Съхранение на стволови клетки и кръв от пъпна връв

  • 370
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте, с жена ми се чудим дали да запазим стволови клетки и кръв. Имаме оферта която е 6500лв в Cell4life, но изпитваме силен скептицизъм към самата процедура евентуално ако някой ден се наложи да се размразят и ползват и като цяло към всичко.
Недай си боже някой ден да се разболее дете което има заделени стволови клетки какво става в такъв случай, то тепърва ще трябва да бъде лекувано и тепърва ще трябва родителите му да търсят нови огромни непосилни суми ...
Като че ли хората си мисялт че с магическа пръчка имайки клетките ще оздравее, а то не мисля, че е точно така. Искаме да направим най-доброто но ние след време искаме да имаме още деца, ако трябва да запазим и на другите, няма как само на едното това са още суми като тези суми с годините растат, миналата година са били с 1000 лв по евтини тези пакети. Дайте някакъв съвет моля.......

# 1
  • Мнения: 2 476
Има намаления за пакетите, когато се закупят преди определена седмица от бременността. На Бебемания през март, ако се провежда тази година, също правят(еха) 1000 лв. намаление.
За първото дете бяхме решили да запазим. В онази банка, която 1 месец по-късно фалира. През този месец ме размотаваха, накрая изпратиха писмо, че "не могли да изолират достатъчно материал". После гръмна новината. Парите за обработка на материал, която се съмнявам, че се е състояла - 900 лв., изгоряха. Много се разочаровах и като добавим моите съмнения, като споделените от Вас, плюс неуспешното лечение на моя братовчед с (не негови) стволови клетки, за второто дете изобщо не го обсъждахме.

# 2
  • Мнения: 387
Здравейте, ще ви разкажа нашия случай. С първото ми дете се информирах и изглежда, че клетките, които се съхраняват понякога не са достатъчни и за едно преливане. И това само ако са събрани и третирани както трябва. Също така, се гледат някакви единици в кръвта, които определят реално качеството на събраните клетки. Прочетох из сайта на националната банка и решихме да не съхраняваме клетки с частна фирма. Според мен е почти изцяло маркетинг, който си играе с най дълбоките страхове на родителите. Не гарантират нищо. В чужбината хората работят с национални банки. Току повечето хора даже не знаят, че такава съществува, защото не е изгодно на тези фирми и на всички лекари и акушери, които взимат комисионна за вземане на материал. Ако всички даряваха безвъзмездно клетки на банката, същата би била много по пълна и от полза на всички.

Решихме да ги дарим на националната банка, няма да ги хвърляме. С второто също. Когато организирах даряването за второто, персонала провери какво е станало с първите клетки. Е, изглежда, че качеството на взетата проба не е било достатъчно добро и се е "бракувала". Каква е гаранцията, че след като платите 6-7к няма да стане същото? Но разбира се, никой няма да ви го каже.
Та според мен си е бизнес отвсякъде.
Говоря от личен опит и описвам нещата както ги разбирам. Със сигурност има много по точен начин за обяснение.

ПП: Можете да ми пишете на лично да ви пратя от къде се информирах или просто разгледайте сайта на националната банка за стволови клетки.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 569
Преди време, когато бях бременна с второто ни дете,  обсъждах въпроса с приятелка, която е АГ. Тя ми каза, че това е абсолютна загуба на пари, защото дори и евентуално някой ден да се наложи ползването на стволови клетки, няма причина те да са собствените. И да, има национална банка, от която се взимат стволови клетки, защото дефакто няма значение, че са от донор.

# 4
  • Мнения: 750
Просто бизнес за наивници. Лекари го казват. Толкова много неща могат да се объркат по пътя, че е смешно и 0,50 ст. да се платят, камо ли хиляди левове за вземането им и после годишни такси за съхранението им, което също е много съмнително и…. А и човек, да не дава господ, да опира до подобни манипулации, защото в повечето случаи, оздравяване няма, естествено. Манипулацията не означава гаранция за живот. Друг е въпросът какво се внушава, а причината е ясна и на бебе. Парите ги инвестирайте в детето, не в поредния поръчков автомобил или имот някъде по света на някого. Тази игра със страховете на хората не е честна. Ясно трябва да се заяви колко много неща могат да се объркат по пътя, но те коментиращите вече са обяснили. И разбира се, няма кой да върне вече взети пари. И с имплантите / зъбните/ внушават, че когато човек даде 15-на хиляди, си решава кардинално и завинаги проблема със зъбите, а не казват, че след 10 години е нужна смяната им, т.е ново плащане на сумата.

Общи условия

Активация на акаунт