Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 4 част

  • 27 749
  • 292
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 51
Здравейте, дами, за първи път влизам тук и имам адски много въпроси, относно моята ситуация, но не искам да тормозя всички ви, затова питам: към кого точно да се обърна на лични? А ако не е проблем да бъда подробна, насърчете ме, да пиша тук, но не само от любезност, а ако наистина е уместно.
И нещо допълнително: Някоя от вас възползвала ли се е от еднократната помощ за БРЕМЕННОСТ, в размер на 150 лв., в случай че не е осигурена или няма необходимия трудов стаж. Аз едва сега разбрах за това.

# 211
  • Мнения: 51
Дейзи Г вече е щастлива мама на принцеса - ТЕДИ
И малко подробности: родена е 3,160кг и 48см! Мама и бебка са добре и ни пожелават бързо и безболезнено раждане на всички!!!

# 212
  • Мнения: 51
КОЛКО МНОГО СМЕ ЩАСТЛИВИТЕ ЛЕЛИЧКИ...
ЧЕСТИТО НА МАМА ДЕЙЗИ, СВЕТЪТ СТАНА ПО-КРАСИВ, СКЕД ПОЯВАТА НА МАЛКАТА ПРИНЦЕСА...
А сега кой ще ни ограмотява....





# 213
  • Мнения: 4 978
Дейзи Г вече е щастлива мама на принцеса - ТЕДИ
И малко подробности: родена е 3,160кг и 48см! Мама и бебка са добре и ни пожелават бързо и безболезнено раждане на всички!!!

Честито бебче Теди на Дейзи Г!

Пожелавам много късмет и щастие и на двете babydust7

Чакаме снимки!

# 214
  • Мнения: 9 050
Здравейте, дами, за първи път влизам тук и имам адски много въпроси, относно моята ситуация, но не искам да тормозя всички ви, затова питам: към кого точно да се обърна на лични? А ако не е проблем да бъда подробна, насърчете ме, да пиша тук, но не само от любезност, а ако наистина е уместно.
И нещо допълнително: Някоя от вас възползвала ли се е от еднократната помощ за БРЕМЕННОСТ, в размер на 150 лв., в случай че не е осигурена или няма необходимия трудов стаж. Аз едва сега разбрах за това.



Можете да пишете тук, а можете да ми пишете и на лични. Тъй като не знам какво ще пишете  Grinning няма как да преценя дали е подходящо за общата тема. Вие преценете.

# 215
  • Мнения: 2 122
Искам да попитам за 200 лева за раждане на дете- попълва ли се някаква молоба или бележка и дали я има някъде онлайн да си я изтегля, и изобщо- какъв е реда и какви документи се подават?
Благодаря на отговорите предварително!
На мама Дейзи честита дъщеричка, много да я радва и да я слушка!

# 216
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Честита дъщеричка на мама Дейзи Г!! ДА е жива и здрава малката госпожица, да порастне умна и красива и добричка   bouquet! Честито и на мамата и на татито, нека бъдат горди и щастливи с прекрасното си слънчево момиченце!

# 217
  • Стара Загора
  • Мнения: 121
Честита дъщеричка на Дейзи!Да и е жива и здрава и много послушна! Grinning  bouquet

# 218
  • София
  • Мнения: 969

Много се радвам, че всичко се е подредило във ваша полза. За декември и включването му в базата бях сигурна, но винаги се намира някой колега да поспори Grinning

Здравей Зина,
вече си получих обезщетението изплатено от работодателя с включен декември, но се оказа че не са ми включили премията в базата, която ни изплатиха декември. тя се води нещо като 13-та заплата, защото е изплатена отделно - края на декември,  след като преведоха ноемврийските ни заплати. По служебната бележка видях че са платени всички данъци и осигуровки върху тази премия и в такъв случай не трябва ли и тя да влиза в базата за изчисление?
Колежката ми каза, че тя не е отчетена във ведомостите за заплатите, а те оттам изчисляват обезщетението? правилно ли е да се изключи премията от базата?
Благодаря ти пак много за твоето мнение   bouquet
И още един въпрос - болничния след раждането започва да ми тече от 16-и март, докога най-късно трябва да ми го издадат, защото сме на консултация чак на 3-ти април - късно ли ще е тогава?

# 219
  • Мнения: 9 050

Много се радвам, че всичко се е подредило във ваша полза. За декември и включването му в базата бях сигурна, но винаги се намира някой колега да поспори Grinning

Здравей Зина,
вече си получих обезщетението изплатено от работодателя с включен декември, но се оказа че не са ми включили премията в базата, която ни изплатиха декември. тя се води нещо като 13-та заплата, защото е изплатена отделно - края на декември,  след като преведоха ноемврийските ни заплати. По служебната бележка видях че са платени всички данъци и осигуровки върху тази премия и в такъв случай не трябва ли и тя да влиза в базата за изчисление?
Колежката ми каза, че тя не е отчетена във ведомостите за заплатите, а те оттам изчисляват обезщетението? правилно ли е да се изключи премията от базата?
Благодаря ти пак много за твоето мнение   bouquet
И още един въпрос - болничния след раждането започва да ми тече от 16-и март, докога най-късно трябва да ми го издадат, защото сме на консултация чак на 3-ти април - късно ли ще е тогава?


Щом са платени осигуровките върху тази сума, тя също трябва да се включи в обезщетението. Не мога да разбера какво е имала предвид счетоводителката ти, като е казала, че тази премия не е включена във ведомостта. Не може да не е включена в някоя от ведомостите! Щом е начисление, което се третира като заплащане и върху него се дължат осигуровки и данъци, значи трябва да е включено във ведомост.
Колкото до болничния, това дали можеш да го предадеш по-късно, трябва да обсъдиш със счетоводителката си. Не че няма да ти го приемат, длъжни са да го приемат, но може да се направят на интересни и да те водят в неплатен отпуск, докато не им представиш болничния лист. Имайки предвид ситуацията, може би е по-добре да си го вземеш навреме или поне да се обадиш и да предупредиш, че ще го представиш по-късно.

# 220
  • Мнения: 51
Ами, престрашавам се и започвам да ви отегчавам с казуса си:
На трудов договор съм от 26.09.2006г., нямам нито ден преди това. Навършвам 6 месеца трудов стаж на 26.03.2007, термина ми е на 4.04.2007, а от 18.02.2007 съм в болнични. Ще имам ли право на майчинство за 2 години и 90 % от брутната ми заплата (240лв) през първите 9 месеца? Ще получа ли обезщетение за февруари и март, след като нямам 6 месеца стаж, до излизането ми в болнични?Кой заплаща този 45 дневен болничен : държавата или работодателя?
Имам ли право на еднократна помощ при Бременност в размер на 150 лв., тъй като нямам необходимия тр. стаж от 6 мес. до 18 февр.2007. И дали тази помощ отменя майчинството? Здравно осигурена съм по всички закони.
Благодаря ви , дори само за това, че сте прочели Гестаповския ми разпит.

# 221
  • Мнения: 9 050
Ами, престрашавам се и започвам да ви отегчавам с казуса си:
На трудов договор съм от 26.09.2006г., нямам нито ден преди това. Навършвам 6 месеца трудов стаж на 26.03.2007, термина ми е на 4.04.2007, а от 18.02.2007 съм в болнични. Ще имам ли право на майчинство за 2 години и 90 % от брутната ми заплата (240лв) през първите 9 месеца? Ще получа ли обезщетение за февруари и март, след като нямам 6 месеца стаж, до излизането ми в болнични?Кой заплаща този 45 дневен болничен : държавата или работодателя?
Имам ли право на еднократна помощ при Бременност в размер на 150 лв., тъй като нямам необходимия тр. стаж от 6 мес. до 18 февр.2007. И дали тази помощ отменя майчинството? Здравно осигурена съм по всички закони.
Благодаря ви , дори само за това, че сте прочели Гестаповския ми разпит.

Само ми стана интересно по колко закона сте здравноосигурена. Laughing Това в кръга на шегата.

Тъй като при излизането ви в болничен за общо заболяване нямате 6 месеца осигурителен стаж, за този болничен обезщетение няма да ви се изплаща. Обезщетение ще започнете да получавате едва на 26.03. От това пък следва, че когато излезете в болничен за бременност и раждане, вече ще имате право на обезщетение и ще можете да си ползвате 315-те дни за бременност и раждане и след това отпуск за отглеждане на дете до 2 години. От това обаче следва и че нямате право на еднократната помощ за бременност от 150 лева.
Обезщетението ви няма да се изчисли като 90% от 240 лева, тъй каго през февруари и март сте в неплатен болничен. За дните на неплатения ви болничен за база се взима минималната работна заплата от 180 лева, а не заплатата ви по договор.

# 222
  • София
  • Мнения: 969
Щом са платени осигуровките върху тази сума, тя също трябва да се включи в обезщетението. Не мога да разбера какво е имала предвид счетоводителката ти, като е казала, че тази премия не е включена във ведомостта. Не може да не е включена в някоя от ведомостите! Щом е начисление, което се третира като заплащане и върху него се дължат осигуровки и данъци, значи трябва да е включено във ведомост.
Колкото до болничния, това дали можеш да го предадеш по-късно, трябва да обсъдиш със счетоводителката си. Не че няма да ти го приемат, длъжни са да го приемат, но може да се направят на интересни и да те водят в неплатен отпуск, докато не им представиш болничния лист. Имайки предвид ситуацията, може би е по-добре да си го вземеш навреме или поне да се обадиш и да предупредиш, че ще го представиш по-късно.
Благодаря ти Зина,
колежката, която в момента играе ролята на ТРЗ, тъй като специалистката ни напусна декември, ще говори със счетоводството защо не са включили и премията, ако трябва да се допита и до НОИ. утре пак ще говоря с нея да видим какво е станало.
мерси пак 
приятна вечер и целувки за малката ти сладуранка  Hug

# 223
  • Мнения: 9 050
Щом са платени осигуровките върху тази сума, тя също трябва да се включи в обезщетението. Не мога да разбера какво е имала предвид счетоводителката ти, като е казала, че тази премия не е включена във ведомостта. Не може да не е включена в някоя от ведомостите! Щом е начисление, което се третира като заплащане и върху него се дължат осигуровки и данъци, значи трябва да е включено във ведомост.
Колкото до болничния, това дали можеш да го предадеш по-късно, трябва да обсъдиш със счетоводителката си. Не че няма да ти го приемат, длъжни са да го приемат, но може да се направят на интересни и да те водят в неплатен отпуск, докато не им представиш болничния лист. Имайки предвид ситуацията, може би е по-добре да си го вземеш навреме или поне да се обадиш и да предупредиш, че ще го представиш по-късно.
Благодаря ти Зина,
колежката, която в момента играе ролята на ТРЗ, тъй като специалистката ни напусна декември, ще говори със счетоводството защо не са включили и премията, ако трябва да се допита и до НОИ. утре пак ще говоря с нея да видим какво е станало.
мерси пак 
приятна вечер и целувки за малката ти сладуранка  Hug

Ам той е сладуранчо  Joy  Успех. През големи мъки мина с това обезщетение, но пък си струва - после ще имаш заслужено спокойствие и ще можеш дълго, дълго да си стоиш вкъщи и да си гледаш красавицата.   bouquet

# 224
  • София
  • Мнения: 969

Ам той е сладуранчо 
Ау съжалявам  Embarassed
ами значи трябва да сложиш по-актуална снимка и в по-близък план Simple Smile пък и това Стефи подвежда Wink
благодаря за съветите, ще видим какво ще стане с това обезщетение в крайна сметка

Общи условия

Активация на акаунт