Кандидатстване с рисуване след 7 клас - тема 11

  • 10 385
  • 327
  •   2
Отговори
# 135
  • Мнения: 4 244
Аз онзи ден подадох за проверка на способностите. Попълних едно заявление, но не ми дадоха входящ номер или нещо подобно.

и на щерката са дали, имало някакъв код за попълване. това на сайта на МОН ли се проверява?

Кода ми казаха, че ще го попълнят служебно. Дано е така. Аз попълних само Изобразително изкуство.

Обадих се в НГПИ, казаха ми, ще е добре на служебната бележка да го има упоменато училището, в което се кандидатства. Щом и дамата от настоящата канцелария го предложи, смятам детето да си поиска по 1 бележка за всяко училище.
Питах и дали трябва в медицинското да се упоменават всички паралелки, в които ще кандидатства, казаха, че не трябва - пише се дословно описанието от сайта.

# 136
  • Мнения: 1 316
В канцеларията на НГПИ по телефона съм получавала най-неадекватната информация. Не им се връзвайте.
Миналата година имахме само една служебна бележка, на която пише: "да послужи пред съответните власти". Оригиналът все още си е в мен. При подаване на документи за кандидатстване онлайн съм я сканирала, а в НУИИ, където падавах на място, или съм дала копие, или само са я погледнали за справка (не си спомням). Сега се сещам, че и за НУИИ можеше да се подава онлайн, но аз отидох на място, защото се целех във входящ номер, който да гарантира явяване първия ден следобяд.

# 137
  • Мнения: 629
Цитат
Аз онзи ден подадох за проверка на способностите. Попълних едно заявление, но не ми дадоха входящ номер или нещо подобно. В училищата към МК се изисква служебна бележка от настоящото училище, че детето е ученик в 7 клас. Дамата от канцеларията ми каза, че за всяко училище, в което ще кандидатства, трябва отделна бележка, в която да е вписано името на училището на кандидатстване. Така ли е наистина?
С цел доказване, че детето е ученик в 7-ми клас, навсякъде прилагах бележката за матурите, в т.ч. и за училищата към МК. Някъде питах и ми казаха, че може, все пак тя съдържа необходимата доказателствена информация и нужните лични данни. Изобщо не сме вадили служебна бележка, камо ли пък отделни за всяко училище. Но не знам, да не би да са променили нещо изискванията, или тогава да са били по-ларж заради епидемичните мерки... Ако искате, когато питате училищните власти, поставете въпроса с формулировка "А може ли...?"

# 138
  • Мнения: 122
А какъв е този изпит за проверка на способностите, моето дете ще кандидатства в НХГ Пловдив, незнам трябва ли да го запиша, има ли такъв изпит?  Най рано в понеделник ще се обадя да попитам

# 139
  • Мнения: 629
lidijag, ако имате предвид МОН-ския изпит за проверка на способностите по рисуване (този, за който сега се подават заявления в училището, където учи детето, и който ще се проведе на 24.06.2024 г.) - няма да Ви трябва за НХГ Пловдив. Имам спомен, че по-напред в темата се коментираше, че във Вашия град в момента няма МОН-ски паралелки с рисуване.

Отварям една скоба - РУО София тази година са уточнили на сайта си за кои училища важат МОН-ските изпити за проверка на способностите.
Скрит текст:
Заявление за полагане на изпит за проверка на способностите
 
Във връзка с реализиране на дейностите по прием на ученици, Ви уведомявам за следното:

Приложеното заявление за полагане на изпит за проверка на способностите важи само за прием на ученици по държавен план-прием в VIII клас, както следва:

  * изобразително изкуство: 140. СУ „Иван Богоров“, 51. СУ „Елисавета Багряна“, 162. ОбУ „Отец Паисий“, 144. СУ „Народни будители“, НСУ „София“ и ПГИИ „Николай Райнов“;
  * музика: 144. СУ „Народни будители“;
  *  музика и физическо възпитание и спорт: 144. СУ „Народни будители“;
  * физическо възпитание и спорт: 132. СУ „Ваня Войнова“ и 28. СУ „Алеко Константинов“.

Заявления за полагане на изпит за проверка на способностите се подават в училището, в което се обучава ученикът, от 21 до 31 май 2024 г., включително.

Училището, което е желано от Вашето дете, е към Министерство на културата и като такова е със самостоятелен прием/изпит. Някои училища към МК също използват "проверка на способностите" за изпитите си, затова уточнявам, че е важно под чия шапка е училището. В случая - следете сайта на НХГ и каквото и когато е описано там - подавайте. Наше приятелско дете учи в друго училище в Пловдив, където е прието с рисуване - сценични кадри, то също е към МК и важи същият принцип за самостоятелен прием/изпит и следене на сайта на конкретното училище.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 2 291
С наближаването на срокът за подаване на документи (10.06 – 14.06.2024 г.-за Варна) взех да се чудя
какво точно трябва да подам? При нас е електронно по мейл и никъде не видях заявление или нещо подобно.
Миналата година, като кандидатства дъщеря ми, заявлението се подаваше онлайн. От страница на НУИ Варна се тегли, попълвате го, имена и всичко, поред на желанията /в случая Изящни изкуства и Рекламна графика, те са в един клас децата, ама специалностите са две/. После го снимате и прикачвате, прикачвате и снимка на медицинското от ЛЛ и пишете на мейла на училището, който е посочен за прием. Като съобщение добавяте, че пращате заявление и медицинско от "трите имена на ученика", ученик от еди кое си училище, кандидат за прием в еди кои си специалности.
Поне аз това направих. Те ми върнаха входящ номер. Този номер си го пазите, защото ви трябва за деня на изпита и после с него се проверява и резултата.
Може да го запишете /разпечатате/скрийншот. На деня на изпита ученика трябва да го има. Дъщеря ми го имаше на  скрийншот и отделно ѝ го разпечатах за всеки случай.

# 141
  • Варна
  • Мнения: 743
С наближаването на срокът за подаване на документи (10.06 – 14.06.2024 г.-за Варна) взех да се чудя
какво точно трябва да подам? При нас е електронно по мейл и никъде не видях заявление или нещо подобно.
Миналата година, като кандидатства дъщеря ми, заявлението се подаваше онлайн. От страница на НУИ Варна се тегли, попълвате го, имена и всичко, поред на желанията /в случая Изящни изкуства и Рекламна графика, те са в един клас децата, ама специалностите са две/. После го снимате и прикачвате, прикачвате и снимка на медицинското от ЛЛ и пишете на мейла на училището, който е посочен за прием. Като съобщение добавяте, че пращате заявление и медицинско от "трите имена на ученика", ученик от еди кое си училище, кандидат за прием в еди кои си специалности.
Поне аз това направих. Те ми върнаха входящ номер. Този номер си го пазите, защото ви трябва за деня на изпита и после с него се проверява и резултата.
Може да го запишете /разпечатате/скрийншот. На деня на изпита ученика трябва да го има. Дъщеря ми го имаше на  скрийншот и отделно ѝ го разпечатах за всеки случай.
Бележка от училище не искат ли?

# 142
  • Мнения: 13 998
Участие в годишната изложба.
Благодаря за ЛАйковете и хубавите думи!

Последна редакция: нд, 26 май 2024, 18:58 от _re_ge

# 143
  • Мнения: 4 244
Много впечатляващо, _re_ge!

# 144
  • Мнения: 267
За тези от София (в случай, че не са видели) - на сайта на НУИИ има информация за тазгодишните консултации. Започват на 04.06 от 10ч. Някое дете от тук ще ходи ли? В деня на отворените врати ученици ни казаха (на мен и кандидатстващата), че този курс много им помогнал. Лошото е, че е по учебния време (моята е на училище сутрин)... Много се чудя.

# 145
  • Мнения: 413
Според вас колко желания са достатъчно на брой - 24-25 дали са додстатъчно или рискува да не се класира на първо и второ класиране с толкова желания?
Благодаря

# 146
  • Мнения: 9 018
В художествените училища пишете всички желание, те са доста по-малко от 20-25, в НУИИ не се пишат желания, в НГПИ подреждате специалностите според желанията на детето, във фотографското също.
Относно училищата към МОН, изчакайте да минат матурите, вижте резултатите на детето и спрямо тях си подредете желанията, има много хубави таблици от минали години подредени по бал, резултатите всяка година са идентични, мърдат със стотни, рядко с десети, така че много добре може да прецените. Според мен ако напишете реалистични желания, не е нужно повече от 10, максимум 15.

# 147
  • Мнения: 13 998
Ако е спазена пропорцията, светлина, сенки мисля че стилът е този който отличава творците. Дори цветово е възможно да има отклонения, защото всеки "вижда" света в свои специфични цветове, акцентира върху "свой" център в композицията особено ако има равнопоставени предмети в нея.
Благодаря за лайковете!

Последна редакция: вт, 28 май 2024, 12:26 от _re_ge

# 148
  • София
  • Мнения: 1 583
BlyaSSSachka, както винаги много подробен отговор Simple Smile Това 162 ОбУ е някаква новост за София. Миналата година не са имали такава паралелка.
stelichka1, въпросът май е за другата 7класна тема. Дори в София 24-25 паралелки с ИИ не се намират. Но иначе в по-общ план - това зависи много от конкретните резулати и Статистиката, която всяко РУО публикува. За да се види къде попада сред другите кандидати.
Tisisat,  самото НУИИ издава извинителни бележки на децата посетили юнските консултации. От тази гледна точка нямате проблем стига да си подберете ден/дни, в които няма някое важно оформяне/контролно/класно. Но мисля даваха достъчно дни за около 2 седмици.
_re_ge, много впечатляващи творби на сина ти!

# 149
  • Варна
  • Мнения: 743
24.06 когато е изпита за проверка на способностите е учебен. Трябва ли да подавам бележка към класната или автоматично ще се извинят отсъствията?

Общи условия

Активация на акаунт