Защо източно европейците излизаме високо в класациите за нездравословни навици?

  • 13 104
  • 331
  •   2
Отговори
# 300
  • MI
  • Мнения: 11 803
Разбирам те, защото от няколко години ям само растителни мазнини и в частност зехтин. С пъти по-добре се чувствам, а никога не съм прекалявала всъщност с маслото. Не знам хората, които следят високомазнинна диета как успяват, на мен ми се повръща, буквално.  Просто исках да кажа, че последните години, от втората световна война, много се е променила диетата на всички европейски страни, защото могат да си позволят да ядат често храни които преди са били за празниците само. Резултатите се виждат и не са добри.

# 301
  • Мнения: 3 317
Разбирам те, защото от няколко години ям само растителни мазнини и в частност зехтин. С пъти по-добре се чувствам, а никога не съм прекалявала всъщност с маслото. Не знам хората, които следят високомазнинна диета как успяват, на мен ми се повръща, буквално.  Просто исках да кажа, че последните години, от втората световна война, много се е променила диетата на всички европейски страни, защото могат да си позволят да ядат често храни които преди са били за празниците само. Резултатите се виждат и не са добри.

Причините са много, не само презадоволяване с храна. Всъщност, бедните, които не могат да си позволят изобилие са с тенденция да бъдат със затлъстяване.

Ако не решиш да отидеш на разходка или във фитнес зала, колко често вървиш? Поне в моите географски ширини е рядко. От колегите ми, само една идва на работа с колело понякога. Другите сме с коли. Паркираш, после цял ден правиш по 20 - 50 крачки на час, после обратно в колата и така.

Аз също избягвам мазнини, всякакви, но много отдавна се знае, че ненаситените мазнини са много по-полезни от наситените. Краве масло ям веднъж на месец, ако изобщо ям…

Изобщо, затлъстяването е много ком0лексен проблем и не се изчерпва само с диетата, а с генетично предразположение, хормонални промени, физическа активност и много други фактори.

# 302
  • Мнения: 144
Въпросът е в количествата. Както казах и преди това. Не е страшно да ядеш от всичко, но количествата на изтока со едни, на запад са други. Когато дадох пример с бирите в Германия, пак говорех за количества. Германеца е стиснат. Свикнал е да пести и да се прави сметката. За това и седи на една бира цяла вечер. Който иска да вярва, който иска да не вярва. Като добавим спорт и нормални количества храна и всичко си идва на мястото. На изток всичко е по много. Който е ходил на гости на германци знае колко пестеливо е всичко. В офиса като черпи някой, предварително се знае кой какво ще яде и е под бройка почти винаги. Знаем ние какви софри слагаме и колко алкохол се изпива. Като добавим и масовият мързел да станем от дивана и ето ти резултат.

# 303
  • MI
  • Мнения: 11 803
Абаджиева, напълно съм съгласна. Просто в южната част поне на Европа още ти струва по-малко да купиш зеленчуци, месо, риба (има и евтина) и да сготвиш, отколкото да купиш в Макдоналдс примерно нещо. Не че не виждам хора да купят нещо полуготово от супера вместо да го направят вкъщи с пъти по-полезно и обикновено са точно хора с по-скромни бюджети. Предполагам е и незнание или незаинтересованост, защото като е хамбургер (само кюфтето) приготвянето вкъщи отнема 5 минути...
Аз вървя, много вървя и винаги е било така. Това ми е и начинът да боря стреса, дори като работех много часове се връщах пеша от работа с тази цел. С какъв акъл да ме питаш сега, ама... Като цяло в Европа не е трудно да се движиш ако искаш, градовете ни са направени така, че да предразполага вървене.
Със сигурност има много фактори за наддаване, аз бях сложила едни 7-8 кг над идеалното точно заради стимулиране с хормони. Ама да ти кажа като по -късно ми се получиха проблеми с храносмилателния тракт след силен стрес и изведнъж ги свалих за няма година. Насила стана, но ето, след 40, уж по-трудно става, обаче след промяна на режима на хранене и е усетих как стана. Да си го бях наложила сама щеше да е по-добре, но животът е такъв.

# 304
  • France
  • Мнения: 12 567
Разбирам те, защото от няколко години ям само растителни мазнини и в частност зехтин. С пъти по-добре се чувствам, а никога не съм прекалявала всъщност с маслото. Не знам хората, които следят високомазнинна диета как успяват, на мен ми се повръща, буквално.
От студентските ми години имам проблем със сметаната и когато е твърде мазно. Боли ме корем, а понякога имам и киселини. Избягвам оттогава.
  
Цитат
Просто исках да кажа, че последните години, от втората световна война, много се е променила диетата на всички европейски страни, защото могат да си позволят да ядат често храни които преди са били за празниците само. Резултатите се виждат и не са добри.
След световната война хранително-вкусовата индустрия прави бум с всички полуфабрикати, които познаваме, освен това джънк фуда идва на мода. Което не означава, че традиционните ястия не са били висококалорични. И нормално, хората ¾ от годината са полагали тежък физически труд, такъв, какъвто ние не сме и сънували. А зимите са били дълги и студени, и дървата за огрев - ограничено количество. И високо калорично не означава скъпо - въглехидрати и мазнини. На север картофи, на юг брашно + мазнина, сирене и яйца. Това като цяло е основата на повечето блюда.

# 305
  • Мнения: 9 361
Който е ходил на гости на германци знае колко пестеливо е всичко. В офиса като черпи някой, предварително се знае кой какво ще яде и е под бройка почти винаги. Знаем ние какви софри слагаме и колко алкохол се изпива. Като добавим и масовият мързел да станем от дивана и ето ти резултат.

Нито мъжът ми, нито аз сме забелязали подобен феномен при почерпки в работата за рожденни дни и коледни партита, направени с храна от работещите там. Винаги е имало допълнителна храна за вегани, ако има  в местоработата, но парчетата никога не са били под брой.  Нито аз като българка, нито колегите ми, чисти немци, като носим почерпка не носим 10 парчета сладкиш за невегани + 3 парчета сладкиш за вегани. Просто носим един сладкиш за невегани и 1 за вегани.
А на мероприятия с безплатна храна и пиене, немците са като българите.
Явно зависи от средата.

# 306
  • Мнения: 7 268
Сметана не готвя и не ям. Готвя традиционно българска кухня и се старая да бъде с малко мазнина. Чисто масло обичам и ям на закуска, понякога. Сланина много обичам, ама не ям. Та така.

# 307
  • MI
  • Мнения: 11 803
Има разлика и брашното какво е, преди масовата индустриализация на мелниците е било основно пълнозърнесто. Дори поколението на дядо ми като млади само такъв хляб са яли. Не му харесваше и не искаше да чуе повече за друг освен бял хляб. Ядеше доста повече мазнини от преди, сам си казваше че въпреки че са имали доста земя не е можело постоянно по много мас и подобни, зехтина много умерено че се купува. В резултат както беше със супер гени и здрав физически почти до края, си замина на няма 80 с доста тежка деменция...
Аз по мен забелязах че когато съм в период да имам проблеми не мога да ям паста и бял ориз, също бял хляб. Първоначално карах докато ми мине на пълнозърнести сухари, после открих че пълнозърнести хляб и ориз са ми ок, много умерено разбира се. Чудих се защо докато не чух на един професор тукашен интервю, в което обясняваше че простите въглехидрати като изделията от бяло брашно увеличават възпалението в тялото. И като вече има такъв процес очевидно влошават положението. Но дори да си добре са по-добрият вариант. Не че съм спряла напълно бялото брашно, но определено почнах по-често да ям пълнозърнест хляб и да предпочитам такъв ориз.

# 308
  • Hamburg
  • Мнения: 2 002
Относно здравословното хранене и вегетарианството за Франция - не знам, но в Германия веганството определено се разраства. За протокола, не съм нито веган, нито вегетарианец, но имам приятели вегани, които ме информират, а и аз съм взимала веган меса/ поръчвала съм веган храна специално за тях. Забелязвам в супермаркета секцията с веджи продукти расте прогресивно с всяка година - от няколко реда до в момента цяла дълга  витрина от минимум 5-6 метра и повече. Щом расте, значи търсене не липсва. В Щвейцария съм чувала, че 1/3 били частично вегани в някакъв процент от консумираната храна (участвали са в пробен веган месец т.нар. Veganuary или заради климата всяко н на брой ястие име веджи).

По мои наблюдения, австралийците също са запалени вегетарианци и вегани. Имам един приятел, мале, непрестанно обикаля всякакви веган ресторанти в Сидни и качва снимки от ястията 😂, много запален е! Не знам дали са вкусни, но привлекателен вид определено имат и бих ги пробвала.

Лично аз смятам (на базата на изслушаната информация от Лейн Нортън), че е трудно да се набавят всички макро- и микронутриенти на веган диетата, особено протеинът не е качествен, сравнен с животинския (липсва амино к-ната leucin в голямо количество, която е необходима за изграждане на мускула) и не, че е невъзможно да се взима на добавки, но за мен е прекалено голямо планиране, и пак е трудно. Иначе заради животните / по етични причини бих станала вегетарианец.

Според мен, обаче, веганите в Германия се увеличават, жените повече от мъжете.

Edit: typos

Последна редакция: вт, 26 мар 2024, 08:10 от Bizzie

# 309
  • Швейцария
  • Мнения: 1 810
В Швейцария не познавам нито един веган. Ядат месо много, че даже и конско. Всеки, който те покани, прави скара с някакви салати. На всички купони е така. Викат майстори скараджии с някакви специални меса от ферми, има свинска и телешка скара. Познавам една единствена вегатарианка, която яде млечни и яйца.

# 310
  • Hamburg
  • Мнения: 2 002
https://www.swissveg.ch/veg-umfrage?language=de#:~:text=In%20der … rung%20entspricht.

Това имах предвид - 24% са флекситарианци, вегани, вегетарианци, което долу-горе отговаря на 1/3 пробвали веган храна частично (заради климата.) В Германия Veganuary също набира популярност, супермаркетите усилено презентират веган продукти този месец.

Най веган страните, иначе, били ОК и Австралия.

# 311
  • Мнения: 802
Разбирам те, защото от няколко години ям само растителни мазнини и в частност зехтин. С пъти по-добре се чувствам, а никога не съм прекалявала всъщност с маслото. Не знам хората, които следят високомазнинна диета как успяват, на мен ми се повръща, буквално. 
О, много ми е вкусничко. Без мазнина в храната, всичко ми е сухо и безвкусно. Аз съм от тези, които ядат много мазно от 6 години. Изяждам едно пакетче масло от 250гр за 2-3 дни и това не са ми всички мазнини. Ям само животински мазнини и много яйца и месо. Нямам високо кръвно, нито подагра или бъбречни проблеми, нито наднормено тегло, нито индикации за такива. Не пия алкохол обаче и не ям никакви растения. Знам, знам, че е нездравословно по общите стандарти и може да настане вой сега, но всъщност се оттървах от здравословните проблеми, които имах преди именно с такова хранене и нямам новопридобити. Не съм и първа младост.

Това вегетарианците никога не съм ги разбирала, а мнението ми за веганството е че е вредно. Хранителен режим, при който липсва напълно дори само едно незаменимо хранително вещество като вит.Б12 няма как да е устойчив.

По темата, такива класации ги приемам като форма на забавление, а не източник на някаква сериозна информация или статистика. Както четох по-напред стъкмистика - много точно определение.
Има много навици които се смятат за вредни, а се оказва, че не е точно така, да не кажа по-силни думи, като консумацията на месо и наситени мазнини например, а други са си доказано вредни като пушенето и консумация на алкохол в големи количества и употребата на редица лекарства и опиати.
И в същия дух, Хон Конг е на първо място  в вета по консумация на месо от глава на населението и първи по средна продължителност на живота. Сините зони са митове и легенди, а Ансел Киис - бащата на холестеролната теория, пълен измамник.

# 312
  • Paris, France
  • Мнения: 14 026
Няма голям проблем с естествените мазнини ако се консумира достатъчно омега 3. Наситените мазнини изискват 1г омега 3 на 10г мазнина, а омега 6 изисква 1г омега 3 за всеки грам. Растителните ненаситени мазнини може да са силно възпалителни и някои наситени мазнини също са възпалителни, освен инсулиногенни. В зависимост от броя на въглеродни атоми във веригата, една наситена мазнина може да е неутрална, а друга инсулиногенна. При при наситените със С10-С20 атома във веригата, тези с нечетен брой атоми са ОК, а тези с четен не са.

В студените райони се яде повече риба и омега 3 и не е добре да се консумират наситени мазнини.

Идеалната ненаситена за готвене била олиото от рапица, ама оставя някакви частици в тялото, та не смея да давам на домашните и си го ям сама.

У нас се яде основно студенопресован зехтин и краве масло. Дроб от треска в консерви за омега 3, ретинол и малко Д3.

А за В12 - него го произвеждат и бактерии в червата. Има го в гъби и водорасли. В животинските продукти се съдържа основно във вътрешности като сърце, бъбреци и черен дроб, които много съвременни хора не вкусват. Има го и в млечни.

Подаграта и повишената пикочна киселина имат връзка с фруктоза и се увеличават в Европа след поевтиняването на захарта, която идва от колониите. По едно време благородниците в Англия живеели по-кратко и от плебса. 

Едното ми дете рибата я яде само панирана или пържена и задължително обезкостена и обича само говеждо месо. Пробутвам овче, козе, агнешко, но с мъка. Също не обича меки, сготвени зеленчуци, та стържа сурови моркови и зеле до откат.

Пълнозърнест хляб и ориз вкъщи ям само аз. Даже и ММ се цупи. Пробвах да го оцветявам с домати, цвекло, та да не си личи, че е кафяв, но дори и сварен под налягане им е твърд и сух. Пълнозърнести макаронени също не щат и не обичат.

А за Хонг Конг - ядат много месо, но и много риба и зеленчуци. Не ядат сладко и много ходят пеша. Рядкост е някой да ходи навсякъде с колата, а и мястото е малко, паркирането трудно и скъпо и много хора нямат коли.

# 313
  • MI
  • Мнения: 11 803
Много нескопосан опит за тролене, всички високомазнинни/високо протеинови диети предвиждат ядене и на "растения". Само Дюкан и то не в цялата диета ако си спомням добре имаше такъв период. Rolling Eyes В случая няма нужда да се каже нищо повече, наистина.
Невена, всичко теоретично е така, ако нямаш специфични проблеми при които наистина ти пречат животинските мазнини. Рибата я изключвам, тя е друго нещо.

# 314
  • Мнения: 802
Не разбрах на кое казваш тролене. Липсата на информираност от твоя страна не е проблем, не се притеснявай.

Общи условия

Активация на акаунт