Може да сте чули или прочели за новините около развитието на високопатогенния вирус на птичия грип A(H5N1) или накратко HPAI. Има много дебати доколко „голямо” е всичко около това развитие. При недостига на информация в момента е справедливо да се каже, че никой не знае със сигурност.
Какво знаем и не знаем за тази епидемия от птичи грип? Кратко, ясно и образователно резюме:
“Птичи грип: птици, крави, а сега и човек”
https://yourlocalepidemiologist.substack.com/p/avian-flu-birds-c … s-and-now-a-human
"Имаше много новини за млечни крави в Тексас, които се разболяват от птичи грип, а сега и човек е болен. Ето какво знаем, какво не знаем и какво може (или не) да означава това.
Хронологичната линия на птичия грип се ускорява
Версията за птичи грип, която става новината, съществува от повече от 20 години. Имаме дори име за него — високопатогенен вирус на птичи грип A(H5N1) или накратко HPAI. При птиците е силно заразно и смъртоносно.
Въпреки че може да зарази хора (обикновено когато човек има пряк контакт с птица чрез, например, лов), вирусът никога не е успял да се разпространи ефективно сред хората.
Но колкото повече този вирус скача от животно на животно или човек, толкова по-голям е шансът той да мутира, за да зарази хората." ... останалата част в
• Птиците претърпяха затишие на заразата от 2016 до 2022 г.
• Започвайки през 2022 г., САЩ претърпяха най-голямото и най-дългото огнище в историята на САЩ сред птиците, първо сред дивите птици, а след това и домашните птици, като търговските пилета. Тези огнища доведоха до това яйцата да поскъпнат и да са по-трудни за намиране.
• След това започнахме да откриваме птичи грип при бозайници по целия свят — тюлени, мечки, планински лъвове и лисици, само за да назовем няколко.
Това ни води до днес
Миналата седмица официални лица обявиха, че HPAI инфекции са били открити при крави в няколко млечни ферми в пет щата. След това научихме, че крави в други щати се разболяват, след като бъдат транспортирани от първоначалната ферма, което предполага предаване от крава на крава. Това бележи първата HPAI инфекция при крави в Съединените щати.
Вчера беше публикувана новина, че човек в Тексас е бил заразен с HPAI след тясна работа с кравите.
Това, което знаем
• Лабораторни учени анализираха вируса, заразил кравите, и откриха:
o Това е точно същият вирус , който заразява птиците, което предполага, че е прескочил от птица на крава.
o Този вирус ни е много добре познат. Толкова много, че знаем къде трябва да мутира, за да се разпространява по-добре от човек на човек. Въз основа на предварителния анализ вирусът не е мутирал на ключово място, което е страхотна новина.
• Заразеният е имал много леки симптоми — възпаление на очите — и е на антивирусно лечение. Това е добра новина, тъй като малкото регистрирани случаи на HPAI при хора са били тежки.
• Кравата не е прасе , което е страхотна новина. Прасетата са опасни гостоприемници за HPAI, тъй като имат птичи и човешки рецептори. Те са известни като „съдове за смесване“ за грипни вируси. Доколкото знаем, при кравите не е така.
• Разполагаме с добре установени противогрипни ваксини , които са в процес на разработка и някои натрупани материали, за да направим бързо подходяща ваксина за хора, ако е необходимо. Имаме и антивирусни средства, които могат да помогнат за предотвратяване на инфекции и тежки заболявания.
Какво не знаем
Три основни въпроса, на които учените се опитват да отговорят:
1. Дали вирусът е мутирал, за да стане по-добре адаптиран към кравите? Това ще изисква повече проучвания, които вече са в ход.
2. Къде другаде го има? Само няколко ферми са засегнати в момента. Вирусите обаче се разпространяват. Въздействието върху доставките на мляко и цените в бъдеще не е ясно.
3. Може ли вирусът да се предава нататък? Няма да е изненадващо, ако има повече случаи при хора, които са имали пряк контакт с крави. Това, което не знаем, е дали вирусът ще може да се предава на други хора. Например в последния случай не знаем дали някой от контактите на лицето се е заразил. Епидемиолозите ще следят внимателно това.
Има ли някакъв риск за мен днес ?
В този момент рискът за обикновения човек е близо до нула, освен ако не работите с диви животни, птици или крави.
Въпреки че този вирус засяга производството на мляко на отделните крави, млякото в нашите магазини за хранителни стоки все още е безопасно за пиене. Млякото от болни крави не се допуска в търговската мрежа и млякото се пастьоризира – основна стъпка за безопасност, при която млякото се нагрява, за да убие патогени, включително грипни вируси.
Суровото мляко едва ли е безопасно и определено не се препоръчва поради други рискове за здравето .
Очите на общественото здравеопазване са насочени към този израстък на HPAI от десетилетия и птичият грип намира все повече бозайници около нас. Това е обезпокоително, но учените продължават да обръщат голямо внимание. Междувременно може да е разумно бързо да приложите поуките, извлечени от извънредната ситуация с Covid-19. Времето за подготовка е сега.
Само за седмица заради птичия грип са били унищожени над половин милион кокошки в България.
"Ситуацията ескалира изключително бързо. От октомври миналата година до момента заради огнища сме унищожили над 2 милиона птици – кокошки носачки, през последната седмица около 380 000 бройлери. При кокошките носачки вече са засегнати над 40%", съобщи тревожни данни в интервю за БНР Ивайло Гълъбов, който оглавява Съюза на птицевъдите."
https://bnr.bg/horizont/post/101979440
154 000 кокошки са с птичи грип в Асеновград. Всичките ще бъдат умъртвени по хуманен начин https://bnr.bg/horizont/post/101978730/ptichi-grip-v-asenovgrad