само как харчим парите, а и как ги изкарваме.
Така че обикновено финансово грамотните хора са и с финансово възможности.

# 172
  • София
  • Мнения: 35 195
Всъщност е точно така.
Ипотека, лизинг са базови нужди.
Грамотността идва с капитала, не с крехките спестявания.

# 173
  • София
  • Мнения: 38 632
Аз все още съм убедена, че спестяването на кеш е загубена работа. Като за месец бекъп - да, но не и като за жилище или даже кола.
Някак със спестяването оставаш в миналото, а финансите винаги са бъдещ инструмент.

# 174
  • София
  • Мнения: 35 195
Кеша винаги е кеш.
Финансите са тук и сега, имагинерните бъдещи постъпления са екстра.

# 175
  • Мнения: 19 121
Заслужава ли си да инвестирам в еди-коя си марка сешоар, епилатор, прахосмукачка...?

При положение, че е ясно, че не е никаква инвестиция, пари от "инвестицията" няма да видят, и явно не им е нещо по джоба.

# 176
  • София
  • Мнения: 35 195
Не е нужно инвестицията да е обвързана с парична възвращаемост.
Макар, че, домашния фотоепилатор ми е спестил достатъчно.

# 177
  • Мнения: 41 303
Финансовата грамотност е на първо място да имаш адекватна оценка какво можеш да си позволиш и какво не. После как да разпределиш наличното, и чак след това как да спестяваш. Да имаш буфер в кеш никак не е зле, но пак финансовата грамотност предполага да се прецени кога това не е така. Миналата година и по-миналата например кеш не трябваше да се държи, но сега с нормалната инфлация може. И вече с големите доходи и излишъци идва висшият пилотаж с инвестирането.

# 178
  • Мнения: 54 626
Как да не се държи кеш? Да харчиш до стотинка ли?

# 179
  • Мнения: 19 121
Не е нужно инвестицията да е обвързана с парична възвращаемост.
Макар, че, домашния фотоепилатор ми е спестил достатъчно.

Спестяването не е инвестиция. Инвестицията се прави точно с цел възвръщаемост. Иначе сигурно може 2 живота да се бръснеш с евтини ножчета или да се скубеш с обикновен впилатор, и пак да не изхарчиш колкото за фотоепилатор, който не трае цял живот.

# 180
  • Мнения: 41 303
Как да не се държи кеш? Да харчиш до стотинка ли?

Не, но да държиш парите в нещо друго. ДЦК например.

# 181
  • Мнения: 54 626
Те имат ли бърза ликвидност при нужда?

# 182
  • София
  • Мнения: 38 632
Предпочитам едно буферче в картата, все пак. Как без него? Че то ако забавят заплатата...

# 183
  • Мнения: 41 303
Те имат ли бърза ликвидност при нужда?

Да, продават се на момента. Не е нужно да чакаш падежа. Но пак има някакви курсове.

Предпочитам едно буферче в картата, все пак. Как без него? Че то ако забавят заплатата...

Така е, просто не уточнихме какво се разбира под буферче. Някакви 5-10 хиляди винаги трябва да има кеш.

# 184
  • Мнения: 54 626
А доходност гарантирана ли е? Нямам опит с ДЦК.

# 185
  • Мнения: 41 303
И аз нямам, знам само, че са опция. Гарантирана е ако си изчакаш срока. И годишно се плаща някакъв дивидент. Но за колко ще ги продадеш преди падежа си зависи.

# 186
  • София
  • Мнения: 35 195
Не е нужно инвестицията да е обвързана с парична възвращаемост.
Макар, че, домашния фотоепилатор ми е спестил достатъчно.

Спестяването не е инвестиция. Инвестицията се прави точно с цел възвръщаемост. Иначе сигурно може 2 живота да се бръснеш с евтини ножчета или да се скубеш с обикновен впилатор, и пак да не изхарчиш колкото за фотоепилатор, който не трае цял живот.
Първо - моята калкулация показва друго, второ - спестеното време и неудобства са ми голяма възвращаемост на тази ми инвестиция.
Фрий тайм да си работя парички Wink

# 187
  • София
  • Мнения: 4 058
Преди година една приятелка си купи сешоар за над 1000 лв. Оттогава си прави прическата вкъщи, справя се отлично. Ходи на фризьор на няколко месеца за подстригване. Преди това в седмицата по 2 пъти беше на сешоар, работата ѝ го налага. При нея инвестицията е доста успешна, пести пари и време. Аз обаче ходя за прическа 2 пъти годишно и такава “инвестиция” ще е като вица за жабата и коня.

# 188
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 459
Аз съм толкова тотално неориентирана в тези неща, че просто не мога и не мога да си представя какво трябва да прави един сешоар, та да му дам 1000 лева!

# 189
  • София
  • Мнения: 35 195
Ами, защото не си имала потребност, затова не си усетила нуждата.
Но аз лично между този за 30 и този за 800 видях огромна разлика, от каквато съм имала нужда.
Виж, за тостер ми е все тая, термо кана, яйцеварка.

# 190
  • Мнения: 1 341
Преди година една приятелка си купи сешоар за над 1000 лв. Оттогава си прави прическата вкъщи, справя се отлично. Ходи на фризьор на няколко месеца за подстригване. Преди това в седмицата по 2 пъти беше на сешоар, работата ѝ го налага. При нея инвестицията е доста успешна, пести пари и време. Аз обаче ходя за прическа 2 пъти годишно и такава “инвестиция” ще е като вица за жабата и коня.

И каква е тази работа интересно, защото ако е тв шоу примерно си имат и гримьорни и фризьори.

# 191
  • Мнения: 2 113
Сешоара за хилядарка сигурно е Dyson. Щом е доволна от покупката и е спряла да посещава фризьор, значи е спестила някой лев от тази услуга. Обаче такива неща да се наричат "инвестиции" е адски смешно. Инвестицията е нещо, което носи пари.

Иначе има много професии, при които визията е от значение. Не е нужно да работи за тв шоу. Колкото до фризьорските услуги, един професионалист ще се справи и с по-евтин сешоар. Моята фризьорка ползва сешоар за 700 лева и си мислех, че ефектът на пригладената коса идва от него. Последният път ме изсуши с много по-евтин сешоар със същия успех. Просто жената има много добра техника.

# 192
  • София
  • Мнения: 35 195
Най- скъпо е времето. Хиляди давам да го оптимизирам и да, чудесна инвестиция са ми всички купени екстри.

# 193
  • Мнения: 1 341
Сешоара за хилядарка сигурно е Dyson. Щом е доволна от покупката и е спряла да посещава фризьор, значи е спестила някой лев от тази услуга. Обаче такива неща да се наричат "инвестиции" е адски смешно. Инвестицията е нещо, което носи пари.

Иначе има много професии, при които визията е от значение. Не е нужно да работи за тв шоу. Колкото до фризьорските услуги, един професионалист ще се справи и с по-евтин сешоар. Моята фризьорка ползва сешоар за 700 лева и си мислех, че ефектът на пригладената коса идва от него. Последният път ме изсуши с много по-евтин сешоар със същия успех. Просто жената има много добра техника.

Визията е от значение примерно стюардеса, но това не означава задържително на фризьор и инвестиция в сешоар на такава сума.  Всеки решава как да се поддържа, ако има някакви специални изисквания, както дадох пример със стюардесата всички ли задължително стюардеси преди работа минават през фризьорския салон, естествено, че не. Писах тв шоу, защото при тази професия водещите и не само, биват обслужвани от някого професионално и не за тяхна сметка. Всъщност "инвестицията" в сешоар е по-скоро лично желание.

# 194
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
На такива визии на стюардеси съм попадала, че Боже опази Simple Smile Особено в нискотарифните компании. И стюардесите вече не са това, което бяха Simple Smile
Чак "инвестиция" сешоарът не е. Нали ще се развали след 5-10 години и ще трябва нов. А златото например няма да се развали.

# 195
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Има професии, които изискват добър външен вид. Разни sales позиции, бизнес дами и тн.

Аз обаче си купих такъв сешоар без да съм фризьор и без работата ми да изисква перфектен външен вид. Имам голяма грива, която с обикновените сешоари се изсушаване, не седеше добре и отнемаше по сто часа да се изсуша. Купих си професионалния сешоар и мъката приключи.
Не съм нито финансово неграмотна, не е и като да не си смятам разходите. Ползвам го от години, вече сигурно повече от 5 и съм доволна.

Не съм спряла да посещавам фризьор, но косата ми подобри състоянието си. Така че не съдете толкова лесно.

# 196
  • Бургас
  • Мнения: 6 097
Смятам, че всяка вещ, която ти улеснява живота и подобрява комфорта, е нещо полезно и си струва да дадеш пари за нея.
Но е спорно дали може да бъде наречена "инвестиция" в тесния смисъл на думата. Защото по тази логика и прахосмукачката-робот е инвестиция, и фотоепилаторът е инвестиция, и домашният комплект за гел-лак. Впрочем и всеки домакински уред като съдомиялна и пералня.

# 197
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Е, мисля, че чак инвестиция като акции или злато не е. Но се използва като дума “инвестиция”, защото примерно косата ми е в по-добро състояние, ако е робот прахосмукачка, пестиш време, ако е съдомиялна пестиш ресурси и време. В този смисъл се отплащат.

# 198
  • София
  • Мнения: 17 850
Смятам, че всяка вещ, която ти улеснява живота и подобрява комфорта, е нещо полезно и си струва да дадеш пари за нея.
Но е спорно дали може да бъде наречена "инвестиция" в тесния смисъл на думата. Защото по тази логика и прахосмукачката-робот е инвестиция, и фотоепилаторът е инвестиция, и домашният комплект за гел-лак. Впрочем и всеки домакински уред като съдомиялна и пералня.
Просто се ползва като нарицателно. Но повечето са си пасиви, защото макар и пестейки време, изискват поддържане и наливане на пари в консумативи.

Аз пък при наличен професионален сешоар (не е Дайсън, който е надценен според мен), все по- често прибягвам до травъл сешоара с тройно по- малка мощност, но много по- лек и маневрен, позволяващ ми наистина да си направя прическа от тук, от там, да завия, както искам, без да ми падне ръката. Моята коса го позволява, разбира се.

С това искам да кажа, че много често залитаме по трендове, по оптимизации, които може да са валидни за много хора, но за нашите нужди невинаги са. Това също е част от финансовата грамотност - да прецениш съотношение цена - полезност за теб самия. Нямаме и миялна - умишлено на този етап.

ДЦК-то са сигурен и надежден начин. И стават за хора с търпение, които не страдат от хъс "да ударят кьоравото" от днес за утре, както много хора в България смятат, че с инвестиции се "играе" така, както търкат билетчетата.

Общи условия

Активация на акаунт