Сайт за ЕБХ

  • 16 687
  • 253
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 155
Ana аз теб отдавна те подозирам! Simple Smile Радвам се, че се оказах права. Имаш ли публикувани в нета твои фотографии?
Сори за Оффа
 Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 1 244
В линковете, които ми е предложила Поли, не намирам нещо за бременност и раждане.
Започнах да търся на своя глава, но установих, че не правя голяма разлика, кое е тип "back to nature" - всъщност кое би било подходящо и полезно за сайта, и кое е просто част от модерните теории (макар че двете може би донякъде се и припокриват).
Ще дам примери: въпросът за музиката през бременноста?
Храненето на майката?
Връзка с природата/медитация ( newsm78)?
Тези неща например.

Уф, че объркано стана, просто исках да ме насочите какво да търся (говорим конкретно за бременност и раждане; за бебетата се намират доста повече неща).

# 17
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, това спада към "естествените методи", а също и раждането във вода, раждането у дома, нормалното раждане без упойки и окситоцини.

# 18
  • Мнения: 3 810
mimi_kir, написала си, че имаш събрани материали, моля те, сподели ги с нас!

Аааа, не съм се изразила правилно, може би. Hug
Хипатия има тема Намерих, където споделяме намерени ел- книги и аз взех че ги събрах в един сайт да са подредени, че станаха много.
Линка е отдолу.

# 19
  • Мнения: 1 091
Само да се запиша да следя темата. Иска ми се да е за back-to-the-nature методите сайтът. Ще се включа пак когато имам малко повече време да питам с какво мога да помагам.

# 20
  • Мнения: 462
Да! Сайтът ще бъде за всичко естествено. За съжаление нямам вече права да редактирам заглавието, затова пускам нова тема, защото така тази тема е подвеждаща. Ще ви отговоря на всички там.

Само първо да ви питам как е най-добре да се казва - сайт за естествено майчинство добре ли е?

# 21
  • Мнения: 373
Здравейте! Аз също се включвам, като привърженик на "естественото майчинство".
Бих могла да преведа някои неща от една книга, която много ме развълнува, на една антроположка (и феминистка - хихихи!)
За оформянето на сайта още нямам конкретни идеи (със сигурност бих имала, когато го взема по-присърце, ама за мен това става толкова трудно във виртуалното пространство, тоесто когато си общуваме чрез виртуалното пространство, а трябва да обсъждаме и визуализираме всичко само пишейки си!)
И само да добавя нещо, от опит и разсъждения съм стигнала до извода, че "връщането назад" е МНОГО трудно! Защото то е ИЗКУСТВЕНО, а не ЕСТЕСТВЕНО за нас, изкуствено добавяне на неща, които не са естествено приети и разпространени в нашето общество. Затова се изисква много усилие (а за нещо ЕСТЕСТВЕНО за обществото обикновено не се изискват много усилия!); или пък трябва напълно да промениш начина си на живот - както е направил Людмил - но тогава пък се обричаш на един вид изолация, изкуствено създадена среда...

  bouquet

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 14:29 от jabushka

# 22
  • Мнения: 373
А, искам само да попитам - все пак на какво заглавие се спряхте? Дали Back to Nature - не звучи твърде "маймунско" и дали няма да отблъсне много хора! Идеята е не да се "връщаме" в негативния смисъл, в който хората ще си предствавят онези жени, които ядат само вегетарианско, не се бръснат под мишниците (не обиждам никого, аз самата - имаше един подобен спор и за бръсненето в нашия форум!), имат една много специфична миризма и прочие и прочие... Дали не е твърде Ню Ейдж? Или твърде Сектантско? Нали е добре да е нещо, което да става за всеки! Защото аз също се отблъсквам от "сеткантски" неща.. (не от небръснати подмишни;и и други части на тялото Wink ) В смисъл, не е идеята да ставаме клика. Не е идеята някоя майка, на която й се иска да бъде модерна, активна и прочие, да погледне и да си каже - А, не, това не е за мен, на мен не ми се виси над легенче! Simple Smile ... А всички ние не искаме действително да се "връщаме", защото животът е устроен така - върви се в една посока, по някакъв начин, първо сме бебета, които са идеални, но имат само усещане за нещата, но не и съзнание. Може би в един момент, в живота или след него, се връщаме - или ни се иска да се върнем - в тази идеалност, но вече с пълно съзнание за него! Все пак еволюираме.
Пак твърде се разписах, извинете!

# 23
  • Мнения: 373
Само да добавя и една моя история:
Аз много исках да родя вкъщи, наистина много! И до последния момент си мечтаехме за това, планирахме и обсъждахме с акушерките, приготвяхме къщата, изобщо всички усилия и планове бяха насочени в тази насока. В последната седмица, обаче, за зла беда, ми откриха бактерии - всъщност можеше и да не ми ги открият и тогава пак щях да си раждам вкъщи! Даже личната ми лекарка се противеше и не искаше да ми взима проба, защото смяташе, че жените така и така си раждат с бактерии и че рискът е твърде минимален и не си струва да ми развали раждането вкъщи! Но открият ли се бактериите, политиката е такава, че се настоява за раждане в болница, защото трябва да се ражда с антибиотик!
И така, върху мен беше оказан изключителен натиск и аз бях много притеснена - не само аз, какво говоря, двамата с мъжа ми! Казваха ми, че ако недай си Боже, бебето хване бактериите, може даже да умре! Но въпреки това дори в последния момент, когато раждането започна, исках да си остана вкъщи! (Наистина е много различно всичко, когато се случва вкъщи!) Но когато се обадихме на "домашните акушерки", попаднахме на такава акушерка, която настоя да отидем в болница (явно зависи от човека!)
И така за мен се провали раждането вкъщи! А беше абсолютно излишно, и даже почти кошмарно, защото всичко, което не искахме да избегнем този път, се случи - аз седях сама в болницата с бебето, а мъжът ми се шашкаше сам с двете деца вкъщи и търчеше напред-назад, и вместо заедно радостно да посрещнем и благодарим за това събитие, аз изтъпявах в тъпата болница, където се чувствах като една бройка, напълно безлично, без право на личен живот - да, бебето си беше при мен, и аз си я държах с мен в леглото дори, но не ми даваха да си я нося насам-натам, което е толкова абсурдно, като си помислите - майката е ДЛЪЖНА да си оставя бебето в креватчето, когато иде да яде, а то през това време може да се събуди и да се спука от рев, например - абе, представяте си, болница (иначе вероятно просто се опасяват да не си сменят бебетата ли? макар че всички си имат закачени номерца на крачетата - нещо, което също никак не обичам! или че майката може да си изпусне бебето - което е поредното безумие, защото ако от това се опасяват, то каква майка ще става тя? изобщо познатата за всички нас унизителна политика), и още десет лични живота на майка с новородени се изредиха пред очите ми, а аз ставах безмълвен и безучастен свидетел, като воайор... и прочие, докато през това време мъжът ми се шашкаше и децата подивяваха, без да могат да участват пълноценно в новото чудо!
Впоследствие говорих с други акушерки и споделих с тях това! Една от тях ми каза: "Не се тревожи, все пак не си родила, заради раждането, а заради детето!" Което е вярно! Но аз й отговорих, че в такава обстановка една жена и едно семейство по-трудно съумява да оцени и усети радостта, да отпразнува великото събитие и да поеме отговорността (която идва заедно с радостта) от новия живот!
Още една ми каза, че тези бактерии са съвсем нормално явление и че 60% от жените ги имат, но това едва ли означава, че всички жени трябва да си правят изследване и че 60% от жените трябва да раждат на антибиотик, когато рискът от заразяване на бебето и смърт е изчислен на 0.5%. Разбира се, всяка жена трябва да е наясно с това положение, може би, ако иска да се изследва... но... Явно затова лекарката ми не е искала да си правя изследване. Както казах, някои работят според системата и законите, другите са готови да проявят лична отговорност и инициатива!
Така че и най-добрите намерения могат лесно да се осуетят!
И като помислите, за да напиша всички тези неща, трябва да пропусна някое изпишкване на бебе!
Но, стига съм се отплесвала с моите истории, които нямах намерение да споделям чак с такива подробности тук, с риск да ви отегча! Да се връщам към изпишкването на бебета и към домашните и други работи!
Исках само да кажа, че с удоволствие, ако успея да "строя" мъничкото да спи вечер, бих превела онази част от книгата, която смятам за много увлекателна и която разказва за "МАЙЧИНСТВОТО в ДРУГИТЕ КУЛТУРИ"!
Поздрав от мен,
Вера
  bouquet

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 14:45 от jabushka

# 24
  • София
  • Мнения: 2 162
Вера, страхотна си! Изобщо не ми беше отегчително да те чета. Simple Smile

Поли, на мен естественото майчинство ми допада като заглавие на темата ти, ама да не наскачат пак- "като сме раждали секцио и не си изхождаме децата над легенче не сме естествени майки ли" и да се почне пак едно дълго обясняване кое е естествено и кое не и да се оспами темата.  newsm78  Но пък не ми идва и нищо по- добро наум.

# 25
  • Мнения: 373
Вера, страхотна си! Изобщо не ми беше отегчително да те чета. Simple Smile

Поли, на мен естественото майчинство ми допада като заглавие на темата ти, ама да не наскачат пак- "като сме раждали секцио и не си изхождаме децата над легенче не сме естествени майки ли" и да се почне пак едно дълго обясняване кое е естествено и кое не и да се оспами темата.  newsm78  Но пък не ми идва и нищо по- добро наум.

Благодаря!
Да, има този риск, но и аз за друго не се сещам, освен ЕСТЕСТВЕНО МАЙЧИНСТВО....

Поли, къде и коя е новата тема?

Ето сайтове:
За безпамперсно отглеждане на деца:
http://www.naturalparenting.com.au/index.php?id=242
http://www.grist.org/advice/ask/2004/02/12/umbra-diaperless/index.html

и други естествени неща:
http://www.sarahjbuckley.com/
(от нея Людмил е превел много)

сега ще потърся и други, преди да съм изгубила тези, от случайно бутване от детска ръчица, публикувам първо

# 26
  • Мнения: 373
За естественото раждане:
http://www.birthingnaturally.net/
http://www.thelaboroflove.com/forum/marylou/index.html

а тук бях открила много други неща за естествено и активно раждане, за кърмене в тандем и други, и разни хубави истории май, пради година:
http://www.gentlebirth.org/ (или май не беше това!)
http://www.re-birth.uk.com/articleonecstata.html
http://www.labouroflove.org/birth/ecstatic-birth/

Всъщност не мога да намеря онези хубави сайтове, които бях открила навремето. Бяха въодушевяващи! Ще ги потърся и тогава ще ги пусна! Че знаете ли колко пишита изпуснах Wink а дъщеря ми се е развилняла!

С какво още мога да се включа, стига времето да ми го позволи:
- мога да превеждам от англ.
- да се включа със снимки
- и художествено оформление и "езикови корекции" (това е моя слабост, което не значи, че аз самата не правя грешки и нямам нужда от коректор!)

  bouquet

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 15:21 от jabushka

# 27
  • Мнения: 373
Ето, намерих хубавите!

http://www.unhinderedliving.com/birthexperience.html

Това е за кърмене в тандем:
http://www.unassistedchildbirth.com/miscarticles/breast.html

За съжаление не мога да открия една много хубава история, за една жена, която си представя своето собствено раждане, в една гора - много беше романтично!

Иначе аз мога да се включвам, с удоволствие, и с истории лични. Но това би могло да става, ако има и форум. Защото иначе трябва да се включват в сайта като статии? Нали е гот да има обсъждане?

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 17:22 от jabushka

# 28
  • Мнения: 462
Ами няма нова тема по няколко причини:
- струва ми се по-удачно да се промени заглавието на текущата, а това все пак може да стане, ако помолим модераторите за това (предполагам)
- още не сме стигнали до консенсус как точно да се казва
- не е добре да бълваме много теми
- в началото на другата трябва да дам линк към тази и да обяснявам защо тази се казва "сайт за ЕБХ" и така от майките, които не практикуват ЕБХ може да има негативна реакция - а идеята е все пак да се включат и майки, които НЕ практикуват този метод, защото списъкът на back-to-nature методите може да бъде безкраен, а всеки сам си решава какво е добре за него и какво не. И изрично искам да кажа, че не е задължително ЕБХ да влиза в твоя личен списък за да си "естествена" майка.
- тук вече има прекрасна дискусия и не желая да я оставям като "опашка" с един линк

jabushka, включването ти е просто потресаващо! Страхотна си!

Съгласна съм на 100% с нещата, които казваш. А разказът ти е много поучителен и всичко, което пишеш звучи някак си... съвсем нормално, естествено. Поучителен - в смисъл, че всяко нещо трябва да се прави според ситуацията, а не да се отстоява определен метод на всяка цена. Всичко трябва да се прави след "справка" с вътрешния глас. Намесват се твърде много фактори при взимането на някакво решение и съзнанието ни трудно може да ги обработи всичките. Но пък инстинктите и интуицията никога няма да ни подведат. Затова смятам, че мотото ни трябва да бъде нещо от сорта:

Правилният път е този, до който ни водят инстинктите и интуицията!

Нещо подобно трябва да присъства като мото на всички страници на сайта. Очаквам коментари, корекции и/или други предложения за мото. Това е предложение за обсъждане номер 1.

Мисля, че не бива в никакъв случай да се използват думички от сорта back-to-nature, натурално, природосъобразно... (поне "отвън", а същността ще си това, все пак). Но думичките инстинк и интуиция са по-приемливи.

Имам няколко предложения още (номер 1 беше горе):

2. Това да е център - т.е. това да бъде така да се каже официален сайт на този център, като вътре ще има и информация за срещи, консултации, обучение
3. Името му да е Мери - както например аналогичния център в Русия Рожана, а защо точно Мери, не ме питайте (имам си лични съображения) само кажете дали ви харесва


Ох, много неща имам още да пиша (на тези, на които не съм обърнала внимание, не се сърдете - пак ще се включа), но за сега последно:

Към тези, които владеят photoshop (Мама Ежка, анна в., има ли още?) имате следната задача:
Направете емблема на центъра - това ще е картинка, която ще присъства в началната страница и в малък размер ще се появява в наименованието на линка като се отвори някоя страничка. За сега двечките направете поотделно. А ако има още желаещи, ще организираме конкурс.


# 29
  • Мнения: 373
Чак пък потресаващо! Аз не го намирам за такова! Поучително - да.

Мери, Мариам...  Simple Smile

Последна редакция: пт, 09 фев 2007, 17:23 от jabushka

Общи условия

Активация на акаунт