Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 29 292
  • 776
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 4 991
2007-2008 г. имаше балон и на фондовата борса. Доходите бяха ниски, независимо какво се говори. Като покупателна способност и достъпност на имоти, ритейл стоки, стоки за дълготрайна употреба.... Не бих правила сравнение с тогавашния период. Просто са различни времената и дори да говорим за надценени имоти и балон, не може да се правят директни сравнения. Не знам защо имате такова негативно отношение към "телефонистката" и очаквания как ей-сега горко ще заридае и ще остане без работа.

2008 г. беше обичайно да работи за минимална заплата в много професии, вкл. офисни. Беше обичайно да почваш неплатен стаж с надеждата да те вземат на работа, а работа се намираше доста по-трудно. Хората се адаптират.

И между другото, необслужваните ипотечни кредити падат. Като дял те са малка част от общото кредитиране. Съвсем малка част са от изпълнителните дела при ЧСИ и много малко от портфейлите на колекторските компании. Сега, ако някой иска 200 000 евро за апартамент, който е ценен само в главата на продавача - рано или късно ще се приземи.

Чета, че Артекс взели част от оня терен Grand Kanyon в Младост. Това е по-дългият терен встрани срещу Билла, зад Кауфланд. Обаче все ми се струва, че на този терен не му върви. И влизане в еврозоната би затруднило доста пране на пари през имоти.

https://www.capital.bg/biznes/imoti/2024/05/10/4622708_arteks_iz … a_grand_kanyon_i/



# 661
  • Мнения: 2 709
Има един известен цитат от книга на Хемингуей - един като го питали как е фалирал той казал "първо малко по малко, после изведнъж".
И финансовите кризи така стават - малко по малко, и изведнъж...
Ако активите вече не се вдигат, а падат, банките не желаят да кредитират повече, защото става рисково. Но какво правят - не окачват табела "не отпускаме кредити" - кредити винаги има. Но просто вдигат лихвата. Така че сам да се откажеш да теглиш кредит.
Като се вдигнат лихвите какво става - фирмата, в която работиш, също има кредити и плаща лихви. Като плаща повече за лихви, остават по-малко за заплати, за развитие, за инвестиране.
И така, първо малко по малко, а после изведнъж, се случват финансовите кризи. Кога точно ще е следващата никой не е успял да предскаже, но историята сочи, че периодично се повтарят.

# 662
  • Мнения: 337
Спрямо 2008 нещата и в България и в света са доста по-различни ...."Балонът" не е само при НИ,а при всичко ....Т. е. всичко трябва рязко да поевтинее.....Само,че не виждам да става.... Реалната инфлация е доста повече от 50 процента.... Просто се качихме на друго ценово ниво.... Естествено,че хората с ниски доходи плащат цялата цена на всичко....

# 663
  • Мнения: 2 910
И 2008 и сега всичко лети във въздуха. Включително имоти, акции, крипто, земя и тн. Цената е функция на кредитирането и лихвите. Телефонистката е събирателен образ. Нищо не се е променило от 2008 насам във финансите, допускат се същите грешки, правят се същите корекции, просто има повече лепенки по системата, за да не рухне лесно. Може пък и да не рухне, кой да знае. Да България е доста по-напред спрямо 2008, но като цяло запада си е все същия.  Бизнес цикъла не е от 2008 насам, бизнес цикъла го има откак съществува капитализма и индустриализацията. Балоните също. Никой не знае какво ще стане. Но едно се чудя, нашите банки ли са единствените глупаци, които губят пари щото са благородни и раздават на народа.

# 664
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 752
Надявам се, че пиша в правилната тема!
Идвам тук за съвет, тъй като изобщо не знам какво да правим.
Живеем в Бургас, в панелен апартамент. Искаме да се преместим в по-голям. Нямаме някакви огромни суми за доплащане и мислим, че бихме могли да купим новото жилище с ипотечен кредит, а това, в което живеем сега да продадем. Или да не го продадем.
В случай, че продадем сегашния апартамент и купим по-голям, как точно трябва да се случат нещата? Примерно 1. избираме жилище (ама могат да го купят докато продадем старото). 2. правим кредитна консултация. 3. продаваме старото и се чудим къде да денем всичката покъщина. И т.н.
Моля, дайте ми съвет или линк към подходяща тема! 🙂

Най-малък стресът е при следния вариант: Купувате нов апартамент, това отнема време, изцяло с ипотечен кредит. Но трябва да имате нужното самоучастие + разноските по сделката, както и доказуем доход, който да позволява нужния кредит. След това ремонтирате, довършвате, все има какво да се прави и се местите, спокойно.... И чак тогава продавате стария апартамент и погасявате частично ипотечния кредит за новия апартамент.
Или работите едновременно по двете сделки, продавате и купувате, но напасването им е многооо трудно. За стресът да не говорим, то една сделка си е стрес, а комбинирайки две е още повече.

# 665
  • Мнения: 2 022
Всички чакаме кризата, но през това време оглеждам и действам в по-подценени райони с добро възмъщаемост от наеми (моят критерий е под 16 г от дългосрочни наеми, при някои става 12г, при други 18 г). Най-нерентабилно Roi имат Варна, София и Русе.
Би ли споделил кои са тези райони с по-бърза възвръщаемост? Любопитно ми стана.

# 666
  • Мнения: 356
Всички чакаме кризата, но през това време оглеждам и действам в по-подценени райони с добро възмъщаемост от наеми (моят критерий е под 16 г от дългосрочни наеми, при някои става 12г, при други 18 г). Най-нерентабилно Roi имат Варна, София и Русе.
Да ви призная скоро на такава възвращаемост на съм попадала - толкова бърза имам предвид, дали бихте споделили къде и какво гледате? 12 години е направо мечта при сегашните цени за София - непостижима мечта, на поне 2 по 12 е реалността уви.

# 667
  • Мнения: 815
Подкрепям мнението на tomeva. Реално се припокрива с моето за казуса на ябълкова. Единствено се сещам да допълня, че ако се спрат на вариант първо покупка, после продажба е добре да помислят дали апартаментът им има особености, които биха забавили реализирането му на пазара.
 Например апартаментът, в който в момента живеем има толкова много особености, че осъзнавам, че тръгна ли да продавам ще ми бъде доста по трудно, отколкото ако продавам стандартен тристаен. Аз много си го харесвам, въпреки недостатъците му, но е факт, че доста време отвися по сайтове през 2017г, дори и след намаляване на цената. Тогава нашите продавачи бяха на зор, защото искаха да купят съседния апартамент. Неговата собственичка полякина пък  я чакаха на продаде, за да купи в Полша. Въобще яко навързано беше всичко...

# 668
  • Мнения: 1 104
Айде още един пирон в ковчега на мъртвеца (панелката, стара тухла в топ идеален мечтан център).

ЦЪК

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 15:24 от Seiko7075

# 669
  • Мнения: 337
В какъв асансьор съм се возила в центъра на Бари....В старинна сграда(те всички са старинни)... Нашите тук са като от Стар Трек....

Последна редакция: пт, 10 май 2024, 16:51 от denissa_72

# 670
  • Мнения: 1 104
В какъв асансьор съм се возила в центъра на Бари....В старинна сграда... Нашите тук са като от Стар Трек....

Т.е. да се успокоим, че всичко е наред със старите асансьори, да не се сменят и не се поддържат? Каквото такова. Аз харесвам и старите велосипеди от 19 в. Освен че са опасни и нефункционални, не ги срещам често вече. Ако ще гледам семейство и да качвам бебешката си количка на антика - аз съм пас за такъв асансьор.

# 671
  • Мнения: 337
За вас са сградите ново строителство.... Нови асансьори и стени четири пръста....За да си говорите със съседа...

# 672
  • Мнения: 4 991
Te в новите сгради винаги ще са нови асансьорите и по подразбиране ще има кой да ги поддържа и няма да се чупят. Това със старите асансьори пак го обсъждахме преди няколко месеца и се оказа, че това, което говорят, не е точно така. Не виждам какъв е проблемът с асансьор в стара сграда, който се поддържа. Смятате, че внезапно един ден мнозинството ще откажат да се возят, ще почнат да падат, никой няма да иска да живее в сграда на повече от пет години, ще настане апокалипсис и хоп - всички ще искат да продават?

Щото масово в новите сгради асаньорът има място за бебешка количка.... Моля ви се.

# 673
  • Мнения: 42 082
За вас са сградите ново строителство.... Нови асансьори и стени четири пръста....За да си говорите със съседа...

Пак започнаха обобщенията...

# 674
  • Мнения: 337
След обобщението за старото строителство следва такова и за новото....Или не можем?

Общи условия

Активация на акаунт