Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 838
  • 776
  •   1
Отговори
# 555
  • Бургас
  • Мнения: 6 174
Аз пък като гледам какво има в количките на масата клиенти в големите хипермаркети, с чисто сърце бих изхвърлила половината, че и повечето. Сокчета, безалкохолни, вафли, готови торти, полуфабрикати и всички, дето ги бутат, са с наднормено тегло.
Магазини тип Джъмбо също са вредни за нацията. Ми как да ти стигат парите, те "изкушенията" дебнат на всяка крачка, а вече и онлайн.
Айфоните обаче никой не оставя на касите, нито екстеншъните и орловия маникюр.
За да ти стигат парите, че и да остават, трябва известна грамотност и дисциплина. А не "искам го, сега го искам".

# 556
  • Мнения: 1 079
А не "искам го, сега го искам".

И като кажеш "сега", а нямаш в момента парите - и се оскъпява още повече с някой бърз кредит. Аз на това му викам "детско нетърпение". Който има дете, знае какво е да иска всичко на момента.

# 557
  • Мнения: 620
Ама хората масово нямат финансова дисциплина. На нас често ни се "карат", че пестим от храна, което изобщо не е така. Имаме разнообразен и основно здравословен начин на хранене, купуваме и сладко, но умерено. Обаче понеже живеем между няколко големи вериги, следим промоциите и купуваме основно намалени неща. Било то зеленчуци, плодове, месо, риба, ядки, млечни продукти... Излиза супер изгодно в края на месеца като тегля чертата! Но да, смятани сме за големи сметкаджии, но пък ние сме доволни от себе си и ни харесва така. Иначе тотално елиминирахме всякакви газирани и безалкохолни напитки, намалихме сладкото и е по-здравословно и за тялото, и за бюджета.
Обаче някои хора просто са си свикнали да харчат и за тях даже да следиш цените и изобщо да им обръщаш някакво внимание е "мизерна работа". И това са хора с равни на нашите доходи или дори по-ниски.
Преди няколко месеца една приятелка, която купи жилище, говореше как е хубаво да се постегне и да ограничи харченето, особено за ненужни неща, защото искала да спестява повече и ако може и кредита да погаси по-рано. И след няколко дни ми се хвали как се разхождала и видяла златарски магазин, влязла и си купила златен ланец за 200 лева. Като я питам за кво й е, нали щеше да ограничава купуването на излишни неща и отговора беше "ми щото си нямам златен ланец". Ние сме консуматорско общество, а хора, които са с по-широки пръсти и не са свикнали да се ограничават от по-ранна възраст, трудно биха могли да го направят на по-късен етап.

# 558
  • София
  • Мнения: 16 159
Няма лошо за ланеца - без да иска е инвестирала умно.
Купила го за 200 лв, сега може да го продаде за 250 - 300 лв.
Златото се вдигна доста последните месеци.

# 559
  • Мнения: 620
Изобщо няма инвеститорски нагласи. Дадох го като най-пресен пример, защото тя като личност е такава, често купува неща, само "за да си има". Но да, като цяло самото злато никога не е излишно.
Иначе аз Джъмбо много харесвам, защото там има доста изгодни неща, особено за типове като нас. Но признавам, че понякога наистина те изкушава да си купуваш още и още, та трябва самоконтрол там. Сега и с Temu ми се налага да упражнявам доста самоконтрол, голяма мания...

# 560
  • Бургас
  • Мнения: 6 174
Mystic, много добре те разбирам. От години това ми е начинът на живот и ми доставя огромно удоволствие. Отдавна не се налага да си правя сметката, но просто съм свикнала да е така и виждам, че детето попива, има собствен бюджет и обмисля всяка покупка.
Това има пряка връзка с имотите и покупката им, да не каже някой, че не е по темата. С отговорно пазаруване и отношение към вещите можеш да пренасочиш суми за погасяване на кредит предсрочно, например.

# 561
  • Мнения: 620
И аз винаги си правя сметката, дори да няма нужда. Досега това само ми е помогнало, понеже доста спестявания отиват именно във фонд "имот". Макар че моите родители изобщо не са така. Майка ми преди ме наричаше полушеговито "скръндза", щото пари за нищо не ми се давали. Аз пари си давам с удоволствие за неща, от които имам реална нужда и предпочитам да намеря на по-изгодна цена, отколкото да ги купя от първото място, което ми падне.
Tintina, жени мечта сме ние с тебе направо погледнато отстрани. Laughing

# 562
  • Мнения: 813
Явно има някаква цикличност, предвид това които мистик споделя за нейните родители. При нас е обратното. Мен хич ме няма в спестяванията. Особено за храна и хапване навън ще излъжа жестоко ако кажа, че следя промоции. Щом нещо ми се яде си го взимам. Честно казано ми се иска да стана по-отговорна в това отношение. За сметка на това за дрехи, техника и т.н хич не обичам да харча. Другите две слабости са ми децата и нещата за дома. В този смисъл Джъмбо ми е любимо място, но сега го замених с онлайн поръчки в синсей.
 Нашите пък са спестовни. Брат ми също. Ще видим как ще са децата :Р

# 563
  • Мнения: 2 865
Какво точно си купувате от джъмбо? Аз не намирам нищо интересно там. Всичко е боклук за еднократна употреба или ниско качество. Ние нямаме месечни бюджети, но пък изобщо не се блазня от дрехи, разни предмети или вредни храни. Имам солиден златен ланец от преди 25г, който не съм слагал никога, за да не приличам на мутра.

# 564
  • Мнения: 813
Обичам неща за вкъщи, имат готини чаши за кафе. Интересни сезонни декорации, кутии и т.н.
Предполагам, че ако човек не е толкова запален по декорация и т.н няма да се впечатли.

# 565
  • Мнения: 620
Ох, Гого, какво ли не... Основно покупки за дома и кухнята, декорации, ама понякога като му изпусна края и се почне и с офис консумативи, лампички, свещи, джунджурийки, кутишки и т.н.... Скоро не съм ходила, щото се зарибих по Temu, а имаме и Pepco наблизо, та и там същата работа...

# 566
  • Мнения: 813
Подшушвам тихичко, че и в jusk има страхотни неща ❤️

# 567
  • Мнения: 620
Там съм си набелязала някои неща за в бъдеще, не на шега...
Отиде ми пестеливостта... Ми няма да си изплащаме заемите предварително май. Satisfied

# 568
  • Мнения: 2 004
Благодаря на всички за отговорите!

# 569
  • Мнения: 33
Понеже се пише, че е невъзможно без брокер постоянно.
На тези цени доста хора се усетиха, че не искат да ги дават тези пари и чудесно си се оправят сами. Това е в моето обкръжение.
Явно са достатъчно грамотни и продавачи и купувачи да си сключат сделката и да спестят едни пари.
Разбира се че е възможно без брокер. Харесах апартамент. Свързах се с брокера. Исках оглед, но това което ме интересуваше беше цената на имота, тъй като си знам възможностите и не исках да губя нито неговото време, нито това на продавача, нито моето. Директно поисках от брокера да говори с продавача и колко % от определената цена е склонен да намали. Брокера отказа да преговаря и каза, че това е крайната цена и ако искам оглед да звънна.
Понеже ми хареса имота, но нямаше как да работим заедно с въпросния посредник, пуснах обява в местна група, че търся апартамент с въпросните параметри. За няма и час, собственика се свърза с мен. Подходих по същия начин. Попитах каква е крайната цена и се договорихме. Бяхме предвидили да платим комисионна, но посредника сам отказа да работи с нас.

Здравейте, удобно ли е да споделите каква беше офертата цена и на колко успяхте да я свалите? В кой квартал е имота?
Здравейте,
Апаратамента не е в София. Договорихме се с 10% под обявената цена.

Общи условия

Активация на акаунт