Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 4 част

  • 27 709
  • 292
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 219
Благодаря на всички който са ми отговорили ! Имам още 1 вьпрос заьлжително ли е тези 6 месеца осигоровки да са от 1 роботодател  Може ли примерно последните 2 месеца да се самоосигоря на по-висок процент?

# 121
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Можете да напрупате изисквания стаж и от няколко работодатели. За самоосигуряването трябва да сте ЕТ, съдружник във фирма или да упражнявате свободна професия с Булстат. Не може просто така да решите и да се самоосигурявате.

# 122
  • Мнения: 219
Това го знам мисля да си отворя фирма или да си вьстановя регистрацията като селски стопански пройзводитил -като такава сьм от 6 години с собствен булстат Просто ако се усигоря дали ще е сигорно че ще получавам 90% от това на което сьм се осигорила и как точно трябва да го направя!

# 123
  • Мнения: 9 050
Това го знам мисля да си отворя фирма или да си вьстановя регистрацията като селски стопански пройзводитил -като такава сьм от 6 години с собствен булстат Просто ако се усигоря дали ще е сигорно че ще получавам 90% от това на което сьм се осигорила и как точно трябва да го направя!

Вижте, не ме разбирайте погрешно, но аз лично се притеснявам да отговарям на въпросите ви. И не защото са сложни или нещо подобно, а просто защото много навляохме в хипотезите. Толокова, че вече ще забравим каква е като цяло ситуацията.
КСО регламентира, че обезщетението се изплаща на база осигурителния доход през 6-те месеца, предхождащи излизането в болничен. На това, на което се осигурявате, на него ще ви се изплати обезщетението. И да, сигурно е, че е така, защото го пише в КСО.

От тук нататък, ви предлагам да си изясните какви са ви точно алтернативите и тогава, ако имате нужда от помощ, заповядайте отново. С удоволствие ще ви отговоря на всички въпроси, стига те да са конкретни. Не може така хипотетично - ами ако направя така, а ако направя иначе, а дали мога нещо трето да направя. При това без да давате никаква конкретна информация. Притеснявам се, че накрая ще се объркате из отговорите, ще направите нещо, което не сте разбрала добре и после ще има " вие ме излъгахте. Уж щях да получавам еди-какво си, а пък не го получавам. "

Обмислете какви са ви възможностите, обмислете, както и по-рано ви посъветвах, колко пари месечно можете да си позволите да отделяте за осигуровки и тогава вече, ще имате конкретен въпрос.
 

# 124
  • София
  • Мнения: 969
Здравейте,
ще споделя какво току що разбрах. значи моя болничен е от 1-и януари, оттогава се водя болничен за бременност и раждане. но ситуацията е следната - болничния трябваше да е с действие от 20-и декември, но поради ред причини аз реших да си доработя месеца и да се водя от 1-и. преди малко ми се обадиха от фирмата и ми казаха, че понеже по собствено желание съм си намалила дните то от фирмата ще ми изплащат обезщетението по стария ред (така са им заявили от нои), и другото сигурно декември няма да ми влиза в базата за обезщетение. сега се чака потвърждение от НОИ как точно да стане изплащането.
Искам в тази връзка да попитам Зина дали така е правилно - все пак болничния започва да тече от януари, а аз съм си работила целия декември. това ми е важно, защото декември значително ми повишава обезщетението.
предварително благодаря, ако някой даде мнение по казуса Hug

# 125
  • Мнения: 9 050
Здравейте,
ще споделя какво току що разбрах. значи моя болничен е от 1-и януари, оттогава се водя болничен за бременност и раждане. но ситуацията е следната - болничния трябваше да е с действие от 20-и декември, но поради ред причини аз реших да си доработя месеца и да се водя от 1-и. преди малко ми се обадиха от фирмата и ми казаха, че понеже по собствено желание съм си намалила дните то от фирмата ще ми изплащат обезщетението по стария ред (така са им заявили от нои), и другото сигурно декември няма да ми влиза в базата за обезщетение. сега се чака потвърждение от НОИ как точно да стане изплащането.
Искам в тази връзка да попитам Зина дали така е правилно - все пак болничния започва да тече от януари, а аз съм си работила целия декември. това ми е важно, защото декември значително ми повишава обезщетението.
предварително благодаря, ако някой даде мнение по казуса Hug

Не, аз не мисля че е така, но изчакайте това становище от НОИ. За първи път чувам такова нещо. Дори нещо повече, от НОИ са давали препоръки на майки, ако искат да си вдигнат базата да не ползват всичките 45 дни, а да поработят през този период. Нека да видим как ще аргументират твърдението, че декември не влиза в базата. Болничния почва да тече от 01.01.2007 г. Ако декември не се включи в базата, това противоречи на КСО.
Иначе, за изплащането също не мисля, че са прави, но от друга страна това си е тяхната наредба и те могат да си я тълкуват както си искат.

Кодекса обаче не могат да го тълкуват както им е изгодно. Пиши какво е становището.

# 126
  • София
  • Мнения: 969

Не, аз не мисля че е така, но изчакайте това становище от НОИ. За първи път чувам такова нещо. Дори нещо повече, от НОИ са давали препоръки на майки, ако искат да си вдигнат базата да не ползват всичките 45 дни, а да поработят през този период. Нека да видим как ще аргументират твърдението, че декември не влиза в базата. Болничния почва да тече от 01.01.2007 г. Ако декември не се включи в базата, това противоречи на КСО.
Иначе, за изплащането също не мисля, че са прави, но от друга страна това си е тяхната наредба и те могат да си я тълкуват както си искат.

Кодекса обаче не могат да го тълкуват както им е изгодно. Пиши какво е становището.

Здравей Зина,
благодаря за бързия отговор. току що ми се обади колежката и каза, че няма да ми включат декември в базата за изчисление Sad. и че съм нямала право да ползвам по-малко дни, а задължително 45-те дни.
можеш ли да помогнеш да ми кажеш кой да питам в НОИ за тази бъркотия. все пак е добре да се чуе още едно мнение а не само на един служител. някакъв телефон или мейл. уф предположих че ще стане проблем с това, но знам че някъде пишеше, че може да и да не се ползват всичките 45 дни.
още веднъж благодаря ти много Hug

# 127
  • Мнения: 9 050

Не, аз не мисля че е така, но изчакайте това становище от НОИ. За първи път чувам такова нещо. Дори нещо повече, от НОИ са давали препоръки на майки, ако искат да си вдигнат базата да не ползват всичките 45 дни, а да поработят през този период. Нека да видим как ще аргументират твърдението, че декември не влиза в базата. Болничния почва да тече от 01.01.2007 г. Ако декември не се включи в базата, това противоречи на КСО.
Иначе, за изплащането също не мисля, че са прави, но от друга страна това си е тяхната наредба и те могат да си я тълкуват както си искат.

Кодекса обаче не могат да го тълкуват както им е изгодно. Пиши какво е становището.

Здравей Зина,
благодаря за бързия отговор. току що ми се обади колежката и каза, че няма да ми включат декември в базата за изчисление Sad. и че съм нямала право да ползвам по-малко дни, а задължително 45-те дни.
можеш ли да помогнеш да ми кажеш кой да питам в НОИ за тази бъркотия. все пак е добре да се чуе още едно мнение а не само на един служител. някакъв телефон или мейл. уф предположих че ще стане проблем с това, но знам че някъде пишеше, че може да и да не се ползват всичките 45 дни.
още веднъж благодаря ти много Hug

Наредба за медицинската експертиза на работоспособността

Чл. 30.  (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
   1.  ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;                  
                2.  ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.


И още от Кодекса за социално осигуряване

Чл. 41. (1) (Доп., ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.)  Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Неработоспособността настъпва от датата, посочена в болничния лист. Кодекса гласи, че имате право на обезщетение 45 дни преди термина. Никъде не пише, че сте длъжна да ползвате тези 45 дни. Абсолютно некоректно е това, че няма да се включи декември. Съветвам ви да поискате писмено обяснение от работодателя си. После с него да поискате консултация от НОИ и ако е необходимо да подадете жалба.

# 128
  • София
  • Мнения: 969
Благодаря ти много Зина,
утре ще говоря пак с колежката и ще й пратя този текст. дано тя се оправи с НОИ, иначе аз ще търся мнението и на друг служител. пак разправии Sad
приятна вечер от мен

# 129
Za 1-vi put vlizam v saita i mnogo bih iskala da popitam, dali nqkoi znae kak stoqt ne6tata pri izpla6taneto na mai4inskite pri polojenie, 4e sum na rabota na grajdanski dogovor v momenta i ne sum se osigurqvala do momenta(rabotq ot 6 mes na sega6nata mi rabota) i dali bih mogla ot sega da si iz4istq zaduljeniqta navednuj na vuzmojno nai- visokiq prag , da kajem 1000lv?
Molq vi za suvet.

# 130
  • Мнения: 46
Здравейте!
Предварително се извинявам, ако въпросът е вече обсъждан, но не успях да прочета всичко.
Въпросът ми е: имат ли право "самотните майки" на по-голямо обезщетение за отглеждане на дете до 2 год. възраст. И изобщо, с новите промени, има ли някакви привилегии за тези майки.
Предварително благодаря!

На по-голям размер на обезщетението нямате право. То е еднакво за всички. Имате право на социални помощи, до навършване на 1 година на детето, както и на помощи за отглеждане на дете, но и двете са в случай че дохода на член от семейството е до 200 лева.

Благодаря ти ZinaSt!   bouquet

# 131
  • Мнения: 9 050
Za 1-vi put vlizam v saita i mnogo bih iskala da popitam, dali nqkoi znae kak stoqt ne6tata pri izpla6taneto na mai4inskite pri polojenie, 4e sum na rabota na grajdanski dogovor v momenta i ne sum se osigurqvala do momenta(rabotq ot 6 mes na sega6nata mi rabota) i dali bih mogla ot sega da si iz4istq zaduljeniqta navednuj na vuzmojno nai- visokiq prag , da kajem 1000lv?
Molq vi za suvet.

При работа на граждански договор не се дължат осигуровки за общо заболяване и майчинство. Следователно това не се признава за стаж за този вид обезщетение. Договора трябва да е трудов.

# 132
  • София
  • Мнения: 6 227
Здравейте!

През месец февруари детето ми тръгна на ясла и поради тази причина прекратих отпуска си за отглеждане на дете до 2 г. възраст и започнах да ползвам ползвам платен годишен отпуск. Днес ми преведоха и парите за този месец, но се оказа че ми плащат само годишната отпуска, но не и 50% от обезщетението.
 
Бих искала да попитам вярно ли е, че докато ползвам платен годишен отпуск нямам право на 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 г. възраст?

# 133
  • Мнения: 9 050
Здравейте!

През месец февруари детето ми тръгна на ясла и поради тази причина прекратих отпуска си за отглеждане на дете до 2 г. възраст и започнах да ползвам ползвам платен годишен отпуск. Днес ми преведоха и парите за този месец, но се оказа че ми плащат само годишната отпуска, но не и 50% от обезщетението.
 
Бих искала да попитам вярно ли е, че докато ползвам платен годишен отпуск нямам право на 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 г. възраст?

Не, не е вярно. Дължат ви и обезщетението за неизползван отпуск за отглеждане на дете.

# 134
  • София
  • Мнения: 6 227
Здравейте!

През месец февруари детето ми тръгна на ясла и поради тази причина прекратих отпуска си за отглеждане на дете до 2 г. възраст и започнах да ползвам ползвам платен годишен отпуск. Днес ми преведоха и парите за този месец, но се оказа че ми плащат само годишната отпуска, но не и 50% от обезщетението.
 
Бих искала да попитам вярно ли е, че докато ползвам платен годишен отпуск нямам право на 50% от обезщетението за гледане на дете до 2 г. възраст?

Не, не е вярно. Дължат ви и обезщетението за неизползван отпуск за отглеждане на дете.

ZinaSt, благодаря!
Ако не ви затруднявам много, бихте ли ми казали това член от Кодекса на труда ли е или от някоя наредба. Защото явно, за да си получа парите ще трябва аз да им цитирам законовото основание за изплащането.

Общи условия

Активация на акаунт