Борбата с рака на гърдата - духовно оцеляване, физическо преодоляване 84

  • 41 416
  • 889
  •   2
Отговори
# 660
  • Мнения: 86
Христос Воскресе! Здраве, мир и
любов на всички!

# 661
  • Мнения: 16
Христос Воскресе, борбени момичета!  Не съм писала досега, нова съм в темата. Накратко при мен се направиха две операции - отворена биопсия  на 21
03.и последваща - органосъхраняваща с махане на ЛВ на 18.04. Според хистологията от втората операция туморът е 12 мм с наличие на периневрална инвазия. В резекционните линии са откри по-малки тумори.
 От ЛВ на втора линия един метастичен. ER и RP 75 % отговор на хормонална терапия, HER 2 е 2+, а Dual  ISH HER 2 е позитивен, Ki67 30%. От всичко изчетено излиза, че туморът ми е тройно позитивен и по- агресивен. Вероятно ще имам химиотерапия, лъчетерапия, хормонална терапия и таргетна терапия заради HER 2. Всичко това много ме притеснява и възможността за бъдещи метастази. Исках да попитам дали има момичета с подобен тумор и как протича при тях лечението и проследяването ? До момента не съм правила ЯМР и скенер - трябвали да правя и кога ? Предварително благодаря !

# 662
  • Варна
  • Мнения: 873
Здравей Vinci. Къде те оперираха.Нямаш ли образно изследване преди операцията.Би трябвало да са чисти резекционните линии.Настоявай за Пет скенер или КТ на цяло тяло.Направление се взема от хирург или онколог.

# 663
  • Мнения: 16
Здравей, Alatea, оперираха ме в КОЦ Пловдив, нямам никакво образно изследване, което ме притеснява. Относно резекционните линии - при гефрира са отрицателни, но при трайния резултан пише, че в материала от резекционните линии към гръдната стена се попада на пръснати огнища от умерено диференциран G2 инвазивен дуктуален карцином с диаметър 1 мм, диаметър 2 мм и диаметър 4 мм, единични фокуси на DCIS /солиден вариант, ядрено градиране 2/. Това ме кара да се притеснявам, че след операцията може да има други останали в гърдата.

# 664
  • Варна
  • Мнения: 873
Нека и момичетата,да кажат,но според мен направи консултация с друг онколог.Най лесно ще стане с проф.Тимчева онлайн през Healee.Или си запиши час за проф.Дудов или Щерев.

# 665
  • Мнения: 16
Много благодаря, Alatea ! Надявам се, ако има момичета с подобна операция и тройно позитивен тумор да споделят как се е развило тяхното лечение, което много ще ми помогне.

# 666
  • Мнения: 1 360
Тук има момичета с такъв вид и надявам се ,ще се включат.Прави ми впечатление обаче ,че в КОЦ Пловдив масово се махат образувания ,без биопсия,образни и тн.много кофти.Поне аз напоследък ,за няколко такива случаи чух.Както и да е ,минало е,  изчакай си решението от комисията и отиди за второ мнение при онколог.Ако резекционните не са чисти ,това не е ок, но е поправимо,при това условие ,комисията ще назначи още една операция ,за разширяване на полето,въпроса е ,как е правилно да се случи, преди или след химиотерапията,ако има такава.Затова обаче ще се изкажат онколозите.

Последна редакция: вт, 07 май 2024, 22:15 от renji

# 667
  • Добрич
  • Мнения: 5 475
Vinci, трябвало е преди операцията да направят образно изследване ( ЯМР с контраст, КТ с контраст или ПЕТ КТ). Тогава щяха да знаят до колко се е разпространил туморът. В "цивилизованите" държави това е задължително. Първо ракът се стадира, а после се определя пътя на лечение.

Относно гефрира, той не дава точни резултати и не се препоръчва от съвременната медицина. Най-удачна е кор биопсията (не отворена, не тънкоиглена) с последвала хистология.

Вече са те оперирали, но поне сега  настоявай за образно изследване (някое от трите изброени).

Даже да имаш мети, ракът пак е лечим.

Преди операцията направи ли консултация с онколог? Ако отговорът е "да", те съветвам да потърсиш второ мнение. Онколог, който пропуска да стадира рака и пропуска образните изследвания, които се препоръчват от  съвременните методи за мен не е добър...

"Пръснати огнища" звучи като мултифокален карцином.

# 668
  • Anywhere
  • Мнения: 1 106
Честит Вликден, борбени момичета! Да Ви е спокойно на душите и леко на сърцата ви пожелавам!
Уви, в Коц Пловдив май все още практикуват на принципа "дай да го извадим и ще видим какво е... " Никой не предлага първо среща с онколог или ЯМР. Режат изследват и ако се окаже злокачествено тогава се срещаш с онколог. Остаряла, но утвърдена практика.
Кор биопсии прави само Валентин Иванов младши, баща му реже наред, дори ФА маха, а не предлага следене. Аз се оперирах при Румен Тулев, той също, за нещо потенциално злокачествено не предложи биопсия или ЯМР.
Една Такава се оперира при Балева, тя също не прави биопсии.
За съжаление не са в крак с новите препоръки в гръдната хирургия. Има и други специалисти, може би работят различно, но тези които цитирах уви-не!
Vinci отиди за мнение в Унихоспитал в Панагюрище, или в София. Вероятно от химията ако има нещо останало ще се стопи, но все пак може да решат да се оперира наново до чисти резекционни линии! Кураж и успех!!

# 669
  • Мнения: 16
Благодаря, момичета, напълно сте прави за КОЦ Пловдив! Преди първата операция бях така притеснена, че веднага се съгласих да се махне туморът. След това решението на онкокомисията беше операция при HER 2  - 2 + граничен, поради което се консултирах с доктор Апостолова - онколог в Пълмед Пловдив  и доцент Маслянков. Според доктор Апостолова решението на комисията е правилно, тъй като втората операция е с приоритет. Предвид големината на тумора от 12 мм ми каза, че е локално и няма смисъл от образни изследвания. Доцент Маслянков   също поразсъждава и ми насрочи операция без да правя образни като основно ми обясняваше какви импланти слага.Накрая се реших се на операцията в КОЦ Пловдив. Миналото  не може да се върне. Ще си направя допълнителна консултация с проф.Тимчева е проф.Щерев.

# 670
  • Мнения: 472
Между другото, докато аз бях минаха 4 жени за кор биопсия при В.Иванов старши и една такава биопсия при Балева. С две от тях поддържам връзка и им е назначил скенер с контраст на цяло тяло. Но факт, на мен ми извадиха цялото образование .Не знам на какъв принцип подбират на кой какво да направят. И аз ,въпреки че знаех какъв е реда ,се подведох и се съгласих да ми бъде извадено цялото ,защото ме убеждаваха, че е доброкачествено.
Vinci, кой те оперира? Дано греша, но от това , което прочетох из темите щом има други фокуси, значи е мултифокален.

# 671
  • Мнения: 16
Една Такава, оперира ме доктор Балева, и аз до последно се надявах да е добро качествен. Въпросът сега е как е най- добре да се процедира - допълнителни резекционни линии, пълно премахване на гърдата или химиотерапия за стопяване на туморите ? Ще изчакам решението на комисията и ще си направя допълнителна консултация. Преди години изцяло се е махала гърдата и ако е мултифокален най- добре така да стане.

# 672
  • Мнения: 632
Само да вметна, че новите стандарти с КОР биопсията са от .....30 години....Това др.Кръстева ми го каза. Явно в България сме 30 години назад.
И съм скандализирана как ще правят операция без ЯМР или мамография, след поразсъждаване. Трябва да се мине и на ПЕТ скенер, за цялостно стадирането, после въз основа на това Комисията се изказва... въобще, без думи. При мултифокален се маха цялата гърда. Това можеха да го видят на ЯМР, ако бяха назначили. Станалото, станало. Правилно сте се насочила към Щерев и Тимчева. Задължително консултация с тях.
Щом в тумора има ХЕР, ще има химиотерапия задължително, плюс таргетна терапия.

# 673
  • Мнения: 2 663
Vinci, много съжалявам, че и ти си в нашата тема, иначе добра дошла.
Аз досега мисля не съм давала такъв съвет, защото съм твърдо привърженик на органосъхраняващите операции, но те съветвам сериозно да помислиш за премахване на цялата гърда и да го обсъдиш с онколог и хирург. Не е медицински съвет, аз не съм лекар, но ако е мултифокален веднага аз лично бих направила мастектомия. Рискът е прекалено голям според мен.
Но гледай да задаваш повече въпроси при срещите с онколозите. От претоварване ли е, от какво ли, не знам, но много претупват, ако не натиснеш с въпроси.

# 674
  • Мнения: 363
Vinci, съгласна с Opossum. Предполагам, че щом вече имаш операция, ще предложат още една или за доизчистване, или мастектомия. Според мен, има повече от един верен път, така че не се стресирай толкова, че е нямало биопсия. Все пак рак изскача и при операции за нещо съвсем различно, нали така? И пак го борят.

Общи условия

Активация на акаунт