Покупка на автомобил от Германия на името на местен човек.

  • 632
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 222
Здравейте,

Избрала съм автомобил от Германия от официален представител и дилър на бранда. Проблема е че не искат да продават на лице от друга държава. Обяснението беше, че обработката на сделката била по-сложна и нямали опит. Попитай ги ако намеря човек от Германия, който да я купи и продаде на мен дали става. Казаха че стига човека да има адрес в Германия, на който да се издаде фактура, няма да има проблеми.

И сега идва моя проблем. Имам познат в Германия, но живее далече.
Мога ли да направя следното:
1. Продавача да издаде фактура и договор за покупко продажба моя приятел.
2. Аз да платя на продавача от моя сметка.
3. Аз и моя приятел да подпишем договор за покупко продажба.
4. Аз да си регистрирам колата с временни табели в Германия и да си я докарам до бг.
Всичко това в един ден. Дали би било проблем ако НЕ преведа парите на моя приятел. Там всичко е по банков път, така че може да ми направят проблем че не съм му платиш, но пък имам превод към оригиналния продавач.

# 1
  • Мнения: 6 702
при такова купуване и продаване на коли не вярвам да не са се появили фирми - посредници . провери. и без това според което чета тук ще ти трябва автовоз или някой с адрес тук защото
Für die Zulassung und Versicherung des Fahrzeugs brauchst Du meines Wissens überall in Europa einen Wohnsitz.
https://de.quora.com/Kann-ein-Ausl%C3%A4nder-in-Deutschland-ein- … Wohnsitz-zu-haben
А няма как да я караш без Zulassung und Versicherung
...
Но пък по-надолу пише

Wo in Europa kann ich ein Auto ohne Wohnsitz kaufen?
In Deutschland problemlos.

Und selbst die Anmeldung ist ohne festen Wohnsitz kein Problem, Du musst nur einen Empfangsbevollmächtigen benennen.

https://www.gesetze-im-internet.de/fzv_2011/__46.html

Последна редакция: сб, 24 фев 2024, 00:03 от bella-ciao

# 2
  • Мнения: 521
Преди две седмици се наложи да се сблъскам с такъв случай, с малката подробност, че аз живея в Германия и купих кола от частно лице. Няма да има никакъв проблем, според мен, ако ти преведеш парите за автомобила от твоята сметка, като задължително напишеш, че превода е специално за закупуването на точно тази кола, а твоят познат фигурира на договора. След това правите между вас двамата договор за покупко- продажба, който буквално в Германия е един хвърчаш лист. Никой в Германия няма да го интересува този договор, нито дали реално си платила автомобила. След това идва проблемът с получаването на транзитните номера- задължително трябва твоя приятел да попълни Erklärung zum Empfangsberechtigten für ein Ausfuhrkennzeichen oder Kurzzeitkennzeichen и да си представи пред Zulassungstelle-то адресната си регистрация и най- добре да бъде с теб там. Отделно, че поне в нашето Zulassungsstelle не приемат чуждестранни карти за плащане, а само немски. Успех!

# 3
  • Мнения: 6 702
А при прекарване на колата през половин Европа кой е отговорен при каквито и да е инциденти и кой сключва застраховката и кой има право да кара колата ? Според мен горното става ако колата се качи след това на автовоз и в БГ се пререгистрира веднага.

# 4
  • Мнения: 1 574
Това с парите най-добре го провери при немски счетоводител, защото ако по закон се дължат данъци върху сумата от продажбата на колата приятелят ти може да се окаже във филм после, ако не знае.

# 5
  • Мнения: 6 702
Да, и аз се чудя какъв приятел трябва да си за да се хванеш. Затова предложих фирми посредници. Те знаят как се деиства и никой няма да пострада. Не  може да няма такива фирми при този размер на търговията.

# 6
  • Мнения: 521
Bella-ciao, застраховката се сключва на името на купувача, т.е на дамата, която ще управлява колата до България. Там никой не те пита дали имаш адресна регистрация. За застраховката нямаш никакъв проблем, ние даже я сключихме при фирмата, която издава транзитните номера. Относно данъците- трябва местния да няма повече от 500 евро печалба при продажба на колите. В случая ако се продаде на абсолютно същата цена, на която хипотетично я е взел, следователно не трябва да има проблеми с Финанзамт. Друг въпрос е, че на договора за покупко- продажба между дамата и местния може да се напише и по- малка сума от реалната.

Общи условия

Активация на акаунт