Почистване на диоптрични стъкла и рамките

  • 1 250
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 993
Здравейте, извинявам се ако не е точно за тук тази тема. Наскоро си смених очилата, които бяха за далече, с антирефлексно покритие. Миех ги последните години с препарат и гъбичка. Съответно антирефлексното покритие стана на петна (изтри се). Оказа се, че не е трябвало да ги мия така (с препарат за съдове). Въпросът ми е (вече имам очила и за наблизо и надалеч), с какво да измивам мазните петна не само от лещите но и рамките. Ясно, че с еднократни кърпички за лещите ще стане, но искам цялостно да се почиства (както с препарата и гъбичката на старите). Сега четох, статия от някаква оптика, че може да се намокрят и със насапунисани пръсти, може да се мият, но по друг начин не. Правилно ли е така? Имали ли и други начини?

# 1
  • София
  • Мнения: 38 498
Да, само леко с ръка и течен сапун. Забърсваш с памучна кърпа.

# 2
  • Мнения: 4
Аз използвам този спрей и съм много доволна. Напръсквам очилата и след това забърсвам с памучна кърпичка.
https://www.dm-drogeriemarkt.bg/visiomax-sprey-za-pochistvane-na … 058172042744.html

# 3
  • Мнения: 40 920
Използвам меко парцалче (не техните, дето го дават с очилата и бързо се омазняват и спират да чистят). Някакво парче от старо памучно бельо (потниче, тениска) е екстра. И после с него, но никога на сухо. Дъхваш им с устата веднъж-дваж да се изпотят хубаво и тогава.

# 4
  • Мнения: 297
Дъхваш им с устата веднъж-дваж да се изпотят хубаво и тогава.

Изпитан метод е с дъхването, макар и околните да те гледат умно.. правя го  и аз, виждала съм преди години и стари оптикари/оптици, като им занесеш очила за някоя дребна поправка, да духат и после с голямо парцалче, по-голямо от това в кутийката, да ги забърсват дълго и старателно.

За измиване са ми казвали да не е често, само със студена  вода, не ледена, но студена. В никакъв случай топла или хладка. Всеки път след плаж/море да се изплакват по същия начин, защото остават частици пясък, които после може да надраскат стъклото.

Течен сапун, много силно разреден, слагам само една капка и под водата, само ако при готвене съм забелязала мазни пари или някои пръски да са стигнали стъклата. Подсушаването да е много бавно, деликатно. Аз използвам домакинската хартия, защото не оставя влакна.

Номера е като си сложиш нови стъкла, от първия момент да се отнася грижливо - да ги сваляш, когато ползваш сушоар (за дамите и когато са на фризьор и струята топъл въздух отива на стъклата, които са в ръката ти или на масичка та), като отваряш вратата на фурната да оставаш по-назад, защото топлия въздух не им действа добре. Също и като изсипвам гореща вода от тенджера в мивката (спагети или друго), се отдръпвам назад, така че парата да не стига лицето ми.
Последните неща разбрах, че са много важни, за да не виждаш стъклата си все непочистени или замърсени.

# 5
  • Мнения: 993
Аз си представях по - скоро сапунисване на ръцете с обикновен (нетечен сапун) и изтриване на целите рамки. това с дъхването става особено ако са по-  студени очилата (може и в хладилник за кратко) и го правя. Но то важи само за стъклата. Рамките ми се омазняват, т.к. съм с гола глава, нямам коса и лятото потни, мазни, обичам да си ги мия 1-2 пъти поне на ден. Имам фобия от мазнотии дори и нищожни. Същото го правя с мишки, клавиатури... Досега с гъбичка и препарат за съдове ми вършеше работа над 10 год., но се съсипа антирефлекса. Полезен съвет ми беше да е със студена вода.

# 6
  • Мнения: 297
Аз си представях по - скоро сапунисване на ръцете с обикновен (нетечен сапун) и изтриване на целите рамки. това с дъхването става особено ако са по-  студени очилата (може и в хладилник за кратко) и го правя. Но то важи само за стъклата. Рамките ми се омазняват, т.к. съм с гола глава, нямам коса и лятото потни, мазни, обичам да си ги мия 1-2 пъти поне на ден. Имам фобия от мазнотии дори и нищожни. Същото го правя с мишки, клавиатури... Досега с гъбичка и препарат за съдове ми вършеше работа над 10 год., но се съсипа антирефлекса. Полезен съвет ми беше да е със студена вода.

На мен тези съвети (особено за студената вода) ми ги е казвал много добър очен лекар. И моите са за близо и далеч + астигматизъм, това означава деликатни стъкла. Антирефлексното покритие е много важно да е щадено.
Понеже тези стъкла са от най-скъпите, за мен най-ценните съвети бяха от този лекар. И стъклата ми като качество, издържат няколко пъти повече като време от срока на годност. И там има нещо като че с времето леко променят прозрачността си.
Рамките не е проблем как ще почиствате.
Аз дори си слагам очилата след като съм си сложила боя за коса 😁
Нищо им няма после, избърсвам ги с мокра хартия, после под студена вода.

Това за хладилника обаче аз не бих си позволила, защото знам, че крайните температури съсипват стъклата, както горещо, така и студено.

# 7
  • Мнения: 993
Simple Smile, е не съм го правил в хладилника, просто си представях как се изпотяват като влезеш отвън, в мразовит ден, в някое топло жилище например. В крайна сметка, трябва да издържат и на горещ слънчев ден и в мразовит ден. 

# 8
  • Мнения: 40 920
Това за хладилника обаче аз не бих си позволила, защото знам, че крайните температури съсипват стъклата, както горещо, така и студено.

Това е нелепо. В хладилника температурата е 4 градуса, а очилата си ги нося навън и при минус десет...Няма начин 4 градуса да им повлияят, вие някакви очила само за държане във витрина ли имате?

# 9
  • Мнения: 297
Това за хладилника обаче аз не бих си позволила, защото знам, че крайните температури съсипват стъклата, както горещо, така и студено.

Това е нелепо. В хладилника температурата е 4 градуса, а очилата си ги нося навън и при минус десет...Няма начин 4 градуса да им повлияят, вие някакви очила само за държане във витрина ли имате?

Ако бяхте прочели отговорите ми, нямаше да напишете, че имам очила само за държане във витрина.

Хладилника за мен не е калъф за очила, нито бюро, нито нощно шкафче, за да си сложа там очилата. Но кой както намери за добре. Ако иска и във фризер да ги сложи, за мен е добре.

# 10
  • София
  • Мнения: 38 498
Ох, купете си по един голям спрей.
Кърпички може и безплатно да ви дадат.
За цялостно измиване вече сме казали - хладка вода, течен сапун и кухненска хартия.
Работя в оптика.
Имайте предвид, че има един гаден парадокс - колкото повече екстри има лещата , толкова по-трудно се чисти. Аз си взех "черешката на тортата" - прогресив, фотосолар, анти рефлекс, твърдо покритие и сега виждам зор да ги докарам съвсем чисти.

# 11
  • Мнения: 40 920
Току що погледнах ,моите и видях, че са напръскани на някакви капки.  С парцалче не се оправиха, но ги почистих перфектно с... голи пръсти (сухи и чисти, де). Щипнах стъклото между палеца и показалеца и плътно прилепващата кожа на пръстите обра и мазни облаци, и капки и всичко Simple Smile

# 12
  • Мнения: 348
В оптиката ми казаха никакви спрейове, кърпички и т. н. те съсипват стъклата. Правя пяна на пръстите с обикновен или течен сапун и после изплаквам с хладка вода. После минавам с кухненска хартия. Стават перфектни.

# 13
  • Мнения: 993
В оптиката ми казаха никакви спрейове, кърпички и т. н. те съсипват стъклата. Правя пяна на пръстите с обикновен или течен сапун и после изплаквам с хладка вода. После минавам с кухненска хартия. Стават перфектни.

Това ми звучи най-добре. Може би препарата за съдове е по - силен. Или самата гъбичка, с която ги търках, но падна антирефлекса.
Никога не съм имал за далеч фотосолар, сега поръчах някакъв, но обикновен с 40 лв. доплащане към основното (или китайски нещо такова ми казаха), но май няма кой знае какъв ефект, само рекламно ми се струва. То или трябваше да си направя, като хората или хич. Сега и за тоя фотосолар трябва да внимавам.

# 14
  • Мнения: 1 037
Моите все са зацапани, но никога не бърша на сухо или с духване. Първо изплаквам обилно с хладка чиста вода, после спрей за почистване и избърсване с кърпичка, която пък пера често, тъй като почва да замазва.
Сега виждам мнения, че не трябва да е често миенето, водата да е студена и да не се ползват спрейове... Как да стане хем да не се мият често, хем да не се ползва спрей, как да се почистват тогава? Явно и в различните оптика дават различни съвети... Не знам как е най-добре, а се старая да ги пазя, че...

Общи условия

Активация на акаунт