Финансова грамотност и финансови възможности - защо често не ги различаваме?

  • 8 017
  • 198
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 54 785
Добре, съгласих се за МРЗ, наистина не знаех, никога не съм била. Но, от хора на МРЗ не се очаква да пестят, камо ли за жилище.
Друга тема е, че дори нискоквалифицирани заминаха за чужбина и там си намериха по-добре платена работа, която им позволи да купуват жилища тук. Значи не е оправдание МРЗ.

# 106
  • Мнения: 15 051
Те са заминали с чужди пари, не са тръгнали на стоп.

# 107
  • Мнения: 18 705
Не знам колко са прогресирали тези по ягодовите плантации, да речем.
Около мен добре живеят тези, за които някой писа назад - родени поне в средни семейства, с подкрепа от там, с добро образование и съответната среда и "спасителната мрежа", която тази среда дава.
Като средата е много важна - тя дърпа или нагоре, или надолу, както често пишеше навремето Андариел.
Има хора, които работят за сметките, там финансова грамотност означава не инвестиции и планиране на забогатяването, а незатъване в дългове.

Последна редакция: ср, 13 мар 2024, 07:52 от EmmaT

# 108
  • Мнения: 5 117
когато беше 180 минималната заплата, реално получавах 750 ...
една, две години след това работех за 1300..
това в Сф..
днес, близо 20 години по-късно заплатите в провинцията не са мръднали от тези, които съм взимала преди толкова много време..
гледам и се чудя...
не знам как легално се пестят пари за имоти и как има толкова много коли за десетки хиляди пари с подобни заплати и цени..
всъщност знам, но не е от заплати...

Това,че хората се осигуряват на минимална, не означава, че получават толкова.

# 109
  • Мнения: 3 748
Не винаги е така, около мен съм питала познати, осигуряват ги на минималната сега 933 и им дават като "бонус" нетна 950, колкото и да ви е чудно това е практиката

# 110
  • Мнения: 8 013
Това,че хората се осигуряват на минимална, не означава, че получават толкова.
то е ясно, че тази сива схема се върти повсеместно, но преди години хората ако взимаха 2,3 пъти стойността на минималната в кеш, сега - я вземат половин минимална заплата под масата, я не..

# 111
  • Мнения: 5 117
И сега вземат.

# 112
  • Мнения: 8 013
искате да кажете, че е често и масово срещана заплата от 4к?
не съм съгласна, това няма общо с действителността, нито с математиката от предходните сравнения..

# 113
  • Мнения: 5 117
Производствата и шофьорите вземат, нищо, че ги осигуряват на 1000 лева, и ,,клетите" шивачки също не падат под 1800.

# 114
  • Мнения: 19 203
искате да кажете, че е често и масово срещана заплата от 4к?
не съм съгласна, това няма общо с действителността, нито с математиката от предходните сравнения..

Тя си живее я нейния си балон, в който в Хасково получават безумно високи заплати (на черно), а пък наеми, жилища, хранителни и други стоки са по-евтини, отколкото другаде. Истината е, че аз доста добре познавам положението в Хасково. Малко по-добре добре е, отколкото в околните населени места, тъй като все пак е областният град, но и официално, и неофициално, си е един беден регион, в който стандартът и покупателните способности не са високи, сравнени не с Европата, но и с останалите области в България.

Не, много хора в региона не взимат хилядарки под масата в добавка към официалната МРЗ. Точно в този регион, с увеличението на МРЗ последните години си взимат точно МРЗ, дори на места, където преди са взимали по 100-300 лева отгоре.

# 115
  • Мнения: 5 117
Работя в счетоводна къща и виждам какво вземат. В магазините вземат по-малко, но в производствата си вземат прилични заплати. И наемите не са толкова високи, гарсониерите са по 200 лева, три стаи+ кухня- 400 лева.

# 116
  • Мнения: 4 604
А тока, водата, храната, телефона, нета, дрехите, да не продължавам да изброявам, са с цени като в останалата част от страната.

# 117
  • Мнения: 15 051
Темата не е за парите под масата, ако изобщо ги има, а за парите изобщо.

# 118
  • Мнения: 19 203
А тока, водата, храната, телефона, нета, дрехите, да не продължавам да изброявам, са с цени като в останалата част от страната.

Не, токът от ЕВН е по-скъп, отколкото от ЧЕЗ, а и водата в Хасковския регион е скъпа, освен че има и екстри като радиация.

# 119
  • Мнения: 5 117
Битовите сметки са същите, но храната и дрехите са по-евтини, а даже и да не са, сигурно не са проблем. Бедни хора нямат по две, три и четири коли на семейство.

Общи условия

Активация на акаунт