Родителски неволи

  • 14 288
  • 364
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 7 087
Ако темата изобщо е реална, то презрителното отношение на скъпата майчица може да идва от това, че синът е решил да се отдели от тях и да отиде да учи другаде, далеч от нея. Тя може вътрешно да не го приема, кой знае. Едничък на мама, а иска да не е до полата й и още по-големият ужас - да не се чуват постоянно. Шокиращо.

# 91
  • София
  • Мнения: 16 206
Не е едничък на мама - поне според досегашното и творчество тук.
Но пък форума помни доста случаи, в които от профила пише една прЕателка.
Мързи я да си прави собствен ....
За мене причините са комплексни - мамата е нервна, все пак едновременно 7 кл. и кандидат студент не е било  леко. Младежа се е отделил иска да си живее, не осъзнава колко сериозно трябва да учи. А и разни хубавички колежки, сядат в таралясника на състудент.

# 92
  • Мнения: 2 489
Дано младежът да се освести и да проумее, че единственият начин да се откъсне от полата на мама е да завърши избраната специалност, да си намери работа и да бачка много здраво. Тогава ще може да си купи хубава кола и не само.

# 93
  • Мнения: 561
Не е по темата, но не мога да се сдържа. Явно съм някакъв динозавър, но мненията, че 19-годишните  задължително се нуждаят от кола ми звучи меко казано странно. Преди време в някоя от темите тук прочетох, че с градския транспорт се возят само роми, пенсионери и бедняци. Продължавам да се уча Simple Smile.
Пояснявам, че имаме кола, но живеейки в София я използваме колкото се може по-малко в града- метро, автобус, колело, пеша - все са предпочитани алтернативи. Разбира се отчитам, че жилището ни е на комуникативно място и че не при всички е така.
Но за конкретния случай - това би трябвало да се гледа при избор на квартира.

И по темата - децата ми отдавна не са деца и живеят надалеч със семействата си. Звъним си в скайп или вайбър, и ако и двете страни са свободни, се  виждаме   на 2-4 дни. Обикновено оставям инициативата на тях. Дори и да не се засечем - виждам активност. Ако ми "зачезнат" за по-дълго си признавам и знаят, че трябва да върнат по някое време "ОК сме". Не го приемат като контрол, а като майчина свръхтревожност. Признавам си, че фантазията ми се развихря ненужно. Старая се да не с поддавам. Между другото и със съпруга си се чуваме ежедневно, когато сме разделени.

# 94
  • Мнения: 19 317
Той е в Пловдив, и то не в някой от новите комплекси, изникнали към селата, че да му трябва кола, а на общежитие, от което до университета си има удобен градски транспорт. Съмнява ме всички студенти да паркират колите си до университета, да има място подобно нещо да се случи.  И това със свалянето на жени толкова простодушно ми прозвуча, няма много синове, дето ще го признаят на майките си. Повечето ще измислят някакви по-сложни аргументи защо им трябва кола. Ама с някой таралясник надали ще сваля повече жени, отколкото ако се вози на рейса

# 95
  • out of space
  • Мнения: 8 576
Ми в Пловдив не е -всичко е на 15 мин. Всъщност колата му трябва за да сваля момичета. Това той го е казал.

В Пловдив всичко било на 15 минути....алелееее! Това да не ти е Чепеларе?
Дано не ги раздуваш такива и на сина ти.

Като нямаш пари- кажи му го и нека бабата се оправя- предложила е жената.

Но с такива обяснения- гаджета, 15 минути и другите дивотии- просто издишаш. Не виждам момчето за какво да примира да те чува като явно отношението ти цялостно е такова- изискващо и неуважително.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 1 885
Синчето има книжка. Иначе учи дентална медицина. Или поне се надяваме да учи хах
Всеки ден минавам по няколко пъти покрай денталният.
Ами не всички са с коли, паркинга не е голям, няма къде да се разминеш. Много деца вървят пеша, има няколко спирки наоколо. Отделно сега точно там минава и голяма част от трафика заради ремонти (започнали толкова отдавна, че вече никой не помни кога започнаха и никой не знае кога ще приключат). Освен това Пловдив не е най-доброто място за млади шофьори. Той на лекции няма да ходи с колата, защото няма къде да я паркира, ако е на квартира и към нея няма паркоместа също трудна работа с паркирането. Пред повечето заведения вечер също трудно се намират места (аз лично никога не съм ходила с кола на кръчма или бар, това е пълна лудост).
Дентална медицина е хубава специалност има хляб в нея особено ако си добър. Насочете вниманието му натам. Как само след няколко години ще може да си позволи и кола и собствено жилище ако си наляга парцалите сега.

# 97
  • Мнения: 561
"Изискващо и неуважително" е отношението на сина към родителите му. И ако за да ме уважават трябва да изпълнявам желания и прищевки, за които може да имам, може и да нямам възможност, но които смятам за ненужни в даден момент, значи нещо тотално е сбъркано. И колкото по-рано бъде приземен и поставен на място юнакът, толкова по-добре за него.

# 98
  • Мнения: 46 641
Съгласна съм с pipelot. Ако дъщеря ми:
...Държа ни супер неуважителен тон миналата седмица. Зор да му се даде кола, да е като другите. Три дни ни вдига луди скандали.
Няма да види кола, даже да сме решили преди това да ѝ купим. Ама това, че не трябва да се сравнява с другите сме я възпитали в една по-ранна възраст, когато децата са по-податливи.

Донякъде разбирам авторката. При коренна промяна м/у 1 и 2 семестър, след като е сменил компанията, аз също бих се притеснявала. Не мога да си представя някой от родителите, моите или на мъжа ми, да звънне и ние въобще да не върнем обаждане. При това не чакаме да ни подарят кола или нещо друго. Елементарно уважение е да поддържа връзка. Всяко семейство е различно, някои се чуват по-често, други - по-рядко. Ако знам, че се притесняват и им е по-комфортно да се чуваме всеки ден, все ще намеря 5 мин. С времето така или иначе разреждането на обажданията се получава по естествен начин.
Да се отделиш от семейството, не означава да забравиш, че съществуват и само когато искаш нещо, да считаш, че ти се полага по подразбиране и да вдигаш скандали. Явно още не е пораснал, колкото си мисли, щом смята, че като тропа с крачета ще му купят мечтаната играчка.

# 99
  • Мнения: 862
Bory Ana ама чакайте малко! Вижте в кое време живеем. Как така този млад мъж на 19 години все още няма книжка и Вие не разбирате необходимостта от шофиране и кола? Защо всъщност го издържате? Редовен студент ли е. Ако е редовен студент, то такава ви е била уговорката. Не зная с какво си изкарвате прехраната, но наличието на книжка и кола отваря на сина още повече възможности за работа. Освен това този млад мъж един ден ще създаде семейство, ще има дете. Представяте ли си го млад баща тепърва да се учи да кара и тепърва да си купува кола?
Казвате, че е станал “комплекс”. Вероятно е точно така. Синът Ви как ще се почуства, ако не може да отиде да вземе приятелката си от тях и да я закара обратно. Не може да я заведе някъде из града. Не може да си намери работа извън града. Откровено да ви кажа започвам да се притеснявам за дъщеря си. Че тя каквато е ще ходи да ги взема и връща младежите от и до тях понеже видиш ли техните родители ….
Да, наистина стават лоши неща по пътищата, но отговорност на родителя е да възпита детето си добре, да го напътства и да му има доверие, че ще се справи по безопасен начин.
Може би трябва да осмислите всъщност кое точно ви причинява толкова родителски неволи. Синът ви спокойно може да помага за сметки доколкото може да съчетава учене и работа. Хубаво е да му дадете въдица вместо да му давате риба. Успех!

# 100
  • Мнения: 3 959
Е той конят е отишъл в реката.
На 19, в друг град, невдигащ телефон, тепърва да му наливаш акъл е безмислено.
Ако мое дете има време и пари за купони и само изисква, ще му спра издръжката, да се хваща на работа и да се оправя.
А вие го водите на психолог да му каже да ви звъни всеки ден!
Сериозно ли?

# 101
  • София
  • Мнения: 67
Аз започнах студентството си преди двайсетина години. От всичките ми колеги в различни курсове имаше двама с коли и то защото родителите им бяха в чужбина и нямаше кой да ги кара тези коли. Не беше от гъзария. На скоро ми се наложи да минавам през студентски град, малиииии аз толкова коли на едно място не бях виждала! Единственото което получих от родителите си е шофьорски курс(и това не е малко), колата с работа и лишения и то 2 годни по-късно Simple Smile Някак не го разбирам това с колите, сигурно аз нещо не съм наред, но според мен не е зле сам да се потрудиш за първата си кола. Така ще я оцениш. И къде ги карат тези коли? Има синя/зелена зона, няма къде да се паркира, пари за гориво … По мое време телефоните тъкмо навлизаха и не беше толкова свободно общуването, имаше едни кабинки и гледах веднъж седмично да звъня на родителите си, но такива бяха времената. Сега имам девойка която от месец се придвижва сама в София. Абсолютно ми е достатъчно на този етап да ми драсне във вайбър едно стигнах! Най-вероятно и това ще престане, но още ми е прясно и я мисля Simple Smile Според мен не е нормално да се чувате нон стоп, дори приятелите му ще започнат да го гъбаркат в някакъв момент. Представете си как сваля някаква мацка и телефонът настоятелно звъни с МАМА - ми не е гот Wink  Добре е да разбере, че ученето е на първо място, но в първи курс живота е сладък, дайте му шанс.

# 102
  • София
  • Мнения: 19 445
Е, аз се чувам с майка ми всеки ден а със свекървата веднъж в седмицата. ....
Разбира се колата в днешно време е по-скоро необходимост отколкото лукс.
Необходимост е за хора с деца, които ще се обзавеждат или купуват уреди, на които колата им изкарва пари и т.н. Колкото по-рано се научи човек да казва спокойно: "Това не мога да си го позволя/не ми е по джоба" - толкова по-добре. Не че аз в момента не поддържам почти излишна кола, но парите са си мои.
Не е сравнимо обаждането към родител на 50  и такъв на 70+.

# 103
  • София
  • Мнения: 17 403
Моля ви се, каква необходимост е колата на 19-годишен мамин студент на мамина издръжка!! Съвсем изплискахте някои Simple Smile

# 104
  • Мнения: 7 087
А ако е необходимост, то мамин сладък да работи и да събира пари. Каква е драмата?

Общи условия

Активация на акаунт