Пубертетът при момичетата - как да подготвим децата? - тема 20

  • 15 645
  • 284
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 862
Малеее, горкото мое … от както ѝ е дошло не е пропускало месец. Имало е редки закъснения от по 5-6 дни, но всеки месец. Някои споделят, че е оскъдно и минава с ежедневни превръзки, а тя е с обилен и размер 2. За болките по някога давам нурофен. От идването на цикъла порасна много и физически и емоционално. В класа има само още едно дете с цикъл и двете са като тийнейджъри в детска градина. Момиченцата са дребнички, още се обличат по детски, в розови неща, поли, клинчета. Момчетата са им на нивото на гърдите. Много труден период. Детето се чувства като сред бебета и няма търпение и другите малко да пораснат. Не си спомням при нас да е имала толкова големи отклонения, някак еднакво вървяхме горе долу. Не съм си дава сметка, че хормоните могат толкова много промени да предизвикат.

# 256
  • Мнения: 695
Хормоните и особено флуктуациите в техните нива регулират на практика всичко в организма. Растеж, размножаване, сън, поведение...
Интересна история мога да разкажа от практиката ми като учен. Колеги, които използват например мишки като опитни животни за поведенчески експерименти, използват само мъжки животни. Защото хормоналните им нива са стабилни и е по-лесно да сравняваш резултатите от експериментите. Joy Stuck Out Tongue Winking Eye

# 257
  • Мнения: 5 374
Дъщеря ми е с цикъл от февруари. Точен, 28 дни. Беше безболезнен, само последния път се оплака, че я боли коремче. Тя е най-дребничка от групата приятелки, но всъщност си е ок, другите са доста ячки Joy

# 258
  • София
  • Мнения: 2 661
На каква възраст дойде цикъла при вашите девойки? При моето момиче от известно време се наблюдават дискретни промени - леко окосмяване, леко набъбване на гръдна тъкан.. Четох някъде, че обикновено цикъла идва до 2 години след започване развитие на гърдите, но дали е така?

# 259
  • Мнения: 5 374
На моето момиче - 12 год и половина.

# 260
  • София
  • Мнения: 9 800
BettyBoop, може и да има нещо вярно в това, което си чела. Дъщеря ми беше на 7 год., когато започнаха да набъбват гърдите. Още тогава педиатърката ми каза след около 2 год. да очакваме цикъл. Дойде й 2-3 месеца преди да навърши 10 год.

Иначе и аз наблюдавам някакво различие в нивото на общуване откакто дъщеря ми е с цикъл. Сякаш се отдалечиха с предишните й приятелки от класа, които са си още с детски вид. Сега си общува повече с едно друго момиченце от класа, на което също му нарастват гърдичките и има малко по-женствен вид. Може би имат повече общи теми за разговор покрай настъпващите в телата им промени, които още не са настъпили с останалите.  Излиза  и с приятелки, които са на по-голяма възраст от нейната. Запознаха се покрай общи интереси.

# 261
  • София
  • Мнения: 2 490
И на моето мъниче набъбнаха зърната на 7 годинки. Тогава се консултирах с педиатърката и тя ми каза, че новите тенденции са да не се отчита това като признак за предстоящ пубертет. Твърде много момичета имат промени в гърдите на много ранна възраст. По-скоро окосмяването в интимната област е по-показателно.

Моята е на почти 9 и си е бебчето ми в много отношения. Направо не ми се мисли да започва толкова рано с тоя ангажимент. Дано задържи до към 11 поне. Преди 11 ми се вижда твърде стресиращо за децата. Иначе е подготвена, знае че това ѝ предстои неминуемо и никой не може да каже кога ще ѝ се случи за пръв път.

Ще разгледам и книжките, които препоръчахте. Винаги е от полза да има такова нещо на една ръка разстояние у дома.

# 262
  • София
  • Мнения: 404
Моята имаше подуване и болка в гърдите на 7. Педиатърката каза, че това не е истинското нарастване, а някакво предпубертетно състояние. Цикълът й дойде на 12 и половина. И окосмяване имаше вече от доста време.

# 263
  • Мнения: 1 886
Моята все още няма окосмяване в интимната зона и мишници.
Обаче окосмяването по ръцете и краката.... Взела е гена на баща си явно и цял живот ще се мъчи 😒 Все още е доста рано, пък и ментално си е още Дечко, но след 2-3г сигурно ще трябва да търсим вариант за да ги маха.

# 264
  • Северозапада
  • Мнения: 5 491
Здравейте! От известно време чета групата и реших да се включа. Дъщеря ми навършва 11 след няколко дни. От година насам започна едно бурно развитие - порасна с 10ина см., появи се окосмяване на пубиса, гърдите вече се оформят, отделно често ни отговаря троснато, лесно се изнервя. От друга страна си е още дечко - още търси да играе с кукли и не дава да и подарим играчките. Вече чакам и цикъл. Точно вчера и говорих, че на лагерите, които предстоят, ще трябва да носи превръзки, че не се знае. На мен ми дойде за първи път малко преди да навърша 12 и оттам насетне всеки месец. По ръцете и краката и потъмняха космите и доста се личат (и аз бях/ съм така) и иска да ги маха. Дадох и да пробва епилатора уж по малко за няколко дни  ама си боли и не иска. Предложих и да ги изсветлим с кислородна вода. Ще видим. Може и от някой лагер да се върне с обръснати крака 🫤.

# 265
  • София
  • Мнения: 9 800
Тествахме в банята менструалния бански от Грийн революция. Тече кръв през него при намокряме. Може да го ползва като менструални бикини . Ще направим още един тест в дни с по-слабо кървене, но нямам особени надежди.

# 266
  • Мнения: 3 677
Неприятно. Е тогава каква работа върши? 60 лв. на вятъра. Аман от измамници!

# 267
  • Варна
  • Мнения: 392
Някоя мама от Варна може ли да сподели къде води дъщеря си за премахване на косми с лазерна епилация?

# 268
  • Мнения: 6
А дали е нормално развитието на гърдите да започне първо само с едната? Детето е на 10г и се оплаква от болки само в едната при натиск. Опипах и се усеща уплътнение под зърното, сякаш започва да се оформя гърда, но е само едната. Ясно, че ще се записва час при педиатър, но все пак реших да попитам как е при другите за мое успокоение.

# 269
  • Мнения: 6 599
Абсолютно нормално е.

Общи условия

Активация на акаунт