Бременност, бременни - бързи въпроси и отговори - тема 84

  • 32 731
  • 858
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 9 075
Със самолет пътувах доста пъти докато бях бременна. Не съм имала проблем. Всичко е индивидуално и никой не може да ви каже дали ще се чувствате добре или не. Лекарите не са врачки, че да предвидят как ще ви се отрази полетът.
Ако има проблемна бременност, е нормално да се вземе предвид и да се избягват натоварвания. Лично аз бях много активна до началото на 7ми месец, после се наложи да полежа повече. Преживява се - намираш си занимания и толкова.
И, да, в по-големия процент от случаите, бременните не са болни. Неразположения са нормални, а паниката често е излишна и вреди.

# 781
  • Мнения: 64
Здравейте дами
Извинявам се за глупавият въпрос
Но понеже не ям особено рибни храни
Но от известно време ми се яде риба. Конкретно пъстърва, а знам че не всички морски храни (риби) са позволени през бременността. Та конкретно пъстървата може ли да се консумира през бременността

# 782
  • Мнения: 2 155
Да, може. Хапвай спокойно.

# 783
  • Мнения: 27
Здравейте дами
Извинявам се за глупавият въпрос
Но понеже не ям особено рибни храни
Но от известно време ми се яде риба. Конкретно пъстърва, а знам че не всички морски храни (риби) са позволени през бременността. Та конкретно пъстървата може ли да се консумира през бременността

Знам, че морските дарове и риби не са забранени стига да са добре сготвени, да не са сурови. И да се има предвид, че колкото е по-голяма рибата толкова повече живак съдържа, съответно придържайте се към по-малки риби. Ципура, скумрия, лаврак, пъстърва са ок, щом ви се яде Simple Smile

# 784
  • Мнения: 163
За морските дарове на мен изрично ми казаха, че са забранени, дори добре приготвени. Не заради друго,а защото мекотелите съдържат голямо количество РНК и ще се получи дисбаланс в организма на бременната жена, който може да доведе до увреждания на плода. Има доста проучвания по темата, може да се поразровите. Лично аз много обичам всякакви морски дарове и това ми е може би най-трудното ограничение, но за 9 месеца няма да ми стане нищо, ако не ям.

# 785
  • Мнения: 458
Здравейте дами
Извинявам се за глупавият въпрос
Но понеже не ям особено рибни храни
Но от известно време ми се яде риба. Конкретно пъстърва, а знам че не всички морски храни (риби) са позволени през бременността. Та конкретно пъстървата може ли да се консумира през бременността

Не просто не е забранена, ами си е изключително полезна за бременните заради омега-3 киселините. Стига да не е на суши разбира се.

Това за мекотелите ми звучи като някаква измишльотина, а и пъстървата е далеч от мекотело...

# 786
  • Мнения: 2 155
От морските дарове само скариди ям и то рядко. Споделям статия:

# 787
  • Мнения: 163
Пъстървата не е мекотело, естествено Simple Smile Казах информацията, която съм получила и проучила в интернет. Да не говорим за рисковете от хранителното натравяне и хепатит а от мекотелите. Аз май в живота си все от миди и рапани съм се натравяла...
Иначе дамата може да яде пъстърва, даже си е много полезно.

# 788
  • София
  • Мнения: 3 586
Пъстърва, ципура и панирани калмари се побърквах да ям през бременността. Особено на калмари и зелена салата към тях можех да живея и друго не ми трябваше. Избягвах пушена риба и суши, миди, риба тон (тази от консерва я водят ок).

В сайта на Сигридов има добра статия за риба и морски дарове при бременност и изброени риби, които са полезни.

# 789
  • Мнения: 5 622
Риба тон от консерва може, казвате? Отдавна ми се яде салата с риба тон, ама не смея..

# 790
  • Мнения: 5 097
Отровата е в количеството, дами. Както и за всичко останало.

# 791
  • Мнения: 458
Риба тон от консерва може, казвате? Отдавна ми се яде салата с риба тон, ама не смея..

Може, но не всеки ден. Един-два пъти в седмицата може

# 792
  • Sofia
  • Мнения: 4 143
Аз до колкото знам е забранена риба тон заради много големи количества живак.

# 793
  • Мнения: 458
Зависи каква риба тон. Тази в консервата не е с големи количества живак и може да се яде от бременни, но не бива да се прекалява, защото ако се яде всеки ден, все пак се натрупва живак. Но един-два пъти седмично не е проблем. Даже е полезна риба заради мастните киселини.

Е, ако държите на малките рибки, цацата е идеална.

# 794
  • Мнения: 895
Аз чета предимно чуждестранни сайтове и публикации относно такива неща, че тук според нашите често нищо не можем да правим.  Та там пише, че няма проблем за миди, калмари, скариди и прочие. Това са морски дарове с ниско съдържание на живак. В случая важното е да са пресни и да не се ядат сурови, за да няма натравяне. А и както казаха, дозата прави отровата относно живака.

Общи условия

Активация на акаунт