Майчинството счетоводно - 98

  • 23 747
  • 605
  •   1
Отговори
# 480
  • ново
  • Мнения: 6 058
Какво разбирате под пълно майчинство?
Обезщетението за бременност и раждане е 90% от средно дневното брутно възнаграждение за 24 м. преди започване на отпускът поради бременност и раждане. Ако част от тези 24 м. сте била в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 2 г., взима се МРЗ. Ако част от тези 24 м. сте в болнични, взима се базата, от която е изчислен болничният.

# 481
  • Мнения: 26
Какво разбирате под пълно майчинство?
Обезщетението за бременност и раждане е 90% от средно дневното брутно възнаграждение за 24 м. преди започване на отпускът поради бременност и раждане. Ако част от тези 24 м. сте била в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 2 г., взима се МРЗ. Ако част от тези 24 м. сте в болнични, взима се базата, от която е изчислен болничният.
Благодаря за изчерпателният отговор! 🍀
Под "пълно" имах предвид да не попада минималната работна заплата.

# 482
  • Мнения: 111
Здравейте!
Имам следния въпрос: има ли как болничният ми преди раждане да не бъде 45 дни, а примерно с 10-12 дни по-къс? Терминът ми е за 01.11, като би следвало да излезна болничен на 17.09. Иска ми се да хвана и септември като осигуряване, като така ще премахна един месец на доста по-ниско осигуряване. С АГ ли трябва да си говоря?

# 483
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
Да и на двата въпроса.

# 484
  • Мнения: 426
Здравейте, дали някой знае нещо по въпроса, тъй като не успявам да открия точна информация? Благодаря

Здравейте, в момента ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 г. Искам да прехвърля майчинството на бащата и да се върна на работа.
В края на юли ще сменя фирмата, и на следващия ден започвам на ново място. Няма да има и ден без трудов договор. Какво се случва с майчинството? Ще се прекрати ли ползването от бащата?

# 485
  • Мнения: 968
Ако вие сте в майчинство, а бащата смени работното място това ще се отрази ли на ползването на вашето мяючинство от вас?

След като майчинството се прехвърли на бащата то вие сте работещия родител и вече нямате абсолютно никакво отношение към този отпуск за отглеждане на дете до 2 годишна възраст. Може да работите, да смените работата, да напуснете и да отидете на борса ако искате - няма значение.

# 486
  • Мнения: 426
Здравейте, благодаря да отговора, но смятам че правото на майчинство е на майката и тя има възможност да го преотстъпи на бащата. Тоест, майчинството винаги е свързано с трудовия договор на майката. В тази връзка, въпроса ми по скоро е дали трябва да подавам наново документи за прехвърлянето при новия работодател? Поправете ме ако греша. Ще изчакам и отговори от други запознати.

# 487
  • Мнения: 70
Къде мога да проверя коя банкова сметка ми е записана в НОИ?
Получавала съм болничен преди, но сега пише "изплатено", а превод нямам.
Имам ПИК.

# 488
  • Мнения: 5 135
Къде мога да проверя коя банкова сметка ми е записана в НОИ?
Получавала съм болничен преди, но сега пише "изплатено", а превод нямам.
Имам ПИК.
Още като влезеш с ПИК най-горе са име, ЕГН и сметка.

# 489
  • Мнения: 1 467
Къде мога да проверя коя банкова сметка ми е записана в НОИ?
Получавала съм болничен преди, но сега пише "изплатено", а превод нямам.
Имам ПИК.

Вижте датата където пише изплатено. Обикновено на следващия ден след като изпише това като статус е превода.

# 490
  • Sofia
  • Мнения: 4 129
Здравейте, не съм ползвала болнични. Трябва ли при първи болничен да се предоставя на работодател все още заверен лист от банката с банкова сметка ?

# 491
  • ново
  • Мнения: 6 058
Ние изискваме декларация по образец и справка за iban.

# 492
  • Мнения: 420
Здравейте!
Има ли някой представа какво се случва с 45-те дни болничен преди термин, ако същите не бъдат взети изцяло? Например искам да взема 20/25 от 45?
Идеята ми е дали се прехвърлят за след това или тези  25 дни през които съм работила, вместо да съм в болничен,  горят?

# 493
  • Мнения: 1 556
Нищо не се прехвърля. Имате фиксиран брой дни за отглеждане на дете. Ваше решение е колко точно от тях да ползвате.

# 494
  • Мнения: 968
За кога да се прехвърлят? 45 дневен болничен преди раждане ще рече, че се ползва само и единствено 45 дни преди термина на раждане. Може да ползвате 45, може да ползвате 20, може и нищо да не ползвате. Ваше решение. Нищо не се прехвърля никъде.

Общи условия

Активация на акаунт