Искам да напусна мъжа ми, но изпитвам вина спрямо детето.

  • 3 780
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
Здравейте! Доста се чудих дали да пиша във форума, понеже не обичам да занимавам хората с проблемите си. Но накрая склоних, тъй като ми трябва вашето мнение на странични хора.

От 6 години живея с мъжа ми, а от година и 2 месеца имаме прекрасно дете. Проблема дойде след раждането. Не пропуска вечер, в която да не пие и прекали с алкохола. Разделяли сме се заради това, случвало се е да ми посегне, но след обещания от негова страна се събрахме пак. Но това прекаляване всяка вечер с алкохола ми идва в повече. Не може да се говори с него нормално , всяко изказване е на въпреки, случвало се е да вика и хвърля чинии пред детето и то да се стресне. Още повече, че детето расте и не искам да израстне в такава среда, да се стресира от скандалите и да гледа всяка вечер баща си пиян. Обмислила съм вече раздяла, но тук идва чувството ми за вина спрямо детето ми. Тя е много привързана към баща си, търси го постоянно, а аз се чувствам зле, че няма да расте, заедно с него и я ощетявам, понеже я отделя от него.
Моля ви за съвет, защото съм в дилема и все още не мога  да взема крайно решение.

# 1
  • село в ямболско
  • Мнения: 6 517
Детето е малко.   Тяя пак ще има баща.
Деиствай '

# 2
  • Мнения: 5 257
Добре. Представи си, че останеш. Напива се някоя вечер, мери те с чинии и ти посяга, детето чува и идва в стаята и вижда всичко това. Ще се чувстваш ли виновна тогава за ужаса в очите и? В кой случай вината ти се вижда по-голяма?

# 3
  • Мнения: 12 223
Това не е баща, с когото да съжителства детето и от когото да се учи на отношения.

# 4
  • Мнения: 678
А говорили ли сте/обмисляли ли сте съпругът ви да се лекува и да се запазите като семейство? Имате ли чувства към него достатъчно силни за да водите тази битка? Той осъзнава ли, че има проблем, който грози семейството му?

Иначе не се терзайте за лишаването на детето от баща. На детето му трябва здрава семейна среда и щастливи родители. Разделени не значи нещастни. Лош съпруг не е непременно лош баща. Успех и дано вземете най-доброто решение за вас и детето! Щастие и спокойствие ви желая.

# 5
  • INFJ
  • Мнения: 9 399
Чувстваш се виновна, че на дъщеря ти ще й липсват прекрасните звуци на счупени чинии и крясъци ли?
Спокойно, няма да й липсват.

# 6
  • Мнения: 4 728
Тръгваш си , връщаш се...до кога така?
Бъди смела, не заради себе си , а заради мъничето. Представяш ли си да ти се случи нещо( пу пу) кой ще се грижи за нея?

# 7
  • Мнения: 7
А говорили ли сте/обмисляли ли сте съпругът ви да се лекува и да се запазите като семейство? Имате ли чувства към него достатъчно силни за да водите тази битка? Той осъзнава ли, че има проблем, който грози семейството му?

Иначе не се терзайте за лишаването на детето от баща. На детето му трябва здрава семейна среда и щастливи родители. Разделени не значи нещастни. Лош съпруг не е непременно лош баща. Успех и дано вземете най-доброто решение за вас и детето! Щастие и спокойствие ви желая.

Говорили сме много пъти. Най-малкото, че е вредно за него понеже има проблем с кръвното, но засега само обещания. Случвало се е дори след някакъв битов скандал да излезе и да се прибере след 2 часа пиян.

# 8
  • Мнения: 7 343
Когато една жена е нерешителна винаги се оправдава с децата. Ами стой и чакай да те пребие.

# 9
  • Мнения: 133
А вината пред детето?
Вината, че заради Вашата нерешителност е свидетел всяка вечер на идиотии?

Вината, че е станала свидетел на посегателство над майка и-(и това ще се случи).

Вината, че......абе, как изобщо държите детето в такава среда????????

Всяка вечер, щял да пие, да хвърля чинии и т.н.

Оставете този лузер по най бързият начин, докато не се е случило нещо по-лошо!!

# 10
  • Мнения: 31 853
Баща ми беше алкохолик.
Развода им беше хубаво нещо.
Не разбирам защо е вината спрямо детето.
На детето харесва ли му да се мятат чинии и трябва ли да вижда пияния си баща?
Не е необходимо да я отделяш. Ще се виждат. Като не кърка.

FrauDanna, така е. Оправдание да има.

# 11
  • Мнения: 18 327
Напускай го.

Но си е пиел от началото, нали? Просто ти си затваряше очите?

# 12
  • Мнения: 7
Напускай го.

Но си е пиел от началото, нали? Просто ти си затваряше очите?

Не е било така както сега. Дори се е случвало по седмица да не пие. Но нещата се промениха след раждането на детето.

# 13
  • Мнения: 56
Точно за детето трябва да мислите. Травма за цял живот ще му оставите и винаги ще търси и търпи подобни мъже.

# 14
  • Мнения: 133
Поради това, че професията ми е такава, че често "работим" на маса, през седмицата поне 2 или 3 пъти съм изпитвал по 2-3 питиета.

Никога това не се е отразявало на отношенията с жена ми.

Когато се роди малкия, преди 1 г., изобщо спрях алкохола. Как да пия, като може да се наложи нещо вечерта за детето?
Как да го приспивам или къпем със замаяна глава??

Ясно, напрежението (защото такова има в изобилие) след раждането не му е понесло. Познато, виждал съм и други такива слабохарактерни егоисти!!

Сега е сложно, да си пие на спокойствие, нали? Бебето плаче, майката иска нещо, парите летят и т.н.

Бягай от там, ако не заради теб, то, заради детето!

# 15
  • Мнения: 348
Напускай го.

Но си е пиел от началото, нали? Просто ти си затваряше очите?

Не е било така както сега. Дори се е случвало по седмица да не пие. Но нещата се промениха след раждането на детето.

Значи сте виждали, че има проблем с алкохола. По седмица да не пие за вас е голям успех?
Че и дете сте създали с алкохолик.
Извините ме, не исках да звучи грубо, просто подреждам фактите, които давате.

Виновна ще се чувствате един ден пред детето, ако продължите надолу по тази пропаст..

# 16
  • Мнения: 678
А говорили ли сте/обмисляли ли сте съпругът ви да се лекува и да се запазите като семейство? Имате ли чувства към него достатъчно силни за да водите тази битка? Той осъзнава ли, че има проблем, който грози семейството му?

Иначе не се терзайте за лишаването на детето от баща. На детето му трябва здрава семейна среда и щастливи родители. Разделени не значи нещастни. Лош съпруг не е непременно лош баща. Успех и дано вземете най-доброто решение за вас и детето! Щастие и спокойствие ви желая.

Говорили сме много пъти. Най-малкото, че е вредно за него понеже има проблем с кръвното, но засега само обещания. Случвало се е дори след някакъв битов скандал да излезе и да се прибере след 2 часа пиян.
Ако не осъзнава проблема за жалост няма как да пожелае лечение. Не трябва да изпитвате вина за това, че искате нещо по-добро за себе си и детето си. Всеки има право на щастие.

# 17
  • Мнения: 31 853
Излиза, че сама си е постлала авторката.
Сега защо реве, не разбирам.

# 18
  • Мнения: 7
Напускай го.

Но си е пиел от началото, нали? Просто ти си затваряше очите?

Не е било така както сега. Дори се е случвало по седмица да не пие. Но нещата се промениха след раждането на детето.

Значи сте виждали, че има проблем с алкохола. По седмица да не пие за вас е голям успех?
Че и дете сте създали с алкохолик.
Извините ме, не исках да звучи грубо, просто подреждам фактите, които давате.

Виновна ще се чувствате един ден пред детето, ако продължите надолу по тази пропаст..

Не го защитавам, не се и оправдавам, може да съм била сляпа и да не съм виждала. Имах впредвид, че не е изпитвал нужда да пие или ако сме сядали вечери е пил е било в малки количества. За разлика от ситуациата в момента.

# 19
  • Мнения: 678
Излиза, че сама си е постлала авторката.
Сега защо реве, не разбирам.
Мнооооого емпатично. Дано не се налага да разбирате.

# 20
  • Мнения: 133
Излиза, че сама си е постлала авторката.
Сега защо реве, не разбирам.
Мнооооого емпатично. Дано не се налага да разбирате.

Не я обвинявайте.
Едва ли е очаквала, че на този "симпатяга", няма да му понесе отговорността да бъде баща.

Дразня се , като знам и познавам, толкова свестни двойки, които имат репродуктивни проблеми, а заслужават да имат дете.

Героят в казуса има, а хора, които заслужават (според мен) срещат трудности. Защо?..??

# 21
  • Мнения: 678
Излиза, че сама си е постлала авторката.
Сега защо реве, не разбирам.
Мнооооого емпатично. Дано не се налага да разбирате.

Не я обвинявайте.
Едва ли е очаквала, че на този "симпатяга", няма да му понесе отговорността да бъде баща.
Жената търси съвет, помощ, подкрепа. Не е нужно някой да я съди от божествения си трон за това, което е направила или ненаправила. Особено грозно е когато жени го правят спрямо други жени.

# 22
  • Мнения: 5 257
Не ми отговори авторке на въпроса. Кога ще е по-голяма вината ти? Ако напуснеш сега, или когато дъщеря ти започне да разбира, че майка и е жертва на насилник алкохолик?

# 23
  • Мнения: 6 648
А вина не изпитваш ли детето ти да живеев такава среда??? Ти си майка, трябва да защитиш детето си! Това е твоя отговорност. Като не става, край. Детето ще е много по-добре само с майка, ама щастлива и спокойна, отколкото да живее в тормоз. Още повече, че е и посягал. Ужас! Веднага е трябвало да го премахнеш от живота ви. И за теб, и за детето. Имаш и доказателства за тормоза. Смисъл физическото насилие се доказва. Аз толкова години бях подложена на психически и емоционален тормоз докато се усетя за манипулациите, ама нямам доказателства, защото никога не ме е докоснал с пръст. Ама се откъснах, успях. И детето ми беше стимула всъщност, като видях, че и него започва да тормози и то да вижда как се държи с мен. Детето ти е силата момиче. Спаси се заради него. Спаси и него. Не му причинявай живот в травми. Успех.

# 24
  • Мнения: 1 428
Колкото по-бързо отделиш детето от тази отровна среда, толкова по-добре и за двете ви. Пък кой знае, като ви загуби, може и да прогледне, че има проблем и да се опита да го реши. Шансът е минимален, но все пак. Помисли си има ли къде да отидете, кой може да ти помогне и се задействай час по скоро. Пък той ако има желание, нека се виждат след това с детето, стига да е в трезво състояние.

# 25
  • Мнения: 7
Не ми отговори авторке на въпроса. Кога ще е по-голяма вината ти? Ако напуснеш сега, или когато дъщеря ти започне да разбира, че майка и е жертва на насилник алкохолик?

Сега също изпитвам вина, защото детето расте и разбира и не искам да става свидетел на скандали. Колкото и да се опитвам да я предпазят знам, че няма да успея и все ще чуе или види скандал, а знам че това се отразява на всичко. Просто изпитвам една вина, че я отдалечавам от баща й, понеже е привързана към него, търси го. Това ме изяжда.

# 26
  • INFJ
  • Мнения: 9 399
Не е нужно да ти е мъж, за да бъде баща на дъщеря си.

# 27
  • Мнения: 9 749
Ще получиш ли подкрепа от близките си, ако се разделите, за да съхраниш психическото, а е възможно и физическото, здраве и на двете ви?

# 28
  • Мнения: 7
Ще получиш ли подкрепа от близките си, ако се разделите, за да съхраниш психическото, а е възможно и физическото, здраве и на двете ви?

Близките ни винаги ще ни приемат, мисля и че ще подкрепят и решението ми.

# 29
  • Мнения: 6 648
А ти защо искаш дъщеря ти да бъде привързана към насилник и алкохолик?? Фа може като порасне да си намери същия ли?
Напротив, ти трябва да й покажеш, пе такива пумияри се отхвърлят веднага и категорично.

# 30
  • Мнения: 348
А вина не изпитваш ли детето ти да живеев такава среда??? Ти си майка, трябва да защитиш детето си! Това е твоя отговорност. Като не става, край. Детето ще е много по-добре само с майка, ама щастлива и спокойна, отколкото да живее в тормоз. Още повече, че е и посягал. Ужас! Веднага е трябвало да го премахнеш от живота ви. И за теб, и за детето. Имаш и доказателства за тормоза. Смисъл физическото насилие се доказва. Аз толкова години бях подложена на психически и емоционален тормоз докато се усетя за манипулациите, ама нямам доказателства, защото никога не ме е докоснал с пръст. Ама се откъснах, успях. И детето ми беше стимула всъщност, като видях, че и него започва да тормози и то да вижда как се държи с мен. Детето ти е силата момиче. Спаси се заради него. Спаси и него. Не му причинявай живот в травми. Успех.

Браво maiathebee! Това е хубав пример човек да върви достойно по пътя си.

Аз не обвинявам авторката. Просто си мисля защо да е по-лесно да живее в такъв ад, вместо да има нормален, смислен живот тя и детето й.

Как ще се чувства това дете един ден в градината, в училище, където често се рисува, разказва, споделя... защото това са заниманията там. Ще рисува баща си с чашка и бутилка, а майка си насинена?
Когато кани дечица в къщи, ще ходят ли? Майките им ще ги пускат ли?
Ще се страхува ли да заспи? Като заспи ще се събужда ли от неадекватностите на пияния си баща?

Ще прекара живота си подтиснато, изолирано, сред психолози, социални работници, вероятно с нисък успех и живот с врати, затворени за всичко..

# 31
  • Мнения: 5 257
Не ми отговори авторке на въпроса. Кога ще е по-голяма вината ти? Ако напуснеш сега, или когато дъщеря ти започне да разбира, че майка и е жертва на насилник алкохолик?

Сега също изпитвам вина, защото детето расте и разбира и не искам да става свидетел на скандали. Колкото и да се опитвам да я предпазят знам, че няма да успея и все ще чуе или види скандал, а знам че това се отразява на всичко. Просто изпитвам една вина, че я отдалечавам от баща й, понеже е привързана към него, търси го. Това ме изяжда.
Кога е по- голяма вината? Кое е по-малкото зло?

# 32
  • Мнения: 7
А ти защо искаш дъщеря ти да бъде привързана към насилник и алкохолик?? Фа може като порасне да си намери същия ли?
Напротив, ти трябва да й покажеш, пе такива пумияри се отхвърлят веднага и категорично.

Спрямо дъщеря ни не се е държал зле, напротив . Аз не искам да я отделям от баща й, не искам да е ощетена.

# 33
  • Мнения: 133
Не ми отговори авторке на въпроса. Кога ще е по-голяма вината ти? Ако напуснеш сега, или когато дъщеря ти започне да разбира, че майка и е жертва на насилник алкохолик?

Сега също изпитвам вина, защото детето расте и разбира и не искам да става свидетел на скандали. Колкото и да се опитвам да я предпазят знам, че няма да успея и все ще чуе или види скандал, а знам че това се отразява на всичко. Просто изпитвам една вина, че я отдалечавам от баща й, понеже е привързана към него, търси го. Това ме изяжда.

Детето, още не прави разлика между доброто и лошото. Не правете така, че да го разбере по лошият начин.

Отговорете си на въпросите;
Кой идиот, може да пие, когато в къщата му има малко дете??

Кой идиот, може да има описаното поведение спрямо жената, която го е дарила с дете???

Този, не е алкохолик (т.е. не е болен). Този е егоист, най вероятно с ниски доходи и вероятно неудовлетвореност от себе си и живота му.

Горното, следва да ви подскаже, че нещата няма да станат по добре- няма да се излекува.

Бягайте от там, детето ще преглътне много скоро раздялата а, вие ще имате спокоен и пълзотворен живот с нея.

# 34
  • Мнения: 6 648
Ама той се държи ужасно с теб и тя го вижда и попива. Това ли искаш да е представата й за любов?

# 35
  • INFJ
  • Мнения: 9 399
Е, нали вижда как се държи с теб. Какво значение има, че с нея не се държал така, то е същото. Ако не се държи сега, ще започне рано или късно.

Иначе, ти смяташ във всеки пост да пишеш едно и също ли?

# 36
  • Мнения: 18 327
Не е нужно да ти е мъж, за да бъде баща на дъщеря си.
Не знам защо масово не разбират това. Rolling Eyes А е абсолютно вярно.

# 37
  • INFJ
  • Мнения: 9 399
Защото масово не им стиска и се крият зад децата си. Не е трудно за разбиране.

# 38
  • Мнения: 31 853
Излиза, че сама си е постлала авторката.
Сега защо реве, не разбирам.
Мнооооого емпатично. Дано не се налага да разбирате.

Аз не бих се събрала с пиянде.
То малко като да излизаш с някой дето пуши тревица в месеца веднъж. Пък да проимаш дете, да се събрете и той да почне всеки ден да пафка, че и други работи.
Е, кой ми е срал в гащите?
Не може да се събереше с пияница и после да искаш отговорности.
И аз не я съдя. Това са фактите.

# 39
  • Мнения: 122
Истината е, че детето ще се травмира от раздялата. То затова се мисли с какъв човек се прави дете- важи и за двете страни, но по-често майката е тази, която ще носи отговорността на практика. И двата варианта са травмиращи, въпроса е кой е по-травмиращ и тук отговорът е ясен.

# 40
  • София
  • Мнения: 35 156
Двугодишното трябва да е причина да си тръгнеш, не такава за да останеш.
Към него имай жал, като нямаш към себе си.

# 41
  • София
  • Мнения: 12 759
Много е показателно на кои коментари отговаря авторката и кои игнорира. Тя иска да остане.

# 42
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 494
Щастливо дете може да има само, ако има щастлива и пълноценна майка в тази ранна възраст.

# 43
  • Мнения: X
Здравейте! Доста се чудих дали да пиша във форума, понеже не обичам да занимавам хората с проблемите си. Но накрая склоних, тъй като ми трябва вашето мнение на странични хора.

От 6 години живея с мъжа ми, а от година и 2 месеца имаме прекрасно дете. Проблема дойде след раждането. Не пропуска вечер, в която да не пие и прекали с алкохола. Разделяли сме се заради това, случвало се е да ми посегне, но след обещания от негова страна се събрахме пак. Но това прекаляване всяка вечер с алкохола ми идва в повече. Не може да се говори с него нормално , всяко изказване е на въпреки, случвало се е да вика и хвърля чинии пред детето и то да се стресне. Още повече, че детето расте и не искам да израстне в такава среда, да се стресира от скандалите и да гледа всяка вечер баща си пиян. Обмислила съм вече раздяла, но тук идва чувството ми за вина спрямо детето ми. Тя е много привързана към баща си, търси го постоянно, а аз се чувствам зле, че няма да расте, заедно с него и я ощетявам, понеже я отделя от него.
Моля ви за съвет, защото съм в дилема и все още не мога  да взема крайно решение.
Каквото и решение да вземеш детето ще страда, защото си има баща, това кое ще е по-травмиращо за нея също е мноого спорен въпрос, ами ако след като се разделите той повече не иска да чуе за нея? Имам един приятел дето със жена му преди време имаха много караници веднъж ми каза, че ако му писне щял си намери друга жена и от нея да си направи деца,  ще ми се да вярвам, че не го е мислил наистина, а само в моментен изблик, защото децата му го обожават и той тях ама знае ли човек. От друга страна алкохола е много лош съветник, ненапразно има приказка, че от пияния и лудия бяга, а след като неговото пиянство е буйно, е още по-лошо, само че си помисли дали и ти нямаш пръст в това (защото е ясно че имаш), човек не почва да пие от хубаво, но при всички случаи за да останете заедно трябва да намерите начин за спиране (или поне намаляване) на пиенето му.

# 44
  • Мнения: 348


след като неговото пиянство е буйно, е още по-лошо, само че си помисли дали и ти нямаш пръст в това (защото е ясно че имаш), човек не почва да пие от хубаво, но при всички случаи за да останете заедно трябва да намерите начин за спиране (или поне намаляване) на пиенето му.

Анонимен, пиянството е зависимост. Алкохолна зависимост.
Приказката, че един започнал да пие заради друг човек, и едва ли не другият е виновен, е приказката, с която се самоприспиват алкохолиците.

# 45
  • INFJ
  • Мнения: 9 399
Ми да започва и тя да пие, щото явно и на нея не й хубаво? Бебето само да се гледа, докато и двамата лежат неадекватни на земята.

Не знам как се смятат за мъже, мъжлетата които цял живот чакат я на мама, я на някоя друга да им решава проблемите.

# 46
  • Мнения: 25 768

Не е било така както сега. Дори се е случвало по седмица да не пие. Но нещата се промениха след раждането на детето.
Какво се промени? Роди му се дете, което е вече на 2г, тоест първоначалното неудобство за бащата е отминало?

Разкарвай го тоя кретен докато детето е малко.

Аман от жени без самооценка и келяви мъже.

# 47
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 371
Всяка вечер пиян,хвърляне на чинии....?
Как се търпи подобно нещо?
Алкохола и по точно ежедневното прекаляване с него се нарича зависимост и не е ок.

За мен този мъж не е добър родител,както твърдиш!
Помисли за себе си,твоето спокойствие и най-вече за детето,което е твърде малко и не трябва да расте в такава среда на агресия,алкохол,чупене и скандали.
Има път и той  далече от такива,па макар и БНД!
Успех!
И горе главата!
Децата са най-важното нещо на този свят,

# 48
  • Мнения: 3 251
Спри да мислиш за себе си!
Спри да слушаш жени, които ти казват да се развеждат.
Вземи си багажа и докато милото наистина не полежи в психото, да там се лекуват алкохолици, не се прибирай.
Това е - най-лесно е да го оставиш и да заживеете щастливо с детето, после прекрасната конфигурация ще се разшири, после ще тръгне другата мантра, че и мама е човек и детето ще отлети, заварени, доведени... голямо щастие.
Лекувайте си мъжа, детето заслужава истински живот, а не  форумно семейство.

# 49
  • Мнения: 6 648
Много е опасно да се вменява вина на жертвата. Имаше някакъв такъв глупав коментар по-горе
Момиче, не си виновна! Не си виновна за кретенията на някакъв комплексар! Просто се спаси, това ти е отговорността към детето. Ако останеш, тогава ще носиш вина.

# 50
  • Мнения: 3 251
Със същия този комплексар, жената е живяла и е решила да създадат живот.
Да, има много сериозен проблем в тона семейство. Има две възможности - да бяга или да се справЯТ с проблема.
Просто масово българската жена избира да бяга.

# 51
  • Мнения: 348
Със същия този комплексар, жената е живяла и е решила да създадат живот.
Да, има много сериозен проблем в тона семейство. Има две възможности - да бяга или да се справЯТ с проблема.
Просто масово българската жена избира да бяга.

Викаш, лекува се алкохолизма 🤔

Ау, какви български жени.. За срам и позор, искат да бягат, вместо да дрОбят салати на пиандето си.
И само в България тия жени..

# 52
  • Мнения: 19 090
Детето е на година и два месеца ли? Ако темата е истинска, защо не пробваш да отидете на гости у вашите за 2 седмици. Може да броиш колко пъти ще му залипсва тати през това време. Съмнявам се на тази възраст да му направи драматично впечатление, че го няма.

# 53
  • Варна
  • Мнения: 36 655
Точно идвах да напиша нещо подобно на предното мнение. Взимай детето и се махай. И този път недей да се ловиш за сламки и голи обещания за да се върнеш. Той ще ти обещава и луната да ти свали, а ти явно нямаш достатъчно воля да устоиш и си търсиш някакъв лъч надежда за да оправдаеш оставането си. Детето е малко. По-добре се разделете сега, когато то бързо ще свикне с промяната, пиша го от опит. Аз се разделих с бащата на моето някъде на тази възраст. Минаха 10 години и не виждам детето ми да е травмирано. Пак има баща, пак го вижда и се обичат. Далеч по-зле ще е ако седиш и се надяваш на чудо, а детето ти става свидетел на пиянски изцепки. Пак ще се разделите един ден, но тогава травма ще има, истинска. Пияндето ще ви довърши и двете.

# 54
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 775
Когато една жена е нерешителна винаги се оправдава с децата. Ами стой и чакай да те пребие.
Ама, точно! Аз искам, но заради детето .... страхотен баща  пие  крещи, чупи и агресира... мдамм,  семейството за чудо и приказ!

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 09:52 от Мамзел Нитуш

# 55
  • Мнения: 1 551
Баща ми е алкохолик, многократно съм разказвала. Лекувал се е два пъти по година в Раднево. Нищо не помогна, умря си алкохолик. Като дете съм живяла в страх, ще се прибере ли, в какво състояние ще е, ще има ли скандал. Деца вкъщи не съм канила, защото ме е било срам, какво могат да видят. Имах си календарче където си отбелязвах дните в които е пиян и тези в които е трезвен, защо, и аз не знам. Израстнала съм с много бъгове, ниско самочувствие и страхове. Тези, които я съветвате да стояла, да го лекувала, изобщо не осъзнавате на какво обричате нея и детето и. Зависимостите са ужасен бич, и моля не давайте акъли с лека ръка. Сума литература има за зависими, съзависими и децата на същите. Прочетете първо, преди да раздавате присъди. От такъв човек се бяга, съжалявам. Търсело го детето, искало го...

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 08:29 от Марена

# 56
  • Мнения: 18 327
Истината е, че детето ще се травмира от раздялата. То затова се мисли с какъв човек се прави дете- важи и за двете страни, но по-често майката е тази, която ще носи отговорността на практика. И двата варианта са травмиращи, въпроса е кой е по-травмиращ и тук отговорът е ясен.
Не, няма. То е много малко и не разбира. Дъщеря ми беше на по-голяма възраст и много леко прие раздялата ни с баща й. Но той продължи да се вижда с нея и тя нямаше усещането, че нещо е загубила. Към нашите отношения (тоест към липсата им) не проявяваше никакъв интерес.
Ако авторката смята да прави панаири, да реве, да плюе бившия и да ограничава срещите на детето с баща му, тогава ще го травмира, да. Също и ако той се държи като идиот и гледа само да й прави мръсно, пак така. Но и във връзка да са, ако е пиян и се държи като идиот, същата работа, тъй че файда от стоенето й във връзка няма.

# 57
  • София
  • Мнения: 4 344
Прочетох 1вия пост и няколко коментара и побеснях. Каква вина, трябва да изпитваш презрение към себе си, заради детето си,  но защото ДОПУСКАШ детето ти да става свидетел на тези отношения. Значи, би трябвало социалните да се намесят, да измъкнат детето от тази среда, пък вие се трепете  като искате!
Хвърлял чинии пред детето! Ми той може утре да хвърли него през балкона. И после като го оправдаят, щото той не е бил на себе си и не е искал, обществото ще цъка колко е смотана правосъдната ни система, обаче никой няма да каже и думичка за вината на майката, защото е допуснала детето да расте с този модел.
Знам, че съм крайна, но само си помислете колко деца има със счупена психика. Което после води след себе си съответните катаклизми. Ама то това не е важно.
Отивам да дочета.

Последна редакция: нд, 10 мар 2024, 11:47 от Светулчица

# 58
  • Мнения: 249
Баща ми е алкохолик, многократно съм разказвала. Лекувал се е два пъти по година в Раднево. Нищо не помогна, умря си алкохолик. Като дете съм живяла в страх, ще се прибере ли, в какво състояние ще е, ще има ли скандал. Деца вкъщи не съм канила, защото ме е било срам, какво могат да видят. Имах си календарче където си отбелязвах дните в които е пиян и тези в които е трезвен, защо, и аз не знам. Израстнала съм с много бъгове, ниско самочувствие и страхове. Тези, които я съветвате да стояла, да го лекувала, изобщо не осъзнавате на какво обричате нея и детето и. Зависимостите са ужасен бич, и моля не давайте акъли с лека ръка. Сума литература има за зависими, съзависими и децата на същите. Прочетете първо, преди да раздавате присъди. От такъв човек се бяга, съжалявам. Търсело го детето, искало го...
Това все едно съм го писала аз. Баща ми също беше алкохолик. Майка ми не се раздели с него, защото в онези времена беше срамно да си дете на разведени родители. В резултат, аз израстнах като подтиснато и стресирано дете. Не смеех да поканя никой в къщи, изпитвах ужас, че докато съм навън с приятели, ще го срещнем, защото никога не знаех в какво състояние ще е. Разбира се той никога не идваше с мен при важни моменти - на училищни тържества например. Във финансово отношение също вървяхме надолу, защото непрекъснато го уволняваха от работа заради пиянството му, докато вече никой не искаше да го наеме. Почина преди повече от 20г., но майка ми още не си е оправила нервите. Алкохолизмът е болест и много малко хора са се излекували от нея. Почти никой алкохолик не осъзнава, че има проблем, за да се лекува. А и лечението отнема години и аз не бих причинила на детето си да расте в такава среда.

# 59
  • Мнения: 19 090
Сега го прочетох това, че не от хубаво се бил пропил. Много пияници и алкохолици съм срещала, повечето са затвърдили навик към алкохола точно от хубаво. За да започнат да пият и да им харесва, първоначалната емоция, че асоциират с нещо приятно - излизания по заведения,  купони, празници на маса, нещо, свързано с работата, например барман/сервитьор, който често черпели, или гробар, където след всяко погребение дават на гробарите и алкохол.

За нито един не се сещам в реала, който е започнал да пие, понеже е преживял някаква голяма драма. Чувала съм, че има и такива, но не съм ги срещала. Но пък има много, които преживяват драми, след като са се алкохолизирали и са деградирали.

# 60
  • Мнения: 31 853
Много е опасно да се вменява вина на жертвата. Имаше някакъв такъв глупав коментар по-горе
Момиче, не си виновна! Не си виновна за кретенията на някакъв комплексар! Просто се спаси, това ти е отговорността към детето. Ако останеш, тогава ще носиш вина.

Чакай малко, някой я е насилил и вързал да се събира с тоя, да си ляга и да му ражда ли.
Айде стига. Малко да почне да си носи отговорност за грешките. Не е на 12 годинки.
Хубаво, сгрешила е като се е събрала с пиянде.
Но сега е на път втора грешка. Да остане и детето да съжителства с този идиот и да е травмирано до живот.
Аз към такива емпатия нямам, сори.

# 61
  • София
  • Мнения: 2 593
Приеми, че си направила грешка с избора на мъж и започни наново. Детето е още бебе и нищо не помни и разбира. Не вярвам, че изведнъж след раждането е станал алкохолик. Може би си си затваряла очите и с някаква надежда си стояла с него, но сега е времето да поправиш тази грешка. Сигурно си още млада, детето също е много малко, ще срещнеш нов човек и ще можеш да живееш нормално. Но останеш ли с това пиянде, нищо хубаво не те очаква.

# 62
  • Мнения: 4 728
Неее 😡 - грешките при нея вече са изчерпани.
Тя си е тръгвала, връщала се е....първия път е шанс, втория- грешка, следващите говорят за мозъчни липси.
Събираш се ( психически и материално) и слагаш край завинаги!!!

# 63
  • Мнения: 767
Без да ми се обиждате, но нямате елементарни знания, относно отглеждането на дете. Няма как да има привързаност на тази възраст, детето е бебе. То не изгражда спомени в момента. Сега то не обича никого, търси задоволяване на физическите си нужди - храна, преобличане, когато е мокро, сън, топлина и т.н. И му е все едно от кого ги получава, защото мозъкът му още не е развит. Явно още имате чувства към мъжа си и затова ви е трудно да приключите. Но това не е нормална семейна среда.

# 64
  • Мнения: 31 853
Със същия този комплексар, жената е живяла и е решила да създадат живот.
Да, има много сериозен проблем в тона семейство. Има две възможности - да бяга или да се справЯТ с проблема.
Просто масово българската жена избира да бяга.

Викаш, лекува се алкохолизма 🤔

Ау, какви български жени.. За срам и позор, искат да бягат, вместо да дрОбят салати на пиандето си.
И само в България тия жени..

Лекува се. Стига да поиска.Моят баща отказа алкохола. Не го направи заради деца и жена, а заради собствения си дирник. Иначе в гроба щеше да ходи. Та знаеш ли как бързо го отказа.

Неее 😡 - грешките при нея вече са изчерпани.
Тя си е тръгвала, връщала се е....първия път е шанс, втория- грешка, следващите говорят за мозъчни липси.
Събираш се ( психически и материално) и слагаш край завинаги!!!

О неее, мегдан за глупости има още Joy

# 65
  • Мнения: 4 619
Много е тежко да се живее с алкохолик в семейството. Не го причинявайте на себе си и на детето си. Дори да е кротък пак дава отражение. Имам няколко приятелки с бащи (кротки) алкохолици и им се отрази недобре. Представям си ако бяха такива, които чупят чинии и посягат на майките им.
Едната е със същата склонност към алкохол и зависимости, не може да се говори с него, защото всяка вечер е пиян. Другата гледа как баща й е с влошено здраве заради алкохола и въпреки това не го спира. Майката на приятелят ми също беше алкохоличка, да не казвам на какво се е нагледал и колко пъти си е чупила ръце и си е пукала главата заради това, че се е напивала жестоко.
Представи си сега всичките тия сценарии, които детето може да вижда ежедневно. Той ако пожелае пак може да е баща и да участва в отглеждането, но да не ви е в къщата ежедневно. Това е единственият правилен избор в момента.

# 66
  • Мнения: 31 853
А заслужава ли тази майка да бъде с детето си, щом зорлем го насилва да съжителства с див алкохолик?
За майка не става явно.

# 67
  • Мнения: 6 648
Много е опасно да се вменява вина на жертвата. Имаше някакъв такъв глупав коментар по-горе
Момиче, не си виновна! Не си виновна за кретенията на някакъв комплексар! Просто се спаси, това ти е отговорността към детето. Ако останеш, тогава ще носиш вина.

Чакай малко, някой я е насилил и вързал да се събира с тоя, да си ляга и да му ражда ли.
Айде стига. Малко да почне да си носи отговорност за грешките. Не е на 12 годинки.
Хубаво, сгрешила е като се е събрала с пиянде.
Но сега е на път втора грешка. Да остане и детето да съжителства с този идиот и да е травмирано до живот.
Аз към такива емпатия нямам, сори.
Така е, съгласна съм. Трябва да си поеме отговорността. Единствено исках да кажа, че понякога сме с широко затворени очи, когато обичаме. Трябва нещо да ни разтърси, за да се осъзнаем. Но нея вече я е разтърсило, поне имаше писания и за физически посегателства. Това ако не е разтърсване, не знам кое ще е.

# 68
  • Варна
  • Мнения: 36 655
Нищо не я е разтърсило. Пак рови и търси сламки, за които да се хване и да оправдае оставане с алкохолика. Ако я беше разтърсило, щеше на мига да си събере багажа. Била взела решение за себе си, вятър и мъгла. Взелите решение действат. Останалите са силни само на думи.

# 69
  • Мнения: 31 853

Така е, съгласна съм. Трябва да си поеме отговорността. Единствено исках да кажа, че понякога сме с широко затворени очи, когато обичаме. Трябва нещо да ни разтърси, за да се осъзнаем. Но нея вече я е разтърсило, поне имаше писания и за физически посегателства. Това ако не е разтърсване, не знам кое ще е.

Не е разтърсена.
Търси причина да остане. Виж и постовете. Като цяло всеки си заслужава съдбата.
Жалко само за бебето, че е случило на такава майка и баща. Това ако не вземе мерки.
Ако е  разтърсена, ще си вземе багажа и детето и няма даже и с бг мама да се занимава да пита сърби ли ме или не.

# 70
  • Мнения: 6 648
Така е, да. Ако си сигурен в решението, не питаш никого, а действаш.

Жалко за дететнцето, наистина.
Дано се осъзнае някога.

# 71
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 494
Била съм в отношения с алкохолик 7! години. Светна ми лампата още на първата година, но отнема време да прекъснеш самозаблудата, че нещата ще се оправят. Имало е по 2, 3 месеца без алкохол. Обвиняваше ме за пиенето си, че пие от мъка, защото вече не го обичам и го пъдя. Ако има и намесени деца, които са съзнателни и привързани към мъжката алкахолизирана фигура, нещата се усложняват неимоверно много. Опит-грешка и така до безкрай. Унищожава психиката и самоуважението, неимоверни нерви са това. За щастие, успях трайно да се освободя, но ако не сте били влюбени в алкохолик, който е съвсем различен трезвен и пиян, няма да ме разберете.
На момичето бих казала само едно-много е трудно и дълго лечението и не е гаранция. Този, за когото говоря, в момента е във връзка с друга жена с 2-те и момичета със СОП. Последно разбрах, че е карал отново мъртвопиян, с отнета книжка и двете деца в колата. Ами, ако има нерви за такива постоянни "щастливи мигове", нека остане и да се бори. Аз избрах себе си и децата си, късно, но не фатално късно. Ролята на майка е да обича себе си и децата си, и дългът е към поколението, не към някакъв спиртосан безхарактерен индивид.
А мъже, и то отговорни, силни и наистина мъже, има още, за щастие. Стига да си дадем шанс и да ги видим!

# 72
  • Мнения: 1 428
Добре, ако нещо се случи с теб, примерно счупен крак или болест, и не можеш да се грижиш за детето си какво ще стане? Мислиш ли, че мъжът ти ще остави чашката, за да се грижи за теб и за детето?
Намери начин да помогнеш на себе си и на детето, докато е още малко. Колкото повече чакаш, толкова по-трудно ще става.

# 73
  • София
  • Мнения: 4 344
Aз сега си дадох сметка колко е опасно шофирането. Как ще го пуснеш  да отиде дори в града, камо-ли на дълъг път, возейки детето, ако е пил?
Ужас!

# 74
  • Мнения: 31 853
Какво е това СОП?

# 75
  • Мнения: 12 223
Специални
Образователни
Потребности
Т.е децата на втората жена имат някакви заболявания или други по-особени нужди.

# 76
  • София
  • Мнения: 4 344
СОП са всички дечица със Специални Образователни Потребности. От лек умствен дефицит, аутизъм, двигателни нарушения до тежка умствена изостаналост,  ДЦП, синдром на ДАУН (тези са по-познатите), изобщо всякакви отклонения.
За съжаление алкохолът влияе много негативно още върху сперматозоидите и яйцеклетките, както и върху вътреутробното развитие. Чисто здравословно. За емоционалните травми няма да говоря.

# 77
  • Мнения: 348
Със същия този комплексар, жената е живяла и е решила да създадат живот.
Да, има много сериозен проблем в тона семейство. Има две възможности - да бяга или да се справЯТ с проблема.
Просто масово българската жена избира да бяга.

Викаш, лекува се алкохолизма 🤔

Ау, какви български жени.. За срам и позор, искат да бягат, вместо да дрОбят салати на пиандето си.
И само в България тия жени..

Лекува се. Стига да поиска.Моят баща отказа алкохола. Не го направи заради деца и жена, а заради собствения си дирник. Иначе в гроба щеше да ходи. Та знаеш ли как бързо го отказа.


В случая чак след развода предполагам, и то заради физически здравословни проблеми от него. От алкохола.

# 78
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 210
Ако това дете продължава да гледа скандали между родителите си едва ли ще продължи да е така привързано, колкото повече стоите заедно само го травмираш повече. А и на таткото явно му е омръзнало да си играе на семейство и затова се е пропил, търси друг по-съвестен докато е време, че като гледам колко майки с деца си напускат съпрузите по темите се очертава голям недостиг на свестни мъже, ще имаш все по-голяма конкуренция.

# 79
  • Мнения: 31 853
Ако това дете продължава да гледа скандали между родителите си едва ли ще продължи да е така привързано, колкото повече стоите заедно само го травмираш повече. А и на таткото явно му е омръзнало да си играе на семейство и затова се е пропил, търси друг по-съвестен докато е време, че като гледам колко майки с деца си напускат съпрузите по темите се очертава голям недостиг на свестни мъже, ще имаш все по-голяма конкуренция.
Заради баща алкохолик аз не обичам алкохол, нито пияни хора.
Брат ми обаче го е взел за пример и той имаше проблеми с пиенето.
Та зависи от детето. Не е казано, че ще му тръгне по стъпките.
Но не това е от значение, а крещящия факт, че такъв баща дава лош модел и едно дете ще е сбъркано в личния си живот завинаги.

# 80
  • Мнения: 339
Обикновено подкрепям диалога в една връзка и место смятам, че трябва да се види да се намери начин да се изгладят различията и проблемите вместо да се пристъпи към раздяла. Тук обаче не виждам това как може да стане. Представи си че утре пиян реши че детето го дразни че реве и посегне или метне нещо към него? Нещата тук така описани не са ок изобщо и не виждам как могат да се оправят, щом си позволява да ти посяга даже.

# 81
  • Мнения: 154
Мъж, който мисли само за алкохола, вместо за семейството си от такъв човек, не чакай нищо хубаво!

# 82
  • Мнения: 348
Ето нещо, което ми убегна в дискусията.


Ще получиш ли подкрепа от близките си, ако се разделите, за да съхраниш психическото, а е възможно и физическото, здраве и на двете ви?

Близките ни винаги ще ни приемат, мисля и че ще подкрепят и решението ми.

Явно за 6 години близките й не са видели проблема й, не са го обсъждали, не са разговаряли с нея (поради манталитет, или липса на диалог).

Ако е така, тази жена е много сама в проблемите си.
Авторке така ли е?

# 83
  • Мнения: 1 561
Няма място за вина. Ако детето остане в такава неблагоприятна среда, шансът да се превърне в жертва когато порасне, става много по-висок. Действайте с разум и обмислете добре всичко. Успех! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт