Изследване на ХОРМОНИ – 27 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 12 789
  • 335
  •   2
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 36 178
Здравей, Денис! Цитирам си изследванията отдолу. При TSH 3.12, ендокриноложката ми каза, че нямам
Скрит текст:
хипофункция и трябва да сваля хормона единствено, ако ще забременявам. Пусна ми изследване на пролактин, който знам, че ще ми е висок, тъй като винаги, като съм го изследвала е бил. Ако е висок, щяла да ми изпише лекарство за сваляне на пролактина. Обясних й, че не се чувствам добре и че най-вероятно е от ТСХ-то и едва ли не ме изкара луда и нервна. Вече съм на прага сама да си предпиша л тироксин и да не се занимавам с лекари, тъй като и да си запиша час при друг нз на какъв ще попадна и дали ще ми обърне внимание. Според теб ок ли е да пия 25 микрограма за месец и пак да изследвам - да видя дали е паднало ТСХ и съответно как се чувствам, което ми е най-важно.
Странното, което се случи е, че преди 5 г при ехография на ЩЖ ми бяха установени възли, а вчера като гледа, каза че нямам възли и щж била като по учебник. Възможно ли е възли да изчезнат? Тогава бях 10-12 кг отгоре.

Днес цикълът ми дойде. Съответно пролактина доколкото знам трябва да го пусна на 3-5ти ден след М. Лекарката каза, че нямало никакво значение, можело и по време на цикъл да го пусна. Специално я попитах. Смятам да изчакам с пускането и да спазя дните.



Потърси второ мнение, защото не е правилно да си самоназначаваш медикамент... защото ЩЖ е много деликатен и чувствителен орган.
Има малко несъответствие в ТСХ и Т4, т.е. ТСХ е висок за това Т4... и вероятно лекарят затова не е назначил терапия. Според мен ги повтори на чист ден, заедно с Пролактин, но пусни и трите: ТСХ, Т3, Т4. ... и трябва да си била здрава поне 20-на дни.
На чист ден -  след 10-12-ти ден на МЦ, до 5-6-ти ден, преди следваща М.
За възлите, да могат да изчезнат( ако са по-малки, доброкачествени?!) ... и Браво!, че се е случило


5 дни след доказана овулация ,доста е нисък ,нали? Дали да не почна Утрогестан ?☹️
Скрит текст:
Нисък е. Утрогестанът няма да помогне.
Как е доказана О., ако е с УЗ трябва отново да те видят... защото понякога лекарите бъркат О. с ЛУФ.
За да е имало О., на 7-ми ден след предполагаемата О., Прогестеронът трябва да е  над 44,5nmol/L,
ако е по-малко показва проблем с О. или че не е имало такава.
Ако искаш го повтори след 2-3 дни, възможно е денят на О. да не е определен много точно.

Ще чакам да споделиш какво е мнението на лекаря, моля.

Последна редакция: вт, 21 май 2024, 15:09 от denis©

# 196
  • Мнения: 7
Здравейте,момичета! Следя темата от самото начало. Моля ви за коментар и помощ.
На 32г.съм с редовен МЦ (последна М на 17.05) с един неуспешен опит инвитро съм от 2021г. (Когато се обадих в клиниката да кажа, че трансфера е бил неуспешен отказаха да ми запишат час да ми обяснят защо не се е получило) И от тогава опитваме с приятеля ми, но не се получава. Ходихме при все възможни лекари всички ни казваха че нямаме проблеми нито той нито аз. На 20.05 (4-ти ден от МЦ) си пуснах хормони. Хелп 🥹

# 197
  • София
  • Мнения: 36 178
Здравейте,момичета! Следя темата от самото начало. Моля ви за коментар и помощ.
Скрит текст:
На 32г.съм с редовен МЦ (последна М на 17.05) с един неуспешен опит инвитро съм от 2021г. (Когато се обадих в клиниката да кажа, че трансфера е бил неуспешен отказаха да ми запишат час да ми обяснят защо не се е получило) И от тогава опитваме с приятеля ми, но не се получава. Ходихме при все възможни лекари всички ни казваха че нямаме проблеми нито той нито аз. На 20.05 (4-ти ден от МЦ) си пуснах хормони. Хелп 🥹
Здравей!
Съжалявам за неуспешния опит и ти пожелавам, в най-скоро време да има бременност с успешен край Simple Smile Peace
LH и Е2 са високи, според мен е ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.
Пролактинът е  висок, възможно е да е от ЩЖ - трябва да се проверят ТСХ, Т3 и Т4.
Тестостеронът е доста висок - това може да е причина за ПКЯ, но трябва да се проверят също:
Андростендион, ДХЕА, 17 ОН Прогестерон ( точно на 3 ден от МЦ).
Направи тест за ИР... защото при някои случаи тя е причина за по-висок Тестостерон.  Или ако имаш ИР и ако я контролираш, това може да вкара тестостерона в нормални граници.
Провери за дефицити на витамини и минерали - посочени са в нулевия пост на темата... вкл. цинк, мед и селен
Не се притеснявай, всичко това може да се коригира/контролира Но, вземи мерки, защото този хормонален дисбаланс, може да е причина за липсата на О. или проблеми с О. и зачеване, имплантация и т.н.
В домашни условия О. се следи и засича чрез тестове за О. + измерване на БТ.
Ако приемаш Инозитол, добре е да бъде комбинация от: Мио- и Д-Хиро Инозитол, защото тази комбинация, подпомага метаболизма на андрогените.

# 198
  • Мнения: 7
Здравейте,момичета! Следя темата от самото начало. Моля ви за коментар и помощ.
Скрит текст:
На 32г.съм с редовен МЦ (последна М на 17.05) с един неуспешен опит инвитро съм от 2021г. (Когато се обадих в клиниката да кажа, че трансфера е бил неуспешен отказаха да ми запишат час да ми обяснят защо не се е получило) И от тогава опитваме с приятеля ми, но не се получава. Ходихме при все възможни лекари всички ни казваха че нямаме проблеми нито той нито аз. На 20.05 (4-ти ден от МЦ) си пуснах хормони. Хелп 🥹
Здравей!
Съжалявам за неуспешния опит и ти пожелавам, в най-скоро време да има бременност с успешен край Simple Smile Peace
LH и Е2 са високи, според мен е ПКЯ - проявена или не, вижда се на УЗ.
Пролактинът е  висок, възможно е да е от ЩЖ - трябва да се проверят ТСХ, Т3 и Т4.
Тестостеронът е доста висок - това може да е причина за ПКЯ, но трябва да се проверят също:
Андростендион, ДХЕА, 17 ОН Прогестерон ( точно на 3 ден от МЦ).
Направи тест за ИР... защото при някои случаи тя е причина за по-висок Тестостерон.  Или ако имаш ИР и ако я контролираш, това може да вкара тестостерона в нормални граници.
Провери за дефицити на витамини и минерали - посочени са в нулевия пост на темата... вкл. цинк, мед и селен
Не се притеснявай, всичко това може да се коригира/контролира Но, вземи мерки, защото този хормонален дисбаланс, може да е причина за липсата на О. или проблеми с О. и зачеване, имплантация и т.н.
В домашни условия О. се следи и засича чрез тестове за О. + измерване на БТ.
Ако приемаш Инозитол, добре е да бъде комбинация от: Мио- и Д-Хиро Инозитол, защото тази комбинация, подпомага метаболизма на андрогените.


Много благодаря Денис

# 199
  • Мнения: 13
Здравейте, жена на 27 г, 22 ден от МЦ

днес бях на фоликулометрия - 19мм доминантен фоликул

Но изследванията са следните, може ли коментар:

# 200
  • Мнения: 13
Скрит текст:


Привет, denis Simple Smile
Би ли коментирала резултатите ми до тук, пуснати са на 3ти ден, на 30 години съм. Имам нормален редовен цикъл.
Скрит текст:
От 4 месеца правим опити за бебе. TSH-то са ми го пуснали в пакет, планирам да го пусна отделно с всички хормони на щитовидната  на чист ден заедно с витамин D, B12 и B9 в понеделник, когато ще са минали 10 дни от последния прием на витамини. От 3 месеца приемам витамини заради една алергия, която получих на окото. Взимала съм:
1.  Б-комплекс на Doppel Herz: https://www.doppelherz.bg/produkti/dopelkhercr-aktiv-b-kompleks-depo
2. Витамин Е: https://naturalfactors.bg/produkti/172-vitamin-e-100-mg-200-iu-d … fa-tokoferol.html
3. Омега 3, в който има и витамин D: https://naturalfactors.bg/195-100-diva-somga-ot-alyaska-maslo-1300-mg.html
Ако сметнеш, че коментара за добавките не е за тук, ще го премахна.
Здравей!
ТСХ е висок, показва че си с Хипофункция, но е редно да се тълкува заедно с Т3 и Т4 ( на чист ден) .
Идеални граници за ТСХ, при опити и желание за бебе са от 0.5 до 1.0.
Пролактинът е висок, най-вероятно от Хипофункцията на ЩЖ... високият Пролактин потиска синтеза на Прогестерон, който е важен за нормалното развитие на бременността. Не е пречка за зачеване, но е пречка за износване.
ЛХ и ФСХ са високи за възрастта ти, дано да е инцидент ... иначе показват проблем с ЯР.
АМХ е нисък за възрастта ти, дано Инхибин В да е по-висок.
АМХ се влияе от много неща, може да варира.
Андростендион и 17ОН Прогестерон са високи... трябва да се консултираш с Ендокринолог. Направи тест за ИР, провери за дефицити на витамини и минерали... ако има ги попълни, защото това влияе добре на АМХ.
За добавките - горе - долу, стават.
В маслото от дива сьомга, дозата вит.Д е никаква, просто символична.




Благодаря ти, denis! Инхибин Б излезе и е много нисък 33,5 при норма 40-200.

Скрит текст:
Пуснах тези изследвания на чист ден.  Бях на преглед при ендо и гинеколог. Гинеколожката ме видя на ехо на 10-ти ден и каза, че има голям брой фоликули и че мисли, че може да има грешка на инхибина и амх щом засичам овулация с лентички и имам редовен цикъл. Изписа ми да пия фертил баланс https://www.doppelherz.bg/produkti/produkti-za-zheni-fertil-balans-za-zheni и на другия цикъл да пусна отново хормони, но в друга лаборатория, където си работят инхибин Б на място. Ендото ми изписа Еутирокс 37.5 мкг 1път на ден и Ойлесен D3 1000 по 1 път на ден. Когато бях при нея Б витамините не ми бяха излезли, смяташ ли че трябва да продължа да приемам витамин Б, щом фолиевата ми и е над нормата, но Б12 не е към горна граница или трябва да взема само Б12, взех си този Б-комплекс да го сменя с този на допел херц, преди да ми излязат изследванията: https://bulvit.com/biocare-nutrisorb-metil-b-kompleks-15ml.html? … d=1324&rlv_rpos=1. Ако може да коментираш другите изследвания. Пуснах си и пълна кръвна, там всичко е в норма. Благодаря ти предварително.

Hgb (хемоглобин)      142   g/L   120 - 160
Hct (хематокрит)      0.418   L/L   0.360 - 0.480
Желязо (Fe)      22.06   µmol/l   6.60 - 34.00
Свободен ЖСК ( FIBC )      37.59   µmol/l   20.00 - 62.00
Тотален ЖСК ( TIBC )      59.65   µmol/l   42.00 - 78.00
Феритин (Ferritin)      71.70   µg/L   13.00 - 150.00
***** Електролити      пакет   *****   ***************
Калий (K ; Potassium)      4.94   mmol/l   3.50 - 5.60
Натрий (Na ; Sodium)      145.10   mmol/l   136.00 - 151.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )      2.920   mIU/l   0.300 - 4.200
FT 3( свободен Т3 )      4.37   pmol/l   3.20 - 6.80
FT 4 ( свободен Т4 )      18.87   pmol/l   12.00 - 22.00
МАТ - ( anti TPO )      5.08   IU/ml   До 34.00
ТАТ - ( anti Tg )      17.00   IU/ml   До 115.00
HOMA ( IR ) Инсулинова резистентност индекс      Профил   *   *
Глюкоза ( Glucose )      5.08   mmol/l   3.60 - 6.10
Insulin ( Серумен Инсулин )      5.550   mU/l   2.60 - 25.00
HOMA ( IR ) ) Инсулинова резистентност индекс      1.25   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Калций общ ( Ca ; Calcium )      2.34   mmol/l   2.15 - 2.50
Фосфор ( P ; Phosphate )      1.21   mmol/L   0.81 - 1.45
Магнезий ( Mg ; Magnesium )      0.71   mmol/l   0.65 - 1.10
Витамин D total (25-OH Vitamin D)   ↓   37.26   nmol/l   50.00 - 120.00
Витамин В12      288.00   pmol/l   140.00 - 570.00
Фолат в серум ( Folate )   ↑   >45.40   nmol/l   10.40 - 42.40
Инхибин В също е нисък. Попълни всички дефицити и да видим дали ще се повлияят.
В12 трябва да е на горна граница - 560-570 ... може да приемаш по 1000мкг/дн.,  за поне 2 месеца + 20 дни почивка => контрола
Имаш доста тежък дефицит на вит. Д -  трябва да е 150 nmol/ml....  тук е посочена по-ниска горна граница, предполагам защото е пролет, идва лято Simple Smile... но, лекарите от клиниките по репр. медицина искат тези нива преди зачеване. 1000 IU на ден е много ниска доза - трябва да приемаш поне 8-9 000 IU + K2 (MK-7) 180-200mcg  2 месеца + 20 дни почивка => контрола
Магнезият е нисък - трябва да го приемаш - около 300мг/дн
Провери цинк, мед, селен ...
НОМА индексът е супер, но само той не винаги показва ИР - просто го имай предвид.
АФ се броят на 2-3 ден от МЦ, на 10-ти ден ако има фоликули, може да е и ПКЯ. Потърси второ мнение.
За Фертил Баланс - не е най-добрият избор за теб.... ти си с високи нива на андрогените  и трябва да приемаш комбинация от Мио и Д-Хиро Инозитол.
В- комплексът не е много добър избор, защото дозата В12 е много ниска


Благодаря ти, denis. Отново се обръщам към теб.
По твоя препоръка започнах да пия по-високи дози на вит. Д -сумарно от Фертил балансът, Ойлесен и  Kinon D3 пиех около 7 500IU + K2 (MK-7) 200mcg за 20 дни и по твоя препоръка взех друг витамин Б- сублингвални вит. Б12 1000mcg по 1 таблетка отново за същия период. Но след положителен тест за бременност свалих витамин Д само на 2 000IU и продължих Б12.
Как според теб трябва да продължа с вит. Д и Б12, за да не паднат обратно? Б12 при бременност може ли да се продължи в същите количества

Не знам, трябва ли да се притеснявам, че фолиевата ми е над норма, а не спирам да я приемам, като във фертил балансът имаше 600 mcg, а сега запончах да приемам по 400mcg от Неофолик мета.

Това са резутатите ми към момента, но не съм правила почивка преди контролата и не знам как да ги тълкувам.
Витамин В12 365.00 pmol/l 140.00 - 570.00
Фолат в серум ( Folate ) ↑ >45.40 nmol/l 10.40 - 42.40
Витамин D total (25-OH Vitamin D) ↑ 124.80 nmol/l 50.00 - 120.00

В момента приемам само вит. Д-то, фолиевата, Б12 и омега 3 до първият ми преглед другата седмица.

# 201
  • София
  • Мнения: 36 178
Здравейте, жена на 27 г, 22 ден от МЦ
Скрит текст:
днес бях на фоликулометрия - 19мм доминантен фоликул

Но изследванията са следните, може ли коментар:
Здравей!
Тези изследвания, нямат много отношение към ДФ, освен Прогестеронът, който е добре.
АМХ е Ок., ако не си със СПКЯ.
Вит. Д е много нисък, трябва да го приемаш заедно с вит. К2 (МК-7)
Провери т.н. Железен панел, цинк, мед, селен... В12, ФК... Приемай всеки ден магнезий...
Размерът на ДФ показва, че до 2-3 дни ще има О. - действайте и дано да стане Peace

# 202
  • София
  • Мнения: 974
Денис би ли могла да коментираш поста ми? Благодаря предварително. Simple Smile
Здравейте,
Може ли коментар на следните изследвания. Интересува ме най-вече кортизола, като цяло дали е нисък. Единя е сутрешен в серум, а останалите са четирикратен в слюнка. Другото са половите хормони (изследвани на 3 ден от МЦ). Жена на почти 37г., с ИР (приемам инозитол), хипофункция на ЩЖ (приемам Акутирокс + Т3), ЕД (приемам прогестерон след овулация за 14). Витамин Д приемам ежедневно с К2, както и магнезии и колаген. Благодаря предварително. Simple Smile
Скрит текст:
Група Показател   Биологичен материал    Резултат   Измерителна единица   Референтна област   
Хормони
TSH   S       0.01       mIU/L     0.27 - 4.20     ECL
Free Т4 (fT4)   S        18.8       pmol/L     11.90 - 21.60     ECL
Free T3 (fT3)   S        6.23       pmol/L     3.10 - 6.80     ECL
Prolactin   S        285       mIU/L     101.76 - 487.60     ECL
DHEA-s   S        4.43       µmol/L     0.96 - 6.95     ECL
Cortisol (сутрешен 7-10ч)   S        278       nmol/L     166 - 507     ECLIA
Cortisol, сутрешен 6-10 ч.   sal        10.6       nmol/L     0 - 20.30     ECLIA
Cortisol, обеден 11-13 ч.   sal        5.4       nmol/L     0 - 6.94     ECLIA
Cortisol, следобеден 16-20 ч.   sal        5.2       nmol/L     0 - 6.94     ECLIA
Cortisol, нощен 23:30-0:30 ч.   sal        3.9       nmol/L     0 - 7.56     ECLIA
Insulin (на гладно)   S        9.87       mU/L     Оптимална ст.: < 10.0     ECL
Хематология
Кръвна картина (8 пок.)   EB                      
     Левкоцити (WBC)   EB         6.56      G/l     3.5 - 10.5     DC+LD
     Еритроцити (RBC)   EB         4.28      T/l     4.10 - 5.10     DC-det.
     Хемоглобин (HBG)   EB         130      g/l     120 - 160     SLS
     Хематокрит (HCT)   EB         0.38      l/l     0.36 - 0.48     calc
     MCV   EB         89.5      fl     80 - 96     Calc.
     MCH   EB         30.4      pg     28 - 33     Calc.
     MCHC   EB         339      g/l     300 - 360     Calc.
     Тромбоцити (PLT)   EB         306      G/l     140 - 440     DC-det.
Клинична химия
Общ холестерол (Chol.)   S        3.78       mmol/L     0 - 5.20     PHOT
HDL-Холестерол (HDL-C)   S        1.41       mmol/L     > 1.5     PHOT
LDL-Холестерол (LDL-C)   S        2.15       mmol/L     0 - 3.35     PHOT
Триглицериди (Tg)   S        0.77       mmol/L     0 - 1.70     PHOT
Глюкоза   S        5.12       mmol/L     2.80 - 6.10     HK
Креатинин   S        60       µmol/L     44 - 80     Jaffe
Урея   S        4.36       mmol/L     2.76 - 8.07     UV
Пикочна киселина   S        256       µmol/L     142.8 - 339.2     U-PAP
АсАТ   S        15       U/L     0 - 32     IFCC
АлАТ   S        17       U/L     0 - 33     IFCC
Магнезий (Mg)   S        0.85       mmol/l     0.66 - 1.07     PHOT
ТЖСК                         
     ТЖСК   S         58.50      µmol/l     41 - 77     calc.
Желязо   S        18.7       µmol/l     6.6 - 29.5     PHOT
Урина
Урина - FUS 2000   -                      
     Уробилиноген   U          Normal           Normal (< 17 µmol/L)   
     Билирубин   U          Neg           Negative (< 17 µmol/L)   
     Кетони   U          Neg           Negative (< 0.5 mmol/L)   
     Кръв   U          Neg           Negative   
     Протеин   U          Neg           Negative (< 0.2 g/L)   
     Нитрити   U          Neg           Negative (< 18 µmol/L)   
     Левкоцити   U          Neg           Negative   
     Глюкоза   U          Neg           Negative (< 5.6 mmol/L)   
     pH   U         5.5           5 - 8   
     Специфично тегло   U         1.015      g/mL     1.005 - 1.030   
Седимент - FUS 2000   -                      
     Еритроцити   U         11      cell/ul     0 - 17   
     Левкоцити   U         3      cell/ul     0 - 28   
     Плоски епителни клетки   U         22      cell/ul     0 - 28   
     Бактерии   U         0      cell/ul        
     Дрожди   U         0      cell/ul     0 - 1   
     Хиалинни цилиндри   U         0      /LPF     0 - 1   
     Други находки   U         -              
Специфични протеини, витамини
HbA1с - гликиран хемоглобин   EB                      
     HbA1с по DCCT   EB         5.5      %     0 - 5.70     HPLC
     HbA1с по IFCC   EB         36.61      mmol/mol     29 - 42   
Ferritin   S        78.8       pmol/L     34 - 337     TURB
25-OH-Vitamin D   S        121       nmo/L     80 - 250     ECL
Недостатъчност: 25 - 80 nmol/L
Тежък дефицит: < 25 nmol/L
LH   S        4.26       IU/L     2.40 - 12.60     ECL
фоликуларна фаза: 2.4 - 12.6 IU/L
овулация: 14.0 - 95.6 IU/L
лутеинова фаза: 1.0 - 11.4 IU/L
менопауза: 7.7 - 58.5 IU/L


FSH   S        4.24       IU/L     3.5 - 12.5     ECL
фоликуларна фаза: 3.5 - 12.5 IU/L
овулация: 4.7 - 21.5 IU/L
лутеинова фаза: 1.7 - 7.7 IU/L
менопауза: 25.8 - 134.8 IU/L


Estradiol   S       529       pmol/L     114 - 332     ECL
фоликуларна фаза: 114 - 332 pmol/L
овулация: 222 -1959 pmol/L
лутеинова фаза: 222- 854 pmol/L
менопауза: < 505 pmol/L



Progesterone   S       1.04       nmol/L     0.16 - 0.62     ECL
Фоликуларна фаза: 0.16 - 0.62 nmol/L
Овулация: 0.18 - 13.2 nmol/L
Лутеална фаза: 13.1 - 46.3 nmol/L
Постменопауза: 0.16 - 0.40 nmol/L




Testosterone   S        0.84       nmol/L     0.29 - 1.67     ECL

# 203
  • София
  • Мнения: 36 178
ssstefanova
Резултатът на вит. Д не е обективен (макар че и тук са посочили по-ниска горна граница) - направи 20-на дни почивка и го повтори.
ФК - приемай през ден, за да паднат малко нивата ( не е проблем, че са по-високи, но е желателно да си в оптимални граници)
В12 е нисък ... трябва да продължиш приема. При следваща контрола, заедно с В12 и ФК изследвай и Хомоцистеин.
Стискам палци всичко да е наред и ще чакам новини Peace

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 16:12 от denis©

# 204
  • Мнения: 13
ssstefanova
Резултатът на вит. Д не е обективен (макар че и тук са посочили по-ниска горна граница) - направи 20-на дни почивка и го повтори.
ФК - приемай през ден, за да паднат малко нивата ( не е проблем, че са по-високи, но е желателно да си в оптимални граници)
В12 е нисък ... трябва да продължиш приема. При следваща контрола, заедно с В12 и ФК изследвай и Хомоцистеин.
Стискам палци всичко да е наред и ще чакам новини Peace

Благодаря ти, а не е ли проблем, да спра витамин Д-то за 20 дни точно в този период и също трябва ли да спра Б12 и фолиева за тяхното изследване с хомоцистеина, няма ли да е проблем и за тях спирането.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 16:21 от ssstefanova

# 205
  • София
  • Мнения: 36 178
Денис би ли могла да коментираш поста ми? Благодаря предварително. Simple Smile
Здравейте,
Може ли коментар на следните изследвания. Интересува ме най-вече кортизола, като цяло дали е нисък. Единя е сутрешен в серум, а останалите са четирикратен в слюнка. Другото са половите хормони (изследвани на 3 ден от МЦ). Жена на почти 37г., с ИР (приемам инозитол), хипофункция на ЩЖ (приемам Акутирокс + Т3), ЕД (приемам прогестерон след овулация за 14). Витамин Д приемам ежедневно с К2, както и магнезии и колаген. Благодаря предварително. Simple Smile
Скрит текст:
Група Показател   Биологичен материал    Резултат   Измерителна единица   Референтна област   
Хормони
TSH   S       0.01       mIU/L     0.27 - 4.20     ECL
Free Т4 (fT4)   S        18.8       pmol/L     11.90 - 21.60     ECL
Free T3 (fT3)   S        6.23       pmol/L     3.10 - 6.80     ECL
Prolactin   S        285       mIU/L     101.76 - 487.60     ECL
DHEA-s   S        4.43       µmol/L     0.96 - 6.95     ECL
Cortisol (сутрешен 7-10ч)   S        278       nmol/L     166 - 507     ECLIA
Cortisol, сутрешен 6-10 ч.   sal        10.6       nmol/L     0 - 20.30     ECLIA
Cortisol, обеден 11-13 ч.   sal        5.4       nmol/L     0 - 6.94     ECLIA
Cortisol, следобеден 16-20 ч.   sal        5.2       nmol/L     0 - 6.94     ECLIA
Cortisol, нощен 23:30-0:30 ч.   sal        3.9       nmol/L     0 - 7.56     ECLIA
Insulin (на гладно)   S        9.87       mU/L     Оптимална ст.: < 10.0     ECL
Хематология
Кръвна картина (8 пок.)   EB                      
     Левкоцити (WBC)   EB         6.56      G/l     3.5 - 10.5     DC+LD
     Еритроцити (RBC)   EB         4.28      T/l     4.10 - 5.10     DC-det.
     Хемоглобин (HBG)   EB         130      g/l     120 - 160     SLS
     Хематокрит (HCT)   EB         0.38      l/l     0.36 - 0.48     calc
     MCV   EB         89.5      fl     80 - 96     Calc.
     MCH   EB         30.4      pg     28 - 33     Calc.
     MCHC   EB         339      g/l     300 - 360     Calc.
     Тромбоцити (PLT)   EB         306      G/l     140 - 440     DC-det.
Клинична химия
Общ холестерол (Chol.)   S        3.78       mmol/L     0 - 5.20     PHOT
HDL-Холестерол (HDL-C)   S        1.41       mmol/L     > 1.5     PHOT
LDL-Холестерол (LDL-C)   S        2.15       mmol/L     0 - 3.35     PHOT
Триглицериди (Tg)   S        0.77       mmol/L     0 - 1.70     PHOT
Глюкоза   S        5.12       mmol/L     2.80 - 6.10     HK
Креатинин   S        60       µmol/L     44 - 80     Jaffe
Урея   S        4.36       mmol/L     2.76 - 8.07     UV
Пикочна киселина   S        256       µmol/L     142.8 - 339.2     U-PAP
АсАТ   S        15       U/L     0 - 32     IFCC
АлАТ   S        17       U/L     0 - 33     IFCC
Магнезий (Mg)   S        0.85       mmol/l     0.66 - 1.07     PHOT
ТЖСК                         
     ТЖСК   S         58.50      µmol/l     41 - 77     calc.
Желязо   S        18.7       µmol/l     6.6 - 29.5     PHOT
Урина
Урина - FUS 2000   -                      
     Уробилиноген   U          Normal           Normal (< 17 µmol/L)   
     Билирубин   U          Neg           Negative (< 17 µmol/L)   
     Кетони   U          Neg           Negative (< 0.5 mmol/L)   
     Кръв   U          Neg           Negative   
     Протеин   U          Neg           Negative (< 0.2 g/L)   
     Нитрити   U          Neg           Negative (< 18 µmol/L)   
     Левкоцити   U          Neg           Negative   
     Глюкоза   U          Neg           Negative (< 5.6 mmol/L)   
     pH   U         5.5           5 - 8   
     Специфично тегло   U         1.015      g/mL     1.005 - 1.030   
Седимент - FUS 2000   -                      
     Еритроцити   U         11      cell/ul     0 - 17   
     Левкоцити   U         3      cell/ul     0 - 28   
     Плоски епителни клетки   U         22      cell/ul     0 - 28   
     Бактерии   U         0      cell/ul        
     Дрожди   U         0      cell/ul     0 - 1   
     Хиалинни цилиндри   U         0      /LPF     0 - 1   
     Други находки   U         -              
Специфични протеини, витамини
HbA1с - гликиран хемоглобин   EB                      
     HbA1с по DCCT   EB         5.5      %     0 - 5.70     HPLC
     HbA1с по IFCC   EB         36.61      mmol/mol     29 - 42   
Ferritin   S        78.8       pmol/L     34 - 337     TURB
25-OH-Vitamin D   S        121       nmo/L     80 - 250     ECL
Недостатъчност: 25 - 80 nmol/L
Тежък дефицит: < 25 nmol/L
LH   S        4.26       IU/L     2.40 - 12.60     ECL
фоликуларна фаза: 2.4 - 12.6 IU/L
овулация: 14.0 - 95.6 IU/L
лутеинова фаза: 1.0 - 11.4 IU/L
менопауза: 7.7 - 58.5 IU/L


FSH   S        4.24       IU/L     3.5 - 12.5     ECL
фоликуларна фаза: 3.5 - 12.5 IU/L
овулация: 4.7 - 21.5 IU/L
лутеинова фаза: 1.7 - 7.7 IU/L
менопауза: 25.8 - 134.8 IU/L


Estradiol   S       529       pmol/L     114 - 332     ECL
фоликуларна фаза: 114 - 332 pmol/L
овулация: 222 -1959 pmol/L
лутеинова фаза: 222- 854 pmol/L
менопауза: < 505 pmol/L



Progesterone   S       1.04       nmol/L     0.16 - 0.62     ECL
Фоликуларна фаза: 0.16 - 0.62 nmol/L
Овулация: 0.18 - 13.2 nmol/L
Лутеална фаза: 13.1 - 46.3 nmol/L
Постменопауза: 0.16 - 0.40 nmol/L




Testosterone   S        0.84       nmol/L     0.29 - 1.67     ECL
Здравей! и Извинявай!
Сутрешният Кортизол е нисък, трябва да е най-висок и постепенно през деня да се понижава - нощният  да е най-нисък. Тези отклонения може да се дължат и на ИР... или на някакъв Автоимунен процес - по-добре се консултирай с Ендокринолог. Възможно е и да е нещо моментно?!
На ЩЖ са добре - след като си на Т4 и Т3 ( медикаменти)
Магнезият е нисък - увеличи си малко дневната доза... или го приемай на ниски дози ( напр. 3х100мг) ... ако го приемаш на един прием, вероятно не може да се усвои и една част се изхвърля.
Феритинът е нисък ... той е важен за ЩЖ ( за Т3) - трябва да приемаш желязо.
Вит. Д може да е по-висок.
Е2 и Прогестерон са високи - възможно е да има киста?! Трябва да те видят на УЗ . Ако няма киста - трябва да провериш 17ОН прогестерон - точно на 3 ден от МЦ.
Инсулинът е висок - не се храниш правилно за ИР.
Ето една диаграма на Циркаден ритъм на Кортизол


Скрит текст:
ssstefanova
Резултатът на вит. Д не е обективен (макар че и тук са посочили по-ниска горна граница) - направи 20-на дни почивка и го повтори.
ФК - приемай през ден, за да паднат малко нивата ( не е проблем, че са по-високи, но е желателно да си в оптимални граници)
В12 е нисък ... трябва да продължиш приема. При следваща контрола, заедно с В12 и ФК изследвай и Хомоцистеин.
Стискам палци всичко да е наред и ще чакам новини Peace

Благодаря ти, а не е ли проблем, да спра витамин Д-то за 20 дни точно в този период и също трябва ли да спра Б12 и фолиева за тяхното изследване с хомоцистеина, няма ли да е проблем и за тях спирането.
Не е проблем. Говори с лекаря - най-вероятно той няма да позволи високи дози вит. Д в начална бременност?!
При бременност се препоръчват дози до 5 000IU за попълване на дефицит.
За В12 и ФК - не ги спирай, преди да провериш Хомоцистеина.

Последна редакция: чт, 23 май 2024, 16:46 от denis©

# 206
  • Мнения: 244
Привет, Денис, ще се радвам, ако имаш възможност да ги коментираш. На 32г, жена, правим опити за бебе.


Преди 6 м. Лх беше 6.13, ФСХ 7.87. Оттогава започнах да пия Инозитол, Нак, Ubiquinol и да попълвам дефицити.
Естрогена винаги ми е бил висок. Четох че е хубаво и Инхибин Б да се изследвас АМХ, но не ми беше изписан.

# 207
  • София
  • Мнения: 36 178
Привет, Денис, ще се радвам, ако имаш възможност да ги коментираш. На 32г, жена, правим опити за бебе.
Скрит текст:

Преди 6 м. Лх беше 6.13, ФСХ 7.87. Оттогава започнах да пия Инозитол, Нак, Ubiquinol и да попълвам дефицити.
Естрогена винаги ми е бил висок. Четох че е хубаво и Инхибин Б да се изследвас АМХ, но не ми беше изписан.
Здравей!
Добре са. Не виждам проблем - шанс има, действайте Peace

# 208
  • Мнения: 244
Привет, Денис, ще се радвам, ако имаш възможност да ги коментираш. На 32г, жена, правим опити за бебе.
Скрит текст:

Преди 6 м. Лх беше 6.13, ФСХ 7.87. Оттогава започнах да пия Инозитол, Нак, Ubiquinol и да попълвам дефицити.
Естрогена винаги ми е бил висок. Четох че е хубаво и Инхибин Б да се изследвас АМХ, но не ми беше изписан.
Здравей!
Добре са. Не виждам проблем - шанс има, действайте Peace

Ох, как ме успокои! Жива и здрава да си! ❤ (извинявам се за спама)

# 209
  • Мнения: 279
И аз имам питане за прогестерон - овулация миналия четвъртък, правихме фоликулометрия, днес потвърдиха, че има хубаво жълто тяло и лигавицата е дебела 10.2 мм.
Прогестеронът обаче е ей така:

Референтните са 13.1 до 46.3 nmol/L. Аз все мислех, че трябва да е над 45.00, но лекарката ми се обади и каза, че е ок.

Общи условия

Активация на акаунт