(Био)зеленчукова градина-нашето райско кътче (тема 56)

  • 29 614
  • 730
  •   1
Отговори
# 600
  • София
  • Мнения: 44 326
Мерси много, ние си бяхме купили мента в саксийка от лидл, и я слижих в една кофичка, няма на къде безкрайно да се разраства.... Тя милата почти беше умряла, но сега доста се оживи с дъждовете... Значи смело ще си бера за лимонади и мохито😆
Скрит текст:
Някъде четох, че е инвазивна и може да превземе градината, та за това я сложих в кофичка... 🤷‍♀️ 😂 Имам достатъчно превземачи вече.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 12:28 от Angel_Dust

# 601
  • София
  • Мнения: 1 420
Христос воскресе!
Aila, много ти е напредлана градината! И краставички ще имаш след няколко дни в оранжерията, супер!
За дърветата - много са важни зимните пръскания - късна есен след отпадане на листата и ранна пролет, преди да се надуят пъпките. Извършва се с 2% бордолезов разтвор, а още по-добре е и плюс 3% карбамид. Обливат се добре целите растения и почвата около тях. Влияе много добре като превенция за гъбни болести, най-вече къдравост, съчмянка, струпясване, кафяво гниене.

Fortuna, благодаря! Да, брат ми отглежда зеле в последните две години, тази ще е трета, основно за доставчик на Метро и Билла. Дълго време риташе срещу системата, не се е примирил и сега, но няма как да си реализира продукцията иначе за съжаление. Едровата търговия през стоковите борси и пазарите намаля в пъти. Тази година много трудно си продаде ябълките (15 дка има, при добър сезон бере около 30-35 т), именно защото ги продава на тържища.

Последна редакция: пн, 06 май 2024, 16:11 от sofyia

# 602
  • Мнения: 143
Честито Възкресение и честит Гергьовден на тези, които празнуват имен ден днес!
Да се похваля - и аз имам две вързали доматчета на терасата:
Скрит текст:



От същата серия имам и навън под тунел, но те вървят по-бавно. Останалият ми разсад, обаче, жълтее, поливах с течен тор, дано се пооправят. Втората серия домати отиде вчера в градината, третата след две седмици.
Садих и аз домати вчера, няма как - за градинаря работния ден е когато Господ позволи, но в другия смисъл на думата "позволявам". Петък и събота валеше почти непрекъснато.

# 603
  • Мнения: 6 120
Честит празник!
Честит имен ден на всички празнуващи!
Да почерпя за малкото ми момче!

# 604
  • Мнения: 4 216
J_M_M, да ви е живо и здраво момчето!
Ние започнахме отново да градинарстваме, но гледам, че има много листни въшки. Дали може да ми препоръчате нещо ефикасно за пръскане?
Пробвахме със сапун, сода и зехтин, но след това заваля и не виждам резултат.

# 605
  • Мнения: 6 906
J_M_M, да ви е живо и здраво момчето!

Аз съм сгрешила вчера като съм писала "многогодишни ягоди", трябваше да напиша "целогодишни ягоди".
Ето първите трички:
 
Скрит текст:
Скрит текст:

# 606
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 688
Ние започнахме отново да градинарстваме, но гледам, че има много листни въшки. Дали може да ми препоръчате нещо ефикасно за пръскане?Пробвахме със сапун, сода и зехтин, но след това заваля и не виждам резултат.
Като напишеш "препарат срещу листни въшки" в гугъл и излизат. Или влез направо в сайт за градинарски неща и разгледай.
Nature Sunny
Изнесох вече навън тикви, краставици и подобни (ММ е надписал едното като "китайска краставица" не знам какво ще излезе Satisfied  ) Ягодите цъфтят вече месец, но май чакат да се постопли още че да почнат да връзват. Почнах и лук от семена, засега прилича на трева Neutral Face Ако продължава да вали редовно следващото им обгрижване ще е брането, очертава се мързелив сезон Smile
Скрит текст:

# 607
  • Мнения: 95
Здравейте, преди отровите пробвайте с прясно мляко с йод. В интернет има точна информация, понеже аз не помня Simple Smile С въпросното мляко с йод спасих градинска роза.


J_M_M, да ви е живо и здраво момчето!
Ние започнахме отново да градинарстваме, но гледам, че има много листни въшки. Дали може да ми препоръчате нещо ефикасно за пръскане?
Пробвахме със сапун, сода и зехтин, но след това заваля и не виждам резултат.

# 608
  • София
  • Мнения: 12 284
И при мен почват да се появяват болести и вредители.
Толкова ме е яд, че доматите са до граха в оранжерията. Пак е супер нагъсто и непроветриво, но ми е жал сега да оскубя цъфтящ и връзващ грах, а доматите още са в ниското и си пречат. Пак не прецених нещата, както всяка година.
Отделно, не знам при вас, но аз садя доматите на 60 см един от друг. Но листата, които пускат са огромни и са самите те поне 60 см дълги и 30 см широки, съответно стигат до другият домат.
На единият почнаха да се появяват от черните петна по листата, миналата година загубих всички домати в оранжерията по този начин. Мернах и малки мухички, дето разнасят болести по друг домат. А пък на разсада с пипер има някакви други мухички.
Събрахме сигурно стотина колорадски бръмбари на ръка от картофите, даже два хванах и на патладжана..
Успяхме само със сода вчера да напръскаме в оранжерията, но ще гледам през седмицата да открия нийма и да напръскам и с него.
Вие как разтваряте содата във вода? Тоест какво съотношение спазвате? Четох всякакви варианти в нета. Мислех да е супена лъжица в литър вода, но не посмях, защото имаше и други с по-ниска концентрация и накрая разтворих две супени лъжици в пет литра вода.
Накиснала съм и коприва, която вече мирише ужасно, та сигурно е готова. С нея как се полива някой знае ли?
Вчера успяхме да сглобим и една конструкция за краставици навън. Бях си купила пласмасовите двъжчки от Тему. Малко са големи отворите отдолу за моите колчета, но ще поръчам други. Мрежата е също от али или от Тему, по-гъвкава е и ми харесва повече отколкото тези, които се продават тук.

Скрит текст:



# 609
  • Мнения: 143
Миналата година ме нападнаха вируси. Точно бяха дръпнали доматите и се появиха тези оцветявания:
Скрит текст:



Тези всички снимки са от 3 юни. Вирусите са различни, но нападението е по едно и също време. Аз имах колебания първоначално дефицит ли е или вирус (както съм си писала по снимките), но след като се съсипаха напълно растенията стана ясно, че е вирус. Предполагам, че вирусите са разнесени от черните мухи по доматите, защото първите нападнати от мухи се разболяха първи. Пръсках с Нийм Азал, но въпреки, че слагам и прилепител, се отмива когато има обилни дъждове. Тази година възнамерявам след пръскане да слагам временно покритие над теловете, на които се хващат растенията, за да не се отмива толкова бързо препаратът. Открих някакви прозрачни платнища с капси, така че да може да се захващат. Отделно ще пръскам с хитозан за по-добра устойчивост срещу вируси, но с него е малко сложно приготвянето на разтвора, защото в обичайното си състояние не е водоразтворим.

# 610
  • Мнения: 6 906
Гледам да садя доматите с голямо разстояние - 80см между растенията и 120см между редовете.

Аз съм записала "при чернилка по доматите" : 10л вода, 2 суп.лъж сода, 20 к-ки йод.
А ето какво съм запазила като екранни снимки за употребата на сода

Скрит текст:

Не знам чий е този пост, не съм записала.  Пръскам със сода както е в този пост. С йод ме е страх да не изгоря растенията и пръскам по-рядко с него.
Скрит текст:

Последна редакция: вт, 07 май 2024, 11:46 от Fortuna

# 611
  • Мнения: 1 241
Фортуна, втората снимка е от мой пост. Аз поливам с йод понякога и е по-добре. Първите години го правех редовно, сега кога успяла кога не, но има разлика. Мин. година не поливах с йод и мая, тази поливах всичко по един път на разсад и пръсках един път разсадени.

# 612
  • София
  • Мнения: 5 209
Айла, за този грах, който пречи на доматите - можеш ли целия ред да го наклониш/наведеш в обратната посока? Аз всяка пролет съм в същата ситуация, кога с грах, кога с марули. А доматите искат да "дишат"
Чудесни снимки, браво на всички! Засрамих се, моите краставици и тиквички са на първо листо!

# 613
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 808

Нещо ми изрудяса хинапа. 3-та година от както сме го сложили и тази пролет върхът му израстна много.  От средата на снимката се вижда - както е стеблото и започва зеления нов връх.Повече от 1/3 във височина спрямо целото дръвче. Дали да не го слъся според вас?

# 614
  • София
  • Мнения: 44 326
Аз си пръсках редовно и с чесън... Добре им се отразяваше.

Общи условия

Активация на акаунт