МАЙЧИНСТВО И ЯСЛА - ИНФОРМАЦИЯ

  • 22 912
  • 139
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 173
ZinaSt, благодаря за бързия и изчерпателен отговор!   bouquet
 

# 16
  • Мнения: 3 042
Яслите до тази година бяха на пълна държавна издръжка. Не се заблуждавай от таксата, която майките заплащаха. Статута има беше за детски заведения на пълна държавна издръжка.
Това, което съм написала е становището на абсолютно всички в НОИ. Можеш да се обадиш и да питаш, ако желаеш.

Аз не мисля, че яслите са "детски заведения на пълна държавна издръжка", защото:

ПРОЕКТ НА З А К О Н
ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ И ДОБАВКИ ЗА ДЕЦА

7. “Детски и други заведения на пълна държавна издръжка” са заведения, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло, без да се заплаща такса.

ЗАКОН
за семейни помощи за деца

4. "Специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

Ето и един интересен материал по въпроса :
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23793

# 17
  • Мнения: 8 917
Яслите до тази година бяха на пълна държавна издръжка. Не се заблуждавай от таксата, която майките заплащаха. Статута има беше за детски заведения на пълна държавна издръжка.
Това, което съм написала е становището на абсолютно всички в НОИ. Можеш да се обадиш и да питаш, ако желаеш.

Аз не мисля, че яслите са "детски заведения на пълна държавна издръжка", защото:

ПРОЕКТ НА З А К О Н
ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ И ДОБАВКИ ЗА ДЕЦА

7. “Детски и други заведения на пълна държавна издръжка” са заведения, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло, без да се заплаща такса.

ЗАКОН
за семейни помощи за деца

4. "Специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

Ето и един интересен материал по въпроса :
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23793


И аз все още съм си на същото мнение....

# 18
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
ZinaSt, благодаря за инфото  bouquet.
  bouquet

# 19
  • Мнения: 9 050
Яслите до тази година бяха на пълна държавна издръжка. Не се заблуждавай от таксата, която майките заплащаха. Статута има беше за детски заведения на пълна държавна издръжка.
Това, което съм написала е становището на абсолютно всички в НОИ. Можеш да се обадиш и да питаш, ако желаеш.

Аз не мисля, че яслите са "детски заведения на пълна държавна издръжка", защото:

ПРОЕКТ НА З А К О Н
ЗА СЕМЕЙНИ ПОМОЩИ И ДОБАВКИ ЗА ДЕЦА

7. “Детски и други заведения на пълна държавна издръжка” са заведения, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло, без да се заплаща такса.

ЗАКОН
за семейни помощи за деца

4. "Специализирани институции за отглеждане на деца на пълна държавна издръжка" са заведенията, в които на децата се осигуряват жилище, храна и облекло за сметка на държавния и общинските бюджети, без да се заплаща такса.

Ето и един интересен материал по въпроса :
http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/faq.asp?qid=23793


От тази година, напомням, че текста за пълната държавна издръжка отпадна от КСО. В КТ изобщо го нямаше този текст. Аз също не мисля, че трябва да се спира отпускът, но е факт, че това е така.
Надявам се и Клеопатра, като се върне да се включи, защото тя е водила тези разговори.
Важното е, като счетоводители да имате предвид, че това е становището на НОИ и те са категорични, че това винаги е било така.
Дори са били изненадани, че не се спазва.

Аз не пускам темата за да я дискутираме, дали е коректно или не и кое как следва да се тълкува. Просто подавм информация, дадена от юристите на НОИ и потвърдена от Христосков. Ако желаете, обадете се в НОИ. От там ще потвърдят.

Ако желаете, продължавайте да изплащате обезщетения. Аз само ви информирам. Peace

# 20
  • Мнения: 3 042
 ZinaSt ,  ако съм ви засегнала по някакъв начин се извинявам.
Аз изобщо не оспорвам факта, че има промяна в КСО и НРВПО. Ясно ми е, че майка дала детето си на ясла няма право нито на отпуск по чл.164 КТ, нито на обещетение /и в другата тема го писах това/.
Просто изразих мнение, че все пак трябва да се прави разлика м/у детски заведение и детско заведение на пълна държавна издръжка. Защото например в чл.167аКТ, текста си остава "заведение на пълна държавна издръжка, както и в чл.54 КСО /отнасящ се за работещи майки/.

Още веднъж извинете ако съм ви засегнала по някакъв начин.  bouquet

# 21
  • Мнения: 9 050
Няма такова нещо  Grinning Не се чувствам засегната. Още докато обмислях как да поднеса информацията, забелязах, че вашето мнение е, че майка, дала детето си на ясла, няма право на този отпуск.
Въпроса е, че до скоро и яслите и домовете за отглеждане на деца бяха на пълна държавна издръжка. А от тази година и двата вида заведение не са. Домовете за отглеждане на деца също са със статут на заведения, които не са на пълна държавна издръжка.
 До колкото имам информация, това се дължи на разделението на общинските бюджети от държавния. Но и аз не съм много наясно с въпросите по бюджетирането. Simple Smile
Факт е обаче, че контрола си остава затруднен.
Важно е и друго. Частните ясли не подлежат на контрол. Ако майката даде детето си на чстна ясла, може да продължи да ползва отпуска за отглеждане на дете.
 

# 22
  • Мнения: 47 991
според мен се е започнало недоразумението от това,че повечето майки първо пускат детето на ясла за няколко месеца,докато свикне и "преболедува",и след това тръгват на работа и си прекратяват майчинските

# 23
според мен се е започнало недоразумението от това,че повечето майки първо пускат детето на ясла за няколко месеца,докато свикне и "преболедува",и след това тръгват на работа и си прекратяват майчинските

ами да си кажа честно, аз не виждам друг начин относно яслите - нали поне седмица две в най-добрия случай детето трябва да свикне, не може да го тръснеш като багаж и готово - хукваш на работа Naughty Това човече трябва да има някакъв период на адаптация! Чудя се защо не е предвиден някакъв гратисен период за такава, в който майката да си получава майчинството. Нямам предвид 3-4 месеца, а да речем 1 месец. Абе луда работа, то който го е мислил няма явно  дете в тази възраст

# 24
  • Мнения: 2 821
Дори са били изненадани, че не се спазва.
ooooh!....горките те...

Ако желаете, продължавайте да изплащате обезщетения. Аз само ви информирам. Peace
означава ли това..."кучетата си лаят, керванът си върви"?

Важно е и друго. Частните ясли не подлежат на контрол. Ако майката даде детето си на чстна ясла, може да продължи да ползва отпуска за отглеждане на дете.
 
това ми отговаря на горния въпрос....

България=Абсурдия
ЕС направо си вкараха трън в гащите...

# 25
  • Мнения: 1 006
Zina е правар но на мвен същи ми се иска да разбера защо не са предвидили срок, в които детето да се адаптира към яслата, а майката да не си скубе косите и да се изнервя допълнително....... newsm78

# 26
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 338
И както отново става ясно- никой по никакъв начин не може да разбере,че детето ми е на ясла, а аз си ползвам майчинството...

# 27
  • Мнения: 3 042
Zina е правар но на мвен същи ми се иска да разбера защо не са предвидили срок, в които детето да се адаптира към яслата, а майката да не си скубе косите и да се изнервя допълнително....... newsm78

Не е предвиден такъв гратисен период, защото майката има право на платен отпуск за времето през, което е била в майчинство. Вместо държавата да плаща 1-2 седмици или месец,  майката може да ползва платеният си отпуск /плаща фирмата  Grinning /  докато детето свикне на ясла. Поне така мисля аз.

# 28
  • Мнения: 9 050
И както отново става ясно- никой по никакъв начин не може да разбере,че детето ми е на ясла, а аз си ползвам майчинството...

Аз само съм обяснила защо контрола е труден. Не съм казвала, че е невъзможен.
Напоследък толкова шум се вдигна около този въпрос, че няма да се учудя, ако във всяка ревизия това бъде включено като проверка. Дори няма да се учудя, ако започнат нарочни проверки специално за тези неща. Защото при една нарочна проверка, лесно се установяват нещата. В досието на всяка майка, ползваща отпуск за отглеждане на дете до 2 години, има копие от акта на раждане на детето. Проверява се дали това дете е в някой от списъците на яслите и...готово.

Всеки сам си решава какво ще прави. Но все пак 180 лева на месец изобщо не са много, но за една година са си 2160 лева. как се връщат торкова пари на куп. При това с лихвите!

Иначе Руби е абсолютно права дори и само отпуск за бременност и раждане да ползвате, ви се натрупват едни 20 дни платен отпуск. Какво ви пречи да ползвате именно тях, докато детето свикне. 20 работни дни са си цял месец.

# 29
  • Мнения: 9 050
Zina е правар но на мвен същи ми се иска да разбера защо не са предвидили срок, в които детето да се адаптира към яслата, а майката да не си скубе косите и да се изнервя допълнително....... newsm78

Знаете ли кога е прието това и от кога е в сила?! Със сигурност вашите майки са раждали и отглеждали децата си при същите правила. Поне моята майка ми потвърди, че това си е било винаги така. Защо преди 30 години никоя не се е сетил да предвиди гратисен период...надали някой ще може да отговори.

Това не е нещо, а което някой току-що се е сетил и е променил. Напротив. Просто в някой момент някоя майка не си е подала декларация, че детето и е на ясла. после казала на приятелките си, че детето и е на ясла, а пък тя си ползва болничен. Промъкнало се е и това тълкуване, че отпуска се спира само, ако детето е дадено за осиновяване ( което е напълно погрешно ). И така, малко по-малко изведнъж се оказва, че закона гласял друго. Да, ама не. Нормално беше в един момент практиката да се върне в релси. Това не можеше да продължава до безкрай.

Общи условия

Активация на акаунт