Тази седмица е прошка

  • 1 736
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 819
@ Martea: А защо? Това не го знаех newsm78

# 16
  • Be realistic - plan for a miracle.
  • Мнения: 846
Ще поискам прошка от трима човека, които смятам че  неволно нараних много последната година..

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ще искам прошка, разбира се. От родители и кумове.
Това е отколешен мой любим празник.  Peace Едно време (преди повече от 25г.  ooooh!), на хамкането все дядо ми печелеше, но се правеше, че не е той, за да може ние с брат ми да успеем. Милия ми той, обожавах го  Heart Eyes Hug.
Такива ми ти работи и традиции в моята рода.  bowuu  Хубав празник с хубав ритуал.

# 18
  • Мнения: 1 134
"Прошката" е свързана с началото на Великия пост от следващият ден. Идеята не е само веднъж в годината да се сетим за грешките си и да поискаме прошка - това трябва да се случва всеки ден, а защото православните християни не могат да започнат поста, ако имат вражда в сърцата си:
"И тъй, ако принасяш дара на жертвеника си, и там си спомниш, че брат ти има нещо против тебе, остави дара си там пред жертвеника и иди първом се помири с брата си, и тогава дойди и принеси дара си" (Мат. 5:23-24).

Така, че това не е някакъв си символичен и безсмислен ритуал, нито пък има ограничение кой на кого трябва да иска прошка. Пред Бога всички сме едно - деца, съпрузи, че даже и свекърви  Mr. Green
Само безумец може да твърди, че не е сгрешил пред някого и не следва да иска или да дава прошка.

# 19
  • Добрич
  • Мнения: 207
 baby_neutral искам прошка само от родителите си те го заслужават  bouquet

# 20
  • Мнения: 4 076
@ Martea: А защо? Това не го знаех newsm78

Нямам обяснение защо, всяка година майка ми, точно преди да си искаме прошка (всички на масата, с чашка в ръка Grinning), подсеща баща ми и нас двамата със съпруга ми, че "съпрузи не си искат прошка". А тези думи


Така, че това не е някакъв си символичен и безсмислен ритуал, нито пък има ограничение кой на кого трябва да иска прошка. Пред Бога всички сме едно - деца, съпрузи, че даже и свекърви  Mr. Green

ме карат да мисля, че казаното от майка ми е свързано с някое суеверие, съпровождащо този ритуал. У нас суеверията с времето са се вписали в християнската традиция така, че на моменти е трудно да различиш кое откъде произлиза, и това е поредното доказателство.

# 21
  • Мнения: 3 423
Аз искам прошка по повод, а не по график.

Общи условия

Активация на акаунт