Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 29 230
  • 776
  •   2
Отговори
# 75
  • Мнения: 4 964
Хайде сега, помним какво стана с искането на много хора да изтеглят депозити от една банка, пък излязоха да успокояват как няма нищо и форумът на Бг-мама е виновен.

# 76
  • Мнения: 26
То за това се работи по проекти да се мине изцяло на дигитални пари за да може винаги да има.

# 77
  • Мнения: 2 892
То това да беше проблема. https://www.youtube.com/watch?v=ehkT5kXJfl0

То това да беше проблемът. По - голямата драма е с качеството на "матряла" както ни наричаше някога Боко.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/redakcionni_komentar … ovno_obrazovanie/

# 78
  • Мнения: 614
Привет, момичета! Писах преди няколко теми, че се оглеждаме за ваканционен имот на нашето Черноморие. В момента сме в преговори за един апартамент, но тъй като е придобит преди 1-2г, продавачът трябва да плати данък печалба и върти и суче да плати по-малко. Най-накрая се договорихме за цената, НО! ние ще купуваме с кредит, а те искат да разделим продажната цена на цена за имота и цена за обзавеждане. В апартамента има 1м кухня, с печка и котлони; абсорбатор;  2 климатика; 2 двуместни дивана; секция, телевизор с кинескоп Simple Smile, спалня, гардероб, скрин, тоалетка и холна масичка, на над 10-15г  (че и повече). Банята си е в напълно оригинално състояние от построяването на сградата през 2006 (т.е. не е ремонтирана). Как става оценката на това движимо имущество и въобще какви рискове има за нас, като купувачи подобен подход? Чакам да проверя и с банката какво мислят...

# 79
  • Мнения: 4 133
Ако някой предяви претенции към имота (наследници, институция) ще ви заплатят само това, което сте дали за покупката му (риск, подобен на този при изповядването на данъчна оценка). Аз не бих се навила. Ако държат, ще настоявам за независим оценител, който да оцени имуществото, и със сигурност няма да останат доволни.

# 80
  • Мнения: 614
Ambrosia - много благодаря! Тъкмо говирих и с банката - реално те ще финансират само стойността на имота, а мебелите са извън кредита, т.е. ще плучим по-малка сума за кредита.

# 81
  • Мнения: 4 133
Да, в повечето случаи е така, има банки, които отпускат за финансиране и ремонт, но трябва да се провери.

# 82
  • Бургас
  • Мнения: 6 236
Аз не бих се притеснявала.
Такива неща постоянно се правят, както и изповядването на данъчна оценка. Чак оценители не е необходимо, цената просто се разделя на две, вие плащате едната част по банка, после чрез кредита - другата. Има и банки, които се съгласяват да отпуснат по-голям кредит от стойността на имота, пишат го "за покупка, ремонт и обзавеждане". Аз съм купувала така. Пощенска банка.
Едва ли някой ще предяви претенции, хипотетично е възможно, но е нищожно като вероятност, а и да предяви някой претенции, вие ще сте последните, на които някой ще плаща каквото и да е.
Този риск съществува винаги, независимо дали сте изповядали на реална стойност или на данъчна оценка.

# 83
  • Мнения: 2 679
Иии, то пък големия данък печалба, само 10% е и то на печалбата им, а не на цената. Да се радват, че имат печалба от сделката и да си платят данъка - защото някои хора и на загуба са излизали от имоти по морето.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 6 236
А тепърва колко ще излизат на загуба...

# 85
  • Мнения: 146
Купен преди година...може би е добре да се види дали няма някакъв проблем. Не, че трябва да има задължително, ама винаги такива скорошни продажби са ми били съмнителни.

# 86
  • Мнения: 2 679
Ами още след първия сезон вероятно са разбрали, че с пари от даването му под наем едвам ще изкарат за таксата поддръжка, пък камо ли за печалба - ако на това са се надявали.

# 87
  • Бургас
  • Мнения: 6 236
По-скоро са го купили от някой закъсал руснак на ниска цена, от две години масово продават, има и добри попадения.

# 88
  • Мнения: 4 474
Ако много съм харесала имота, ще им предложа да изповядаме сделката на уговорената сума а те да си вземат обзавеждането, но ако не се съгласят се отказвам и слагам точка.

# 89
  • София
  • Мнения: 4 318
За мен червена лампа е, че изтъкват данък печалба като аргумент за изповядване на по-ниска цена, но пък бързат да продават преди изтичане на трите години. Негативите от такава сделка са изцяло за вас - риск от загуба на средства, по-малък кредит,  Ако и вие решите да продадете в този тригодишен период след време, данъка от разликата ще платите вие.

Последна редакция: вт, 09 апр 2024, 17:19 от Oceans

Общи условия

Активация на акаунт