Отговори
# 165
  • France
  • Мнения: 13 072
Серотониновите АД действат отслабващо. А пък ако знаеш АБ какви бели правят на чревния тракт, пък как добре повлияват гъбичните инфекции... ама хората ги пият, защото са на зор. Ти явно не си.

# 166
  • Мнения: 4 303
Не ми се е налагало до сега да пия много хапчета.  Може и затова да не съм им фен и да предпочитам алтернативната медицина.
Не съм запозната с антидепресантите, просто повече негативи съм чула за тях отколкото позитиви. А и няма как да знам този, който ми изписват какъв е и дали моя организъм ще го приеме добре.
Съгласих се на нещо безобидно и пих жълт кантарион, но не усетих ефект. Сега пия ашваганда.
Съгласна съм да пия някакви безобидни неща.
 Не могат да се сравняват гъбички и психични проблеми. За гъбички ще пиеш седмица антибиотик,  а антидепресант месеци наред, че някои и години.

# 167
  • France
  • Мнения: 13 072
Твоят случай е по скоро за анти-анксиолитици. А как ще бъдат приети от организма ти е работа на терапевта ти. Дори и да има период от напасване. То и с контрацепцията е така.
При страданието, което описваш е чудно, че поне не си пробвала.
А, и гъбичките не се лекуват с антибиотик, а се придезвикват от него Wink

# 168
  • Мнения: 4 303
Клиничният психолог по-добър ли е от психотерапевта?
Май не съм пила такива.

Есме е права, че не съм оформила темата добре.
Като цяло тя беше за същността на тези практики, а не моите проблеми, но нищо може и да ми бъдете полезни със съвети.

# 169
  • Мнения: 1 009
Морковелке, а как си почиваш? Спорт, време сред природата, някакво творческо хоби?

# 170
  • Мнения: 4 303
Не спортувам, не мога да се наканя да започна да правя упражнения. А като започна макс седмици и пак ги зарязвам. Йогата ми е интересна, но пак все си намирам някакво оправдание, че да започна да ходя. Търся си дружки само.

Обаче много ходя, когато имам възможност разбира се, същото се отнася и за разходките сред природата.
Рисувам от тези картини с номера,  понякога изработвам нещо с ръце, започнах да отгледам цветя и зеленчуци от семенца. Повече вече чета из форуми и групи във фейсбук отколкото книги. Та това е, което ми хрумва на първо време.

# 171
  • Мнения: 742
За страха от шофирането - взех книжка и 10 години не се качих да карам от паника. Е да, ама се наложи, нямаше как след 10 години. Записах опреснителни в 9 ти месец бременна... Инструкторът ме свали от страх да не ми изтекат водите в  колата. След Няколко месеца живеех далеко и освен кола нямаше къде да водя бебето на разходка. Та 2 седмици всеки ден минавах самичка 100 метра с колата докато мине сърцебиенето. После си набелязвах лесни дестинации, прав път, без леви завои и без много коли.... За два месеца паниката мина!
За антидепресантите, също параноя, но идва един момент, където ти е толкова зле, че не те интересува параноята. Като видиш, че не е твоето сменяш, спираш и така. Те също ми бяха предизвикателство.
Сами не си ли поставите път за изкачване, да надскочите себе си..... Винаги ще се намери кой да ви вземе парите и да ви убеди, че е полезен. Супер лесни са парите на гърба на болката, страховете и надеждата на хората.

# 172
  • Мнения: 10 450
Аз също щях да дам подобен съвет за шофирамето. Много исках да шофирам, но трудно се научих. Когато все пак взех книжка, баща ми веднага ме отряза с въпроса, наистина ли си въобразявам, че мога да карам кола. 1-2 пъти след дълги молби ми даде да карам неговата кола, като седеше, караше се с мен непрекъснато и дебнеше момента, в който нещо ще сгреша, за да ми каже, че нищо не мога и да ме махни от шофьорските мясго. Накрая с мои пари си купих кола и започнах да карам по малко из квартала по време, когато няма голямо движение., Постепенно започнах да разширявам периметъра и така, докато започнах да си карам спокойно. Допълнителен стимул ми беше, че си представях колко по-бавно и трудно ще стигна някъде в ГТ и се мятах в колата.

# 173
  • Мнения: 394
Аз също щях да дам подобен съвет за шофирамето. Много исках да шофирам, но трудно се научих. Когато все пак взех книжка, баща ми веднага ме отряза с въпроса, наистина ли си въобразявам, че мога да карам кола. 1-2 пъти след дълги молби ми даде да карам неговата кола, като седеше, караше се с мен непрекъснато и дебнеше момента, в който нещо ще сгреша, за да ми каже, че нищо не мога и да ме махни от шофьорските мясго. Накрая с мои пари си купих кола и започнах да карам по малко из квартала по време, когато няма голямо движение., Постепенно започнах да разширявам периметъра и така, докато започнах да си карам спокойно. Допълнителен стимул ми беше, че си представях колко по-бавно и трудно ще стигна някъде в ГТ и се мятах в колата.

Стана дума за шофирането и страха.

Разказаното от Poni69 е красноречив пример как друг може да предизвика неувереност у теб, несигурност и оттам тревожност.
И как сам с желание и постоянство можеш да постигнеш това, което иначе, с чужда помощ и окуражаване, щеше да постигнеш много по-лесно и бързо.

Ако накачим на веригата шофиране/работа/изпити/лични проблеми, и във всяка от изброените някой създава у вас несигурност и неувереност, тревожността е в кърпа вързана.
Оттам дали един лекар ще предпише успокоителни, антидепресанти или друго, или пък човек ще се хвани като удавник за някакви семинари, курсове, терапии срещу заплащане, малка е разликата..
Човекът ще се отдалечи от един хубав, безплатен, положителен и удоволетворяващ резултат - като този на Pony69.

Апропо, колко часа практическо шофиране в Бг сега влиза в платения пакет за шофьорски курс?

# 174
  • Мнения: 4 303
Хора, страха преминава през тялото на всеки човек по различен начин. Няма как да се обобщава само, защото вие сте успели да започнете да шофирате, че аз, Ленчето и Пенчето също ще можем.
По горе някой каза, че от страх припада. Представяте ли си я тази ситуация зад волана?
32 часа май е кормуването не помня вече

# 175
  • Мнения: 10 450
Това, което се опитвам да обясня е да елиминираш повечето стресиращи фактори като интензивно движение, непознат маршрут и подобни и да се опиташ да шофираш във възможно най-безопасната среда и постепенно да преодолееш страха си. Ако имаш кола иди с някого, ако искаш на някоя поляна, ако искаш на полигон, или на някое спокойно празно място. Не бих ти препоръчала да караш по улиците без документ за управление, защото срещата с КАТ ще те стресира допълнително. Като се почувстваш достатъчно уверена, отиди пак на курс, вземи допълнителни часове и тогава мисли за изпит.

# 176
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 921
Страхът от шофиране е дребно парченце от пъзела. Авторката страда от безсъние, паник атаки...едва ли е тръгнала по психолози само заради шофирането. Но понеже споделя на час по-лъжичка какви - губи се цялостната картинка какви са й проблемите и какво я е повело по пътя на търсенето на помощ

# 177
  • Мнения: 1 167
А ходи на курс ли или сама се обучи?
Навремето моята приятелка ми казваше,че са били безумно скъпи. Истина ли е това? Нещо май от рода на 2-3 хиляди на ниво ми се върти. И това е било преди повече от 10 години със сигурност.
По онова време едно ниво струваше около 500-600 лв. Но беше отдавна. Сега може да са скочили цените. Мен ме инциира близка позната на символична цена. Но както и се очакваше, може би заради това, че не платих една чанта с пари, се отнесох несериозно.

# 178
  • SF
  • Мнения: 21 543
Не струва 2-3 хиляди лева. Аз съм инициирана за доста по-малко пари, но не съм изкарала мастърското ниво, което ми дава право аз да инициирам. То май е по-скъпичкото. Може би сумарно събрани всички нива да доближават 2000 лева, но и в това се съмнявам.
Курс за грим струва повече.

# 179
  • Мнения: 394
Страхът от шофиране е дребно парченце от пъзела. Авторката страда от безсъние, паник атаки...едва ли е тръгнала по психолози само заради шофирането. Но понеже споделя на час по-лъжичка какви - губи се цялостната картинка какви са й проблемите и какво я е повело по пътя на търсенето на помощ

Определено. Това на час по лъжичка също разконцентрира вниманието на съфорумците, какво да й се каже, което евентуално да е от полза.

Паник атаки, безсъние и страха при шофиране са 3 различни неща. Ако някой ги сложи под един знаменател и търси изход в някаква терапия за хиляди левове, според мен не е хванал точния път.

Паник атаките са неприятно нещо, но те не пречат човек да изкара бързо и успешно шоф. курс. Познавам няколко души, които имат паник атаки, но имат книжка, шофират безпроблемно и с удоволствие.
Някои хора се освобождават завинаги от паник атаките, познавам и други, които са на антидепресанти за това.
Една лекарка, която също ги е имала в миналото си, ми е разказвала, че преди да се освободи, като лекар е знаела, че няма как така да стане, че да умре при паник атака, обаче, когато е в ход такава атака...
Или всеки намира своето решение на ПА.

Относно безсънието - в повечето случаи човек е наясно защо не може да спи. Когато имаш грижи или силни проблеми, мозъкът работи активно и нощем .. и не те оставя да спиш.
Има много прости и безплатни начини да се пребори с безсънието, но трябва да се чете.

Шоф. курсовете и преди 30 г., и сега, имат подобна  проблематика - който иска намира начин как да излезе от тази ситуация. Дребно парченце от пъзела е шофьорският курс, съгласна съм, но ти показва много ясно как един човек може да доведе друг човек до състояние на тревожност и неудоволетвореност.

На мястото на Morkovelka99 бих инвестирала в шофьорския курс, но по правилния начин 😉

Последна редакция: пн, 01 апр 2024, 11:09 от Valerie R

Общи условия

Активация на акаунт