Работа, CV-та, HR-и, съвети - 92

  • 35 862
  • 923
  •   4
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 847
Здравей, Анастасия,

За да запазиш анонимност, в поста ти липсва съществена информация (напълно разбираемо). Това не дава обаче възможност да се направи по-точен анализ.
Освен свитото търсене, има огромно значение каква е кавалификацията ти, а и за какви позиции кандидатстваш. Има значение и езиците, които знаеш, какви са и доколко се търсят, както и нивото. Има значение и какво образование имаш, т.е. висше по специалността висше не по специалността и преквалификационен курс, липса на висше и т.н. А и не на последно място - дали търсиш отдалечена работа или би била склонна да работиш от офис или хибридно.
Ако искаш, пиши на лично.

Желая успех!

# 616
  • Мнения: 424
Благодаря за мнението, slanchezara.
Така е, за да запазя анонимност, не съм дала твърде много детайли.
Това, което мога да кажа е, че позициите не са технически и не изискват висше образование в същата насоченост.
Иначе, имам и сертификати, които са профилирани по това, което правя, от международно признати институции (не са български).
Два от езиците говоря на същото ниво, на каквото говоря и българския (използвам ги дефакто повече от българския) а третия език ми е на добро разговорно ниво, ползвам го в работата, просто не е всеки ден.
Езиците не са някакви редки или екзотични, бих казала, че са измежду 5-те най-търсени в сферата.
В момента работя от вкъщи (след Ковид-а), но нямам против да се върна и в офис среда.
Въпросът е, че всички тези неща, за офис/от вкъщи, ниво на английски и тн, се разбират от самите интервюта.
Проблемът е по-скоро, че аз изобщо не стигам до интервю, просто до сега не ми се е обадил никой относно обявите, по които съм кандидатствала…

# 617
  • Мнения: 4 958
Вчера гледах няколко обяви за IT специалисти в Кариери.бг.

Ако търсите само по един канал, може и затова да срещате трудности. В момента IT търсят банките.

# 618
  • Мнения: 2 969
В ИТ сферата доброто ниво на английски се очаква по подразбиране и не носи някакви бонус точки. Другите езици имат значение само и единствено ако са необходими за съответната позиция. Ако не са, никой няма да им обърне внимание. А нивото на владеене на език се разбира от указаното в CV-то стандартно ниво и приложените сертификати, не от интервюто. Особено когато се кандидатства през агенция, те обикновено нямат квалификацията да интервюират за специализирани позиции, а карат основно по документи.

Не техническите позиции в ИТ сектора са доста по-малко от техническите. Без повече информация е трудно да се каже каквото и да било, но със сигурност е важно как CV-то ти представя специфичните умения, които имаш за тези позиции и доказателствата за тях - конкретно описание на предишен опит.
Просто чуждите езиците, ако не е за телефонист, са общи, а не специфични умения. Сертификатите, освен ако не са от малкото наистина престижни, също не показват нещо специфично.
Според теб може да не е нужно висше образование в областта, но такова със сигурност би било плюс и би имало повече тежест от сертификат от случайна частна фирмичка.

# 619
  • Мнения: 424
Никъде не съм казала, че са само езиците. Просто имаше въпрос относно тях, за това обясних, че са търсени езици, а не екзотични такива.
Същото важи и за сертификатите ми. Единият е глобален такъв, не е от “някоя си фирмичка”, а другите ся издадени от университет, който е на 7мо място в класациите по MBA програми, отново в световен мащаб.
СВ-то е написано под доста структуриран начин, с достатъчно информация и не знам какво друго бих могла да приложа в него…
В ИТ сферата доброто ниво на английски се очаква по подразбиране и не носи някакви бонус точки. Другите езици имат значение само и единствено ако са необходими за съответната позиция. Ако не са, никой няма да им обърне внимание. А нивото на владеене на език се разбира от указаното в CV-то стандартно ниво и приложените сертификати, не от интервюто. Особено когато се кандидатства през агенция, те обикновено нямат квалификацията да интервюират за специализирани позиции, а карат основно по документи.

Не техническите позиции в ИТ сектора са доста по-малко от техническите. Без повече информация е трудно да се каже каквото и да било, но със сигурност е важно как CV-то ти представя специфичните умения, които имаш за тези позиции и доказателствата за тях - конкретно описание на предишен опит.
Просто чуждите езиците, ако не е за телефонист, са общи, а не специфични умения. Сертификатите, освен ако не са от малкото наистина престижни, също не показват нещо специфично.
Според теб може да не е нужно висше образование в областта, но такова със сигурност би било плюс и би имало повече тежест от сертификат от случайна частна фирмичка.

# 620
  • Мнения: 974
Anastacia, извинявай, но погледни как си написала коментара. Обикновено отговорът трябва да бъде под цитата.
Ако кандидатстваш за Бизнес аналист, както предполагам, трябва да имаш опит във фин тех компания с добра репутация. Важен е и бизнес домейна, дали имаш опит в конкретния домейн, интереси! и познания.
Пускай СВта дори и по няколко пъти. През фирмата за подбор и през самата компания. В линкедин, дев бг също има обяви.
Освен това може да наемеш HR, за да ти помогне със СВто. Предполагам си наясно, че се променя според обявата.

# 621
  • Мнения: 1 267
За четене понякога дори е по-пригледно когато отговора на цитат от форума е отгоре, а не отдолу на цитата.

Анастасия, от няколко месеца IT сектора е в криза, чувам за доста сериозни съкращения на проекти и екипи. И то на технически кадри, а ти доколкото разбирам не си такъв. Личното ми мнение е, че освен ако не владееш някаква търсена в момента технология или програмен език, това, че си работила само в (престижни) IT фирми, в сегашната ситуация на пазара не ти дава особени предимства. Особено ако става въпрос за административни позиции, нормално е при свиване на сектора тези дейности да са по-засегнати. На твое място бих пробвала да кандидатствам и в друг бранш.

# 622
  • София
  • Мнения: 17 904
Аутсорсинг не е равно на IT сфера. Иначе нямам представа защо поне обаждане не би получила. Възможно ли е със сертификатите си и опита си да си над квалификацията на позициите, за които пускаш CV?

Затова се пише заедно.

# 623
  • Мнения: 424
Anastacia, извинявай, но погледни как си написала коментара. Обикновено отговорът трябва да бъде под цитата.
Ако кандидатстваш за Бизнес аналист, както предполагам, трябва да имаш опит във фин тех компания с добра репутация. Важен е и бизнес домейна, дали имаш опит в конкретния домейн, интереси! и познания.
Пускай СВта дори и по няколко пъти. През фирмата за подбор и през самата компания. В линкедин, дев бг също има обяви.
Освен това може да наемеш HR, за да ти помогне със СВто. Предполагам си наясно, че се променя според обявата.
Благодаря за поправката за цитата.
Не е за бизнес аналист позицията. И трите компании, за които съм работила са в същия домейн като тези, в които кандидатствам и сега (много големи, утвърдени имена са).
Само последната, в която съм сега е малка и незнайна, но там съм от по-малко от година.
Предимно от ЛинкедИн кандидатствам, мисля, че в дев.бг и jobs.bg са същите. Струва ми се, че компаниите, просто ги пускат на много места едновременно. Ти имаш други наблюдения по въпроса ли?
И 2 въпроса:
Какво имаш предвид да пускам по няколко пъти? За една и съща позиция да пускам няколко пъти СВ-то? Това не е ли малко непрофесионално?
Относно професионална помощ по СВ-то, мислех си го точно днес. Имаш ли човек или компания, който би препоръчала за такъв тип услуга?
Аутсорсинг не е равно на IT сфера. Иначе нямам представа защо поне обаждане не би получила. Възможно ли е със сертификатите си и опита си да си над квалификацията на позициите, за които пускаш CV?

Затова се пише заедно.

Съгласна съм, че Аутсорсинг и ИТ не е едно и също. За това споменах, че съм в ИТ, а не в аутсорсинг компания. Simple Smile
Мислех си дали позициите не са по-ниски или по-високи от квалификацията ми, тъй като е имало и няколко такива (по-високи), за които кандидатствах, за тях не се учудвам, че не получих обаждане.
В последните 2 месеца, обаче, тези, по които кандидатствам са на 90-100% съвпадение със СВ-то ми, просто нямам обяснение.

Последна редакция: ср, 22 май 2024, 17:49 от Anastacia

# 624
  • София
  • Мнения: 847
Благодаря за мнението, slanchezara.
Така е, за да запазя анонимност, не съм дала твърде много детайли.
Това, което мога да кажа е, че позициите не са технически и не изискват висше образование в същата насоченост.
Иначе, имам и сертификати, които са профилирани по това, което правя, от международно признати институции (не са български).

Така. Понеже пак няма много съществена информация, нека да поработим с предположения. Не те познавам, и е много вероятно да не са верни. Кристалната ми топка започва - възможно е, обаче, да е тотално счупена.

Значи, така като гледам, позициите, за които се бориш са: ПМ/Проектен координатор, Акаунт мениджър, деливъри мениджър и от сорта. Ако става дума за Аджайл, добавяме скръм мастър, продукт оунър, за рилийз трейн - едва ли. Тия се сещам да са по-административни позиции. Щом споменаваш езици, предполагам си имала комуникация с клиенти. Серификатите от международно признати институции - тука ми е по-трудно да кажа, защото ако са онлайн от някой международен университет - не знам доколко имат тежест; ако е PMP - това наистина е сериозен сертификат, в същата категория слагам и сертификатите за скръм мастър.

Ако съм познала - то вероятно причината да не ти се обаждат е, че желаещи за тия позиции има доста и вероятно се търсят специфични профили. Предвид свития пазар, тия обяви сериозно понамаляха и критериите сериозно се вдигнаха.

Мислех си дали позициите не са по-ниски или по-високи от квалификацията ми, тъй като е имало и няколко такива (по-високи), за които кандидатствах, за тях не се учудвам, че не получих обаждане.
В последните 2 месеца, обаче, тези, по които кандидатствам са на 90-100% съвпадение със СВ-то ми, просто нямам обяснение.

Ако си била по-квалифицирана, вероятно щяха да те чуят какво точно искаш, така че едва ли е това. Колкото до 90-100% съвпадение - това съвпадение е с обявата, а не точно с профила, който те търсят.

И последно: ако някъде по CV-то ти пише очаквана заплата, заплата за позиция и т.н. незабавно го махни. Опиши си какви дейности си изпълнявала по позицията - не есе, но с 1-3 изречения. Например: позиция Х, координира и планира задачите на екип от У специалисти. Отговаря за еди си какво и т.н.

# 625
  • Мнения: 737
ПМ, ПО, БА и деливъри мениджър са позиции, които се водят бизнес, но въпреки това изискват технически познания и то не малко. Според мен няма предвид точно тях.

 @Anastacia, за каква позиция става въпрос, наистина? И за какви сертификати? Пазарът наистина е свит, може и да им се виждаш като човек който ще иска много пари. Ако става въпрос за проджект мениджър, пиши на лично, мога да погледна СВ-то. Щом една година никой не се обажда, част от причината вероятно е и в него.

# 626
  • Мнения: 2 969
Никъде не съм казала, че са само езиците. Просто имаше въпрос относно тях, за това обясних, че са търсени езици, а не екзотични такива.
Същото важи и за сертификатите ми. Единият е глобален такъв, не е от “някоя си фирмичка”, а другите ся издадени от университет, който е на 7мо място в класациите по MBA програми, отново в световен мащаб.
Езиците си единственото конкретно нещо, което си написала, така че единствено те могат да се коментират реално. Предвид и че явно не искаш да напишеш дори за каква позиция кандидатстваш няма как да ти се помогне.
Разликата между диплома от даден университет и сертификат асоцииран с този университет са от земята до небето. В днешно време срещи $50-$100 можеш да изкараш куп сертификати от Coursera, LinkedIn Learning и подобни, на които да пише Станфорд, Харвард и т.н. и чиято стойност е точно нулева. Ако разчиташ основно на тях няма да стигнеш до никъде.
Понеже друго освен сертификатите и езиците не казваш, няма как и ние да ти кажем нещо повече. Ако положението със CV-то ти е същото, то затова и не ти се обаждат.


За съжаление в доста фирми в България позиции от рода на ***** мениджър/мастър и т.н. са по-скоро паразитни и се ползват за раздуване на щат. Съответно и при затягане на коланите горят първи. Също така опит на такива позиции има тежест само ако е в компания с много добра репутация.

# 627
  • Мнения: 19 318
Да попитам, при договор за 2-часов работен ден как точно се изчисляват нещата?

# 628
  • Мнения: 7 552
Да попитам, при договор за 2-часов работен ден как точно се изчисляват нещата?

Делиш работните дни за месеца на 4 и получаваш часовете, които трябва да изработиш.
Това се явява на четвъртинка.
Ааа, и имаш право на пълната отпуска за длъжността.

# 629
  • Мнения: 19 318
Да, по-скоро за отпуск, осигуровки и пр. питам, защото за пръв път срещам за 2 часа.

Общи условия

Активация на акаунт